Zwykle, gdy spotykamy kogoś po raz pierwszy, a nie jest naszym stałym czytelnikiem, pada pytanie: „Słuchajcie, a Wy gdzieś dalej też z dzieckiem jeździcie?” Często nim jeszcze zdążymy odpowiedzieć, leci ciąg dalszy: “Bo ja to się trochę boję! Tajlandia to w końcu nie Grecja czy Włochy. Inna kultura, inne bakterie, inne strefy czasowe.. Chyba bym się nie zdecydował! No może jak skończy 2-3 lata!”… 

 

Maks ma 4 lata i 4 miesiące, a za sobą kilka większych wypraw do krajów uważanych u nas za kraje egzotyczne. W Meksyku miał 7 miesięcy i właśnie w San Cristóbal de las Casas po raz pierwszy stanął na własnych nogach, trzymając się szczebelków łóżeczka. Jak miał 1,5 roku, w Tajlandii karmił słonie. W Bangkoku zdążył się zakochać, bo w swoim czteroletnim życiu był tam już kilka razy – trochę mu zazdroszczę!:) W Kambodży oglądał krokodyle, w Birmie szukał figurek Buddy ukrytych w każdej świątyni, a w Indonezji wulkanów i żółwi na Archipelagi Gili.

Ale jeśli czytasz nas często, już przecież to wszystko wiesz! 🙂 Teraz kolej na Ciebie! Masz ochotę ruszyć się z dzieckiem gdzieś dalej, poza starą dobrą Europę, ale trochę się boisz, prawda? Jak to będzie? Czy sobie poradzę? Jak z lekarzem? Dziś krok po kroku: od czego zacząć? O czym koniecznie trzeba pomyśleć, jeśli rozważasz pierwszą egzotyczną podróż z dzieckiem?

 

1) WYLUZUJ, NIE BÓJ SIĘ!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem

 

Czujesz lekką niepewność, prawda? Pewnie tak i dlatego właśnie tu jesteś. Nie dość, że masz swoje obawy, to każdy wokół dokłada Ci swoje… Mama i teściowa ręce załamują, że tak daleko, babcia, która w TV widziała, że w Azji grasują groźne choroby (nieważne, gdzie! Azja to Azja!) czy znajomi, którzy straszą dengą, komarami i niekończącą się biegunką. I pytają: „ale naprawdę chcecie tam jechać z dzieckiem??? Nie boicie się??!!??”

 

Nie słuchaj ich. Pamiętaj: jedziesz do kraju, gdzie też żyją dzieci! A na roztaczane przez innych dramatyczne wizje chorób i trwającej przez tydzień biegunki, odpowiedz, że córka znajomych złapała w przedszkolu szkarlatynę, przypomnij, że inna ciągle ma zapalenie oskrzeli, dzieciak przyjaciółki choruje na rota, a Tomuś zaliczył kleszcza na Mazurach. Nie musieli po to jechać do Meksyku, Tajlandii czy Birmy. Choroba może Cię spotkać tam, może Cię spotkać w domu, na działce u dziadków czy w przedszkolu.  Czy teraz boisz się nieco mniej ?:) To lecimy dalej!

 

2) WYBIERZ KRAJ, W KTÓRYM CZUJESZ SIĘ DOBRZE /OCZEKUJESZ, ŻE BĘDZIESZ CZUĆ SIĘ DOBRZE!

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Meksyk

 

Masz już dokładnie sprecyzowane marzenia, gdzie chcesz pojechać na swoją pierwszą daleką podróż z dzieckiem? Ameryka Południowa czy Azja? A może Australia lub Nowa Zelandia? Nie wiem, jak u Ciebie, ale ja zawsze miałam sporo podróżniczych marzeń, podsycanych przez filmy, książki, czasopisma i opowieści znajomych. Nie mam i nie miałam jednego jedynego kraju, do którego teraz absolutnie MUSZĘ jechać, miałam wiele, które chciałabym zobaczyć. Dziś lub za rok, za 5 lat, za 10. Dlatego na pierwszy raz z Maksem wybrałam miejsce, w którym a) już byłam, b) znałam język, c) swego czasu miałam stamtąd znajomych i chociaż nie widziałam ich od 8 lat, od nich wiedziałam, jak tam jest i czego się spodziewać. U nas był to Meksyk. Wiem, że wybrać kraj egzotyczny spełniający kryteria a), b) i c) nie jest łatwo, warto jednak zastanowić się nad wyborem i zacząć od czegoś względnie łatwego.

 

Jeśli wcześniej, we dwoje, byliście w Tajlandii czy w Wietnamie, zacznijcie od nich lub od krajów podobnych kulturowo. Jeśli znacie chociaż podstawy hiszpańskiego, wybierajcie Amerykę Środkową. Język ZAWSZE daje pewność. Czytajcie przewodniki, czytajcie blogi – tam możecie się dowiedzieć, czy łatwo kupić pieluchy, słoiczki i czy miejscowi lubią dzieci.

 

PS. gdybym ja miała Wam polecić kraj na „pierwszy raz”, powiedziałabym Tajlandia! Często mówię, że pod wieloma względami z dzieckiem jest tam łatwiej niż w Polsce.

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Meksyk, Meksyk z dzieckiem

 

3) ELIMINUJ ZAGROŻENIA! PRZYGOTUJ SIĘ!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem

 

Jeśli jeszcze nie masz biletów lotniczych, a rozważasz kilka krajów, wejdź np. na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na zakładkę Polak za Granicą i poczytaj dział ZDROWIE przy kraju, który Cię interesuje. Jeśli opis danego miejsca od pierwszej chwili Cię przeraża, bo wygląda np. tak:

 

“Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. Należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez WHO na temat sytuacji zdrowotnej w regionie. Zalecane są szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Występuje także duże zagrożenie zatruciami pokarmowymi. Należy unikać spożywania popularnych potraw z surowych warzyw i suszonych ryb. W ostatnich latach wzrasta także liczba zarażeń wirusem HIV. Poziom opieki zdrowotnej jest bardzo niski.”

 

… Masz dwie opcje: albo od razu rezygnujesz, albo, jeśli na danym miejscu bardzo Ci zależy, robisz research. Czasem okaże się, że osoby, które tam były na wakacjach albo nawet mieszkały przez kilka miesięcy czy lat, powiedzą „Jedź, nie ma się czego bać” albo „Musisz odpowiednio zaplanować trasę – jeśli interesują Cię głównie miasta, będziesz unikać obszarów wiejskich, nie bój się”. Jeśli jednak masz wątpliwości, odpuść – jest masa pięknych miejsc na świecie, nie musisz wybierać tych z malarią, dengą i tyfusem w jednym. My właśnie z tego względu na razie raczej nie planujemy zabierać Maksa do Afryki czy do Indii – w Indiach byliśmy sami i przez tydzień walczyliśmy z nieustającą biegunką, więc chyba nie chcemy fundować tego dziecku. Poczytajcie. Opis Tajlandii czy Meksyku będzie wyglądał inaczej niż ten powyżej 🙂 Opisy  krajów na stronie MSZ warto przeczytać również z uwagi na informacje o tym, jak wygląda służba zdrowia i kwestia ubezpieczeń w danym państwie.

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem

 

Bardzo często dostajemy też pytanie: Czy szczepimy Maksa przed egzotycznymi podróżami? Tak, szczepimy, ale nie na wszystko, co sugerują w punktach epidemiologicznych lub co sugerują lekarze medycyny podróży. Szczepiliśmy go przed Tajlandią na WZW A i na WZW B, na tyfus (przed Kambodżą) i na meningokoki, którą to szczepionkę poleciła nam nasza zaufana pediatra, właśnie dlatego, że często podróżujemy. Nie szczepiliśmy chociażby na wściekliznę czy japońskie zapalenie mózgu, itd. Nie dawaliśmy leków na malarię, pomimo, że w punkcie szczepień kiedyś nam zalecano. Gdy jednak zderzyliśmy opinie o potencjalnych zagrożeniach z inwazyjnością leków antymalarycznych, zrezygnowaliśmy. To była dobra decyzja. Decyzja o szczepieniach i profilaktyce to jedna z trudniejszych, jakie trzeba podjąć przed podróżą egzotyczną. Taka, którą każdy musi podjąć sam. My wolimy być zabezpieczeni. To nam daje pewność i większe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nastawiasz się na szczepienie dziecka, pamiętaj, by pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej (nieraz trzeba podać 2 dawki w określonym odstępie czasowym) i sprawdź,  od jakiego wieku daną szczepionkę można przyjmować.

 

4) NIE PRZESADZAJ Z DŁUGIM LOTEM!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem

 

Znów wracamy do zasady: jest wiele pięknych miejsc na świecie! Niemal wszystkie egzotyczne kierunki oznaczają długi lot, ale jeden drugiemu nierówny. Na początek wybierz raczej 10 czy 12 godzin, a nie 30h! I zdecydowanie lepiej lot z jedną przesiadką niż z trzema, bo był tańszy. Jeśli lecisz z maluchem do 2 lat (a warto, bo leci za free!:)), postaraj się zarezerwować wcześniej łóżeczko dla dziecka. Na długich lotach czasem są 2-3 łóżeczka na samolot. To na pewno wygodniejsze niż trzymanie słodkich 8 czy 12 kg przez 12 godzin na sobie 🙂  O tym, jak sobie radzić z dzieckiem w samolocie, czytaj TU!

 

5)  SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem

 

A co jeśli będzie mu za gorąco?? To prawda: temperatury w Tajlandii czy Kambodży potrafią wykończyć. Pot leje Ci się po plecach, duszno jak w saunie, nie ma czym oddychać i marzysz tylko o zimnym basenie lub chłodnej wodzie (najlepiej kokosowej!). Jak da sobie radę z tym upałem małe dziecko? Czasem może się okazać, że lepiej niż  TY 🙂 Trzeba oczywiście pamiętać o nakryciu głowy, kremach na słońce, odpoczynku w cieniu, itd., ale upał w Azji naprawdę da się przeżyć, a może nawet polubić? Ja tam wolę w listopadzie oddychać dusznym powietrzem w Bangkoku niż trząść się z zimna w Warszawie. Moje dziecko też.

 

6) SPRAWDŹ, JAK MOŻESZ PODRÓŻOWAĆ PO KRAJU

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem, Birma z dzieckiem

 

Zwykle zakładam, że jeśli ktoś wybiera się w egzotyczną podróż, chce zobaczyć coś więcej niż hotel czy kawałek plaży. Nie mam nic przeciw plażowaniu, basenom i leżeniu na leżaku z książeczką, ale nigdy nie rozumiałam osób, które leciały na Goa, 2 razy opuściły hotel i twierdziły, że były w Indiach. Jeśli chcesz poczuć i poznać dane miejsce, zorientuj się, jak można się tam przemieszczać. Czy to będzie wygodne z dzieckiem? Czy dziecko nie dostanie szału, jadąc 15 godzin autobusem? Może lepiej wynająć samochód? Czy można w danym kraju wynająć samochód? Czy dobrze się jeździ? Czy to bezpieczne? Czy można wynająć samochód z fotelikiem? Ile to kosztuje? Czy można podróżować pociągami? A może statkiem?

 

My zwykle radzimy wynajem samochodu (obowiązkowo z fotelikiem) wszędzie, gdzie jest to możliwe. Ale też byliśmy w miejscach, gdzie nie miało to sensu – w Kambodży, w Wietnamie, w Birmie. By zwiedzić te kraje pływaliśmy łodzią, jeździliśmy nocnym autobusem, nocnym pociągiem, tuk tukiem, taksówką, skuterem, lataliśmy samolotem. PS. Większość ze wspomnianych środków transportu nasz syn traktował jak kolejną, wielką przygodę. To tylko Ty boisz się nocnych pociągów;)

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem

 

7) ZABIERZ SWOJĄ APTECZKĘ

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem

 

Pytanie o choroby zawsze pada. Co wtedy? Zawsze warto wiedzieć, jak ma się służba zdrowia w danym kraju, mieć ubezpieczenie, a nawet zobaczyć, gdzie jest najbliższa przychodnia czy szpital, ale przede wszystkim warto mieć swoją apteczkę. Przygotowaną wspólnie z pediatrą. Nie będę się o niej rozpisywać, bo taki post już masz – o TU 🙂 Powiem jedno: u nas apteczka sprawiła, że na kilka czy kilkanaście tygodni w krajach egzotycznych z Maksem byliśmy raz u lekarza i raz radziliśmy się farmaceuty. Wszystkie inne niepokojące sytuacje leczyliśmy sami i przechodziły po 1-2 dniach.

 

8) NIE RYZYKUJ!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem

 

Kiedyś moja dobra koleżanka zapytała mnie o Indie: „jak Wy tam daliście radę? Moi znajomi wrócili wychudzeni, chorzy, musieli wziąć zwolnienie i się leczyć po powrocie!”. Wspomniani znajomi jadali na ulicach Delhi czy Dżajpuru i spali w hostelu z karaluchami. My takich rzeczy nie robimy. Tym bardziej z dzieckiem. Nie dawaliśmy mu street foodu – woleliśmy pójść do jadłodajni obok, licząc, że tam mają bieżącą wodę i lodówkę. Nie pozwalamy mu pić napojów z lodem czy wody nalewanej z dzbanka. Wolimy czasem wyjść na przewrażliwionych niż ryzykować 😉 W każdym razie ja wolę 🙂

 

9) BĄDŹ OTWARTY NA INNYCH!

 

podróżowanie z dzieckiem, podróże egzotyczne z dzieckiem, jak się przygotować do egzotycznej podróży z dzieckiem, Birma, Azja z dzieckiem, Tajlandia z dzieckiem, Kambodża z dzieckiem, Indonezja z dzieckiem

 

Podróżowanie to hobby dla osób otwartych, tolerancyjnych, rozumiejących inność, nie krytykujących tego, co nieznane. Dobry podróżnik ma w sobie coś z antropologa – nie ocenia, nie wartościuje, docenia każdą kulturę. To bardzo ważne, jeśli decydujesz się na podróże egzotyczne. To ważne, jeśli decydujesz się na podróże egzotyczne z dzieckiem. Jemu przekazujesz swoje podejście. Jeśli jedziesz do Azji czy do Meksyku z małym białym dzieckiem, bądź przygotowany, że wiele osób będzie się nim interesować – z sympatią, z życzliwością, ale jeśli nie lubisz, jak ktoś zaczepia Twoje dziecko, dotyka, głaszcze po głowie, może być ciężko…  Jeśli jednak chcesz uczyć swojego malucha otwartości i tolerancji od kołyski, nic nie nauczy jej tak jak podróże 🙂

 

To co? Gotowi? Możecie ruszać na pierwszą egzotyczną podróż z dzieckiem?:) PS. jeśli macie więcej pytań czy wątpliwości w temacie, dajcie znać tu lub na Facebooku – będę post uzupełniać 🙂