Pisałam Wam już o tym, ale przypomnę: na Lanzarote spędziliśmy tydzień i tam powitaliśmy 2023. Jak zawsze planowaliśmy się z Wami podzielić fajnymi miejscami, jakie zobaczymy, ale… nie spodziewaliśmy się, że będzie ich tak duuużo! 🙂 Gdy jednak ciągle odkrywaliśmy coś nowego, ciągle powstawały nowe zdjęcia, uznaliśmy, że podzielimy atrakcje Lanzarote na dwie części – by było Wam wygodniej! 🙂 Witajcie w części drugiej! Pierwszą część z atrakcjami na Lanzarote wschodzie  wyspy (na wschód od Arrecife) znajdziecie tutaj.   A podstawowe informacje o wyspie i o tym, gdzie szukać biletów lotniczych i bezpośrednich lotów tutaj. 

 

Co zobaczyć na Lanzarote – część II:

 

1) Caldera de los Cuervos – część Parque Natural de los Volcanes Lanzarote

 

Caldera-de-los-Cuervos_1.j

 

Można powiedzieć, że to jedna z naszych ulubionych atrakcji, a odkryliśmy ją nieco przypadkiem! Jechaliśmy właśnie w kierunku sławnego Parque Nacional de Timanfaya, ale uznaliśmy, że może wyskoczymy i i tutaj na krótki spacer!

Okazało się, że czekają tu niesamowite widoki oraz bardzo miła trasa spacerowa, z której możecie podziwiać wulkan El Cuervo, a następnie jego krater. Tutejsza okolica ma piękną, bardzo obrazową nazwę – to Mar de Lavas czyli morze lawy. I faktycznie, gdy spacerujesz ścieżką wśród jałowego krajobrazu, możesz mieć wrażenie, że jesteś na pięknym, czarnym morzu.

Całość trasy to około 5 km, więc na spacer spokojnym tempem z dwójką dzieci – starszaków warto przeznaczyć około 1,5 godziny!  Dla nas zdecydowanie warto! Zwiedzanie najlepiej rozpocząć z miasteczka Tinajo.

Wstęp wolny!

 

Caldera-de-los-Cuervos_2

Caldera-de-los-Cuervos_3

Caldera-de-los-Cuervos_4

 

2) Park Narodowy Timanfaya – największa atrakcja Lanzarote?

 

Timanfaya_

 

Parque Nacional de Timanfaya to ciesząca się największą popularnością atrakcja na Lanzarote.

Symbolem tego miejsca jest diabeł zaprojektowany przez znanego Wam z poprzedniego wpisu Césara Manrique, czyli naczelnego artystę i architekta Lanzarote.  Historia powstania tego parku sięgaroku 1730, kiedy to na skutek erupcji wulkanu lawa zniszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze. Po tym wydarzeniu wielu mieszkańców Lanzarote musiało opuścić wyspę. Obecnie teren ten nazywany jest także “Górami Ognia” (Montañas del Fuego). Temperatura zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią wynosi 100°C! Miejsce to jest tak wyjątkowe, że często służy za plan zdjęciowy,  kręcono tu m.in film “Planeta małp”.

Ale… nas popularność tego miejsca skutecznie zniechęciła do zwiedzania. Korki, kolejki do wejścia, zwiedzanie parku tylko przez szybę autokaru lub kawałeczka parku, w tłumie innych turystów na….grzbiecie wielbłąda. Po 45 minutach stania w korku, w którym w ogóle się nie ruszyliśmy, zrezygnowaliśmy i pojechaliśmy dalej ku mniej popularnym miejscom 😉

Rada od nas i od Was (bo dzieliliście się nią z nami również na FB i IG): jeżeli naprawdę zależy Wam na zobaczeniu tego miejsca, a nie chcecie marnować wakacji na stanie w korku, ustawcie się przy wjeździe do parku najlepiej o 9.00 lub przed. Czy rzeczywiście tak bardzo warto, by na wakacjach śpieszyć się o poranku, to już chyba indywidualna sprawa. Od Was miałam kompletnie rozbieżne opinie – niektórzy mówili, że bardzo tak, inni, że była to dla nich najbardziej rozczarowująca atrakcja, a zwiedzanie autokarem to jednak nie to… Chętnie posłuchamy więcej opinii – dajcie znać!

Ceny wstępu (w tym objazd autokarem) –  Dorosły 12 € ; Dziecko od 7-11 lat – 6,00 €

Przewidywany czas zwiedzania: 1:30 godz. 

Godziny otwarcia: 9.30 – 17.45 (ostatnie wejście 17.00) – UWAGA! Latem park czynny odpowiednio do 18.45, a ostatnie wejście 18.00

Więcej informacji na temat tego miejsca, w tym broszury informacyjne i mapę parku znajdziecie tutaj. 

 

Timanfaya-_3

Timanfaya-_4

timanfaya

 

3) Salinas de Janubio 

 

 Salinas-de-Janubio-_2

 

Tutejsze saliny i miejsce wydobycie soli. Rocznie wydobywa się tutaj dwa tysiące ton soli!  Miejsce to nazywane jest także “solnymi ogrodami”. Najlepiej podziwiać z punktu oznaczonego na mapie Viewpoint Salinas de Janubio.  Zwiedzając to miejsce od wiosny do jesieni będziecie mogli zobaczyć charakterystyczne solne kopczyki, z których potem wytwarzana jest sól. 

W okolicy znajdziecie też piękną plażę – Playa del Janubio.

Salinas-de-Janubio-3

Playa-del-Janubio

 

5) El Golfo – urocza osada rybacka na Lanzarote

 

El-Golfo_6

 

El Golfo to spokojne i malutkie miasteczko. Chyba mój faworyt z miejsc odwiedzonych na Lanzarote. Miejsce to jest częścią rezerwatu przyrody Los Volcanes oraz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Timanfaya. Tutejsze krajobrazy są niesamowite!

 

W miasteczku znajdziecie też sporo klimatycznych i smacznych rybnych knajpek. My zjedliśmy najlepszy obiad wyjazdu w Casa Rafa Restaurante del Mar 🙂. Na pewno  warto się przejść wzdłuż kamienistej plaży, a następnie uliczką wzdłuż wybrzeża aż do punktu Sendero del Golfo. Tam  zaczyna się 12 kilometrowy szlak spacerowy wśród lawy i z widokiem na piękne wybrzeże 🙂

 

El-Golfo_2

 
 
El-Golfo_3
 
El-Golfo_4
 
El-Golfo_5
 
 

6) Miasteczko La Santa 

 

LaSanta1

 

To bardzo spokojne miasteczko na zachodzie wyspy. Znajdziecie tu luzacki surferski klimat, przyjemną plażę, fajne tereny spacerowe. Ze względu na ukształtowanie zatoki i silne fale, miejsce to szczególnie upodobali sobie właśnie suferzy, których można obserwować zajadając tapas w knajpce Salmarina.

Będąc tutaj koniecznie wybierzcie się w okolicy La Isleta na spacer i łażenie po kamieniach. Sporo tutaj również miejscówek na kamperowanie!

 

LaSanta4

LaSanta4

LaSanta5

5) Wąwóz Las Grietas

 

 Wawoz_2.

 

To miejsce bardzo nas zaskoczyło! Wąwóz „ Las Grietas ” przypomniał nam amerykańskie kaniony jak Kanion Antylopy. To miejsce, w którym zbocze wulkanu Montaña Blanca pękło ukazując  warstwy lawy z różnych erupcji. A spacerujemy po wydrążonych przez lawę kanałach.  Super miejsce dla dzieciaków! Nasze uwielbiają takie atrakcje 🙂 Fotki też wychodzą tu całkiem niezłe 🙂

 

Dajcie znać, co Was jeszcze zachwyciło na Lanzarote i koniecznie przeczytajcie – Lanzarote – co zobaczyć – część 1.