Dzień dobry z Azerbejdżanu! Dzień dobry Lahic! To nasz pierwszy post z całkowicie dla nas nowego kierunku! Za nami już 3 dni w Baku, Park Narodowy Gobustan, a potem trasa przez Samaxi, Gabalę aż po Sheki. Podróżujemy tak jak najbardziej lubimy – wynajęty samochodem. O wszystkim Wam opowiem plus opowiadam na bieżąco w postach na Facebooku, rolkach na IG, na stories / w relacjach. Zapraszam, jeśli interesuje Was Azerbejdżan! Jeśli nigdy o nim nie myśleliście, też zapraszam! Zobaczycie, co i jak! 🙂

Dla nas to już kolejna podróż na Kaukaz – na blogu znajdziecie posty z Gruzji oraz artykuły z naszej podróży do Armenii w 2014 roku (aż ciężko uwierzyć, że minęło już 10 lat!!!). Tym razem ruszyliśmy na prawie 10- dniową majówkę do Azerbejdżanu

 

Zanim jednak wrócimy do początku naszej podróży –  do Baku i do całej naszej trasy, chodźcie zobaczyć Lahic – magiczną, górską wioskę!

 

Lahic, Azerbejdżan

Lahic, Azerbejdżan

Lahic, Azerbejdżan

Lahic, Azerbejdżan

 

W drodze do Lahic

Lahic / Lahij to urocza górska wioska. Sam dojazd tutaj gwarantuje Wam przepiękne widoki! Zielone, niemal “pluszowe” wzgórza, kręte drogi, gdzieniegdzie wypasane owce czy kozy, które sprawiają, że krajobrazy są niezapomniane! Bajkowe widoki i uwaga – bardzo wymagająca trasa! Zdecydowanie nie oszczędzajcie na wynajmie samochodu 😉 Samochód z napędem 4 x 4 będzie tutaj niezbędny! 

Lahic to ponad 170 km od Baku, czyli około 3 godzin jazdy samochodem. Po drodze można zatrzymać się przy bardzo ładnie położonym Diri Baba Mausoleum, niemal przyklejonym do skał oraz w Samaxi – tam zjecie świetny, lokalny obiad w restauracji Dostlug Restaurant. Łapcie zdjęcia na zachętę.

 

W  niepozornej Dostlug Restaurant w Samaxi najpierw wjechała taca, którą widzicie na zdjęciu poniżej. Z tej tacy wybieracie to, na co macie ochotę! U nas na stole wylądował lokalny ser, ogórki plus moja ulubiona sałatka w Azerbejdżanie, czyli mangal – sałatka na bazie bazie bakłażana, pomidorów, papryki i cebuli. Weźcie też koniecznie sos Adżika! Do mięsa pasuje idealnie! Na główne koniecznie lula kebab, ale również… kebab z tłuczonych ziemniaków grillowany na grillu! Jest pyszny! 

 

Dostlug Restaurant, obiad w Samaxi

Dostlug Restaurant, Samaxi

LAHIC – magiczna wioska w górach Azerbejdżanu

 

Samo Lahic/ Lahij jest maleńkie! Jego historia sięga nawet 2000 lat wstecz! Obecnie zachwyca dawną, kamienną zabudową i klimatem wioski sprzed lat! Na miejscu czekają na Was lokalne sklepiki z suwenirami i wspaniałe dziedzictwo tego, co było przez lata wytwarzane w okolicy. Miasteczko słynęło z wyrobów miedzianych, które niegdyś sprzedawane były na całym Kaukazie. Znajdziecie ich tu całkiem sporo. Niegdyś robiono tu również nakrycia głowy, dywany, wyroby ze skóry i nie tylko!

 

Obecnie małe sklepiki czekają nie tylko z lokalnym rzemiosłem, ale też z najbardziej kolorowymi ziołami, suszonymi kwiatami, owocami czy herbatami z dodatkiem ziół i kwiatów! Wyglądają i pachną niesamowicie! Koniecznie zwróćcie uwagę na sumak – to właśnie on bardzo często pojawia się jako przyprawa na azerskim stole. Spotkacie go często również w kuchni tureckich czy w krajach arabskich. W Azerbejdżanie w niektórych restauracjach sumak stoi na stole podobnie jak sól czy pieprz.

 

Lahic, Azerbejdżan

Lahic, Azerbejdżan

Lahic, Azerbejdżan

Sumak
Lahic, Azerbejdżan

 

Poza ziołami i herbatami, w lokalnych sklepikach wypatrzycie też przekąski znane z Gruzji – płaskie owocowe “naleśniki”, czyli kolorowe tklapi oraz nasze ulubione churchele. My oczywiście nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Wzięliśmy “naleśnik” na bazie jabłek i śliwek, ale ten akurat nie okazał się zbyt smaczny – był strasznie kwaśny 😛 Za to churchela udała nam się świetnie – wybraliśmy wersję z orzechami włoskimi i sokiem z moreli! Pycha! 🙂

 

Podsumowując,  droga do Lahic jest trudna i wymagająca, ale zdecydowanie warto. Jest pięknie i klimatycznie! My w Lahic nie zatrzymaliśmy się na noc, ruszyliśmy dalej w stronę Ismayilli, ale to już temat na dalszą opowieść 🙂

 

Jeśli interesuje Cię Azerbejdżan i masz pytania, zawsze możesz napisać do mnie na FB lub na IG 🙂 Na Instagramie znajdziesz nas jako @blogtasteaway! Polecam, bo tam też znajdziesz rolki, których tutaj opublikować się nie da, a świetnie pozwalają poczuć dane miejsce.

 

 

Tasteaway IG