Gdy w listopadzie i w grudniu marzyliśmy o wyprawie w ciepłe kraje na przełomie roku, zależało nam na miejscu, w którym nawet w obecnych czasach życie toczy się w miarę normalnie. Chcieliśmy miejsca, w którym można po prostu korzystać z życia tak jak lubimy! Zjeść pyszne śniadanie, siedząc w restauracji z pięknym widokiem, iść na basen, słyszeć zachwyt dzieciaków z beztroskiego biegania po plaży, spacerować, zwiedzać. Czy udało nam się to znaleźć w Meksyku?? Czy Meksyk w dobie pandemii to naprawdę dobry pomysł na wyjazd?? Tym bardziej na wyjazd z dzieciakami ??
 
 
Ten post powstał do 17 dniach w Meksyku spędzonych w rożnych częściach kraju – w stolicy Mexico City, w plażowych rejonach dość popularnego Puerto Escondido, w urokliwym kurorcie Huatulco, ale też w Tapachula przy granicy z Gwatemalą, na plantacji kawy w Chiapas, w dużych miastach jak Tuxtla Gutierrez i Villahermosa czy w ukrytych na końcu świata, wśród dżungli i drzew kakaowca wioskach Tabasco. Jak wygląda covid w Meksyku? Już Wam mówię 😊
 

Wjazd do Meksyku – czy trzeba zrobić test PCR?

 
Gdy my lecieliśmy 26/27.12 testy PCR nie były wymagane, by wjechać do Meksyku. Musieliśmy wypełnić jedynie deklarację o stanie zdrowia – krótki formularz, którzy wypełniasz w samolocie plus standardowy formularz dla wjeżdżających do Meksyku, nie mający nic wspólnego z Covid. Testy nie były wymagane ani przez Meksyk, ani przez Paryż, w którym się przesiadaliśmy, ani przez linie lotnicze (Air France). Pamiętajcie natomiast, ze w szalonych covidowych czasach wszystko szybko się zmienia. Zasady te trzeba sprawdzać na bieżąco, przed lotem. My sprawdzaliśmy co i jak na stronie MSZ, warto też podpytać w liniach lotniczych. Więcej o tym, jak lecieliśmy pisałam w dwóch pierwszych postach z tej podróży: Dziennik podróży w czasach COVID: lecimy! oraz Dziennik podróży w czasach COVID: przeprawa za ocean.
 
 
samolotem w czasach COVID
 
 

PODZIAŁ MEKSYKU NA STREFY Z UWAGI NA SYTUACJĘ COVIDOWĄ

mapa Mex_covid
 
 
 
Kilka razy już o tym wspominałam, ale wspomnę ponownie 🙂
 
Z uwagi na sytuację covidową Meksyk został podzielony na 4 różne strefy – czerwoną, pomarańczową, żółtą oraz zieloną. Kolor zależy od poziomu zagrożenia, a od koloru zależą wprowadzone ograniczenia / obostrzenia. Aktualną mapę i liczby znajdziesz TU.
 
Podczas naszej podróży odwiedziliśmy stany o rożnych kolorach, a zatem o rożnym poziomie obostrzeń. Byliśmy w strefie czerwonej, pomarańczowej i zielonej.
 
Mexico City znajduje się w czerwonej strefie i tam ograniczeń podczas naszego pobytu było najwięcej – najbardziej uciążliwe dla turystów to zamknięcie wielu muzeów i atrakcji turystycznych, jak również zamknięcie gastro. Myślę, ze pierwszy raz w Mexico City smakuje lepiej, gdy możesz pozwiedzać to, na co masz ochotę i zjeść fajny obiad, siedząc w klimatycznej knajpce, a nie na murku. Nam natomiast nie bardzo to przeszkadzało.. pogoda pozwala zjeść coś na dworze, zwłaszcza, ze kuchnia uliczna działa prawie bez zmian – w systemie „solo para llevar”, czyli tylko na wynos. Nie mieliśmy ambitnych planów na zwiedzanie, bo ja już w Mexico City byłam, a spacery, place, parki’ lokalne targi zajęły nasze 2 dni spędzone w Mexico City.
 
brak dostępu do niektórych atrakcji turystycznych
 
tylko na wynos_Mex City
 
Mexico City_kuchnia uliczna
 
W pozostałych miejscach, jakie odwiedziliśmy gastronomia działała bez problemów – obowiązkowo dezynfekcja rąk przed wejściem, maty / wycieraczki do dezynfekcji butów, czasem również mierzenie temperatury na wejściu do restauracji, z czym w Pl się nie spotkałam. Do wielu restauracji wymagane jest wejście w maseczce, raz spotkaliśmy się z obowiązkiem umycia rąk w umywalkach przed wejściem do restauracji (w Tuxtla Gutierrez).
Co do atrakcji turystycznych  w poszczególnych, trzeba sprawdzać konkretnie co i jak, pamiętając jednak ze w Meksyku informacje w Google nie zawsze są rzetelne. Sprawdzajcie, dzwońcie, pytajcie osób, które właśnie były. Ja tez czasem sprawdzam na Instagramie, czy z danego miejsca jest w ostatnich dniach sporo oznaczeń. Przecież, jeśli ruiny Majów w Chichen Itza są otwarte, turyści na pewno robią tam zdjęcia i wrzucają je na insta 😉 Z tego, co my sprawdzaliśmy w np. Tuxtla muzea były zamknięte (w tym Museo Regional de Chiapas, które chcieliśmy odwiedzić), ale np. na Jukatanie znajomi mieli okazję zwiedzić w ostatnich dniach stanowisko archeologiczne w Chichen Itza. Pamiętajcie, że wszystkie te zasady są zmienne, wiec najlepiej sprawdzać co i jak przed wyjazdem i w trakcie pobytu.

 

Maseczki, czyli załóż swoją cubrebocas!

 

Kampania społeczna_maseczki

 
 
Tak, Meksykanie noszą maseczki. Myślę, ze pod tym względem są bardziej zdyscyplinowani niż my 😉 W Mexico City maseczki (cubrebocas) mieli niemal wszyscy, w tych mniej covidowych stanach większość. Na pewno maseczki częściej pojawiają się w miastach niż na wsiach – gdy odwiedziliśmy malutką Comunidad De Cerro Blanco gdzieś na końcu świata w Tabasco, tam maseczek nie nosił nikt.. Myślę, ze podobnie jest u nas w maleńkich, kilkuset osobowych wsiach, chyba, że się mylę to mnie poprawcie 😊 Bardzo dużo jest informacji i przypominajek, by maskę założyć – na lotniskach, w hotelach, ale tez w sklepach, w restauracjach, centrach handlowych. Bez problemu można tez maseczki kupić, jeśli Wasze zapasy z Pl się skończą.
 
maseczki_targ Mexico City
 

Pomiar temperatury  – zdecydowanie częściej niż w PL!!

 
pomiar temp w centrum handlowym
 
 
Próbowaliśmy sobie przypomnieć, w jakich miejscach w Pl mierzono nam temperaturę od marca 2020. Na pewno dzieciom na wejściu do szkoły / przedszkola i nam wszystkim na lotnisku. Innych przypadków nie kojarzę – nie przypominam sobie mierzenia temp w sklepach czy restauracjach w Warszawie czy w innych miejscach w Polsce. W Meksyku w bardzo wielu restauracjach mierzy się temperaturę przed wejściem, nawet, jeśli wchodzi tylko po odbiór jedzenia na wynos.
 
Podobnie w kościołach, sklepach, galeriach handlowych, hotelach. Myślę, ze temperatura była mierzona w 75-80 % miejsc, które odwiedzaliśmy lub więcej. Temperaturę mierzyli nam w niewielkim hotelu gdzieś niedaleko Tapachula, a w centrum handlowym w Tuxtla Gutierrez była nawet specjalna aparatura mierząca temperaturę wchodzącym klientom. Wiem, ze w Pl takie sprzęty tez się zdarzaja, ale tu jest to znacznie bardziej powszechne. Warto dodać, ze tolerancja jest wyższa – w Katedrze przy Zocalo była informacja, ze musisz mieć temperaturę niższą niż 37,5 , czasem, że powyżej 37 stopni trzeba udać się do domu.
 
pomiar temperatury w kościele
 
 

Jak działają hotele w Meksyku w czasach pandemii?

 

hotele_pomiar temp

 
Oczywiście wygląda to różnie, ale część zasad jest podobnych.
 
W przypadku hoteli podstawowe zasady to:
 
– pomiar temperatury na wejściu – w większości – czasem to zaawansowana aparatura mierząca temperaturę każdemu, kto przechodzi przez specjalną bramkę, czasem jak widać stoliczek na wejściu i termometr obsługiwany przez kogoś z recepcji
–  mata / wycieraczka do dezynfekcji butów – większości nie tylko hoteli, ale też sklepów czy restauracji
 – śniadanie serwowane do stolika zamiast bufetu – podczas naszej podróży tylko raz spotkaliśmy się z bufetem – w Huatulco. Dodatkowo w czerwonej strefie, czyli w Mexico City, śniadanie serwowane do pokoju z uwagi na zamkniętą restaurację. W pandemii zatem to, co było kiedyś luksusem oglądanym na filmach, staje się czasem obowiązkiem każdego podróżującego.
 
śniadanie do pokoju
 
 
– Maski, przyłbice u obsługi – wszędzie!!!
– Dezynfekcja bagażu, czyli pryskanie walizek odkażającym sprayem – cholera wie, czy to działa, ale w kilku hotelach tak właśnie robili 😉
 
 

Zasady na lotniskach

 
 
Nie będę się rozpisywać, bo sytuacja na lotniskach (przetestowane Mexico City, Puerto Escondido, Villahermosa, Cancun) nie różni się znacząco od lotnisk w Polsce czy w Europie – mierzenie temperatury, płyny do dezynfekcji, maseczki, przyłbice. Na pewno natomiast w Mexico City, gdy wylatywaliśmy 29.12, nikt nie zachowywał dystansu 😉  Tłum napierał na siebie jak szalony, a wszystko było jednym wielkim chaosem 🙂 Inaczej wyglądało to w bardziej zamerykanizowanym Cancun – zdecydowanie więcej porządku i dystansu.
 

Meksykańskie gastro w czasach pandemii

 
 
gastro na wynos_MEX
 
 
Zależnie od stanu. W Mexico City tylko wynos, ale we wszystkich pozostałych miejscach mogliśmy w pełni korzystać z dobrodziejstw gastronomii, a w Meksyku zdecydowanie jest z czego korzystać !!! Na wejściu zawsze dezynfekcja rąk i mata/ wycieraczka do dezynfekcji butów. Często mierzenie temperatury, zwykle obowiązkowo na wejściu maska, która możesz zdjąć już przy stoliku. I niemal wszędzie menu w formie QR kodów – tak jak u nas w DESEO. Nie jest jednak tak, że QR kody całkiem wyparły papierowe menu – w wielu miejscach jest też klasyczne menu, ale obsługa zachęca do QR kodów. A meksykańskie jedzenie??? Świetne – ale to już temat na kolejny post 🙂 Chętni?
 
comida mexicana
 
restauracje_Tapachula
 

Atrakcje dla turystów

 
Frida_Coyoacan
 
To punkt, który budzi najwięcej zapytań w przypadku osób, które chcą ruszyć do Meksyku po raz pierwszy. Jeśli wybieracie się do Meksyku po raz pierwszy i jest to jednak dluuuga, daleka i droga wyprawa, chcecie wyciągnąć maksymalnie dużo. To całkowicie zrozumiałe!
Na pewno warto sprawdzać konkretne miejsca i konkretne terminy.
Pod koniec grudnia Mexico City nie było do końca łaskawe dla osoby, która odwiedziła miasto po raz pierwszy – większość miejsc, które zwykle się odwiedza było zamkniętych – na zdjęciu powyżej widzicie tzw. La Casa Azul w Coyoacan, czyli Museo Frida Kahlo. Teoretycznie miało być zamknięte do 10.01, ale nie potrafię znaleźć info potwierdzających info, że znów działają. Może ktoś z Was wie??? 🙂 Wiem natomiast, że teraz w 01.2021 sporo stanowisk archeologicznych jest otwartych – Tulum, Chichen Itza, Uxmal, Monte Alban, itd.
 
Tuxtla_zamknięte muzeum
 
Czy warto jechać do Meksyku w dobie pandemii? To już pytanie do Ciebie! 🙂 Jeśli pragniesz słońca, ciepłego, cudownego klimatu, super odkryć na spacerach, plaż, świetnej kuchni i uśmiechniętych ludzi, ŚMIGAJ JUŻ 🙂 Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie muzea i atrakcje będą czynne, musisz szperać, sprawdzać i zaplanować trasę nie tylko tam, gdzie ciekawie, ale też gdzie czynne 🙂 powodzenia! 🙂
Czy zrobiłabym to ponownie i znów pojechała do Meksyku??? W KAŻDEJ CHWILI!!!