Wakacje już zaraz 🙂

W samochodowych road tripach jest coś magicznego. Magia zmieniających się krajobrazów, magia swoistego życia w drodze, spontanicznego poszukiwania noclegu, obiadów na trasie, magia zwiedzania malutkich perełek gdzieś po drodze, na które, gdyby nie podróż samochodem, pewnie wcale byśmy nie trafili. Podróż samochodem po Europie ma w sobie jeszcze więcej zalet. Podczas jednej podróży odwiedzasz przeróżne kraje – zmienia się klimat, atmosfera, wpadasz w świat innych zwyczajów, innego języka, innej kuchni. Mamy na koncie mniejsze i większe road tripy po Europie, ale dwa najbardziej zapadły nam w pamięć:

– pierwszy w 2011 roku, gdy z 2,5 miesięcznym Maksem przejechaliśmy 10 000 km jadąc z Polski przez Niemcy, północną Francję, hiszpański Kraj Basków, Kantabrię, Galicję aż do Portugalii, a następnie wracaliśmy przez kraje południa Europy – plażowaliśmy w Hiszpanii, zajadaliśmy croissanty na południu Francji, makaron w Cinque Terre, by następnie zjeść sznycla w Wiedniu i przez Czechy wrócić do Polski

– w kolejną dłuuuugą podróż samochodem po Europie ruszyliśmy w 2020 roku – pierwszy przystanek zaliczyliśmy w Czechach, spędziliśmy kilka dni w Wiedniu, przejechaliśmy przez Węgry (obowiązkowy przystanek na węgierską zupę rybną halaszle), zwiedziliśmy Belgrad i następnie przez Bułgarię dotarliśmy na leniwe zwiedzanie i plażowanie w Grecji… Samochodem do Grecji? Brzmi jak szalony pomysł, ale powiem Wam, że to super plan, jeśli macie sporo czasu! 🙂

 

Południowy Tyrol_3

 

Jak zorganizować taką podróż i o czym warto pamiętać? 🙂

 

Zemun_4

 

DOKUMENTY

 

W przypadku podróżowania samochodem po Europie, temat dokumentów jest dość prosty i nie musicie się martwić międzynarodowym prawem jazdy, paszportem ważnym 6 miesięcy do przodu, wizami czy innymi formalnościami, które mogą być niezbędne przy podróży wynajętym samochodem po innych krajach świata.

Wystarczy, że pamiętasz, by zabrać prawo jazdy, dowody osobiste lub paszporty 🙂 Pamiętajcie o dzieciach! Jeśli podróżujecie w ramach UE, jest duża szansa, że dokumentów nikt nie będzie sprawdzał, ale bądź co bądź jesteście w podróży, z dala od domu i dokumenty muszą być. Dziecko musi mieć własny dowód osobisty lub paszport. Ja zawsze polecam wyrobić maluchom paszport, który przyda się nie tylko podczas podróży w Europie, ale również podczas podróżowania po świecie.

Jeśli dzieci mają już paszport, przed planowaną podróżą, sprawdź do kiedy jest ważny – czas leci baaardzo szybko. Gdy robiłaś paszport dziecku, wydawało się, że 5 lat to maaaasa czasu, a tymczasem może się okazać, że to tuż tuż 😉 Lepiej pomyśleć o tym wcześniej, nie 2 tygodnie przed startem wyprawy.

 

OPŁATY

Podróż przez Europę ma swój urok zmieniających się krajów, krajobrazów, zwyczajów i coraz to innej kuchni (uwielbiam to!), ale uwaga: zmieniają się też przepisy np. związane z opłatami drogowymi i o tym warto pamiętać.

Przygotujcie się nie tylko na płatności za autostrady (zwykle można to ogarnąć kartą), ale również na zakup w niektórych krajach tzw. winiety, która jest niezbędna, by przemieszczać się np. w Czechach czy Austrii samochodem.

Winiety możecie w wygodny sposób zakupić na stronie onlinewinieta.pl i  macie problem z głowy 🙂 Na stronie znajdziecie wszystkie winiety i oznaczenia, które są wymagane podczas podróży po Europie, więc możecie zaplanować przez jakie kraje jedziecie i wybrać stosowne wyposażenie. Kupicie tu winiety do Austrii, Czech, Słowacji, ale też do Bułgarii, Słowenii, na Węgry, do Szwajcarii czy Rumunii. Dostępna jest też plakietka ekologiczna wymagana w Niemczech. Na stronie znajdziecie też masę informacji i rozwiejecie wszystkie wątpliwości – co i jak trzeba 🙂 Nic tylko kupować winietę i ruszać!  🙂 Po więcej informacji śmigajcie TUTAJ.

 

PAKOWANIE

BMW X7_Chorwacja

 

Pakowanie na podróż własnym samochodem to zawsze większy luz niż pakowanie się na podróż samolotem, gdy wymogi co do wagi bagażu są określone. Ba, nie tylko wymogi! Samolot to też konieczność ograniczeń i rozsądnego pakowania z uwagi na własną wygodę – w końcu przecież nie damy rady się potem przemieszać z 3 walizkami, hulajnogą dla dziecka, rowerkiem, krzesełkiem do karmienia, itd. Samochód daje nam większą wolność. Na pewno warto przygotować i dużą walizkę (dwie duże?), i małą, którą będzie można zabrać ze sobą na nocleg, by nie zabierać wszystkiego 🙂 My tak właśnie robimy podczas samochodowych podróży – w małej walizce mamy to, co potrzebne na co dzień – kosmetyczkę, leki, które potrzebne są na co dzień, piżamy, laptop, książkę plus dopakowane ubrania na zmianę. Reszta stacjonuje wygodnie w samochodowym bagażniku.

Pamiętajcie, że samochód to większy luz w pakowaniu, ale uwaga: nie zabieramy całego domu! 🙂 Dostosujcie bagaż do czasu, który zamierzacie spędzić w podróży 🙂

 

PRZEPISY COVIDOWE

Ten temat na szczęście powoli przestaje być ważnym ograniczeniem podróżowania po Europie, ale sprawdzić i upewnić się nie zaszkodzi 🙂  Jeśli przejeżdżacie przez kilka krajów, sprawdźcie czy gdzieś przypadkiem nie zachowały się jakieś ograniczenia, zwłaszcza, jeśli nie wszyscy w Waszej rodzinie mają szczepienia.

 

NOCLEGI

 

Residence GRAN Tubla

Czy planować wcześniej i rezerwować przed podróżą czy też decydować się na spontan? To już zależy od Waszego stylu podróżowania. My zdecydowanie jesteśmy w grupie spontaniczne podróże i do samochodowego road tripa taki styl pasuje idealnie. Często rano jeszcze nie wiemy, gdzie będziemy wieczorem! Hotele rezerwujemy albo z trasy przez aplikację lub dzwoniąc do hotelu albo już na miejscu po prostu wchodząc do wybranego miejsca i pytając o wolny pokój. Na pewno jednak szukanie hotelu już na miejscu to większe ryzyko, ale i większa przygoda! A można znaleźć też takie cuda jak na zdjęciu 🙂

Super podróży! 🙂

*post powstał we współpracy z onlinewinieta.pl