Świąteczny wyjazd na początku grudnia marzył nam się od dawna! 🙂 Prawie 10 lat temu rozkoszowaliśmy się atmosferą niemieckich jarmarków świątecznych (2013! Ale dawno!!), ale potem jesień i zima była zwykle tak pracowita, że wyjazd na początku grudnia nie wchodził w grę. Mieliśmy wcześniej bilety na grudzień 2020 roku do Nowego Jorku, ale z uwagi na pandemię i lockdowny nie było wtedy szansy na lot do Stanów.

 

W tym roku wybraliśmy Londyn! 🙂 Bilety kupiłam dużo wcześniej – był to prezent na Łukasza urodziny w sierpniu 🙂 Wybraliśmy Londyn, bo długo planowaliśmy wybrać się tam we dwoje, ale również dlatego, że mało kto potrafi tak w święta jak Londyn!!  Tu wiedzą jak zrobić świąteczny klimat 🙂 To miasto, które od razu po zdjęciu ozdób halloweenowych zamienia się w wielką świąteczną pocztówkę! W Polsce tradycja świątecznych jarmarków nie jest niestety tak rozwinięta, aczkolwiek zeszłoroczna wizyta w Poznaniu bardzo nam się podobała! Londyn to jarmarki świąteczne, cudowne choinki, niesamowite iluminacje! Chodźcie zobaczyć! Do świąt jeszcze trochę dni zostało, a bilety podobno tanie! 🙂 Może zrobicie sobie jeszcze Christmas Vibes in London? 🙂

 

Łapcie nasz mini przewodnik po miejscach, które warto w Londynie zobaczyć, żeby poczuć magię Świąt! Spisaliśmy kluczowe miejscówki, bo wiemy, że zwykle świąteczny wyjazd to 2-3 dni i powrót! Tu macie esencję Christmas London! 🙂

 

1) OXFORD STREET

 

Oxfor_3

 

Oxford Street to moje pierwsze spojrzenie na Londyn! 🙂 Nocowaliśmy bardzo blisko, więc pierwszy spacer prowadził na Oxford Street i każdy kolejny też, bo niezależnie, gdzie się wybieraliśmy musieliśmy nią przejść. Najsłynniejsza ulica handlowa na świecie jest udekorowana na niemal całej swojej długości. To też miejsce, w którym lampki zaczynają świecić najwcześniej – w tym roku zostały włączone już 2 listopada! Dekoracja ulicy składa się z 5000 olśniewających gwiazdek. Wyglądają przepięknie i za dnia, i oczywiście wieczorem!

Od Oxford Street zdecydowanie warto zacząć przygodę ze świątecznym Londynem. Idealne na podziwianie świątecznych dekoracji i niesamowitych witryn sklepowych. Od niektórych aż nie można oderwać oczu! Plus niesamowite dekoracje – np. wielkie miśki wspinające się na jeden z tutejszych sklepów. 

Warto zajrzeć do domów towarowych znajdujących się na tej ulicy: Selfridges czy Debenhams lub chociaż podziwiać ich witryny w oknach, w środku może panować duży tłok! Oxford Street najpiękniej wygląda w okolicach stacji Oxford Circus, skąd widać również światełka z Regent Street. 

 

Oxford-Street_2

 

2) REGENT STREET & CARNABY STREET

 

źródło: Secret London

 

Idziemy dalej  i dochodzimy do Oxford Circus. Tutaj Oxford Street krzyżuje się z Regent Street. Regent Street to kwintesencja świątecznego Londynu! Prawdziwy Christmas vibe! Ozdoby ulicy zwane jako „The Spirits of Christmas” to jedna z największych wystaw lampek bożonarodzeniowych w całej Anglii.  To właśnie na tej ulicy po raz pierwszy zapoczątkowano tradycję świątecznych światełek w okresie Świąt Bożego Narodzenia w 1954 roku. Te anioły nad naszymi głowami robią ogromne wrażenie! Przyznam, że ja nawet nie zrobiłam swoich fotek, bo jak byliśmy tam pierwszego dnia naszego pobytu, to wolałam się cieszyć klimatem niż ustawiać się w kolejkach do zdjęć 😉

Z kolei Carnaby Street, czyli  handlowa ulica w dzielnicy  SOHO co roku przyciąga nietuzinkowymi dekoracjami. W ubiegłych latach były to m.in wystawa w stylu Bohemian Rhapsody, egzotycznych ptaków czy podwodnego świata. W tym roku światełka nawiązują do najważniejszych momentów z przeszłości przeszłości Carnaby Street. Polecam Wam też spacer po całej dzielnicy  Soho, które pełne jest świątecznego klimatu, ozdób, kolorowych światełek i przepięknych witryn.  Dalej stąd możecie ruszyć do londyńskiego Chinatown – tam może mniej świątecznie, ale za to cudowny klimat Chinatown jest na tyle obecny, że od razu chcesz do Bangkoku, Singapuru czy Hongkongu 🙂

 

street

 

3) BOND STREET

 

Bond-street.

Bond_3.

 

Ulica na której znajdują się najbardziej luksusowe butiki w Londynie. Sklepy co roku prześcigają się w niesamowitych witrynach i dekoracjach. Największy rozmach ma co roku Cartier, który zamienia się w prawdziwie magiczny sklep, w tym roku jednak na prowadzenie wysuwa się sklep Ralpha Laurena, który przed swoim flagowym sklepem na Bond Street postawił pięciometrową jodłę. My byliśmy zachwyceni dekoracjami Louis Vuitton – niesamowite wejście z klocków Lego, choinki z Lego i masa wysypanych klocków! Wielkie wow!

 

Natomiast dekoracje powieszone nad ulicą w tym roku nawiązują do Rodziny Królewskiej. W ten sposób Londyn oddaje cześć Królowej Elżbiecie. Nad czterema głównymi skrzyżowaniami powieszone są ogromne korony. 

 

Bond

 

4) NIEBIESKI PASAŻ NA SOUTH MOLTON STREET

 

South Molton Street_

 

Przepiękne, niebieskie łuki tworzące świetlny tworzące korytarz znajdziecie na South Molton Street. To jedno z tych miejsc, które zachęciło mnie, by napisać ten post 🙂 Gdy wrzuciłam rolkę z Londynu na naszego Instagrama (@blogtasteaway – polecam bardzo, jeśli Was tam jeszcze nie ma!), sporo Osób pytało o świetny niebieski pasaż. Nie mam niestety jego nocnych zdjęć, ale filmiki tak – znów – zapraszam na IG. W dzień też wygląda magicznie! Niedaleko znajdują się olśniewające bożonarodzeniowe lampki na na Mount Street w dzielnicy Mayfair i jedna z bardziej znanych choinek w Londynie, która stoi przed hotelem Connaught. 

 

5) COVENT GARDEN

 

Covent-Garden_3

 

To właśnie na Covent Garden co roku staje największa choinka w Londynie, podobno pochodzi z tej samej hodowli co choinki dostarczane Rodzinie Królewskiej. Przepiękne miejsce, by pospacerować z kubkiem grzanego wina lub gorącej czekolady. Zdaniem wielu to tutaj znajduje się najlepszy jarmark świąteczny w Londynie.  Kto oglądał świąteczną produkcję “Last Christmas ” na pewno na Covent Garden odnajdzie znajome miejsca 🙂 W tym roku w  Covent Garden (a dokładniej w South Hall of the Market Building) znajdziecie niesamowite sanie z 1884 r. Są odnowione i ręcznie odmalowane przez brytyjskiego artystę Jamesa Gemmill`a. 

PS. codziennie od 12 do 21 co godzinę na Covent Garden pada sztuczny śnieg 🙂 Robi niesamowite wrażenie! A występy London International Gospel Choir odbywają się w każdy czwartek wieczorem o 18:30 i 19:15.

My z Covent Garden ruszyliśmy mostem Waterloo Brigde w kierunku South Bank – tam też warto zajrzeć w poszukiwaniu świątecznego klimatu i nie tylko 🙂

 

Covent Garden_2.j

 

6) LONDYN:  ŚWIĄTECZNE JARMARKI – LEICESTER SQUARE, SOUTH BANK  

 

Leicester-Square_1.j

Leicester-Square_2

 

Nie ma wizyty w świątecznym Londynie bez bożonarodzeniowych jarmarków! Leicester Square to tętniący życiem skwer, który w czasie około świątecznym nabiera zupełnie magicznego wyglądu. Znajdziecie tu wiele budek z jedzeniem, pamiątkami i świątecznymi gadżetami. Zobaczcie na fudge powyżej!  Jarmark na Leicester Square działa do 8 stycznia. 

Z kolei jarmark  South Bank usytuowany jest tuż nad Tamizą, nieopodal London Eye. Jarmark ten wyróżniają namioty przypominające igloo i sporo dobrego jedzenia. Jest też karuzela, o którą również pytaliście na IG 🙂 Więcej informacji o wydarzeniach odbywających się w ramach South Bank znajdziecie tutaj.  Jarmark potrwa do 26 grudnia. 

Tuż obok czeka na Was London Eye, a potem można ruszyć spacerem w stronę Big Bena – piękne widoki w pakiecie!

  South-Bank.

 

7) WINTER WONDERLAND w HYDE PARK

 

Winter-Wonderland

źródło: hydeparkwinterwonderland

 

Co roku w Hyde Parku w okresie przedświątecznym rusza Winter Wonderland, czyli jeden z największych jarmarków świątecznych w Londynie. Wejście na teren jest  bezpłatne, dodatkowo płatne są same atrakcje. Można wybierać z przejażdżki diabelskim młynem, zobaczyć lodowe rzeźby czy pojeździć na łyżwach na największym lodowisku w Wielkiej Brytanii na świeżym powietrzu. Więcej informacji wraz z cenami znajdziecie tutaj. W tym roku Winter Wonderland czynne jest do 2 stycznia 2023.

My odpuściliśmy wizytę, bo gdy próbowaliśmy się tam dostać w piątkowy wieczór, kolejki były kosmiczne! Można nadrobimy za rok z dziećmi 🙂

 

8) londyńskie sklepy z zabawkami – np. HAMLEYS

 

Toy retailer Hamley's could soon make its mark in the US in New York

Źródło: https://www.retailgazette.co.uk/

Dla osób zwiedzających Londyn z dziećmi lub planujących kupić świąteczne prezenty dla najmłodszych polecamy wizytę w jednym ze słynnych londyńskich sklepów z zabawkami. Przepięknie prezentuje się sklep HAMLEYS, a wybór zabawek jest tam imponujący!

 

Dajcie znać czy Wy zwiedzaliście już świąteczny Londyn i co Wam się najbardziej podobało? 🙂