Ludzie mają różne pasje, różne hobby i różne zajawki podczas podróży. Niektórzy zwiedzają muzea, inni szukają najpiękniejszych plaż na świecie. Są tacy, co potrafią jechać kilka godzin specjalnie, by odwiedzić polecaną restaurację. I tacy, co to porównują doświadczenia z testów na Covid w rożnych krajach  😉 Bez obaw, oczywiście żartuję!! Ale nie ma się co oszukiwać – za nami już robienie testów na Covid w Bułgarii, w Polsce i teraz w… Meksyku, w Tapachula, niedaleko granicy z Gwatemalą! Dlaczego?? Już wszystko tłumaczę! W Bułgarii robiliśmy test PCR na Covid w sierpniu, gdy w niewielkiej miejscowości Sandanski musieliśmy zrobić testy, by przekroczyć granicę Bułgarii z Grecją. Opowiadałam Wam już o tym i o tym, jak cofnęli nas z granicy, bo nie doczytaliśmy najnowszych informacji i przepisów. Sposób, w jaki w Bułgarii przeprowadzono testy, wzbudził wtedy maaaasę emocji – nasz post o testach na Covid w Bułgarii znajdziecie TU.W Polsce robiłam testy dwukrotnie – raz, gdy moja przyjaciółka zachorowała, drugi raz, gdy ja sama średnio się czułam. Oba negatywne. Nie musieliśmy natomiast robić testów na Covid przed wylotem do Meksyku, bo Meksyk nie wymaga okazania negatywnego wyniku testu przez przybywających tu turystów. Gdy ruszaliśmy z Polski 26.12 nie wymagał testów również Paryż, w którym mieliśmy przesiadkę i nocowaliśmy 1 noc w oczekiwaniu na poranny samolot.

 

Czemu zatem znów poddaliśmy się testom i to na końcu świata ?? W Meksyku, w Tapachula, tuż przy granicy z Gwatemalą. Gwatemala to nasza odpowiedź – po wizycie na kawowej plantacji Finca Hamburgo (mogliście zobaczyć ją na relacjach, ale na pewno będzie jeszcze dedykowany post o tym magicznym miejscu) okazało się, ze w Gwatemali, całkiem blisko granicy z Meksykiem, znajdują się plantacje kakaowca. Nie da się ot tak śmignąć tam samochodem wypożyczonym w Meksyku, ale na to mieliśmy już sposób. Właściciele Finca Hamburgo umówili nas z Melvinem z Gwatemali, który miał nas zabrać i pokazać plantację. Natomiast, żeby wjechać do Gwatemali każda osoba, starsza niż 10 lat, musi okazać negatywny wynik testu, zrobionego do 72 godzin przed wjazdem.

 

TEST NA COVID W MEKSYKU –  JAK TO WYGLĄDAŁO W NASZYM PRZYPADKU?

 

test_MEX

 

W Meksyku robiliśmy testy w mieście Tapachula – tuż przy granicy z Gwatemalą. Dostaliśmy cynk, że testy tutaj robione są w aptekach sieci Farmacia Del Ahorro. Cynk był poprawny, ale nie w 100% 😉 Liczyliśmy, że raz dwa zrobimy test w środę i w czwartek rano ruszymy na plantację, ale gdy dotarliśmy ok. 14.00 do apteki, okazało się, że już po jabłkach. Na test trzeba się stawić rano i najlepiej ustawić się w kolejce o 7.30-8.00 i czekać na lekarza, który przybędzie o 9.00. 

Tak też zrobiliśmy. 7.50 koczowaliśmy pod aptekę. Tam, na murku, zjedliśmy śniadanie i czekaliśmy. O 9.00 faktycznie przybył lekarz, wydał polecenia czekającym i szczęśliwcy, w tym my, dostali karteczkę do opłacenia w aptece. Ci, co przyszli wcześniej, zalapali się na testy rano. Reszta miała wrócić o 15.00. Test antygenowy w Tapachuli kosztował ok 60-65 zł za 1 test – na wynik czekacie około 15 minut. Ale niestety na samo badanie czeka się znacznie dłużej 😉 My czekaliśmy od 7.50 do 10.40. Przyznaję: gdy zobaczyłam, że jesteśmy na pozycji nr 5 w kolejce, myślałam, że pójdzie raz dwa. Czekaliśmy długo, ale samo badanie wywołało same pozytywne emocje!

 

Testy na covid_numerek

testy na covid_MEX_płatność

 

Jak przebiegło badanie?

 

Przebieg badania i zachowanie lekarza zdecydowanie można ocenić na celujące! 🙂 Po takim badaniu nic tylko polecać testy w Meksyku! Pełna profeska – profesjonalny, ale życzliwy i sympatyczny, lekarz, odpowiednio ubrany, dokładnie pokazywał nam, że do każdego testy używa świeżych sprzętów, itd. Podczas badania patyk poszedł do nosa aż do mózgu, wiec tak jak w PL 😉 Doktor pokazał nam wynik, przygotował papiery – wszystko na tip top 🙂 Wnioski? W tym “strasznym Meksyku” badania na covid bardziej profesjonalne niż w należącej do UE Bułgarii 😉 Dla mnie to bardzo pozytywne doświadczenie w kontekście dalszego pobytu tutaj.

 

batman lekarz

 

test antygenowy_Meksyk

wynik_test antygenowy

 

Z testem zgodnie z planem wyjechaliśmy do Gwatemali. Co prawda na granicy wisiała informacja, że musisz pokazać wyniki testu PCR, ale ten nasz został również przyjęty… A my ruszyliśmy na plantacje kakaowca, ale to już temat na kolejny post… 😊😊

Co do badań na Covid w Meksyku, polecamy! 😉 Chyba nie muszę już pisać, czemu 😉

 

plantacja kakaowca Gwatemala