Spis treści
Większość rodziców obawia się podróży z niemowlakiem – bo małe, bo się rozchoruje, bo ryzyko, bo lepiej w domu, na działce albo najlepiej gdzieś nad polskim morzem (szczyt szaleństwa!). Kto jednak podróżował z niemowlakiem, wie, że stawia on znacznie mniej wyzwań przed rodzicem niż kilkulatek. Ot, je (często z piersi), śpi i cieszy się bliskością rodziców. Kilkulatek chce rozrywek, chce atrakcji dla siebie. Nie będzie zadowolony tylko dlatego, że mama trzyma go na kolanach, gdy 2 godziny siedzi w knajpie albo gdy tak miło kołysze wózkiem, bo przez 3 godziny zwiedzamy muzeum Reina Sofia. My od czasu, gdy Maks miał rok, zawsze w podróży staramy się zapewnić rozrywki i sobie, i jemu. Znaleźć złoty środek pomiędzy zapominaniem o potrzebach dziecka ( a przecież dla niego plac zabaw to większa atrakcja niż kolejne zabytki!), a spędzaniem całego dnia na plaży/ basenie, bo dziecko tak lubi.
Rozrywek dla dzieci szukaliśmy również w Poznaniu i okazało się, że w mieście można zobaczyć wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, co czyni je idealne na podróż z dzieckiem! Przez 3 dni zdążyliśmy odwiedzić 3 miejsca, w których na pewno zakocha się większość dzieci! Zanotujcie je, jakbyście byli w pobliżu. Albo może właśnie atrakcje dla dzieci i kulinarne rozkosze sprawią, że wybierzecie się do Poznania?
3 MIEJSCA W POZNANIU, KTÓRE POKOCHA TWOJE DZIECKO:
1) BRAMA POZNANIA ICHOT
Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) to niewątpliwie największe zaskoczenie podczas naszego pobytu. Gdy słyszeliśmy, że to interaktywne centrum pokazujące historię Ostrowa Tumskiego w nawiązaniu do historii Polski, szczerze mówiąc, obawialiśmy się, że będzie… nudno. Tymczasem okazało się, że to jeden z największych zachwytów! I to nie tylko dla nas, ale również dla Maksa.
Brama Poznania znajduje się w najstarszej części miasta, tuż nad rzeką Cybiną, dwa kroki od katedry na Ostrowie Tumskim, jedynej z wysp, które zachowały się na Warcie. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to najstarsza katedra w Polsce (od 968!), więc okolice do poznawania historii są idealne! Z okolic rynku podjeżdżamy 1 lub 2 przystanki tramwajem, kilkuminutowy spacer ulicami Śródki i jesteśmy. Po drodze sporo knajpek i kawiarenek, więc po zwiedzaniu od razu można zjeść obiad w okolicy – np. w Vine Bridge, o którym wkrótce napiszemy.
Na Bramę Poznania składają się dwa budynki – z jednej strony nowoczesna kwadratowa bryła, z mnóstwa sal z wieloma rozrywkami, zaprojektowana tak, że gdy spacerujesz między piętrami, z okien można oglądać najstarszą katedrę w Polsce. Druga część, do której prowadzi przeszklony most, to zrewitalizowana, klimatyczna Śluza Katedralna, pozostałość pruskiego panowania. Nad Cybiną i na dachu budynku przy ciepłej pogodzie można posiedzieć na leżakach i rozkoszować się promieniami słońca.
Zwiedzając ICHOT można wyposażyć się w audio przewodniki i już tu pojawia się pierwszy ukłon w stronę dzieciaków – w wielu miejscach znajdziemy nie tylko specjalny guziczek ze słuchawkami, ale również drugi, z uśmiechniętą buźką, który informuje, że dzieci mogą posłuchać dedykowanej sobie informacji, dostosowanej do ich potrzeb, zainteresowań i wieku. Ale to tylko początek dziecięcych atrakcji!
Brama Poznania opowiada historię Ostrowa Tumskiego w Poznaniu jako miejsca, w którym rozpoczęła się polska państwowość – to tu wieki temu znajdował się najpotężniejszy gród Mieszka I. Dorośli poznają historię, patrząc na prezentacje multimedialne, czytając opisy, przechadzając się pośród oryginalnych ekspozycji. Dzieci mogą z bliska obejrzeć gród Mieszka, wchodząc do przeszklonych kopuł w środku makiety. Mogą dowiedzieć się, jak wyglądał gród w różnych porach roku, przekładając wielkie klocki-puzzle. Mogą zagrać w grę planszową z wielkimi pionkami albo zobaczyć, z jakich środków transportu wtedy korzystano i kręcąc korbką sprawdzić, które były najszybsze. Na czarnych tablicach odrysowują pieczęcie władców z dawnych czasów lub poznają wyobrażenia na temat potworów, jakie kiedyś zamieszkiwały okoliczne puszcze. Czytają interaktywne książki, oglądają Ostrów Tumski kiedyś i dziś.
Jedną z większych atrakcji dla dzieci i dorosłych jest możliwość przymierzenia stroju z epoki, stojąc przed multimedialnym ekranem. Jak na razie Brama Poznania to jedyne „muzeum”, z którego Maks wcale nie chciał wychodzić! Jeśli jesteście w Poznaniu, z dzieckiem to absolutny “must”! Ale wiem również od znajomych, którzy dzieci nie mają, że dla nich to również była spora atrakcja! 🙂 Więcej info o Bramie Poznanie ICHOT znajdziecie na ich stronie – TU.
2) NOWE ZOO W POZNANIU
Wiadomo – zwiedzanie ZOO z dzieckiem to zawsze dobry pomysł!:) Poznańskie Nowe Zoo to ogromny teren, masa zwierząt, z których wiele możemy zobaczyć nie gdzieś za ogrodzeniem, tylko niemal przechadzające się wśród drzew niczym na sawannie. Są kangury, nosorożce, słonie, żyrafy, zebry – a ja nie znam dziecka, które nie kocha zwierzątek. Ale wiecie co? Maksa najbardziej zafascynował mini park linowy, w którym spędziliśmy chyba najwięcej czasu! Park działa od maja do września, w godzinach 10-18.00 – bilet dla dziecka kosztuje 12 zł. W kwietniu i październiku jest czynny w weekendy.
Do atrakcji Zoo należy również przejażdżka po zoo kolejką, która zawiezie nas do zlokalizowanych najdalej zwierząt.
3) ROGALOWE MUZEUM POZNANIA
Rogale świętomarcińskie to coś, co w Poznaniu po prostu trzeba spróbować! A muzeum w sposób przystępny i ciekawy dla dzieci opowiada ich historię i sposób przygotowania! Więcej pisałam o nim już wcześniej – zajrzyjcie TU.
To co: macie jeszcze jakieś wątpliwości czy warto jechać na weekend do Poznania?? 🙂
KLIKNIJ i sprawdź aktualne promocje na noclegi w PoznaniuWięcej o Poznaniu przeczytacie tu, a jako, że jak już pojedziecie, musicie pysznie jeść, zajrzyjcie do Yeżyce Kuchnia i do Togi.
* Atrakcji dla dzieci w Poznaniu szukaliśmy na zaproszenie Miasta Poznań.
27 Comments
Kasiasss
Faktycznie bardzo fajne miejsca 😉 Muszę się kiedyś pojawić w Poznaniu ;p
Natalia - tasteaway.pl
Zwłaszcza Brama Poznania warta jest wycieczki 🙂 generalnie Poznań jest uroczy naszym zdaniem i na bardzo dobrym poziomie kulinarnie!!:)
Maria
Człowiek jest co tydzień w Poznaniu, a takich rzeczy nie widział 😀
Dzięki!
Natalia - tasteaway.pl
:))) a widzisz!:) myślę, że dla Gabi to też super rozrywki 🙂 chociaż może na Bramę Poznania jeszcze trochę za mała? ale rogalowe muzeum why not?:) a Brama obowiązkowo za jakiś czas – mega miejsce!
Maria
O Bramie kiedyś coś słyszałam – moja Sis była, ale masz rację, z dzieckiem to jeszcze za wcześnie. Za to muzeum musimy obowiązkowo zwiedzić!
Dzięki! :*
Natalia - tasteaway.pl
Rogale koniecznie!!! 🙂 PS. dawaj znać na priv jak się będziecie wybierać to Warszawy to jakieś warszawskie atrakcje ogarniemy – dzieciowe i kulinarne 😉
Maria
Maks się stęsknił za Gabi? 😀 Bo ona nawet wczoraj mówiła, że chce jechać do Maksa! #ToChybaMiłość
Dam znać! I koniecznie znowu Smyka odwiedzimy 😉
Natalia - tasteaway.pl
No proszę!!! 🙂 To muszę mu przekazać 😉 Maks niestety jest na razie dość niestały w uczuciach – tu Gabi, tam Elizka, tu Helenka.. wiesz, faceci! Oni później dojrzewają 😉 Smyk jak najbardziej też 🙂 i sushi albo pierożki albo coś 🙂
Maria
Ech, ci faceci! A później czekoladki i kwiaty wysyłają! 😛
Kulinarnie poproszę o nowe doświadczenia – pierożki były boskie i z chęcią do nich wrócę, ale Warszawa jest przecież jak ocean nieodkrytych smakowo miejsc! 😀
Natalia - tasteaway.pl
Będziemy kombinować 🙂 jak się będziecie zbliżać, dam CI listę kulinarnych propozycji 🙂
Maria
Moje ślinianki już zaczęły działać! 😀
Natalia - tasteaway.pl
i dobrze!!! 🙂
Szwecjoblog
Zdjęcia z Bramy Poznania są po prostu bajkowe!
Natalia - tasteaway.pl
bo to super miejsce!! zwłaszcza te kopuły są super!!!:)
Daria
Moje dzieciaki też lubią te miejsca, zawsze bawią się tam przednio. Ostatnio do ich ulubionych atrakcji dołączył aerotunel w Lesznie. Wspominają swoje loty do dzisiaj.
Natalia
O aerotunel brzmi super!!!:) Muszę sprawdzić co i jak jakbyśmy byli w okolicy!!:)
Aśka
Moje dzieciaki też uwielbiają te miejsca! Mamy zamiar sprawdzić jeszcze wszystkie atrakcje z tej listy: http://kochamczytac.pl/co-zobaczyc-z-dzieckiem-w-poznaniu-top-20-miejsc-dla-dzieci-w-miescie-poznan/ . Co z tego możecie polecić, a co okazało się porażką? U nas obowiązkowym punktem z pewnością będzie Laboratorium Wyobraźni.
Natalia
my aż tak dobrze Poznania nie znamy, by znać te wszystkie atrakcje 🙂 nasz to na pewno byłby chętny na termy maltańskie 😉 może następnym razem 😉
Dagmara
Uwielbiam poznańskie Zoo i Rogalowe Muzeum. Poznań to piękne miasto i staram się przynajmniej raz w roku wpaść tam na kilka dni. Nocuję najczęściej w Art-hostel, bo tanio i przyjemnie. No i blisko centrum!
Lucynaaa
To są fantastyczne miejsca na wycieczkę dla każdego moim zdaniem. Sama je odwiedziłam z dziećmi kuzynki i niejednokrotnie bez nich 😉
Natalia
i słusznie 🙂
tobkos
Świetne miejsca, nowe zoo jest suuuper. Polecam też cytadelę. Jeśli szukacie fajnego miejsca z dobrym jedzeniem i animacjami to polecam restaurację Figa w Poznaniu – jest pysznie. W każdą niedzilę są animatorki z http://www.animatorzy.eu. Jedyny problem to trzeba być odpowiednio wcześniej, żeby stolik zarezerwować.
Nataliak
Cieszy, że coraz więcej jest interaktywnych miejsc skierowanych dla dzieci. Najmłodsi dzięki temu uczą się przez zabawę i nie odczuwają tej edukacyjnej presji, a przy tym świetnie spędzają czas. Oby więcej takich miejsc! Ja serdecznie polecam https://go4robot.pl/polska/oferta/warsztaty/
Kasia
Zgadza się , wszystkie miejsca godne polecenia. My bardzo często podróżujemy do Poznania. Mamy nawet swój ulubiony hotel do którego wracamy- Hotel Włoski w samym centrum! Pozdrawiam