Kto z Was kocha jesień? Nie da się ukryć, że po lecie i wakacjach pozostało już tylko wspomnienie 🙂 Dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Ale nie jest to powód, żeby na nadchodzące miesiące zamknąć się w domu 🙂 Jesień w Warszawie jest absolutnie magiczna! Jest masa rzeczy, które można teraz robić czy miejsc, które warto teraz zobaczyć, gdzie właśnie o tej porze roku jest tam najpiękniej.

 

Kocham jesienne spacery, mają w sobie coś kojącego, melancholijnego, magicznego.  Po takim spacerze koniecznie rozgrzewająca herbata albo kawa Pumpkin Spice Latte i macie piękny plan na weekend albo na popołudnie.

 

Poniżej nasze ulubione kierunki, by fajnie spędzić jesień w Warszawie. Znajdziecie tu bardzo różnorodne miejsca – bajkowe parki i tereny spacerowe, ale również miejsca, w których wyposażycie się w najpiękniejsze albo najsmaczniejsze dynie i wypijecie Pumpkin Spice Latte w dyniowym ogródku  🙂

 

1) FLORA POINT – Mrówcza 212, Warszawa

 

Flora_5.j

 

Pewnie większość z Was kojarzy Flora Point z dekoracji świątecznych (zobaczcie w naszym poście, jak bajkowo jest w grudniu!), ale miejsce to zachwyca także jesienią! Znajdziecie tutaj szeroki wybór dyń ozdobnych oraz inne elementy potrzebne do jesiennych aranżacji jak wrzosy czy ozdoby w stylu Halloween.  Flora Point to centrum ogrodnicze z ponad 25-cio letnią tradycją, przez cały rok można zaopatrzyć się tutaj w kwiaty i rośliny ozdobne, a tutejszy wybór jest ogromny! 

Ale Florę Point od innych tego typu miejsc wyróżniają właśnie strefy z sezonowymi dekoracjami. Tu jest tak pięknie, że nie chcesz stamtąd wychodzić! W grudniu miejsce to przypomina fabrykę Świętego Mikołaja, a jesienią znajdziecie tutaj kilka stref z dekoracjami jesiennymi i duuuuużo dyń. Każda ze stref  utrzymana w innej kolorystyce i klimacie. Świetne miejsce, żeby zainspirować się “autumn vibes” i spróbować odtworzyć którąś z aranżacji w domu 🙂 

Najlepiej zajrzeć tu w tygodniu – w weekendy bywa bardzo tłoczno 🙂

Godziny otwarcia: poniedziałek -piątek 9:00-20:00, sobota 9:00-18:00, niedziela 9:00-16:00

 

Flora_1.

Flora_2

Flora_3.

Flora_4

 

2)  CYTADELA ŻOLIBORZ

 

Cytadela_Zoliborz

 

Urocze i nieco schowane miejsce spacerowe w północnej części Warszawy. Kiedyś spacerowaliśmy tutaj po odbywającym się obok od lat Targu Śniadaniowym, teraz zaglądamy trochę rzadziej, ale warto to zrobić właśnie teraz, jesienią. Historia powstania Cytadeli sięga XIX wieku, kiedy to po upadku Powstania Listopadowego Car Mikołaj I zlecił wybudowanie w Warszawie twierdzy, której głównym zadaniem miała być kontrola nad mieszkańcami miasta. Jej pierwowzorem jest Cytadela Antwerpijska.

Park wokół Cytadeli w ówczesnej formie został zaprojektowany po II wojnie światowej przez warszawskich architektów: Zygmunta Stępińskiego, Kazimierza Marczewskiego i Krystynę Onitzchową. Zaczynając spacer od Al. Wojska Polskiego możecie zejść schodami w dół i zobaczycie starą wierzbę – uratowaną przed wycinką, a w jej wnętrzu miejscowy artysta stworzył witraż. Tuż za wierzbą znajduje się malowniczy akwedukt – pozostałość po XIX wiecznym miejskim systemie wodno-kanalizacyjnym. W północnej części parku znajdziecie malowniczy staw, otoczony wierzbami płaczącymi. 

Do tego dookoła urocze wille, uliczki i skwerki Żoliborza Oficerskiego. Tam też znajdziecie cudną jesień w Warszawie! A to wszystko raptem to chwilę od Placu Wilsona i Placu Inwalidów, na których znajduje się cała masa knajpek i kawiarni. 

 

Cytadela_Zoliborz_1

Cytadela_Zoliborz_3

 

3) PARK UJAZDOWSKI I OSIEDLE DOMKÓW FIŃSKICH

 

Park-Ujazdowski_3.

 

Zabytkowy park w sercu Warszawy. Pomimo, że nie jest tak duży jak Łazienki, to spacerując jego ścieżkami możemy na chwilę zapomnieć, że jesteśmy w centrum Warszawy.  Historia powstania parku sięga XIX wieku, a jego Projektantem był Franciszek Szanior. Park początkowo nie był ogrodzony i powstał jako park krajobrazowy. Na jego terenie znalazły się unikatowe jak na tamte czasy rozwiązania m.in. staw zaprojektowany przez Williama Heerleina Lindleya (to ta sama osoba,  która budowała stacje filtrów dla Warszawy) z wodą spływającą po skałach, sztucznie uformowane wzniesienia, a przy budowie mostków zastosowano po raz pierwszy w historii Warszawy betonową konstrukcję przęsła. 

Do czasów obecnych układ parku zachował się w stanie niezmienionym. Park Ujazdowski w 1965 roku został wpisany do rejestru warszawskich zabytków i kilkanaście lat temu przeszedł gruntowną rewitalizację. Jest tu pięknie, a jesienią też bardzo kolorowo. Zwróćcie uwagę na zabytkowy  dąb szypułkowy, który jesienią przybiera zupełnie magiczne kolory. 

Niestety tutejszy plac zabaw na skutek konfliktu pomiędzy Zarządem Zieleni, a wykonawcą pozostaje  w tym roku zamknięty. 

Na tyłach parku Ujazdowskiego znajduje się unikatowa kolonia drewnianych domków fińskich, będąca pamiątką po pierwszych miesiącach odbudowy Warszawy. Obecnie swoje siedziby mają tam fundacje i stowarzyszenia, a o odbywających się tam inicjatywach informacji szukajcie na stronie Otwarty Jazdów

 

Godziny otwarcia: codziennie – 6.00-21.00

 

Park-Ujazdowski_2

 

4) ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

 

Lazienki_2

 

Klasyk! Najpiękniejszy park w całej Warszawie. Dla mnie to park dzieciństwa, gdzie na spacery zabierała mnie Babcia. Łazienki zachwycają o każdej porze roku, ale jesienią chyba najbardziej – jest przepięknie, a spokojnie.

Łazienki Królewskie to historyczny zespół pałacowo-parkowy. Swoją świetność zyskały w W XVIII wieku, kiedy to król Stanisław August Poniatowski przebudował je w stylu klasycystycznym i uczynił z nich swoją letnią rezydencję. Nazwa parku wywodzi się od znajdujących się tutaj kiedyś łaźni. 

W Łazienkach znajduje się około 40 budynków, które zachwycają swoim stylem i historią. Najbardziej znanym z nich jest Pałac na Wyspie, w którym obecnie mieści się muzeum. A co robić w Łazienkach z dziećmi? Oczywiście zbierać kasztany, karmić wiewiórki i szukać pawi!  W tym roku w południowej części Łazienek powstał bardzo ciekawy plac zabaw. Więcej o nim przeczytacie na zaprzyjaźnionym blogu Moi – Mili. 

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 6.00-21.00.

 

Lazienki_2

 

5) OGRÓD BUW

 

 BUW_4.

 

BUW zachwyca mnie od lat! Uwielbiałam się tam uczyć do egzaminów, zwłaszcza na trawie w tutejszym Ogrodzie, z mrożoną kawą w ręku. Zachwyca konceptem, zachwyca ogrodem na dachu. Jesienią to bajka! Idźcie szybko, póki ta cudna kopuła ma tak piękny kolor!

Biblioteka Uniwersytecka z budynku na kampusie głównym przeniosła się na Powiśle, na ul. Dobrą, w 1999 roku, a trzy lata później na dachu BUW-u powstał ten magiczny ogród! Chyba mam szczęście, bo studia na UW zaczynałam chwilkę później – w 2003. To jeden z z największych ogrodów dachowych w Europie. Ogród jest dostępny od wiosny do późnej jesieni. Ogród podzielony jest na cztery części i każdą z nich porastają inne gatunki roślin. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy. Jesienią duże wrażenie robi kopuła porośnięta krwistoczerwony bluszczem. 

Miejsce to jest popularnym miejscem sesji fotograficznych 🙂 Zdecydowanie “must visit” w kategorii Jesień w Warszawie.

Godziny otwarcia: 1-31 października – 8.00-18.00

 

BUW_1

 BUW_3

BUW_3

 

6)  DYNIOWE OGRÓDKI DESEO

 

DESEO FORT 8

 

DESEO_Fort_2

 

Nie mogę Was przecież nie zaprosić do naszych ogródków! 🙂 Jak co roku, dekorujemy jesienią dekorujemy je dyniami! Ogródki w Forcie 8 zachwycają nie tylko wiosną i latem. Jesienią jest tu równie klimatycznie. W chłodniejsze dni możecie najpierw zajrzeć do Dziurki na ich sezonowe dyniowe menu, a potem Pumpkin Spice Latte i ciacho wśród dyń! Pamiętajcie, że w DESEO w Forcie 8 możecie poprosić o kluczyk do furtki i udać się na spacer do pobliskiego Wąwozu! 

 

Godziny otwarcia: niedziela-czwartek: 11.00-20.00, piątek-sobota: 11.00-21.00

 

DESEO_Fort_1.

 

DESEO – BURAKOWSKA 5/7

 

DESE0-Burakowska_1

 

Wiem, że wielu z Was kocha klimat Burakowskiej i wpadacie tu nie tylko do DESEO, ale też do Sakany, Mielżyńskiego czy La Iberica. My podobnie! Wracamy od lat! Klimat starej fabryki koronek na Burakowskiej jesienią robi robotę. Ceglane budynki porośnięte zmieniającym kolor bluszczem. Magia! Dodajcie do tego nasz ogródek przyozdobiony dyniami i wrzosami  i macie wymarzoną jesienną scenografię 🙂

 

Godziny otwarcia: codziennie: 11.00-21.00

 

DESE0-Burakowska

 

DESEO – BROWARY WARSZAWSKIE

 

Jeżeli szukacie jesiennego klimatu w centrum Warszawy to wpadajcie do DESEO w Browarach Warszawskich. Klimatyczny ogródek na patio, do tego napar imbirowy lub herbata zimowa, deser Banoffee i jesień nie jest wcale straszna 🙂 

 

Godziny otwarcia: codziennie: 10.00-21.00

 

DESEO-Browary

 

7) ŻELAZOWA WOLA

 

Zelazowa-Wola_5

 

To już wycieczka za miasto, ale bardzo polecamy! Zachwycił mnie przepiękny, jesienią wręcz bajkowy, park, który otacza sławny biały dworek. Park wokół dworku zachwyca kolorami, roślinnością, uroczymi mostkami. Cudny, a dla tych, co kochają piękne, jesienne zdjęcia, to zdecydowanie dobre miejsce na sesję. Po drodze możecie zahaczyć też o Kampinos – pomysł na jesienną wycieczkę za miasto macie na naszym blogu –  tutaj. 

 

8) GOSPODARSTWO LUDWIK MAJLERT 

 

Majlert_3.

 

W naszym zestawieniu Jesień w Warszawie nie mogło zabraknąć miejsca, gdzie o dyniach, tym razem tych jadalnych, wiedzą wszystko! Jeżeli najdzie Was ochota na zrobienie zupy dyniowej, dyni pieczonej, dyni marynowanej, ciasta dyniowego czy innych dyniowych smakołyków po dynie możecie jechać na warszawską Białołękę. Czeka tam na was kilkanaście gatunków różnych dyń, a do tego super miła obsługa, która doradzi co i do czego, a nawet podzieli się swoim ulubionym przepisem! Polecam wycieczkę w tygodniu, w soboty bywa tam tłoczno. 

 

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek: 8.00-15.00, sobota: 7.00-14.00

 

Majlert_3.

Majlert_3.

 

A jakie są Wasze jesienne kierunki?