Kalimera Paros! 🙂 Gdy szukaliśmy pomysłu na nasze greckie wakacje w tym roku, rozważaliśmy różne wyspy. Finalnie zdecydowaliśmy się na początek na Paros z planem dalszej podróży na inne wyspy – w okolicy macie sporo do wyboru Antiparos, Naxos, Ios, Amorgos.. i sporo innych mniejszych. Zanim jednak ruszymy dalej, zabieramy Was na Paros! 🙂

 

KILKA SŁÓW O PAROS

 

Paros to niewielka wyspa na Morzu Egejskim o powierzchni 165 km², znajduje się w archipelagu Cyklady. Kiedyś wyspa znana była głównie z wydobycia marmuru, obecnie to popularny turystyczny kierunek. Przyznam, że nawet bardziej popularny niż sądziłam 😛 W sierpniu na Paros czekają na Was tłumy spragnione tutejszych plaż, kolacji w greckich tawernach i spacerów po urokliwych uliczkach. Ba! W miasteczku Paros jest duża szansa, że będziecie stać w korku, by ruszyć dalej… ale na szczęście nawet w sierpniu znaleźliśmy urocze i spokojne miejsca.

 

Paros ma za sobą burzliwą historię  i wiele razy przechodziła z rąk do rąk: w czasie wojen perskich była sprzymierzona z Persami, by po ich klęsce przyłączyć się do Związku Ateńskiego i II Związku Ateńskiego. Następnie znajdowała się pod rządami: Macedonii, Ptolemeuszów egipskich, Rzymu, w XVIII wieku opanowali ją Wenecjanie, a od 1737 roku władzę nad wyspą przejęła Turcja. Do nowożytnej Grecji Paros należy od 1830 roku, od czasów greckiej wojny od niepodległość. 

 

Jak dotrzeć na Paros?

 

Lefkes_2.

 

O to pytaliście chyba najczęściej! 🙂 Na Paros najłatwiej dostać się z przesiadką w Atenach. Obecnie do Aten dolecicie z wielu polskich miast, loty realizują m.in greckie linie Aegean.  My na Paros dopłynęliśmy promem z portu w Pireusu (8 km od Aten). Wybraliśmy prom Blue Star – rejs trwa około 4 godzin, a ceny za jedną osobę zaczynają się od 40 euro.

Port w miasteczku Paros to całkiem spory przesiadkowy port, więc dotrzecie tu też z innych wysp np. z Santorini (Paros położone jest w połowie drogi między Atenami, a Santorini). Z tego portu również można ruszyć dalej – np. na Naxos czy na Ios i tak też zrobiliśmy my 🙂 Pamiętajcie, by w porcie dopytać się, co gdzie i jak, bo w wakacyjny poranek bywa tu nieco chaotycznie 😉 Ale bez obaw – w tym chaosie jest metoda! 🙂

 

Co zobaczyć na Paros?

Lefkes, Prodromos i Marpissa 

 

Prodromos-_1

 

Te  trzy miasteczka to nasz największy zachwyt na Paros. Są absolutnie cudowne, z masą bajkowych widoków. Lefkes jest najbardziej popularne i tam możecie spodziewać się w sezonie wielu turystów, ale i tak można znaleźć spokojne, puste uliczki. Natomiast podczas naszej wizyty w Prodromos i Marpissa bylismy niemal sami! Nie będę się tu więcej o nich rozpisywać, bo zachwyciły nas na tyle, że mają na blogu swój dedykowany post –  wszystkie informacje o Lefkes, Prodromos i Marpissie znajdziecie w tym wpisie. Zajrzyjcie tu koniecznie!

 

Naousa

 

Naousa

 

Naoussa to małe portowe miasteczko i przez większość zdecydowanie zaliczana do “must see” na wyspie. Kiedyś wioska rybacka, dzisiaj można je raczej określić jako dość fancy miasteczko 😉 

Grecki klimat podobno można poczuć tu w ciągu dnia, gdy miasteczko jest ciche i spokojne, ale wieczorami jest raczej tłoczne i głośne. My trafiliśmy do Naoussy wieczorową porą, bo wcześniej zwiedzaliśmy Lefkes i pozostałe wioski plus dzieciaki wnioskowały o plażowanie i przyznam, że trochę żałuję… 😉 Żałuję, że nie ruszyliśmy tam w dzień, bo najpierw jazda przez miasto w sznurze samochodów, a następnie spacer w tłumie nieco nas zniechęciły 😉

Jeśli wpadniecie w bardziej sprzyjających okolicznościach, nieopodal portu w Naoussa znajdziecie  ruiny weneckiego zamku

W miasteczku mieliśmy zaznaczone dwie restauracje polecone przez nasze Czytelniczki – Kafeneion -i Palia Agora oraz Soso. My już nie skorzystaliśmy, ale może Wam się przyda! 🙂

 

Kolympethres Beach

 

Kolympethres-Beach

 

To jedna z najbardziej polecanych plaż. Znajduje się na północnym wybrzeżu Paros w Zatoce Naoussa. Znajdziecie tutaj ciekawe formacje skalne, które tworzą małe zatoczki. Można tu plażować zarówno na “dziko” na głazach, jak i na leżakach należących do lokalnych knajp. Stosunkowo niedaleko plaży znajduje się malutka wyspa, a na niej malowniczy Kościół Prawosławny. 

My wpadliśmy tu na chwilkę i ruszyliśmy dalej w poszukiwaniu spokojniejszych miejsc.

 

Kolympethres-Beach_1

Kolympethres-Beach_wyspa

 

Monastiri Beach

 

Monastiri-Beach_3

 

Jadąc dalej na północ, czeka na Was Monastiri Beach, ale też malowniczy Monastery of St. John’s of Deti. Sama Monastiri Beach znajduje się w malej zatoczce, wśród skalistych wzgórz. Jest urocza, ale z całą masą leżaków i głośną muzyką. Jeśli szukacie w okolicy czegoś spokojniejszego, zatrzymajcie się chwilę wcześniej, jeszcze przed monastyrem. Tutejsza plaża może nie jest tak malownicza, ale jest bardzo spokojna.

Monastyr to malowniczy dodatek 🙂 Jeśli macie ochotę na instafotki, to śmigacie na niebieską kopułę – na zdjęciu poniżej widać, że to najlepsze miejsce na pozowanie 😉 Jeśli ochoty na fotki nie macie, też warto zajrzeć, bo monastyr góruje nad okolicą i mamy stąd bardzo fajny widok.

 

Monastiri-Beach_1.j

 

Paralia Logaras

 

Paralia Logaras

 

Przyjemna piaszczysta plaża na wschodzie wyspy. Wyprawę na plażę Logaras można wygodnie połączyć ze zwiedzaniem Lefkes, Marpissy i Prodromos 🙂 Jeśli jesteś z dziećmi i mają już dość spacerowania i zwiedzania, po Marpissie proponujesz im właśnie Logaras 🙂 To jakieś  5- 8  minut samochodem od miasteczka.

Plaża jest piaszczysta, więc wygodnie leżakuje się na ręczniku, a i maluchy grzebiące w piasku będą zadowolone. Dla starszaków zabierz maskę i rurkę do snurkowania –  snurkując tuż przy brzegu, można dostrzec pod wodą małe rybki 🙂

W okolicy znajdziecie podobno smaczną restaurację rybną – Ouzeri Halaris.

 

Paralia Logaras_1

 

Pięknie zapowiada się też Paralia Kalogeros położona niecałe 5 km (12 minut samochodem) od Paralia Logaras. Dalej na trasie na północ znajdziecie również Molos Beach, Tsoukalia Beach oraz Santa Maria Beach.

A jak już będziecie chcieli odpocząć od Paros, polecamy Wam wyprawę łódką lub promem na Antiparos – o tym już wkrótce! 🙂

 

Gdzie zjeść na Paros?

 

Η Βίγλα” ταβέρνα

 

Η Βίγλα ταβέρνα

 

Tawerna znajduje się dwa kroki spacerem od plaży Kolympethres Beach i oferuje piękne widoki na zatokę Naoussa. Jeśli przyjechaliście tu na plażowanie lub przejazdem, to będzie dobre miejsce, by się zatrzymać na przekąskę lub obiad.

Mają rewelacyjne greckie pasty – zarówno melintzanosalata, jak i tzatziki czy taramosalata (pasta z ikry) bardzo nam smakowały! Niby to greckie klasyki i podają je wszędzie, ale te okazały się wyjątkowo smaczne. Do tego grillowana pita – ukochana przez dzieci. Zamówiliśmy też bujurdi, czyli fetę zapiekaną z pomidorami i papryką i oczywiście obowiązkowo smażone kalmary.

Adres: Κολυμπήθρες 844 01, Grecja

 

Marathi

 

Marathi_1.

 

Urocza grecka knajpka zlokalizowana nieco na uboczu od popularnych miejsc na Paros. Nie traficie tu raczej “przez przypadek”. To miejsce dla tych, co chcą uciec nieco od tłoku i przenieść się do klasycznej greckiej tawerny.  Miejsce raczej dla mięsożerców, chociaż znajdzie się też grillowany ser z marmoladą z pomidorów. Bajka!

Plus dla rodziców: huśtawki! Idealnie wpaść tu pod wieczór, o zachodzie słońca i rozkoszować się przyjemnym golden hour, dźwiękiem cykad, gdy dzieciaki huśtają się na placu zabaw 😉

Adres:  Επαρ.Οδ. Παροικιάς-Λευκών, Πάρου, Marathi 844 00, Grecja

 

Marathi_2

Marathi_3.

 

Restauracja Aranto

 

Jedno z najciekawszych miejsc odwiedzonych na Paros i na razie miejsce, które kulinarnie najbardziej zapadło nam w pamięć. W menu takie pozycje jak lokalne sery np. gruyere z Paros, gulasz ze ślimaków, wędzona wieprzowina, domowa kiełbasa czy… roladki z podrobów jagnięcych owinięte w baranie jelita zapiekane w sosie cytrynowym. Więcej na temat tego miejsca we wpisie o Lefkes

Adres: Επαρχιακή Οδός Παροικιάς-Μάρπισσας, Λευκές 844 00, Grecja

 

Aranto_1

 

Thalami

 

Thalami_2.j

 

Do Thalami ruszamy po plażowaniu na Paralia Logaras, a jeszcze przed wizytą w Naoussa. Dlaczego właśnie tu? Bo troszkę na uboczu, bo nad wodą, bo ocena 4,5 i ponad 1500 opinii. Thalami to klasyczna grecka tawerna i klasyczne menu. Tutaj spotkacie wszystkie te dania, po które przyjeżdża się do Grecji 😉 U nas zdecydowanie wygrała gotowana ośmiornica i fried calamari – jedne z lepszych podczas naszej wyprawy. Dzieciakom bardzo smakował tutejszy Fried Cheese.

Mniej natomiast podszedł mi tutejszy eggplant spread – ja zdecydowanie preferuje te tylko na bazie bakłażana z warzywami, ten był kremowy i ciężki. Z ciekawostek: Thalami ma bardzo szeroką ofertę wszelkich past – poza klasykami, znajdziecie tu nawet  Herring Spred.

 

Adres: Paros 844 01, Grecja

Thalami_1

Thalami_3

 

Nasza baza na Paros

 

Paros_hotel_2

 

Nasza baza na Paros to miejsce totalnie spokojne, ciche, z dala od wszystkiego. No dobra, nie takie ciche, bo cykady będą Wam towarzyszyć non stop 😉 To miejsce, do którego dość ciężko dotrzeć – my jechaliśmy na bazie trasy wysłanej przez właściciela, a zarazem położone jakieś 15 minut od miasteczka Paros.

Tym razem naszą bazę znaleźliśmy na Airbnb – podrzucam Wam link do tego miejsca. Nie robiłam zdjęć wewnątrz domku, bo dotarliśmy późno w nocy, a potem wiadomo 😉 Rzeczy, dzieci, zabawki, ubrania 😉 (zdjęcia wnętrza możecie zobaczyć pod podanym linkiem). Na dole macie pokoik z aneksem kuchennym, łazienką i podwójnym łóżkiem – w sam raz dla dzieci. Na górze sypialnia z dużym łóżkiem i szafą. Idealne dla rodziny 2 + 2, ale myślę, że dwie pary też mogą tutaj zamieszkać.

Domek przylega do domu Właścicieli, którzy dodatkowo udostępniają swój taras z leżakami albo przynoszą świeże figi 🙂 Dla nas był to mega przyjemny początek greckiej wyprawy.

 

Udanego pobytu na Paros! 🙂 Koniecznie zajrzyj też do posta o najpiękniejszych wioskach Paros! 🙂

 

Paros_hotel

Paros_hotel_1.

Paros_baza