W poniedziałek późnym wieczorem wylądowaliśmy na lotnisku w Glasgow. Wizzair prosto z Warszawy, z Chopina, więc godny polecenia, zwłaszcza, jeśli upolujesz odpowiednio tanie bilety. Wylądowaliśmy i czym prędzej ruszyliśmy odebrać wypożyczony samochód z Europcar. Zmęczeni po ostatnim weekendzie (festiwal piwa w Pilźnie – wkrótce Wam i o tym opowiemy! :)), ale szczęśliwi, że wreszcie tu jesteśmy!

 

Szkocja od dawna była na liście podróżniczych marzeń Łukasza, a mnie nie trzeba było dwa razy namawiać! Fascynacja Irlandią czy zachwyt brytyjskim Cotswolds sprawiły, że liczyliśmy, że Szkocja okaże się ucztą dla oka oraz przyjemnym miejscem na tygodniową wyprawę. Po 24 godzinach tutaj już wiemy, że tak jest! BOSKO, PIĘKNIE, CUDNIE! Widoki zapierają dech w piersiach i nawet teoretycznie monotonna podróż samochodem z punktu A do punktu B obfituje w przepiękne miejsca i co rusz każe się zatrzymywać, by zrobić kolejne zdjęcie!

 

Z Glasgow czym prędzej przemieściliśmy się do Balmaha nad jeziorem Loch Lomond. Gdy jechaliśmy było ciemno, prawie nic nie widać, ledwo znaleźliśmy nasze chatki w hotelu Oak Tree Inn! Przeurocze miejsce – polecamy, jeśli kiedyś zajrzycie do Środkowej Szkocji! Cudny wystrój mogliście zobaczyć na naszym Facebooku. Przyjazd w nocy w miejsce, którego kompletnie nie znasz ma dodatkowe zalety: rano budzisz się, wychodzisz przed domek i nie wierzysz, że jesteś w tak pięknym miejscu!

 

LUSS nad LOCH LOMOND

 

Balmaha niestety szybko opuściliśmy i pojechaliśmy do niewielkiego miasteczka Luss, również położonego nad Loch Lomond. Idealne miejsce na jesienny spacer – senne uliczki, kamienne domki, karmienie mew na plaży, nastrojowy gotycki kościółek otoczony płytami grobowymi i bieganie po mokrej od rosy trawie. Maks zachwycony! Z Luss można również wybrać się na rejs po jeziorze, które jest największym słodkowodnym zbiornikiem Wielkiej Brytanii, a dzięki swoim 37 wysepkom jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Szkocji.

 

Luss, Szkocja, Loch Lomond, #GREATBritain, Szkocja

romantyczny kościółek w Luss

Szkocja, Luss, Loch Lomond, cmentarz

niewielki cmentarz wokół kościoła

Loch Lomond, Luss, Szkocja, GREATBritain, jezioro

z widokiem na Loch Lomond

Szkocja, Lusss, spacer, GREATBritain, Wielka Brytania

spacer po okolicy

Szkocja, Luss, Loch Lomond

odpoczynek

 

Po beztroskim relaksie w Luss, ruszyliśmy dalej w stronę Loch Fyne i miasteczka Inveraray. Widoki w trasie niezmiennie zachwycają!

 

Szkocja, Środkowa Szkocja, Loch Fyne, Loch Lomond

bajka!

Szkocja, krajobrazy, Wielka Brytania

coraz piękniej!

 

LOCH FYNE RESTAURANT & OYSTER BAR

 

Na obiad zatrzymaliśmy się w  słynnej restauracji Loch Fyne Restaurant & Oyster Bar, oczywiście specjalizującej się w ostrygach, rybach i owocach morza. Nie muszę Wam mówić, że również po to tu przyjechaliśmy! Znacie nas, więc wiecie, że uwielbiamy miejsca, które słyną z ryb i owoców morza! Uwielbiamy też kupowane w okienku fish & chips, więc Szkocja jest miejscem, które kulinarnie na pewno nas zachwyci. Loch Fyne Oyster Bar mieści się w Cairndow, a samo miejsce powstało na początku lat 80! Obecnie jest dość sławne i przede wszystkim świetnie urządzone – na blogu jeszcze na pewno tam wrócimy!

 

INVERARAY

 

Restaurację dzieli kilka minut od kolejnego urokliwego miasteczka – Inveraray nad zatoką Loch Fyne. W miasteczku znajdziecie imponujący zamek Inveraray z 1789 roku, dawne więzienie i… sklep z whisky Loch Fyne Whiskies, w którym można znaleźć przeróżne rodzaje, rzadkie marki, a nawet butelki whisky za kilkadziesiąt tysięcy dolarów! Pomimo, że zamek nadal jest zamieszkany, niektóre oficjalne pomieszczenia można zwiedzać – bilet dl osoby dorosłej kosztuje ok. 10 funtów.

 

 

Szkocja, Loch Lomond, Inveraray,

zachwyty, zachwyty, zachwyty

Inveraray, zamek, Szkocja, atrakcje Szkocji

zamek Inveraray – 1789 r.

Szkocja, Inveraray, Inveraray Jail, Loch Fyne, co zobaczyć w Szkocji

więzienie bez problemu znajdziecie w okolicach Main Street

whisky, Loch Fyne, Inveraray, Szkocja, szkocka whisky

dla wszystkich fanów whisky – podobno często urządzają degustacje 🙂

Szkocja, Inveraray,

urocze białe domki Inveraray

Szkocja, Loch Fyne, Inveraray, krajobrazy, co zobaczyć w Szkocji

na każdym kroku sceneria jak z bajki

Szkocja, Loch Fyne, Inveraray, co zobaczyć w Szkocji

przekąska z widokiem

 

KILCHURN CASTLE

 

Z Inveraray ruszyliśmy powoli w stronę naszego hotelu, Loch Leven, położonego nad jeziorem w North Ballachullish. Po drodze jednak nie można ominąć Kilchurn Castle nad brzegiem jeziora Loch Awe. XV-wieczny zamek na tle wody prezentuje się niesamowicie! Nie wiem czy to prawda, bo jeszcze za mało widzieliśmy, ale to podobno jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Szkocji.

 

Kilchurn, zamek, Szkocja, zamki w Szkocji,

niesamowity zamek Kilchurn

zamek Kilchurn, Szkocja, co zobaczyć w Szkocji, Loch Awe

pobudza wyobraźnię – zwłaszcza u trzylatka!:)

 

Z zamku Kilchurn udaliśmy się na relaks, zwłaszcza, że przez sporą część dnia Maksa męczyły problemy żołądkowe – nie ma to jak pech pierwszego dnia podróży! Mam nadzieję, że już dziś będzie lepiej! A cała nasza trasa pierwszego dnia w Szkocji, gdybyście mieli ją kiedyś ochotę wykorzystać, wyglądała tak:

 

Szkocja, Luss,  Inveraray, Loch Leven, Loch Awe

cudowne widoki na trasie gwarantowane!

Szkocja, krajobrazy, Wielka Brytania

gdzieś na trasie w stronę jeziora Loch Leven

 

Dziś ruszamy w stronę Loch Ness wypatrywać potwora! 🙂 Trzymajcie zatem kciuki! 🙂 Coś czuję, że nawet, jeśli go nie spotkamy, widoki będą co najmniej tak piękne jak wczoraj! 🙂

 

 

* Bajeczną Szkocję zwiedzamy na zaproszenie VISIT BRITAIN.

Visit Britain