Przyznać się, kto nie może się już doczekać końca wakacji i odlicza dni do 1 września? A może wcale nie cieszycie się na nadchodzący początek roku szkolnego i jesteście team “wieczne wakacje? Niezależnie od tego, w której grupie jesteście koniec sierpnia to czas, który warto wykorzystać najlepiej jak się da!

Jeżeli jesteście już w Warszawie i szukacie pomysłu na spędzenie ostatniego tygodnia wakacji to podpowiadamy Wam pomysł na  super jednodniową wycieczkę zaledwie 30 km od Warszawy. Obiecujemy, że dzieciaki będą zachwycone!

 

Historia Julinka

 

Zanim zobaczycie, jak Park Julinek prezentuje się obecnie, warto wiedzieć, że na tym terenie od roku 1950 działała baza cyrkowa z bogatym zapleczem szkoleniowo-technicznym. Baza ta była znana w całej Europie, a artyści cyrkowi przyjeżdżali tutaj doskonalić swoje umiejętności i szykować występy na kolejne sezony. W tamtym czasie w Julinku powstały dwie kopuły cyrkowe z arenami, tunele łączące pomieszczenia dla dzikich zwierząt z areną, stajnia, wybiegi dla koni, słoni, basen dla fok oraz centrum weterynaryjne. Na ówczesne czasy była to największa tego typu baza cyrkowa w Europie.  

W 1966 na terenie bazy cyrkowej w Julinku została powołana dwuletnia eksperymentalna szkoła artystyczna II stopnia pod nazwą Państwowa Szkoła Cyrkowa w Julinku. Szkoła na terenie Julinka funkcjonuje do dzisiaj i jest to jedyna w Polsce szkoła przygotowująca do wykonywania zawodu aktora cyrkowego.

Cały ówczesny teren parku rozrywki zaprojektowany jest w poszanowaniu dla historii tego miejsca i akcenty nawiązujące do sztuki cyrkowej widać na każdym kroku. Przy samym wejściu możecie zwiedzić wóz cyrkowy, a na ternie małej areny czynna jest wystawa poświęcona sztuce cyrkowej w Polsce. Nas szczególnie zainteresowała tam galeria plakatów cyrkowych na schodach prowadzących na I piętro. 

 

Julinek_4.

 

Julinek_2

 

Co robić w Julinku?

 

Na pewno nie będziecie się tutaj nudzić 🙂 Park rozrywki w Julinku to obecnie prawie 30 ha terenu ulokowanego w Kampinoskim Parku Narodowym. Rozległość tego miejsca jest jego wielkim atutem, nie czujemy się tutaj przytłoczeni nadmiarem atrakcji i dźwięków 🙂  Pomiędzy drzewami rozwieszone są hamaki więc jeżeli ktoś potrzebuje odciąć się od głośniejszych atrakcji bez problemu może znaleźć ustronne miejsce w cieniu drzewa.  Na terenie parku znajdziecie wiele atrakcji dla  dzieci w każdym wieku.

Już za bramą wejściową czeka na nas małe wesołe miasteczko z karuzelami, małą kolejką górską w kształcie smoka czy samochodzikami – myślę, że to przystanek obowiązkowy i każde dziecko będzie chciało tutaj rozpocząć swoją przygodę z Julinkiem 🙂 My musieliśmy zaliczyć “latające słonie” i to aż 3 razy 🙂  To strefa w której dzieciaki będą zachwycone! Kawałek dalej znajdziecie tor tubingowy czyli zjazdy na kolorowych pontonach na specjalnie przygotowanym torze. 

Od tego roku w Julinku możecie korzystać także z parku wodnego na świeżym powietrzu. To prawdziwa wodna to strefa zabawy  w sam raz na lato 🙂 Park wodny podzielony jest na trzy strefy: płytką strefę ze zjeżdżalniami (łącznie 5 zjeżdżalni o łącznej długości 167m), strefę basenową o głębokości 2 m, a także wodny plac zabaw z interaktywnymi zabawkami, kurtynami i armatkami wodnymi – w sam raz dla maluchów lubiących zabawy wodą. Wokół basenów rozstawione są leżaki i parasole. Strefa ta cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem, szczególnie w upalne dni więc tutaj o spokój będzie trudno, ale amatorzy wodnych zabaw będą zadowoleni 🙂  

 

 Julinek-5

 

 Julinek-4

 

 Julinek-111

 

Inne atrakcje, które czekają na gości na terenie Parku Julinek to pole do minigolfa, składające się z 18 torów z elementami cyrkowymi o zróżnicowanym stopniu trudności. A dla szukających aktywnego wypoczynku przygotowana jest ścianka wspinaczkowa o panelach wysokości 7,5 metra i zróżnicowanej tematyce – można poczuć się jak pszczółka w ulu, przejść piramidę, dosięgnąć nieba puszczając latawiec. Ścianka to atrakcja dla dzieciaków od 4 lat. Natomiast w krainie dmuchawców czeka na Was, aż 10 dmuchanych atrakcji w  kategoriach wiekowych 4+, 5+, 6 + i 7+. 

Dla dzieciaków poniżej 4 roku życia przygotowana jest bardzo atrakcyjna strefa – na terenie dużej areny w tym roku powstała Klockarnia przeznaczona dla dzieci w wieku 0-6 lat. Wybór klocków jest ogromny – klocki magnetyczne, klocki piankowe XXL, klocki wafle XXL, klocki cegły marioinex XXL. Nawet w upalny dzień na terenie areny jest przyjemnie chłodno więc to dobre miejsce na chwilę odpoczynku i wyciszenia. 

 

Julinek-9

Julinek-8

 

Julinek-10.

 

Sporo tego prawda 🙂 A nie doszliśmy jeszcze do naszym zdaniem najlepszej atrakcji parku w Julinku i przygody, którą zdecydowanie chcemy kiedyś powtórzyć! Dla nas najfajniejszą rzeczą w całym Julinku był park linowy  zbudowany na naturalnym drzewostanie. To największy tego typu park w województwie Mazowieckim. To 9 tras liczących w sumie 1486 metrów oraz 184 przeszkód – wszystko utrzymane oczywiście w tematyce cyrkowej!

Cały system parku składa się z sieci tras, platform i przeszkód umieszczonych na linach na różnej wysokości: to podesty, belki, drabinki i siatki, mosty, skoki, pętle, tyrolki i wiele, wiele więcej.  Podniebny Cyrk bo tak nazywa się park linowy w Julinku został zaprojektowany i stworzony tak,  aby każdy, bez względu na stopień zaawansowania, mógł przejść bezpiecznie trasę ciesząc się tą super przygodą.

Dla naszej 4,5 latki był to pierwszy raz w parku linowym i sprawiło jej to bardzo dużo frajdy i satysfakcji! Dla najmłodszych dzieci (powyżej 4 roku życia) przygotowane są 3 trasy na wysokości od 1 do 2 metrów.  Na trasach przeznaczonych dla najmłodszych dzieci zastosowano system asekuracji ciągłej, będący gwarantem bezpieczeństwa. W przypadku tras dla młodzieży i dorosłych zastosowany został system asekuracji alpinistycznej. Wszyscy otrzymują sprzęt: uprzęże, kaski, oraz linki zabezpieczające oraz przechodzą niezbędne szkolenie. Cała zabawa odbywa się pod czujnym okiem instruktorów, którzy w razie czego służą asekuracją i pomocą. U nas pierwsze zjazdy na tyrolce musiały odbyć się “na rękach” instruktora 😉 Kolejne udały się już samodzielnie!

Całość zlokalizowana na ternie Kampinosu więc nawet w bardzo ciepły dzień na ternie parku jest przyjemnie. W pobliżu parku linowego zlokalizowany jest namiot z atrakcjami i strefa dla bobasów, a także animacjami – wszystko w duchu cyrkowym! Można nauczyć się chodzenia na szczudłach, żonglowania czy kręcenia talerzami. A wracając do parku linowego to dla  odważnych nastolatków i dorosłych polecam zmierzenie się z najwyższą trasą i  przejazdem tyrolką na wysokości ponad 10 metrów! 

 

Julinek to świetny wybór dla rodzin, które chcą połączyć atrakcje znane z parków rozrywki z bliskością przyrody 🙂

 

Julinek-11

 

Julinek-12

julinek-13

 

 

Informacje praktyczne

Park Julinek – www, Facebook, Instagram

 

Bilety wstępu:

BILETY JEDNODNIOWE PARK + WESOŁE MIASTECZKO PARK + WESOŁE MIASTECZKO + PARK WODNY
BILET NORMALNY 69 zł 99 zł
BILET ULGOWY (DZIECI DO LAT 16) 59 zł 89 zł
BILET RODZINNY 2+1 149 zł 259 zł
BILET RODZINNY 2+2 199 zł 339 zł

 

Godziny otwarcia: 

W sierpniu w dni powszednie 10.00-19.00, weekendy 10.00-20.00. We wrześniu TYLKO weekendy 10.00-18.00

 

Trasy rowerowe:

W Julinku działa także wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego. Park znajduje się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego i jest znakomitym punktem startowym dla spacerów i wycieczek po okolicy. Szczegółowe trasy znajdziecie TUTAJ. 

 

[Jadzia]