W zeszłym tygodniu pisałyśmy Wam o miejscach na spacer w Warszawie i w okolicach – już wiemy, że sporo Osób zapisało post do wykorzystania podczas wiosennych weekendów! Ba, niektórzy już  niego skorzystali! 🙂 Post z 14 różnymi propozycjami na leśne spacery znajdziecie TUTAJ. Dzisiaj przedstawiamy propozycję wycieczki nieco dalszej, na którą najlepiej zarezerwować cały dzień.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odwiedziła Jadzia –  Tasteaway Ninja – ze swoją Drużyną, w skład której wchodzą dwie małe Córeczki (i Mąż też;)), więc miejsce jak najbardziej przetestowane na rodzinny wypad 🙂 Część zdjęć pochodzi z profilu Muzeum na Facebooku – podczas wycieczki Jadzia jeszcze nie wiedziała, że zostanie Tasteaway Ninja 😉

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oddalone jest od Warszawy o dwie godziny jazdy samochodem. Moim zdaniem to jeden z lepszych tego typu obiektów w Polsce. Prezentuje on typową dla XIX-wiecznego Mazowsza wieś rzędową. Oprócz dworku szlacheckiego możemy podziwiać tam chaty mieszkalne czy budynki służące za szkołę, warsztat szewski, a nawet prawdziwy młyn. Na całość skansenu składają się ponad 72 obiekty. Spooro! Już na mapce możecie zobaczyć, że sporo tutaj do zrobienia i zobaczenia!

 

MWM-mapa-skansenu-polska-

 

Spacer po Muzeum Wsi Mazowieckiej odbywa się po głównej drodze, wzdłuż której stoją zabudowania, a przy każdym z nich znajdują się całe zagrody, na które składają się kurnik, obora czy pastwisko. To wiernie odtworzone miejsca, w których ponad 100 lat temu żyli ludzie. Prawdziwa podróż w czasie!

To też świetny teren spacerowy, ponieważ sam skansen jest przepięknie położone – to ponad 60 hektarów malowniczego terenu nad rzeką Sierpienicą tuż przy jej ujściu do Skrwy. 

 

Skansen_2

Skansen_wielkanoc

Muzeum Wsi Mazowieckiej - Sierpc

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

To, co najbardziej ujęło mnie w tym miejscu to sposób, w jaki skansen funkcjonuje, a mianowicie wszystko odbywa się zgodnie z rytmem wytyczonym przez pory roku, święta czy ludowe tradycje. Obiekty mieszkalne zmieniają swój wystrój, a pracownicy skansenu dbają o każdy najmniejszy detal. Niesamowite wrażanie robią ludowe dekoracje, wszystkie ręcznie wykonane, zmieniające się w zależności od święta czy okazji. Cykl życia w skansenie wyznaczają również żyjące tu zwierzęta, które trzeba wyprowadzić na pastwisko czy do kurnika. Prowadzone są również prace polowe jak sianokosy czy jesienne wykopki. 

 

Pełen cykl wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej. Zwróćcie uwagę na obchody Wielkanocy, już 10 kwietnia odbędzie się „Niedziela Palmowej w skansenie” połączona z konkursem na najpiękniejszą palmę. Obchodom towarzyszyć będzie wielkanocny kiermasz rękodzieła ludowego, a we wnętrzach chat prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, którą tego dnia uzupełnią pokazy ludowego wyrobu palm, malowania jajek woskiem czy przygotowywania święconek. To może być super pomysł na przedświąteczny weekend!

Oprócz zabudowań historycznych w muzeum prezentowane są również wystawy stałe: “Kolekcja rzeźby ludowej ze zbiorów muzeum wsi mazowieckiej w Sierpcu” oraz “Transport dworski w zbiorach muzeum wsi mazowieckiej w Sierpcu”.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce, w którym czujemy, że prowadzone jest przez Pasjonatów, którzy starają się przekazać swoją wiedzę zwiedzającym. To miejsce z duszą, w którym pokazane jest życie dawnej wsi we wszystkich jej aspektach. Uwielbiam takie namacalne lekcje historii 🙂

 

Skansen Sierpc2.j

 

Tuż obok skansenu w 2015 roku powstał hotel „Hotel Skansen Sierpc”, ale niestety, o ile sam skansen nas zachwycił, to pobyt w hotelu był bardzo dużym rozczarowaniem, więc tutaj polecajek nie będzie. 

Godziny otwarcia, zależą od pory roku. Pełna rozpiska na stronie www. Bilety można kupić on-line.

 

*część zdjęć pochodzi ze strony internetowej Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu lub ich profilu na Facebooku

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu_3

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu_4