Wakacje coraz bliżej! Aż ciężko w to uwierzyć, co? Mam wrażenie, że dopiero co był koniec sierpnia, dopiero co wracaliśmy po miesiącu w Turcji i dopiero co Maks zaczynał 4 klasę! Jeszcze niedawno spadały liście, a wieczory robiły się coraz dłuższe… A tu ciach – przed nami znów koniec roku szkolnego i dwa miesiące wolnego! Niby jeszcze prawie 3 miesiące, ale umówmy się – początek kwietnia to już czas, by o wakacjach pomyśleć, a i wcześniej można zaplanować jakieś weekendowe wypady, bo pogoda będzie coraz  łaskawsza!

 

Mi ciężko też uwierzyć, że to już piąte takie lato! Gdy Maks był mały i uczęszczał do żłobka czy przedszkola, kompletnie nie interesowały nas szkolne wakacje. Zwykle był to czas cieszenia się polskim latem, weekendowymi wypadami na Mazury, Warmię czy na Podlasie. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, gdy szykowaliśmy się na pierwszą klasę! Nagle się okazało, że trzeba wyjechać w lipcu lub w sierpniu, bo we wrześniu już się nie uda 😉 Szkoła Maksa nie ograniczyła naszych podróży i wiemy, że tak nie będzie.. Już się nie boimy pytań: „A myśleliście, co będzie, gdy pójdzie do szkoły?”. Zawsze wiedzieliśmy, że będzie dobrze i tak jest! Nadal podróżujemy i podróżować będziemy, ale.. kalendarz naszych podróży jest nieco inny 😉 Lato to teraz nasze najdłuższe wyprawy! Sierpień 2018 spędzaliśmy na północy Hiszpanii, lato 2019 w Japonii z przerwą na Seul i tajskie wyspy, w 2020 roku jeździliśmy po Europie ze szczególnym naciskiem na greckie wyspy… w 2021 przejechaliśmy magiczną Turcję! J Co łączy wszystkie te wyjazdy? 🙂 Unikanie miejsc latem najbardziej popularnych i najbardziej zatłoczonych!

 

W tym roku również to zrobimy! 🙂 Ale baaa! W jakim stylu!!! 🙂 Nie dość, że ruszymy w kierunku, który w wakacje jest cudowną ucieczką od tłumów to zrobimy to… (fanfary i oklaski!!!) KAMPEREM!!! 🙂 Chyba nie muszę Wam mówić, że dzieciaki są zachwycone! Maks ma już za sobą dwie kamperowe wyprawy, Jagoda ma jedną, ale wtedy była małym bobo, a ja pisałam Wam, że raczkujący bobas w kamperze to nie do końca dobry plan 😉 Ma  swój urok, ale jest jednak bardzo męczący dla rodziców 😉 Teraz do kampera zabieram 11 latka i 5 latkę i myślę, że wykorzystają ten czas na maksa!!!!

 

GDZIE RUSZAMY? 🙂

 

podróże kamperem_2

 

Ruszamy w kierunku, który myślę, że wielu z Was kojarzy się z kamperowymi wyprawami!

Welcome to SWEDEN! 🙂 Ruszamy do Szwecji – do lasów zielonych, do jezior, do kempingów i nocowania na dziko, do kanelbulle i do obiadów na łonie natury. Do śniadań w lesie i kolacji na kocu! Do łowienia ryb, które nasze dzieci kochają. Do rowerów, spacerów i obcowania z naturą! I co więcej – przygotujemy dla Was z tej podróży ściągę, bo powstanie SZWEDZKI EBOOK z naszą trasą, do którego inspiracją była Stena Line, z którą współpracujemy od lat i która niezmiennie sprawia, że Szwecja jest na wyciągnięcie ręki! 🙂

Już nie możemy się doczekać i chętnie przyjmiemy od Was wszystkie szwedzkie polecajki! Co gdzie zobaczyć? Biorę! 🙂

 

podróże kamperem_7

 

SKĄD KAMPER?

 

podróże kamperem_3

 

Naszą kamperową wyprawę i przygodę 2022 wspierają dwie firmy, które o kamperach wiedzą wszystko! 🙂 Łapcie, bo te namiary na pewno i Wam się przydadzą!

Poznajcie Campiri.pl, czyli wyszukiwarkę kamperów.

W Campiri.pl możecie zabookować kamper online – to idealne miejsce dla tych, co z kamperem dopiero zaczynają – pomagają dobrać pojazd, odpowiadają na pytania, rozwiewają wątpliwości. Zabieganym, za niewielką dopłatą, podstawiają kampera bezpośrednio pod drzwi! Nic tylko brać rzeczy i ruszać! 🙂 Na campiri.pl znajdziecie kampery odpowiednie na różne pory roku, bo jeśli nie macie jeszcze / już / w ogóle dziecka w wieku szkolnym, to nie ma się co ograniczać! Kamperować można przez cały rok!  Jeśli obawiacie się wyjazdów kamperem zimą (chociaż znam takich, co jeżdżą i uwielbiają), to warto pomyśleć o kwietniu, maju, początku czerwca, wrześniu czy październiku! Możliwości jest masa!:) A taki road trip robi robotę! Już teraz podrzucam Wam kod TASTEAWAY, na który macie w Campiri 200 zł zniżki na pierwszą rezerwację kampera – działa aż do 31.12.2022. Łapcie link do strony – TUTAJ.

 

Nasz kamper to pojazd należący do Kokokamper –  wypożyczalni kamperów, w której znajdziecie i kampery, i przyczepy. TUTAJ znajdziecie dostępne terminy 🙂 Kampery Koko też możecie rezerwować na Campiri.pl. Możecie też do nich zadzwonić, pogadać, poprosić o poradę co i jak z kamperem. Mają siedzibę w Warszawie i drugą w Gdańsku.  I tutaj też mamy dla Was prezent na nasze hasło TASTEAWAY – 200 zł zniżki na pierwszą rezerwację.

Kampera już mamy! 🙂 Co dalej? Co warto wiedzieć przed pierwszą wyprawą? 🙂

 

podróże kamperem_8

 

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED PIERWSZĄ WYPRAWĄ KAMPEREM? 🙂

 

My już pierwszą wyprawę mamy za sobą! Byliśmy na takiej wyprawie latem 2017!  Nie jesteśmy specjalistami od kamperów, ale już co nieco wiemy, więc tymi informacjami chętnie podzielimy się z Wami!

 

1) NIEPOTRZEBNE CI WALIZKI!

 

Kamper to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pytają: a ile mieliście walizek na miesiąc? Jak się zmieścić w jednej / dwóch/ trzech walizkach? Dla wszystkich, którzy lubią mieć ze sobą wszystkie niezbędne urządzenia i sprzęty 🙂 Tosterek? Suszarka? Rower dla syna i hulajnoga dla córki? Proszę bardzo! Nic nie upychasz, nic nie ważysz, nic nie każą Ci wyjmować na lotnisku. Ty się po prostu wprowadzasz J Do domu na kółkach!

 

2) PRZYSTANKI NA SIKU NIE SĄ POTRZEBNE 😛

 

Tak, dzieciaki wołające: „Mama siku!” 30 minut po tym jak skończyliście obiad i pytałaś czy nie chcą do toalety już nie są Wam groźne 😉 Kamper wyposażony jest w tzw. toaletę chemiczną i bez obaw można z niej korzystać w razie co również w trasie. Zbiornik z toalety co jakiś czas (gdy jest pełen) trzeba opróżnić. Zdecydowanie męskie zadanie, prawda? 😛

Przestroga – jeśli zabieracie zbiornik, by wylać ścieki, informujecie pozostałych kamperowiczów z Waszego kampera. Zwłaszcza dzieci! 🙂 Bo czasem jak tatuś pójdzie wywalić wszystko, synek może, nie wiedząc o tym, skorzystać z toalety 😉 I wtedy już jest mniej wesoło! Real story, na szczęście nie my byliśmy jej bohaterami 😉

 

3) SKĄD BIERZEMY WODĘ W KAMPERZE?

 

Na początek kamper ma pełny zbiornik wody czystej i pusty wody brudnej. Wodę czystą (od 100 do 120 litrów zależnie od modelu campera) uzupełniamy  ze zwykłego węża ogrodowego na dowolnym campingu czy stacji benzynowej. Wodę brudną wylewa się nad studzienką ściekową. Z naszego doświadczenia wynika, że wody czystej starcza na kilka dni.

 

4) MOŻESZ JEŚĆ POSIŁKI W KAMPERZE, ALE NIE MUSISZ

 

podróże kamperem_1

 

Zwykle podróżowanie z kamperem kojarzy się z gotowaniem w kamperze i z zabieraniem zapasów z Polski. My właśnie tak częściowo zrobiliśmy, gdy ruszaliśmy w 2017. W planie były drogie destynacje – Szwecja i Norwegia.

To jednak, gdzie i jak jesz zależy trochę od miejsca, które zwiedzasz i od Twoich preferencji. W Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, jeśli tylko w okolicy są restauracje, można połączyć jedzenie w kamperze plus kulinarne eksplorowanie okolicy.

My już teraz wiemy, że w Szwecji czeka nas duuużo natury! Na pewno zatem co nieco zabierzemy ze sobą, a pozostałe zapasy będziemy robić na miejscu! Będę Wam wszystko relacjonować! 🙂

 

5) DLA DZIECIAKÓW TO FRAJDA, ALE UWAGA NA RACZKUJĄCE BOBASY 😉

 

Nasza pierwsza podróż kamperem to wyprawa z 6 latkiem i z niespełna rocznym maluszkiem. Gdy ruszaliśmy, Jagoda miała 10 miesięcy. Nie chodziła jeszcze, ale chciała raczkować, co w kamperze nie było łatwe 😉 Bo gdzie to robić? 😉 Można trochę na łóżku i tyle… 😉 W gorącej Hiszpanii czy we Włoszech pewnie rzuciłabym jej o poranku koc przed kamper i hulaj dusza. Niestety jednak nie było to możliwe w chłodnej Szwecji czy na jeszcze chłodniejszych Lofotach!

Da się zatem podróżować kamperem nawet z raczkującym bobasem, ale kilkulatek wyciągnie z tego więcej funu!

Bardzo mnie cieszy, że teraz ruszamy kamperem z dwójką samodzielnych dzieci! 🙂

 

podróże kamperem_5

 

6) SKANDYNAWIA TO IDEALNY KIERUNEK DLA KAMPERÓW

 

Jedno jest pewne! Po Szwecji jeździ się wygodnie, czeka nas masa cudownych miejsc noclegowych. Nie ma stresu, który może towarzyszyć w włoskich, hiszpańskich czy greckich miasteczkach, że kamper nie przejdzie przez wąskie, ale klimatyczne uliczki!  🙂 Tu jest przestrzeń i bajkowe warunku na nocleg! 🙂

 

To co ? Ruszacie z nami? 🙂

 

Post powstał we współpracy z Campiri.pl oraz KokoKamper