Spis treści
Nieraz pisałam Wam o Kampinoskim Parku Narodowym, bo to miejsce, które sprawdza się zawsze, gdy szukamy miejsca na spokojną ucieczkę od miasta. Jeżeli jesteśmy w Warszawie i mamy ochotę na chwilę oddechu od miasta i leśny spacer to często właśnie Kampinos obieramy jako naszą destynację. Sprawdza się i na spacerowanie z dzieciakami i na wyprawę rowerową, i latem, i jesienią, i zimą. Kampinoski Park Narodowy ma nawet u nas swój dedykowany artykuł – znajdziecie go TUTAJ i jest to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę, zwłaszcza, że Kampinos połączyliśmy z innym fajnym miejscem!
Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku, a od 2000 roku znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Obecnie zajmuje powierzchnię 38 500 ha, z czego ponad 70% tego obszaru pokrywają lasy. Kampinos jest też jedną z najważniejszych ostoi dla zwierząt w centralnej Polsce. To cudowne, że w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiego miasta mamy takie miejsce i czasem, gdy masz szczęście, można tam wypatrzeć zwierzaki.
Niestety….
Niestety z roku na rok zarówno w Kampinosie, jak i we wszystkich lasach w Polsce problem wyrzucania śmieci staje się coraz większy. Chyba każdy z nas spotkał się w lesie z pozostawionymi śmieciami, a nawet dzikim wysypiskiem śmieci. To strasznie smutny widok, a skala tego problemu jest ogromna! Chyba nawet nie wyobrażamy sobie jak duża!
W 2020 roku, według raportu Lasów Państwowych, z terenów leśnych wywieziono aż 91 tys. m3 odpadów! Wszystkie odpady stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Oprócz śmieci pozostawianych przez osoby spacerujące po lesie jak plastikowe torebki (które rozkładają się 400 lat!), w lasach często porzucone są śmieci z gospodarstw domowych. Aż ciężko w to uwierzyć
Wszystkie tego typu odpady to ogromne niebezpieczeństwo dla flory i fauny. Sprzęty elektryczne, elektroniczne oraz baterie zawierają groźne substancje, takie jak kadm, ołów lub rtęć. Możecie więc sobie wyobrazić, co się stanie, kiedy substancje w nich zawarte przenikną do środowiska czy zostaną zjedzone przez dzikie zwierzęta. Skażeniu mogą ulec także wody gruntowe i gleba. A przecież wystarczy oddać je do odpowiednich punktów, zamiast jechać z nimi… do lasu!
Dla nas zaśmiecanie tego, co mamy najpiękniejsze, jest całkowicie niedopuszczalne, dlatego bardzo nas cieszy, że możemy zaangażować się w projekt, który ma na celu edukacje w zakresie uprawiania turystyki przyjaznej środowisku. Zachęcamy Was do pobrania e-booka “TURYSTYKA LESS WASTE W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM” . Dowiecie się z niego wielu przydatnych informacji, o tym jak poprawnie segregować odpady, jak zaplanować wycieczkę z poszanowaniem środowiska i co robić na co dzień, aby nie generować dodatkowych zagrożeń. A jeśli mamy spacerować po lasach z takim uśmiechem jak Jagoda, nam wszystkim jest to potrzebne!
Czym jest turystyka less waste?
Turystyka less waste to w skrócie rodzaj turystyki, który prowadzi do generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Pobierając e-booka (link) dowiecie się także, jak podróżować w duchu „leave no trace” czyli zgodnie z zasadą, że nie pozostawiamy po sobie żadnych śladów naszej obecności w miejscu, w którym przebywamy. Ach! Gdyby tak wszyscy turyści stosowali się do tej zasady, świat byłby piękny!
Pewnie zwróciliście uwagę, że na terenie Parków Narodowych nie ma śmietników. Zauważyliście to? To dlatego, że zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia chętnie korzystają z ich zawartości, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Co w takim razie zrobić z naszymi odpadami, jeśli zabierzemy ze sobą np. przekąski dla dzieciaków albo będziemy korzystać z chusteczek do nosa czy z mokrych chusteczek do wytarcia rąk? Odpowiedź jest prosta – zabrać ze sobą i posegregować w domu.
Pamiętajcie o poprawnej segregacji śmieci! Większość z produkowanych przez nas odpadów może zostać podana recyklingowi. Wszystkie opakowania z tektury i papieru wrzućcie do niebieskich koszy na papier. Z jednej tony makulatury możemy uzyskać nawet do 900 kg papieru. Szklane butelki po napojach wrzucamy do zielonych koszy na szkło. Szkło uważane jest za jeden z najlepszych surowców wtórnych. Może być przetwarzane w nieskończoność. Podobnie jak puszki aluminiowe, ale one lądują oczywiście w żółtym koszu na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli zauważycie w lesie puszkę to koniecznie weźcie ja ze sobą, będzie się rozkładać nawet 400 lat…. A wrzucona do odpowiedniego kosza w zmienionej formie trafi do nas znowu i znowu…. Takie proste, co?
Jak planować spacer w lesie, by leave no trace?
Możemy też zaplanować wycieczkę tak, by …wyprodukować jak najmniej śmieci! Zamiast plastikowej butelki, weźcie bidon albo butelkę filtrującą z domu (dodatkowa oszczędność!), zamiast batonika w papierku, zróbcie sami zdrowe kulki mocy (bardzo fajny przepis znajdziecie w e-booku) i zabierzcie je do śniadaniówki. U nas dzieciaki kochają swoje śniadaniówki, więc jest dodatkowa atrakcja;) Pamiętajcie też, żeby w lesie nie porzucać nawet biodegradowalnych odpadów jak skórka po bananie czy ogryzki jabłka. To również zabieramy ze sobą! Dlaczego? Takie resztki mogą przyciągnąć dzikie zwierzęta, które w następstwie będą podchodziły coraz bliżej szlaków.
Jeżeli chcecie zrobić jeszcze więcej, zabierzcie ze sobą torbę i rękawiczkę. Możecie wtedy zabrać napotkane śmieci ze sobą! Przyroda będzie Wam za to wdzięczna 🙂 A jeśli swojej drodze znajdziecie większe „znalezisko” (wysypisko!) zgłoście je na adres e-mailowy: dyrekcja@kampinoski-pn.gov.pl wraz ze zdjęciami i opisem współrzędnych.
Kampinoski Park Narodowy: jak ciekawie spędzić tam czas ?
Wiadomo, że Kampinoski Park Narodowy jest piękny. Wiadomo, że nas zachwyca podczas spacerów czy też wycieczek rowerowych, ale wiadomo też, że… z dzieciakami to różnie bywa. Czasem od spacerowania po lesie wolą coś innego, więcej atrakcji 😉
Co zrobić, żeby zachęcić dzieciaki do spędzania czasu w lesie? Może zamiast dość nudnego i monotonnego spaceru po lesie zaproponujcie im dodatkowe aktywności? To zawsze się udaje! Łapcie podpowiedzi!
Na Polanie Lipków znajduje się ścieżka edukacyjna z ośmioma tablicami interaktywnymi. Są one wykonane tak, aby dzieci mogły poprzesuwać ich elementy, pomagając uratować zwierzęta padające ofiarom porzuconych przez ludzi puszek i butelek, posegregować odpady, dopasowując je do odpowiednich pojemników i zagrać w eko memory. Na tablicach znajdują się kody QR, które przekierowują na krótkie słuchowiska. Świetna rozrywka, a do tego edukacja w zakresie troski o środowisko 😉 My planujemy wyprawę tam w niedzielę!
Dla starszych dzieci świetną rozrywką będą gry terenowe. W Kampinosie przygotowane są one zarówno na trasach rowerowych, jak i pieszych. Z questów rowerowych macie do wyboru dwie trasy: ”Wspomnienie Olędra” o długości 27 km oraz „W porządku z naturą” krótszą trasę o długości 10 km! W sam raz dla dzieciaków.
Natomiast quest „Na tropie ekoprzygody” to 4 km szlak pieszy. Początek trasy znajduje się na polanie wypoczynkowej Jakubów za budynkiem Dyrekcji KPN. Ulotkę questową oraz dokładny opis gier terenowych można pobrać w Dyrekcji parku lub poprzez stronę internetową.
A teraz największy hit! Na polanie Lipków możecie zagrać w wirtualną grę terenową podobną do Pokemon GO! Po zeskanowaniu kodu QR z tablicy edukacyjnej znajdującej się na Polanie Lipków na ekranie telefonu będą pojawiały się wskazówki określające, w którym kierunku masz podążać, aby znaleźć porzucony na polanie wirtualne odpady. Też planujemy spróbować już w niedzielę – na pewno dam Wam znać jak było! 🙂
Zachęcam Was do zorganizowania w nadchodzącym czasie wycieczki do lasu! Pobierzcie e-booka i zaplanujcie rodzinny dzień w stylu „less waste”!
Post powstał we współpracy z firmą RLG
0 Comments