Pamiętacie naszą podróż kamperem do Szwecji? 🙂 Podczas tamtej wyprawy udało nam się odwiedzić jedno z najbardziej sławnych muzeum w Szwecji, czyli IKEA Museum. Pisałam o nim TUTAJ. Koniecznie zanotujcie na listę! Już w czerwcu planowaliśmy jeszcze jedno super muzeum w Göteborgu, ale nie udało się dotrzeć. Nadrobiliśmy ostatnio, pod koniec października i dzisiaj w cyklu Niesamowite muzea świata chcemy polecić Wam Muzeum VOLVO! To niesamowita przestrzeń, w której prezentowane są prawdziwe perełki motoryzacyjne z różnych lat. Cudowna podróż w czasie! 

 

W lecie w Szwecji spędziliśmy ponad miesiąc, z naszej wyprawy powstał cały e-book wraz z gotową trasą zwiedzania i licznymi poleceniami! Podczas naszej podróży odwiedziliśmy również Göteborg i szwendając się po tym mieście, nigdy nie przypuszczałam, że zaledwie po trzech miesiącach odwiedzimy to miasto znowu 🙂 W związku z współpracą między naszym DESEO,  a Volvo wróciliśmy do Göteborga jesienią. Historia zatoczyła koło z dwóch powodów. Göteborg to stolica Volvo. I co ciekawe, to właśnie podczas pobytu w okolicach Göteborga, dostaliśmy maila z propozycją współpracy od Volvo 🙂 Znaki! 🙂

 

W październiku ruszyliśmy do Szwecji z kilkoma Osobami z naszego Zespołu, by wprowadzić ich w szwedzki klimat. Muzeum VOLVO było tym razem obowiązkowym punktem na naszej liście.

 

Wam bardzo polecam Göteborg, bo to świetna destynacja na weekendowy wypad. Do Göteborga dostaniecie się z wielu polskich miast. Z Warszawy lata tam zarówno LOT,  jak i tanie linie jak Wizzair. To studenckie miasto, w którym można spędzić miło kilka dni, a potem ruszyć na północ właśnie do Muzeum Volvo, a także na niesamowity i wciąż nie do końca odkryty przez turystów Archipelag Göteborga. Więcej pisaliśmy o tym w naszym SZWEDZKIM EBOOKU.

 

Co zobaczymy w Muzeum Volvo?

 

Muzeum Volvo podzielone jest na tematyczne sale, a każda z nich dotyczy kolejnych dziesięcioleci w historii firmy. Auta  ustawione są w chronologicznej kolejności, a my wraz ze zmieniającymi się modelami samochodów odbywamy prawdziwą podróż w czasie.

 

Zaczynamy od lat 30. ubiegłego wieku, a kończymy na współczesności, po drodze poznając kolejne modele samochodów Volvo. Zaczynamy od roku 1926,  kiedy to Gustaf Larson oraz Assar Gabrielsson założyli firmę Volvo. To właśnie figury założycieli witają nas w pierwszej sali, przy samym wejściu. W tej sali znajdują się znajdują także oryginalne biurka założycieli przedsiębiorstwa wraz z krótkim rysem historycznym dotyczącym historii założenia marki. Jednak główną atrakcją tej sali jest pierwszy model samochodu Volvo, czyli  model z 1927 roku – ÖV 4. Co ciekawe, z opisu dowiadujemy się, że samochód ten nie zrobił zawrotnej kariery i nie cieszył się dużą popularnością 🙂

Kawałek dalej znajduje się niewielka ciężarówka, która powstała w 1928 roku i to właśnie ten model przyczynił się do rozsławienia marki Volvo na świecie. W kolejnej sali można podziwiać samochody osobowe produkowane tuż po II Wojnie Światowej, kiedy to przemysł motoryzacyjny, a także marka Volvo, zaczęły się prężnie rozwijać.  

 

Volvo_3

Volvo_4

Volvo_5

 

Wystawy specjalne w Muzeum Volvo

 

Na mnie jednak największe wrażenie robią nie historyczne modele z lat 30. i 40., a eleganckie samochody z lat 50. i 60. Szczególnie pięknie prezentował się model P1800, któremu poświęcona była cała osobna sala i wystawa specjalna z okazji 60-leciecia Volvo P1800. Auto to stało się szczególnie popularne za sprawą serialu „Święty”, z Rogerem Moorem w tytułowej roli, który porusza się właśnie kremowym P1800. Na wystawie możemy podziwiać prototyp tego modelu. Jest przepiękny! Z opisów towarzyszących wystawie dowiadujemy się, że udział tego modelu w serialu przyczynił się do wybuchu prawdziwej mody na szwedzkie auta, a marka Volvo stała się wtedy szeroko rozpoznawalna także poza Skandynawią. Pięknymi P1800, które można podziwiać w muzeum, jeździli również ówczesny CEO Volvo, Gunnar Engellau i jego żona, Margit. Oba miały wyjątkowe kolory – Prezes jeździł samochodem o dedykowanym sobie kolorze “Engellau-blue”, a jego żona drugim o kolorze ciemnego złota. Podobno to właśnie Margit z zawodu fizjoterapeutka odpowiada za pierwsze zagłówki w samochodach Volvo.

 

Następne części muzeum to kolejne dziesięciolecia i kolejne modele samochodów. A my wraz z  kolejnymi salami obserwujemy jak zmieniał się kanon projektowania samochodów, jakie rozwiązania wprowadzono, a także jak zmieniało się np. podejście do kwestii bezpieczeństwa. A w tym temacie marka Volvo to prawdziwy pionier. Wiedzieliście, że to właśnie Volvo opracowało foteliki dla dzieci montowane tyłem do kierunku jazdy, a od 1959 roku wszystkie auta były wyposażone w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa?

 

Osobną  strefę stanowią samochody, które brały udział w różnego rodzaju wyścigach czy rajdach. Na wystawie nie brakuje też modeli, które były tylko prototypami i nigdy nie weszły do stałej oferty. Takie koncepcyjne modele produkowane były często tylko w jednym egzemplarzu, żeby sprawdzić nowe rozwiązania techniczne czy stylistyczne. Ja z wystawy szczególnie zapamiętałam prototyp elektrycznego Volvo z 1976 roku. Samochód ten bardziej wyglądał jak zabawka dla dzieci, a nie auto, które mogłoby poruszać się po ulicach. Ale auto to mogło jechać z prędkością nawet 60 km/h. 

 

Muzeum Volvo to nie tylko modele samochodów. Marka Volvo to także producent samochodów ciężarowych, autobusów, silników samolotowych i okrętowych, a nawet czołgów! Na dolnej części wystawy możecie podziwiać model myśliwskiego samolotu, zabytkowe ciężarówki, a nawet wóz strażacki! Super, że część eksponatów jest interaktywna. I tak możemy wejść do zaprojektowanego w 1995 roku autobusu przyszłości ECB (Environmental Concept Bus). Jego  nadwozie wykonano z aluminium, kierowca siedzi centralnie, a zamiast lusterek zastosowano kamery. Jak na tamte lata to rozwiązanie nad wyraz nowatorskie!

 
Volvo_9
 
Volvo_10.
 
Volvo_11

 

Muzeum dla całej rodziny

 

My tym razem zwiedzaliśmy Muzeum bez żadnych bąbelków na pokładzie. Ale dzieciaki na pewno będą się tu dobrze bawić. Mali fani motoryzacji powinni być zachwyceni wspomnianym już  modelem wozu strażackiego, ogromnych ciężarówek czy prawdziwych wyścigówek. A już na pewno uśmiech na ich twarzach wzbudzi  największy na świecie samochód zbudowany z klocków Lego. To model XC90, który został odtworzony w skali 1:1.  Do jego budowy użyto ponad 200 tys. klocków. Składanie auta zajęło 10 tygodni,  oprócz oryginalnych kół z gumowymi oponami oraz podwozia, do budowli tego auta użyto wyłącznie lego! Czad!

W Muzeum Volvo znajduje się też niewielka strefa dla dzieci. Najmłodsi mogą poruszać się mini ciężarówkami po narysowanej na podłodze ulicy. 

 

 

Volvo_11

Volvo_12.

Volvo_11

Volvo_13

 

Informacje praktyczne Muzeum Volvo:

Adres: Skans Arendal, 405 08 Göteborg

Godziny otwarcia: poniedziałek piątek: 10:00 – 17:00, sobota niedziela: 11:00-16:00

 

Bilety wstępów: Dorośli – 140 SEK, Młodzież 16-19 lat – 80 SEK, Dzieci 7- 15 lat – 40 SEK.  Dzieci do lat 7 wstęp za darmo. Płatność tylko kartą.

Przed muzeum znajduje się bezpłatny parking. Więcej informacji na stronie MUZEUM VOLVO.