Można powiedzieć, że to post na zamówienie 🙂 Jedno, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt… Wszyscy wiemy, że podróże obecnie nie są tak łatwe jak kiedyś. Przed pandemią po prostu brałeś paszport lub dowód i w drogę! Wyzwaniem było sprawdzenie ważności paszportu w przypadku krajów, w których musisz mieć paszport ważny 6 miesięcy na przód lub sprawdzenie co i jak z wizą. Ale to wiadomo – wyższa szkoła jazdy. Cała masa miejsc czekała na nas bez żadnych ograniczeń, tylko z paszportem / dowodem. Lot do Rzymu czy Barcelony był prosty jak pojechanie do pracy z torebką czy portfelem.

Teraz sytuacja się zmieniła, ale to nie znaczy, że mamy rezygnować. My nie zrezygnowaliśmy… Od lata 2020 roku odwiedziliśmy kilka krajów europejskich podczas naszej samochodowej wyprawy (Czechy, Węgry, Austria, Chorwacja, Serbia, Bułgaria, Grecja, Włochy), styczeń spędziliśmy w Meksyku i w Kostaryce, majówkę w Dubaju, a na przełomie maja i czerwca byliśmy w Rzymie i na Krecie. Sporo tego! Sporo też różnych doświadczeń, co, gdzie, jak szukać i sprawdzać, by uniknąć wpadki 😉 U nas te wpadki też były… ale wiemy już chyba jak ich unikać 😉 Podrzucamy kilka zasad, jak zapewnić sobie spokój podczas podróży w czasach Covid.

 

1)SZUKAJ INFORMACJI PRZED

 

Covid_podróże_Bułgaria

 

To początek planowania w dzisiejszych czasach… Masz na oku jakiś kierunek? Najpierw sprawdź, jakie są wymagania dla podróżujących z Polski lub z kraju, w którym mieszkasz. Na szczęście wiele krajów, zwłaszcza popularnych na wakacje, poluzowało już obostrzenia i prawdopodobnie tylko potwierdzisz, że możesz się tam wybrać, ale warto od razu wiedzieć, na co masz się przygotować.

Czy wystarczy szczepienie? Czy musisz zrobić test? Jaki? Czy antygenowy czy PCR? Co z dziećmi? Czy też musisz przedstawić negatywny wynik ich testów? Od jakiego wieku testy są wymagane? Pod tym względem poszczególne kraje europejskie różnią się wymaganiami. Jeśli rozważasz np. Hiszpanię lub Grecję, zobacz, jakie są wymagania tu, a jakie tam.

I tak np. do Hiszpanii powinniście mieć albo zaświadczenie o przyjęciu pełnej szczepionki na COVID (zaświadczenie jest uznawane 14 dni po przyjęciu pełnej szczepionki) albo negatywny wynik testu (Hiszpanie akceptują zarówno PCR, jak i antygenowy) albo zaświadczenie o przebyciu COVID, które jest akceptowane przez 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku.

Do Hiszpanii “dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).”

Jeśli jednak wybierzecie Grecję, powinniście mieć albo zaświadczenie o przyjęciu pełnej szczepionki albo potwierdzenie przebycia Covid (Uwaga – tu już działa nie 180 dni, a 9 miesięcy od pozytywnego wyniku) albo test PCR (antygenowy przez Greków nie jest akceptowany). W przypadku Grecji test jest obowiązkowy dla dzieci, które ukończyły 6 lat. Widzicie już, że kompletnie nie można się sugerować np. tym, że w Hiszpanii testy są wymagane od 12 roku życia.

Natomiast zgodnie z info na stronie MSZ w kontynentalnej Portugalii ani szczepienie, ani przebycie Covid nie zwalnia z konieczności przedstawienia wyniku testu, a testy są wymagane również od dzieci powyżej 2 roku życia. Podobnie jest we Włoszech – test trzeba zrobić i prawdopodobnie będzie to utrzymane do 31 lipca, ale oczywiście – sprawdzajcie czy nic się nie zmieniło.

Grunt to być czujnym 🙂

 

2) SPRAWDZAJ NA OFICJALNYCH STRONACH – PODRZUCAMY NASZE TROPY

 

Gdzie szukać informacji? O to pytacie bardzo często! U nas zwykle wygląda to tak: wpisujemy w Google MSZ Portugalia, MSZ Grecja, MSZ Włochy i trafiasz na podstronę gov.pl dedykowaną danemu państwu. Tutaj macie link do strony na temat GRECJI  – O TU! My z tych stron korzystaliśmy już często podczas naszych wcześniejszych podróży (jeszcze przed pandemią), bo tam też są info na temat wiz, prawo jazdy, szczepień, zagrożeń zdrowotnych. Zwykle są to rzetelne informacje plus, co ważne, często są tam odnośniki do oficjalnych stron danego państwa, więc zawsze można się upewnić co i jak.

I tak np. o wymogach związanych z podróżą o Grecji można przeczytać TU, (co ciekawe, jest mała rozbieżność w info na stronie naszego MSZ i greckiej stronie dotycząca wieku, od którego należy zrobić testy na Covid – ja w takiej sytuacji trzymam się info na stronie greckiej).

Świetną stroną do sprawdzania wymogów poszczególnych krajów jest też TRAVELDOC.AERO – wpisujesz tam skąd i dokąd lecisz, kiedy, jaki masz dokument, jakiej jesteś narodowości i wyskakują Ci zasady co i jak. Można też od razu zakreślić znaczek “SHOW CHILD TRAVEL RULES” i masz również informację, co z dzieciakami, które zwykle są inaczej traktowane niż dorośli.

 

3) SPRAWDZAJ CO KILKA DNI PRZED ZBLIŻAJĄCYM SIĘ LOTEM / WYJAZDEM

 

Lecimy

 

Nie ma nic na zawsze, prawda? 🙂 Oj jak to działa z wymogami covidowymi! Nie możesz być niczego pewien, wszystko się może zmienić. My mieliśmy taką sytuację, gdy wracaliśmy na początku lutego z Meksyku. Ciągle sprawdzałam, czy przy tranzycie w Paryżu (bez wychodzenia z lotniska) potrzebne są testy na Covid. Z wszelkich info wynikało, że nie. Na wszelki wypadek zadzwoniłam również na infolinię Air France, a tam usłyszałam to, co najbardziej stresuje przy podróżowaniu – “teraz przy tranzycie  wynik testu nie jest potrzebny, ale proszę sprawdzać, bo to się może zmienić”…

Fajnie 😉 Nie ma zatem, że sprawdzisz dzisiaj, a lot masz 1 lipca. Musisz trzymać rękę na pulsie.

 

4)WEŹ ODPOWIEDNIE DOKUMENTY!

 

To też musisz sprawdzić – co, gdzie jest wymagane. W Polsce, by zwolnić z kwarantanny wystarczy potwierdzenie izolacji z IKP, ale nie było to wystarczające w innych krajach – tam potrzebny był pozytywny wynik testu na Covid w języku angielskim – oczywiście z datą, gdy byłeś chory.  Teraz sytuacja zaczyna być łatwiejsza, bo i na szczepienie, i na przebycie Covid są dostępne QR kody i możesz je wyciągnąć z Internetowego Konta Pacjenta na www.pacjent.gov.pl. Ze strony pobierasz Unijny Certyfikat Covid, w którym masz info, kiedy uzyskałeś pozytywny wynik testu, od kiedy i do kiedy działa Twój QR kod. Ja jako ozdrowieniec, jestem kryta do 27.09.2021 😉

 

5) PAMIĘTAJ O WYPEŁNIENIU ODPOWIEDNICH FORMULARZY

 

To kolejna pułapka 😉 Wyniki testów, zaświadczenia, QR kody potwierdzające szczepienie lub przebycie Covid to jedno, ale to nie wszystko! Wiele krajów wymaga wypełnienia specjalnych formularzy i uwaga: tu też może być skucha, bo np. do Grecji formularz musisz wypełnić najpóźniej 24 godziny przed lotem. Powiem Wam szczerze – dzień przed naszym lotem na Kretę oblały mnie gorące poty! Jak już wiecie, bilety kupiliśmy sobie na spontanie, ale wszystko rozplanowałam – kiedy zrobię test PCR Maksowi, kiedy wydrukuję nasze pozytywne testy, kiedy wypełnię formularz PLF. Planowałam to zrobić w niedzielny wieczór- lot we wtorek, bodajże o 12.50.  Ale zapomniałam.. i co? W poniedziałek siedząc na szkoleniu, przeglądałam wiadomości od Was na FCB – to mnie uratowało! 😉 Było ok. 11.00 w poniedziałek, a ja rzuciłam wszystko, by wypełnić PLF.

W przypadku formularzy jest podobnie jak z wymogami. Każdy kraj na swoje formularze i są one różne. W Grecji to Passenger Locator Form i konieczność pokazania kodu QR. Hiszpanie swój formularz sanitarny mają TU albo w dedykowanej aplikacji i również generują QR kody dla podróżujących. Elektroniczny formularz wypełniasz też, jeśli wybierasz się do Gruzji czy Włoch. Z mojego researchu wynika, że żadnych formularzy i dokumentów nie wymaga np. Albania (ale sprawdźcie to!;))

Częste wątpliwości dotyczą też: formularz dla każdego czy 1 formularz na rodzinę? Ta wątpliwość dotyczy chociażby popularnej Grecji – 1 formularz na rodzinę, 1 dla każdego czy może formularz dla dorosłych, a do każdego dorosłego wpisanie 1 dziecka? Przy takich wątpliwościach warto sprawdzać info na oficjalnych stronach danego kraju – i tak na greckiej stronie info, że formularz PLF ma być 1 na rodzinę jest dość jasne –  “One PLF should be submitted per family.” My tak zrobiliśmy i było to OK  – zarówno przy odprawie w PL, jak i już na Krecie.

 

6) NIE ZAKŁADAJ “PRZECIEŻ WSZYSCY LATAJĄ, TO MOŻNA”

 

testy Meksyk

 

To mój błąd z zeszłego roku 😉 Wtedy robienie testów przed podróżą dopiero raczkowało 😉 A przecież wszyscy latają do Grecji!! Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że inne są wymagania dla osób przybywających do Grecji samolotem, a inne dla tych, które podróżują samochodem i przekraczają granicę drogą lądową.  Przecież jak wszyscy latają do Grecji i wrzucają relacje na Facebooka, to wiadomo, że można! A tu bach – rozczarowanie, niepotrzebne nerwy, irytacja i kłótnie, kto miał sprawdzić, co i jak. Późny wieczór, granica Bułgaria – Grecja i konieczność pobytu 3 dni w bułgarskim miasteczku, by zrobić testy i poczekać na wynik 😉 O całej sytuacji i o tym, jak z niej wybrnęliśmy, pisałam wtedy TUTAJ.

Wniosek dla Was: nie zakładaj, że nie potrzebujesz żadnych dokumentów, bo ktoś gdzieś był. Sprawdzaj dokładnie – swój termin, swoją sytuację (wiek dzieci!!!), swój plan podróży (samolot versus samochód).

 

7) NIE ZAKŁADAJ, ŻE SZCZEPIENIE NA COVID WSZĘDZIE OTWIERA DRZWI

 

To dla wielu osób jest zaskoczeniem. Jak to tak??? Przecież zaszczepionych mieli wpuszczać bez żadnych problemów i dodatkowych dokumentów! Wierzymy, że w przyszłości tak będzie, ale na razie nie wszystkie kraje wprowadziły takie zasady.

W temacie szczepień, podejście jest różne – są kraje, które wpuszczają zaszczepionych po 2 dawkach i po upłynięciu 14 dni od przyjęcia drugiej dawki, są kraje, które i tak wymagają testów (na razie należą do nich np. Włochy), a są też takie, które nie wymagają testu na covid, nawet jeśli przyjąłeś tylko jedną dawkę szczepionki  – zgodnie z zasadami wprowadzonymi 2 czerwca tak jest w Chorwacji – dokładne info znajdziecie TUTAJ.

Są też miejsca, w których szczepienie nie uprawnia do wjazdu i nie zwalnia z kwarantanny (obecnie tak jest na Węgrzech). Nie wspominam nawet o krajach, które jeszcze nie otworzyły się na turystów jak np. nasza ukochana Tajlandia (nadal każdego obowiązuje 14 dni kwarantanny w określonych hotelach) – są natomiast plotki, że zasady zostaną poluzowane wkrótce dla osób zaszczepionych wybierających się na Phuket i Koh Samui, ale czy tak się stanie? Cholera wie 😉

 

8) UPEWNIJ SIĘ, JAKIE SĄ WYMAGANIA LINII LOTNICZYCH

 

Jeśli lecisz gdzieś samolotem, czasem nie tylko wymagania kraju, do którego lecisz są istotne, ale również wymagania linii lotniczych. Zwykle linie dobrze informują o tym w mailach wysyłanych już po zakupie biletów / przed lotem. Nie ignorujcie tych maili 😉 My ostatnio tak mieliśmy podczas powrotu Lufthansą z Włoch do Polski. Do PL nie potrzebowaliśmy testów, bo mieliśmy ze sobą potwierdzenie, że jesteśmy ozdrowieńcami.

Ale Lufthansa wymagała testów, by wsiąść do samolotu 🙂 Na szczęście zrobienie testu w Rzymie było bardzo proste – na zdjęciu widzicie jeden z punktów, w których można zrobić test – tu akurat w pobliżu dworca kolejowego Termini. Cena testu – 22 euro 🙂

 

testy we Włoszech

 

9) GDZIE SIĘ BADAĆ NA COVID W WARSZAWIE?

 

O to też pytaliście, chociaż wydaje mi się, że teraz laboratoriów robiących badania na Covid jest mnóstwo i  na pewno bez naszych podpowiedzi, wiecie, co i jak 🙂

My natomiast badania PCR zwykle robiliśmy w Warsaw Genomics (badamygeny.pl), a ostatnio przerzuciliśmy się na badania na lotnisku Chopina w Warszawie. To tam zrobiłam dzieciom testy, gdy wieczorem wróciliśmy z Dubaju, a następnego dnia chcieli iść do szkoły / przedszkola. Potem robiliśmy tam sobie testy antygenowe, by lecieć do Włoch i Maksowi test PCR, by lecieć do Grecji. Badania w punkcie na lotnisku są droższe (200 zł antygenowy, 520 zł test PCR), ale możesz je zrobić w każdej chwili – są czynni 24 h, nie trzeba się umawiać, po prostu wchodzisz, rejestrujesz się, płacisz i jedziesz.

Na wynik testu antygenowego czekasz 20 minut, wynik testu PCR do 24 godzin, ale zwykle jest wcześniej. Ten punkt znajdziecie też przy recepcji hotelu Courtyard Marriot.

Obecnie możliwości przeprowadzenia testów jest naprawdę sporo i ceny robią się konkurencyjne. Opcji jest naprawdę sporo – ja podrzucam miejsca, z których korzystamy, bo o to często pytacie 🙂

 

10 ) CO Z KWARANTANNĄ PO POWROCIE?

 

testy Grecja

 

Co do kwarantanny po powrocie do Polski, pamiętajcie, by również sprawdzać AKTUALNE INFORMACJE. Znajdziecie je TU. Obecnie kwarantanna dotyczy i osób przybywających ze strefy Schengen i tych spoza. Kluczowa różnica jest taka, że Polacy akceptują test wykonany przed przylotem w kraju strefy Schengen, a nie akceptują testów robionych w krajach spoza strefy Schengen. Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

 

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy – testowaliśmy to i przy powrocie spoza Schengen (Dubaj), i przy powrocie z Schengen (Grecja). Wtedy jeszcze nie mieliśmy certyfikatu ozdrowieńca, ale mieliśmy na telefonach zapisane potwierdzenie izolacji wyciągnięte z IKP i nie było z tym żadnych problemów. Obecnie warto wyciągnąć i wydrukować certyfikat unijny Covid, który będzie działał podczas każdego powrotu, ale również podczas podróży do krajów, które certyfikat zaakceptowały.

 

Od 12.06 zmieniły się też zasady, jeśli chodzi o dzieciaki i kwarantannę po powrocie!!! To BARDZO DOBRA WIADOMOŚĆ!!! Oto nowe zasady:

Kwarantanny nie muszą odbywać:

“dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19” – tę informację znajdziecie na stronie Straży Granicznej – o TU!

Zmianie natomiast uległ punkt na temat zwolnienia dzieci szkolnych / przedszkolnych z kwarantanny (jeśli rodzice nie mają testu i nie są zaszczepieni). Obecnie zostało to doprecyzowane:

Nadal jest info:

Ponadto z kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, zwolnieni są:

-uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki

-dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunów, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem

Ale jest też w WIDOCZNYM MIEJSCU informacja, która wcześniej była zagadką 😉

“Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Sanitarnego zapis dotyczy osób, które na stałe zamieszkują za granicą, a pobierają naukę i kształcą się na terytorium RP. W przypadku zagranicznych wyjazdów w celach turystycznych, celem podstawowym obywateli polskich przekraczających granicę państwową i powracających z tego rodzaju wyjazdów do Polski jest powrót do miejsca swojego zamieszkania po zrealizowanym wypoczynku, a nie przyjazd do Polski w celach edukacyjnych.”

To również informacja ze strony Straży Granicznej.

Mam nadzieję, że po tych zmianach będzie już łatwiej i kwarantanna i jej brak nie będzie zależała od “na jakiego strażnika trafisz” jak to było w ostatnich miesiącach 😉 I z naszych, i z Waszych doświadczeń wynika, że czasem kwarantanny nie było wcale, czasem lądował na niej przedszkolak czy dwumiesięczny bobas. Mam nadzieję, że obecne zmiany oznaczają koniec tej loterii! OBY!!!! 🙂

O tym jak było do tej pory pisaliście TAK:

My wracaliśmy w piątek z Rodos z dwójką dzieci (4 lata i druga 4 miesiące) i strażnik nie nałożył kwarantanny na dzieci, a znajomi, którzy równolegle stali przy drugim stanowisku z córką 3 lata zostali skierowani na kwarantannę razem z małą, więc tak jak piszecie zależy od strażnika…

“My po przylocie z wysp zielonego przylądka również musieliśmy robić 3 letniemu dziecku test. Pani, która go wykonywała nie kryła zdziwienia że tak małe dzieciaki są do tego zobligowane.”

“W Poznaniu na lotnisku totalny chaos.W niedzielę wracaliśmy z Kos.My zaszczepieni, synowi zrobiliśmy test antygenowy w Grecji by nie mieć problemów.Mimo to chaos i dezinformacja na lotnisku…Znajomi robili test dzieciom po przylocie -czekali ponad 24 h na zdjęcie kwarantanny…Na Kos test 18 euro.”

To prawda, zależy na kogo trafisz. Nas strażnik przepuścił z dwulatkiem, powiedział ze takie maluchy na kwarantanne nie trafiają. A obok obok nas była babeczka z niemowlaczkiem. Poszła do innego strażnika i kwarantanna 🙂 wiec nawet w “zespole” nie potrafią trzymać jednej strony

 

Jeśli robicie testy, by być zwolnionym z kwarantanny należy je zrobić do 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Plusem na pewno jest to, że wystarcza test antygenowy, na którego wynik czekasz 20 min. Jest też tańszy niż PCR. My zatem na Krecie testy dzieciom zrobiliśmy dzień przed wylotem – wieczorem, lot o 10.00 rano 🙂 Po zrobieniu testu, niezależnie, gdzie go robicie, otrzymacie wydruk z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, czasem również numerem paszportu i wynikiem.  Testy zarówno w PL po przylocie, jak i w Grecji robione były z nosa.

Jeśli nie robicie testów przed przylotem, nie jesteście zaszczepieni, możecie zrobić test na lotnisku w Polsce – po negatywnym wyniku kwarantanna jest zdejmowana:) Pamiętajcie też, że testy na lotnisku są płatne – na chwilę obecną 200 zł za test antygenowy, więc może się okazać, że test w kraju wylotu jest znacznie tańszy 😉 Ja w Rzymie / na Krecie płaciłam z antygenowy około 20 – 22 euro za osobę :).

 

Uff, wydawało mi się, że ot tak spiszę Wam najważniejsze info, a wyszła cała Covidowa Epopeja!!! 🙂 Niech Wam się przydaje i wspaniałych podróży!