Prosto z Tajlandii mamy dla Was świetne wieści na temat zmiany przepisów wjazdowych dla turystów 🙂 Wiemy, że na to czekaliście!!! 🙂

 

Gdy opowiadaliśmy Wam o naszej podróży do Bangkoku 17 kwietnia, wielu z Was pisało, że boi się podróży ze względu na wymogi testowania na Covid przy wjeździe do Tajlandii. Pojawiały się też liczne pytania: “jak wybrać odpowiedni akredytowany hotel?”, “gdzie i jak zarezerwować te testy na 1 dzień?”, “gdzie zrobić testy?” … i przede wszystkim “a co jeżeli wynik jednej z podróżujących osób okaże się pozytywny”?.  Nas, jak już wiecie, kwestie związane z przekroczeniem granicy nie zraziły do tej podróży (i całe szczęście, bo jest bosko!!!:)) i bez większych problemów przeszliśmy przez procedurę  TEST & GO – wszystko zresztą spisaliśmy TUTAJ

 

Teraz okazuje się, że zaledwie tydzień po publikacji nasz artykuł jest już nieaktualny. I bardzo dobrze 🙂 Bo jeszcze prościej wjechać do Tajlandii, a my po kolejnym pobycie tutaj wiemy, że Tajlandia nadal jest cudowna, rajska, pyszna i da się znaleźć tu masę zachwycających miejsc czy hoteli na rajskie nic nie robienie.

 

Warto wiedzieć, że w 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii dochód z turystyki w Tajlandii wynosił rekordowy wynik około 18,2 % udziału w PKB, a Tajlandię odwiedziło 39,8 mln zagranicznych gości (my też byliśmy w tej licznie!)! Narodowa Organizacja Turystyki Tajlandii szacuje, że na skutek restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 liczba zagranicznych wczasowiczów spadła o 83 %, a pracę w sektorze turystyki straciło ponad 3 mln osób! W Bangkoku można zobaczyć sporo pustych lokali i napisów Local for rent, które wyglądają dość przygnębiająco.. Natomiast widać też, że Bangkok budzi się do życia! W hotelach nadal jest spokojnie i pusto, podobnie w tych na wyspach. To, co dla nas jest radością (wakacje bez tłumów), jest jednak bardzo trudne dla lokalnych mieszkańców.

 

Dlatego też Tajlandia w związku ze znacznym spadkiem zakażeń wirusem decyduje się na stopniowe łagodzenie i znoszenie restrykcji wjazdowych. „Dostosowanie bieżących środków bezpieczeństwa ma wpływ na przyciąganie wpływów z turystyki” – powiedział na piątkowej konferencji prasowej Taweesin Visanuyothin, rzecznik Ministerstwa Zdrowia oraz rządowej grupy roboczej ds.COVID-19.

 

Z najważniejszych informacji Tajlandia znosi wymóg testowania RT-PCR dla zaszczepionych osób przekraczających granicę i wprowadza dwa nowe schematy wjazdu dla zaszczepionych i nieszczepionych turystów!!!

 

JAK OD 1 MAJA WYGLĄDA PROCEDURA WJAZDOWA DO TAJLANDII?

 

Uwaga! Ten artykuł powstaje na bazie informacji ze strony Thailand Pass, póki co próżno szukać zaktualizowanych informacji stronie MSZ, ale śledźcie na bieżąco również strony rządowe. To najpewniejsze źródło informacji, my też będziemy ten artykuł aktualizować. A jeżeli ktoś z Was leci po 1 maja,  dajcie znać jak wygląda to wszystko w praktyce 🙂

 

PROCEDURA WJAZDOWA DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH

 

1)  W dalszym ciągu będzie wymagana rejestracja w systemie Thailand Pass. Podczas rejestracji należy dołączyć niezbędne dokumenty w tym paszport, zaświadczenie o szczepieniu oraz dowód ubezpieczenia o wartości min. 10 000 USD na zabiegi medyczne. 

 

2)  Zniesiony zostaje wymóg testowania po przylocie oraz zakwaterowanie w hotelu SHA+. Po wylądowaniu zaszczepiony turysta z ważnym kodem Thailand Pass może udać się w dowolne miejsce i bez ograniczeń podróżować po kraju!! Jeeeeee!!!! Hurrra!!!

 

PROCEDURA DLA OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH

 

1) Niezbędna jest rejestracja w systemie Thailand Pass i dołączenie skanu paszportu oraz dowodu ubezpieczenia na kwotę min 10 000 USD. 

 

2) Dla osób niezaczepionych i tych, które nie chcą testować się przed wylotem z kraju, obowiązkowa pozostaje kwarantanna w hotelu SHA + na 5 nocy i test RT PCR w 4 lub 5 dniu po przylocie. Potwierdzenie rezerwacji noclegu w hotelu należy wgrać podczas rejestracji w systemie Thailand Pass.

 

Ale… i to jest duża zmiana!!!

 

Niezaszczepiony turysta może również wykonać test PCR na 72 godziny przed przybyciem do Tajlandii i w przypadku uzyskania negatywnego wyniku, zostanie potraktowany jak osoba zaszczepiona i zwolniony jest z kwarantanny (negatywny wynik testu należy wgrać do systemu Thailand Pass). 

 

Programy Sandbox i Test&Go zostają zawieszone od 1 maja 2022 🙂

Rejestracja na nowych warunkach do Thailand Pass dla podróżnych wjeżdżających do Tajlandii od 1 maja 2022 r.  zostanie uruchomiona od 29 kwietnia 2022 r. (00:00 czasu tajlandzkiego).

 

To jak ? Kto się cieszy? 🙂