Jak już wiecie w Paryżu zaplanowaliśmy tylko nocleg. Odpuściliśmy nawet śniadanie w hotelu, bo uznaliśmy, że pakiet na wynos za 24 euro za osobę nie brzmi zbyt kusząco 😉 Z przylotniskowego hotelu raz dwa śmignęliśmy pociągiem na Terminal 2E. Wszystko szło zgodnie  z planem – jedyne, co mnie niepokoiło to ogromny wiatr – Jagodzie ciężko było przejść kilkadziesiąt metrów na stację!!! Ale idziemy, jesteśmy na lotnisku!!  O 11.50 czekał nas najważniejszy lot, czyli ten z CDG do… Mexico City 🙂 Nie będę Was dłużej trzymać w niepewności! Nasz kierunek to Meksyk! 🙂

 

ruszamy dalej

 

DLACZEGO WŁAŚNIE MEKSYK?

 

Dla mnie to bardzo proste – to będzie mój trzeci raz w Meksyku i zawsze mi się tam baaardzo podobało! W Meksyku byliśmy z Maksem na pierwszej egzotycznej podróży w styczniu 2012.. potem wchłonęła nas Azja  😉 Teraz wracamy z kilku powodów – dla jedzenia, dla pogody, dla plaży, dla pojeżdżenia po Meksyku i… dla plantacji kakaowca, które mam nadzieję, że uda nam się odwiedzić. Nie będę też ukrywać, że za wyborem tego kierunku przemawiał również temat Covid…

 

JAKIE FORMALNOŚCI TRZEBA SPEŁNIĆ, LECĄC DO MEKSYKU W CZASACH COVID?

 

Ano właśnie! To był jeden z kluczowych argumentów, bo w Meksyku formalności nie ma niemal żadnych. Meksyk nie zamknął granic lotniczych ani przez moment od początku pandemii. Nie wymaga testów PCR. Zgodnie z informacjami na stronie gov.pl na chwilę obecną nie przewiduje się restrykcji dla obywateli Polski. Nie ma kwarantanny, chociaż pojawia się informacja, że może zostać zarządzona dla wybranych podróżnych. Podróż z UE w każdym celu jest dozwolona, ale podobno urzędnicy bardziej dokładnie sprawdzają  cel podróży, to czy masz na nią środki finansowe i kiedy planujesz Meksyk opuścić. Takie informacje można przeczytać na stronie gov.pl.

Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy! Totalnie bezproblemowo!! Sprawnie opuściliśmy samolot w Mexico City, oczywiście wszyscy w maseczkach, ale na lotnisku nie zaobserwowaliśmy wielu różnic. Oczywiście obsługa również ma maseczki, wszędzie są płyny do dezynfekcji, a w samolocie trzeba wypełnić dodatkowy dokument związany ze stanem zdrowia, ale reszta wygląda podobnie.. może tylko więcej pytań zadają? 😉 Banalnych – jaki jest cel Twojej podróży, gdzie się zatrzymasz, czy to Twój pierwszy raz w Meksyku… Pamiętajcie, by przed planowaną podróżą sprawdzać aktualne info – chociażby TU.

 

dokumenty do wypełnienia

 

Aktualne info o sytuacji covidowej w Meksyku znajdziecie TU. Na chwilę obecną cały kraj został podzielony na 4 kolory zależnie od sytuacji w danym miejscu – są strefy zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone. Miasto Mexico City jest jedną z najbardziej dotkniętych covidowo okolic, więc nie planujemy tu długo zostać – raczej by odetchnąć po podróży 😉 Sporo muzeów jest zamkniętych, gastronomia tak jak w Waw działa tylko na wynos..

 

mapa Mex_covid

 

LOT DO MEKSYKU W CZASACH COVID

 

Co było skomplikowanego w zaplanowaniu podróży do Meksyku? Wybór lotu!!! Ti wcale nie było takie proste!! Większość połączeń, które wyskakiwały nam przy poszukiwaniach w wyszukiwarkach takich jak Kayak czy Skyscanner to polaczenia przez jeden z portów lotniczych w Stanach, a do Stanow Polacy turystycznie lecieć nie mogą… Trzeba zatem było szukać inaczej – finalnie lecieliśmy Air France z przesiadką w Paryżu.  Bilety lotnicze kupowaliśmy bezpośrednio na stronach linii.

 

SYTUACJA NA LOTNISKU CDG W PARYŻU

 

lotnisko cdg

 

O poranku w niedzielę 27.12 lotnisko CDG w Paryżu bynajmniej nie wyglądało na wymarłe – ludzi było naprawdę sporo!! Sytuacja nie różniła się znacząco od czasów przed covidowych. Jedynie maseczki i płyny do dezynfekcji były znakiem, że coś się zmieniło…

 

SYTUACJA NA LOTNISKU BENITO JUAREZ W MEXICO CITY I W HOTELU

 

Na pierwszy rzut oka? Poza maseczkami wszystko działa normalnie. Może ludzi jest mniej, ale to ciężko mi ocenić, bo ostatnio na lotnisko w stolicy Meksyku byłam w 2008 ;)) Do hotelu ruszyliśmy taksówką i pomimo, że było ok. 19.00 byliśmy już ledwo żywi – w końcu w PL była już druga w nocy, a my mieliśmy za sobą niemal 12 godzin w samolocie! 😉 W hotelu Pan  z obsługi dokładnie spryskał nasze bagaże płynem dezynfekującym, podobnie potraktowali paszport i kartę kredytową. Jagoda oczywiście chciała foto ze świątecznymi dekoracjami, zamowiliśmy ceviche przez Uber Eats i …padliśmy! 😉 o 20.30 😉 dlatego już od 3.30 nie śpimy… Hey Jet Lag! 😉 Hey Meksyk!!! 🙂 Stay tuned!:)

 

radość