Dalekie podróże na własną rękę. Dalekie, często egzotyczne wyprawy. Nieznane kierunki, zadziwiające zwyczaje, inne smaki. Miejsca, o których marzysz i które wydają się totalnie odległe, a sama wizja, że możesz się tam wybrać, napędza Cię przyjemnym dreszczykiem emocji… Obserwujesz zdjęcia i relacje, zapisujesz posty i rolki, marzysz, ale…

 

Trochę się jednak obawiasz, jak to wszystko ogarnąć? Bo podróżowanie po Polsce masz w małym palcu. Po Europie również. Rzym, Barcelona, Paryż, greckie wyspy na własną rękę, dom we Włoszech czy zwiedzanie jarmarków świątecznych w Niemczech. Sztokholm i Londyn. To wszystko masz już ogarnięte i zaliczone. Gdyby to była szkoła, dostałabyś 5+ lub nawet 6 z przedmiotu Organizacja podróży w Europie.

Ale… z dalszą podróżą zwykle pytań i obaw pojawia się więcej i jeśli przed Tobą organizacja pierwszej lub jednej  z pierwszych dalekich, czasem egzotycznych podróży, warto spokojnie się do tego zabrać.

 

Oto rzeczy, o których musisz pamiętać, jeśli bierzesz się sam za organizację dalekiej podróży 😊 Nie zliczę, ile takich podróży już za nami! Spooooro! Kilka razy Tajlandia, Kambodża, Wietnam, Indonezja, Meksyk i Kostaryka, Stany nie raz, Japonia razy 3, Tajwan, trochę Australii, Oman i Birma. Wszędzie na własną rękę, samemu, od zera. Tam, gdzie się dało, objazdowo samochodem. To co? Gotowi?:)

 

LECIMY! DALEKIE PODRÓŻE NA WŁASNĄ RĘKĘ PRZED WAMI!

 

1) WYMARZONY KIERUNEK ORAZ OPTYMALNY TERMIN

 

dalekie podróże na własną rękę

 

Masz pewnie chociaż jeden, jak nie kilka, wymarzonych kierunków, jeśli chodzi o daleką podróż. Może to Tajlandia? Albo Meksyk? A może marzy Ci się Argentyna, Japonia lub RPA? Albo jeszcze bardziej odległy kierunek jak Australia lub Nowa Zelandia? Wszystkie dalekie podróże na własną rękę łączy zadanie nr 1.

Pierwsze zadanie dla Ciebie to sprawdzenie, KIEDY warto w dane miejsce się wybrać – kiedy pogoda jest odpowiednia na zwiedzanie i na plażowanie, a może tylko na zwiedzanie? Kiedy czekają nas dodatkowe atrakcje?

 

Czy do Japonii warto jechać latem, podczas naszych wakacji szkolnych czy może musisz planować Japonię w innym terminie? Czy Tajlandia to tylko zimą czy jednak mogę pojechać w sierpniu i też będzie fajnie? A Nowy Jork? Chcę dużo zwiedzać, dużo chodzić, a nie cierpię upałów… Jaki termin wybrać? A jak z Meksykiem i Kostaryką? Nie chcę, by spotkał mnie deszcz!

Takich pytań związanych z dalekimi podróżami jest sporo. W Europie zwykle wiemy, co i jak 😊 Wiemy, jak planować, bo przecież i wiosną, i jesienią w Hiszpanii, we Włoszech czy w Grecji będzie całkiem miło. A latem to oczywiste, że będziesz leżał na plaży, zajadał lody i popijał frappe.

 

Dalekie kierunki dla większości z nas nie są oczywiste, jeśli chodzi o termin i pogodę. Ba, one często się różnią pogodą w zależności od regionu, więc czasem nie tylko ważne będzie, kiedy lecisz do Tajlandii, ale też jakie wyspy wybierzesz. Pięknym przykładem jest nasza obecna podróż – Japonia w styczniu 😊 Zaczęliśmy od Tokio, które przywitało nas temperaturą około 10 stopni i okazało się, że na spacerowanie i zwiedzanie jest ona całkiem przyjemna. Potem wylądowaliśmy na zimowym Hokkaido z temperaturą od 0 do minus 10 stopni Celsjusza i chwilami z zaspami śniegu. Ale bez obaw – to było spełnienie naszych marzeń! Zimowe Hokkaido nam się marzyło! Finalnie  trafiliśmy do prefektury Okinawa, gdzie mamy między 18, a 20 stopni i nawet leżeliśmy na plaży! 😊

Pamiętajcie zatem: wymarzony kierunek, wymarzone regiony, sprawdzamy, kiedy warto!  Od razu tylko powiem, że czasem poza sezonem też jest fajnie – może pogoda mniej pewna (ale w wielu przypadkach nadal OK), ale za to mniej chętnych, spokojniej i lepsze ceny 😉 Tak właśnie – poza sezonem – my zwiedziliśmy Okinawę i pobliskie Zamami i Tokashiki.

 

dalekie podróże na własną rękę

 

2) DALEKIE PODRÓŻE NA WŁASNĄ RĘKĘ, A POSZUKIWANIE LOTÓW

 

dalekie podróże na własną rękę

Wiemy, gdzie. Wiemy, kiedy. Kolejny bardzo ważny moment to LOTY. Bez nich wiadomo ani rusz i w przypadku dalekich wypraw to one znacząco wpływają na koszty podróży. Warto od razu sprawdzić, jakie są mniej więcej ceny w okresie, który bierzecie pod uwagę. Wiadomo, że lot za 10 tysięcy PLN za rodzinę 2+2 versus lot za 30 tysięcy PLN za tę samą rodzinę znacząco wpływa na koszty podróży.

Warto zatem najpierw rozeznać się co i jak 😊Z naszych obserwacji wynika, że w porównaniu do jesieni i końcówki roku 2022, ceny lotów na koniec 2023 i obecnie są bardziej korzystne i oby tak zostało.

Polujecie na dobre połączenia – to one będą kluczowe. Pamiętajcie, by sprawdzać nie tylko ceny wylotów w piątek czy sobotę (wiem, że zwykle wtedy zaczynamy urlopy), ale też w poniedziałek czy wtorek. Bywa, że to dobry sposób na znalezienie tańszego i lepszego połączenia.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, my zwykle rekomendujemy loty nocne, najlepiej bez przesiadek, jeśli oczywiście takie uda się Wam znaleźć. Taki lot na początek od razu sprawia, że dalekie podróże na własną rękę będą łatwiejsze 🙂

 

3) OGARNIĘCIE NIEZBĘDNYCH DOKUMENTÓW W ODPOWIEDNIM CZASIE

 

dalekie podróże na własną rękę

 

Zanim zaczniecie planować, co dokładnie zobaczyć, zwróćcie uwagę na to, jakie dokumenty będą Wam potrzebne. Przy europejskich podróżach jest to bardzo proste. W wielu miejscach nie musimy brać NIC poza tym, co standardowo mamy w portfelu – dowód osobisty i prawo jazdy w pełni wystarczą.

 

W przypadku dalekich podróży może być trudniej. Musimy mieć paszporty i dla siebie, i dla dzieciaków. W wielu miejscach istotna jest jeszcze ważność paszportu – minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z danego kraju. Pamiętajcie, by zawczasu sprawdzić ważność paszportu. Czas szybko leci – może Wam się wydawać, że dopiero co robiliście paszport dla dziecka, a tu ciach minęło 5 lat! 😉

 

Chcesz wypożyczyć samochód na miejscu? Sprawdź, jakie są wymagania, w kraju do którego jedziesz. Są takie miejsca, w których bez Międzynarodowego Prawo Jazdy samochodu nie wypożyczysz i cały plan zwiedzania może lec w gruzach. Znam ten temat dobrze, bo taką sytuację mieliśmy na Tajwanie. Niby mogliśmy się przesiąść na pociąg i tak też zrobiliśmy, ale już nie do końca mogliśmy zrealizować pomysł na tę podróż. Międzynarodowego Prawa Jazdy wymaga również Japonia. Za nami wynajem samochodu w Hakodate na Hokkaido i w Naha na Okinawie – w obu miejscach musieliśmy pokazać Międzynarodowe Prawo Jazdy. Na szczęście jest ono dość łatwe do wyrobienia, ale musicie się tym zająć wcześniej niż dzień przed wylotem 😉  Pamiętajcie też, że obecnie Międzynarodowe Prawo Jazdy wydawane tylko na rok, a czas szybko leci. Jeśli już kiedyś je robiłeś, upewnij się, że nadal jest ważne 😊

 

Z naszych doświadczeń wynika również, że w wielu miejscach wypożyczalnie żądają karty kredytowej na to samo nazwisko, co prawo jazdy, więc też lepiej się w tym temacie przygotować 😉

 

A jak już wyrobicie te dokumenty, to pamiętajcie, by na pewno je ze sobą zabrać! 😊

 

4) UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE – BEZ NIEGO SIĘ NIE RUSZAJ!

 

podróże z dziećmi, a ubezpieczenie turystyczne

 

O tym, że ubezpieczenie turystyczne to MUST HAVE w podróży mówimy od lat i powtarzamy to jak mantrę 😊 Niezależnie czy podróżujesz sam, w parze, ze znajomymi czy z dzieciakami, ubezpieczenie turystyczne po prostu TRZEBA mieć!

Warto mieć świadomość, że koszty leczenia zagranicą BEZ UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO potrafią być naprawdę ogromne i naprawdę nie warto ryzykować, by oszczędzić kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, które wydasz na ubezpieczenie podczas podróży.

 

W temacie ubezpieczenia turystycznego wracam do Was z cudownymi wieściami! 😊 W 2024 kontynuujemy naszą współpracę z AXA Partners i nadal mamy dla Was rabat aż 35% na ich ubezpieczenia turystyczne! 😊 Z rabatu możecie skorzystać, jeśli wejdziecie bezpośrednio na stronę AXA (o TUTAJ!). W formularzu w polu „Mam kod rabatowy” wpisujecie: Blogtasteaway35 i od razu widzicie cenę ze zniżką 35% 😊

 

Co wyróżnia ubezpieczenie turystyczne AXA?

 

Na pewno jedna z najwyższych kwot ubezpieczenia kosztów leczenia na rynku – nawet do 40 milionów PLN!

 

Jeśli macie ubezpieczenie turystyczne AXA, a za granicą spotka Was coś złego, ubezpieczyciel odpowiada za organizację konsultacji lekarskiej, a w razie potrzeby również pokrywa koszt leków. Gdy dojdzie do wypadku po stronie ubezpieczyciela opłacany jest  transport do szpitala – jeśli jest taka konieczność nawet helikopterem.

Ponad to Ubezpieczyciel może zorganizować Wam powrotu do domu, jeśli np. przez przymusowy pobyt w szpitalu, przepadły bilety powrotne na samolot. Ubezpieczyciel jest w stanie zapewnić nawet tzw. repatriację medyczną, czyli zorganizować powrót do kraju w przypadku, gdy stan zdrowia Ubezpieczonego wymaga szczególnych warunków transportu.

Ubezpieczenie turystyczne od AXA Partners to również ochrona w ramach OC, na wypadek, gdy to my wyrządzimy komuś szkodę np. spowodujemy wypadek na stoku narciarskim.

W ramach pakietu AXA oferuje również ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków), w ramach którego otrzymamy odszkodowanie, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku

 

Na stronie AXA czekają na Was 3 warianty – Zdobywca, Podróżnik i Urlopowicz. To od Was zależy, który wariant wybierzecie. Nasz kod rabatowy działa na wszystkie warianty! Kod będzie działał przynajmniej do końca 2024 😊

W zależności, jaką opcję ubezpieczenia wybierzecie, będziecie również chronieni na wypadek zgubionego bagażu czy odwołania podróży. Ubezpieczenie turystyczne AXA można rozszerzyć również o dodatkowe elementy np. o sporty wysokiego ryzyka (sporty uprawiane rekreacyjnie są w ramach podstawowego ubezpieczenia) lub o kontynuację leczenia w Polsce.

 

Polisę w wygodny sposób możecie zapisać w e-wallecie w telefonie – zawsze pod ręką 😊

Macie zatem same plusy 😊 I poczucie bezpieczeństwa w kieszeni!

 

5) DALEKIE PODRÓŻE NA WŁASNĄ RĘKĘ, A ZDROWIE

 

Drugi MUST HAVE naszych podróży to apteczka. Zarówno tych bliskich, jak i dalekich. Ale.. przy dalszych podróżach chyba jeszcze bardziej wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa, prawda? Dobrze przygotowana apteczka to świadomość, że jesteśmy gotowi w razie bólu, gorączki, kaszlu, biegunki u nas czy u dziecka.

 

Pamiętajcie, że wszystkie poważniejsze tematy najlepiej od razu skonsultować z lekarzem – po to macie ubezpieczenie turystyczne 😊

 

W przypadku dalekich, egzotycznych podróży, pamiętajcie o ochronie przeciw ukąszeniom komarów. Warto zawczasu dowiedzieć się, czy komary w danym miejscu przynoszą tylko nieprzyjemne swędzenie czy też mogą powodować poważniejsze choroby. Dzięki temu będziecie wiedzieć, jak ważna jest ochrona i jakie środki wybrać.

Specjalne środki możecie zakupić w Polsce (są coraz bardziej dostępne), możecie też wyposażyć się w nie na miejscu zagranicą. Ale ja i tak wolę coś ze sobą mieć – choćby na początek😊

 

6) PLANOWANIE PODRÓŻY I ATRAKCJI NA MIEJSCU

 

ubezpieczenie turystyczne

 

Planowanie podróży to najfajniejszy element 😊 My zwykle planujemy już na miejscu, zostawiając sobie pewną dozę spontaniczności – tak lubimy najbardziej! 😊 Wiem jednak, że są i tacy, którzy jeszcze w domu mają gotowy cały plan podroży 😊

Przy planowaniu dalekich podróży weźcie pod uwagę, że czasem przemieszczanie z punktu A do punktu B może zająć Wam dłużej niż w Polsce, czy Europie. Sprawdzajcie również, jak wyglądają możliwości noclegowe w miejscu, do którego się wybieracie, by nie okazało się, że został malutki wybór – albo bardzo słaby albo bardzo drogi 😉

O tym, jak szukać i planować atrakcje to już chyba kolejny temat 😊 Jedno jest pewne – na pewno blogi i wszelkie informacje zawarte w internecie obecnie się Wam do tego bardzo przydadzą! 😊

UDANEJ WYPRAWY! 😊

 

*Post powstał podczas dalekiej podróży do Japonii w Naha na wyspie Okinawa 😊

*Post powstał we współpracy z AXA Partners