Tak jak przy naszych poprzednich dłuższych podróżach – do Meksyku i do USA, tak i teraz na Instagramie zbierałam Wasze pytania na temat Dubaju, dotarcia do Dubaju w czasach pandemii, testów PCR w Polsce, testów na lotnisku w Dubaju, dzieci w podróży i wszystkiego innego, o co chcieliście zapytać! 🙂 No to lecimy z odpowiedziami! 🙂 Mam nadzieję, że ten post rozwieje wszystkie wątpliwości! 🙂 Przypominam, że na blogu wisi też dokładny opis, jak to było u nas z lotem, testami PCR, czekaniem na wynik i tym, co się działo na lotnisku w Dubaju – znajdziecie go TU! 🙂

A tymczasem Wasze pytania i nasze odpowiedzi 🙂

 

HOTELE I LOTY

 

Dubaj_hotel_Andaz

 

1)Gdzie bookowaliście hotel i lot?

 

Jeśli chodzi o hotel / hotele, to przez lata u nas nic się nie zmienia – niezmiennie korzystamy z Booking.com – na komputerze lub z aplikacji na telefon, bo często hotele rezerwujemy już w podróży, w trasie, w restauracji dzień przed. Tym razem nasz pierwszy hotel w Dubaju, czyli Andaz Dubai, rezerwowaliśmy przez Booking.com w dzień wylotu ok. 16.00 😉 Lot mieliśmy o 21.40.

Zawsze rezerwujemy hotele niedługo przed wyjazdem, tym razem czekaliśmy na ostatnią chwilę z uwagi na konieczność zrobienia testów PCR – dostaliśmy je wieczorem dzień przed wylotem. Kolejne hotele w Dubaju też będziemy rezerwować przez Booking.com.

Jeśli chodzi o loty, zwykle szukamy ich na skyscanner.pl, ale w przypadku Dubaju od razu szukaliśmy na stronie Emirates – jeśli do Dubaju, to tylko z Emirates!!! 🙂

 

2) Czy bilety, hotele ubezpieczacie, gdyby ewentualnie zamknęli granice? Gdzie najlepiej?

 

Nie, nie korzystamy z tego rodzaju ubezpieczeń. Hotele bookujemy na ostatnią chwilę, więc chyba nigdy nie zdarzyła nam się sytuacja, że z tego powodu straciliśmy wpłacone wcześniej pieniądze. Tej zasady jeszcze bardziej trzymamy się w czasach covid 🙂

W przypadku linii lotniczych, nasze doświadczenie pokazuje, że linie lotnicze są raczej otwarte na zwrot kosztów czy przełożenie lotu. Od marca 2020 odzyskaliśmy pieniądze za zaplanowane loty LOTem do Nowego Jorku i do Stambułu – tu niestety trzeba było wysłać pismo wzywające do zwrotu, ale potem zwrot nastąpił.

W przypadku Emirates, gdy 30.03 dowiedzieliśmy się, że mamy Covid i zadzwoniliśmy na infolinię, by przełożyć lot z 1.04, usłyszeliśmy: nie ma problemu, bilety są ważne przez 24 miesiące.  Gdy robiliśmy kolejny raz test i mogło się okazać, że znów wyjdzie pozytywny, wiedzieliśmy, że kolejny raz będziemy mogli bezpłatnie przełożyć termin lotu do Dubaju. To duży komfort 🙂

 

3) Jakimi liniami lecieliście? Czy lot w maseczkach?

 

lot Emirates_Dubaj

 

Linie Emirates. Tak, podczas lotu są wymagane maseczki. Można je oczywiście zdjąć podczas posiłku i spożywania napojów 😉 Na stronie Emirates wszystko jest świetnie rozpisane, jeśli o to chodzi:

“Maseczkę materiałową lub medyczną należy nosić przez cały pobyt w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Dubaju, podczas wejścia na pokład, lotu i po wyjściu z samolotu. Dzieci poniżej 6. roku życia oraz pasażerowie cierpiący na określone dolegliwości medyczne nie muszą nosić maseczki.

Zgodnie z wytycznymi lokalnych rządów podczas lotów z Dubaju do Niemiec, Francji i Austrii akceptowane są wyłącznie maseczki medyczne.” Jest również lista chorób, które zwalniają z noszenia maski.

Przyznam jednak, że pod względem pilnowania masek w samolocie obsługa lotu w Emirates była dość tolerancyjna – jeśli ktoś zasnął bez maski, nie wybudzali, by założyć. Nie było problemu ze spokojnym zjedzeniem posiłku, a dzieciom nawet starszym niż 6 lat też raczej odpuścili.

 

4)Który hotel następny?

 

Andaz Dubai

 

Obecnie za nami już dwa – Andaz Dubai i Atlantis 🙂 O obu napiszę więcej na blogu 🙂 Dzisiaj wieczorem przenosimy się do Marina Hotel Apartments w Dubai Marina.

 

TESTY NA COVID I PODRÓŻE W CZASIE PANDEMII

 

1)Czy wyniki testu można wykupić w wersji anglojęzycznej czy tłumaczyć?

 

Większość laboratoriów, które zajmują się komercyjnym robieniem testów PCR i są akceptowane przez linie lotnicze, od razu przygotowuje dokument w języku polskim i języku angielskim. Wystarczy go tylko wydrukować 🙂

 

2)Dlaczego mimo przechorowania COVID- 19 musieliście robić testy?

 

Na chwilę obecną wg informacji na stronie Emirates przechorowanie Covid nie zwalnia z wymogu pokazania negatywnego wyniku testu PCR:

Wszyscy pasażerowie podróżujący do Dubaju z dowolnego punktu wylotu (w tym z krajów GCC) muszą mieć ze sobą zaświadczenie o ujemnym wyniku testu PCR na obecność COVID‑19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem.

Wg informacji  na stronie z testów PCR zwolnieni są tylko:

-Obywatele ZEA są wyłączeni z obowiązku wykonywania testu PCR na obecność COVID‑19 przed wylotem do Dubaju. Będą oni poddawani testom po przylocie do Dubaju.

-Dzieci poniżej 12. roku życia i pasażerowie ze średnim lub zaawansowanym stopniem niepełnosprawności nie muszą poddawać się testowi PCR na obecność COVID‑19.

 

3) Nie boicie się, że utkniecie za granicą , gdyby w czasie powrotu wyszły pozytywne testy?

 

Nie obawialiśmy się tego podczas żadnej z naszych podróży, bo w razie co poddalibyśmy się kwarantannie w Meksyku, Dubaju czy gdziekolwiek indziej. Teraz jednak szanse na pozytywny wynik są nikłe – chorowaliśmy w dniach 30.03-10.04 – nie sądzę, by po miesiącu mielibyśmy szansę znów być pozytywni 😉

 

4) Czy osoby zaszczepione i ozdrowieńcy też muszą robić PCR?

 

Wg informacji na stronie Emirates tak. Nie ma informacji na stronie Emirates, że szczepienie czy przechorowanie zwalnia z wymogu posiadania testu. O osobach zwolnionych pisałam powyżej. Jeśli jednak jesteście już zaszczepieni, można się jeszcze dla pewności dopytać na infolinii Emirates 🙂

 

5) Czy ktoś was krytykuje za podróżowanie w pandemii?

 

Dubaj wieczorową porą

 

Ten temat poruszałam już na Instagramie 🙂 Mamy to szczęście, że większość naszych Czytelników to osoby rozsądne i pełne pozytywnych emocji. Sporo naszych Czytelników również podróżuje tak jak my i wysyłają mi swoje zdjęcia i relacje z Dubaju, Zanzibaru, Meksyku, Wysp Kanaryjskich, Madery 🙂 Czasem zdarzają się osoby, które twierdzą, że podróże sprzyjają przenoszeniu się wirusa i krytykują to, że ktoś chce robić coś więcej niż tylko realizować podstawowe potrzeby. My jednak jesteśmy zdania, że zarazić się można wszędzie, niekoniecznie w podróży (nasz przypadek tylko to potwierdza;)), a w wielu przypadkach w podróży jesteśmy bezpieczniejsi niż w swoim mieście – mniej spędzania czasu w grupie, spacery, świeże powietrze.

Co do odpowiedzialności za przenoszenie covid do innych krajów, podróżujemy zgodnie z wymogami, robimy testy, jeśli trzeba i te kraje, które odwiedziliśmy od marca 2020 są i były w danym czasie OTWARTE DLA TURYSTÓW. Nie oznacza to, że są otwarte dla turystów, ale: “hej Polacy, bądźcie męczennikami za los świata, siedźcie w domach, Wy nie przyjeżdżajcie, bo możecie roznosić covid. Zapraszamy osoby z kilkudziesięciu innych krajów! Polska nie!” Oznacza to, że są otwarte i chcą, by turyści do nich przyjeżdżali. Masa krajów jest zamkniętych i oczywiście to ich decyzja i tam ani my, ani Wy nie pojedziecie, ale jeśli np. Meksyk podczas pandemii nie zamknął się wcale, to naprawdę nie musicie ratować Meksykanów, rezygnując z wakacji w Meksyku. Oni tego nie potrzebują…

 

6) Jak wyglądają testy na Covid na lotnisku w Dubaju? Czy są płatne? 

 

Na lotnisku w Dubaju zostaliśmy skierowani na test po przylocie. Na stronie Emirates jest następująca informacja:

-Po przybyciu do Dubaju pasażerowie mogą zostać poddani kolejnemu testowi PCR w kierunku COVID‑19. Jeśli chcesz wykonać test PCR na lotnisku, musisz pozostać w hotelu lub miejscu zakwaterowania do momentu uzyskania wyniku testu.

-Jeśli zostanie uzyskany dodatni wynik testu, konieczne będzie poddanie się kwarantannie oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi dubajskiej instytucji ds. zdrowia publicznego.

-Musisz także pobrać aplikację COVID19 – DXB Smart App

Przyznam Wam jednak, że przeczytałam o tym dopiero teraz, pisząc ten post. Na lotnisku nikt nam nie powiedział co dalej z testem i gdzie sprawdzimy jego wynik.  Nie pobraliśmy również aplikacji. Dopiero nasz Czytelnik zwrócił mi uwagę, że powinnam mieć naklejki na paszporcie dzięki którym mogę sprawdzić wynik 🙂 Faktycznie okazało się, że jest tam naklejka z QR kodem 😉 Jako, że dolecieliśmy o polskiej 3.00 w nocy, po 2 godzinach snu, chyba byłam nieprzytomna i tego nie zauważyłam 😉 Ale już sprawdzone  -wynik w Dubaju również mamy negatywny. Test na lotnisku jest bezpłatny.

 

test na covid_QR kod

 

7) Jak z dostępem do opieki medycznej, gdyby już trzeba było? Teleporada czy normalnie?

 

Nie sprawdzaliśmy tego, ale zakładam, że raczej możliwy jest normalny dostęp, jeśli życie wokół również normalnie wygląda.

 

 

CENY I WYDATKI

 

1)Ceny w Emiratach Arabskich / w Dubaju

 

jedzenie w Dubaju

 

O cenach napiszę oddzielny post 🙂 Na pewno jednak Dubaj nie jest tanim kierunkiem, ale nie jest też absurdalnie drogim. Noclegi w hotelach są porównywalne z innymi krajami i można znaleźć różne opcje – i tańsze, i droższe.

Co do cen jedzenia w restauracjach, za obiad / kolację dla naszej czwórki jak dotąd płaciliśmy od 140 do 500 zł – zależnie od miejsca. Kolacja za 140 zł była jedną z najlepszych, a ceny poszczególnych dań wahały się tam od 15 AED do 35 AED. Przelicznik względem złotówki to 1,03, więc łatwo przeliczać ceny 🙂

Na pewno ceny w Atlantis są dość absurdalne 😉 Ok. 41 zł za smoothies, 25 zł za 1 gałkę lodów, 120 zł za fish & chips. W pozostałych miejsach jednak wygląda to bardziej rozsądnie – smoothie czy kawa za 18 – 20 zł to cena warszawska.

Spisuję wszystko i będzie post o cenach w Dubaju.

 

2)O ile wzrosły ceny Waszych podróży przez covid?

 

Nie widzę związku 🙂 Na pewno trzeba czasem dodać koszty testów, ale jak na razie był to istotny koszt tylko w przypadku Dubaju. Do Meksyku testy nie były wymagane, testy antygenowe przed powrotem do Polski robiliśmy w hotelu – w wielu hotelach na Riviera Maya jest taka opcja w cenie.

Przed wylotem do Dubaju testy na covid z uwagi na to, że w pierwszym byliśmy pozytywni, wyniosły nas ok. 1600 zł. Z tego, co już wiem od Was można byłoby tę cenę nieco obniżyć, bo są laboratoria, w których cena testu wynosi ok. 300 zł.. mielibyśmy wtedy za 4 testy (pierwsza i druga tura) ok. 1200 zł.

 

DUBAJ/ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

 

podróże z dziećmi

 

1)Jak się głównie poruszacie po Dubaju? Taxi, metro? Jakie są orientacyjne ceny przejazdu?

Na chwilę obecną taxi lub jeśli się dało, na piechotę 😉 Ale poruszanie się pieszo w wielu miejscach w Dubaju, łatwe nie jest. Taxi zamawiamy przez aplikację Careem. W tej aplikacji od razu macie różne opcje cenowe i można zamówić również taksówkę. Co do kosztów, płaciliśmy różnie od 15 do 70 zł za przejazd. Na pewno trzeba pamiętać, że odległości w Dubaju są duuuuże – fajnie zaplanować sobie nocleg w okolicy miejsc, na których nam najbardziej zależy.

Wyprawa na kolację 25 km od miejsca zamieszkania (zdarzyło nam się;)) to koszt ok. 60-70 zł za taxi zamówioną przez Careem.

 

2)Cały czas planujecie być w ZEA czy jednak lecicie dalej?

 

Zostajemy w Dubaju i okolicach 🙂 Mamy wrażenie, że i tak jest tu maaasa do zrobienia! Masa też atrakcji dla dzieci, więc przynajmniej część zamierzamy zaliczyć. Chcemy też tak po prostu pożyć… basen, obiad na dworze, leniwy spacer 🙂 Nasza ostatnia podróż, czyli Meksyk i Kostaryka, była raczej z kategorii męczących – sporo jeździliśmy samochodem, zwiedzaliśmy plantacje kawy, kakaowca, ciągle byliśmy w trasie, potem lot do Kostaryki, znów w trasie, nowe wymogi, itd. Teraz z jednej strony nie chce nam się znów sprawdzać, testować, szukać laboratoriów, z drugiej chcemy po prostu tu pobyć – bez spiny 😉

 

3)Czy jest dużo turystów? Czy raczej ich obecność jest nieodczuwalna?

 

W Dubaju ciężko to stwierdzić moim zdaniem, bo jest też bardzo dużo ekspatów. Ale oba hotele, w których byliśmy mają sporo gości -niemal wszystkie stoliki zajęte podczas śniadania, zajęte leżaki na plaży czy basenie. W restauracjach też sporo osób.

 

4)Dubaj na tydzień długo czy w sam raz?

 

Myślę, że spokojnie jest tu co robić nawet dłużej niż tydzień 🙂 A tydzień będzie OK na odwiedzenie najważniejszych miejsc i poczucie klimatu Dubaju 🙂

 

5)Można do Abu Dhabi wjechać teraz?

 

Teoretycznie chyba można, ale jest to na tyle skomplikowane, że nawet nie analizowałam tematu 😉 W razie co podsyłam info o wymogach związanych z podróżą do Abu Dhabi – o TUTAJ.

 

6)W Emiratach nie ma obostrzeń? Nie trzeba nosić maseczek, itp?

 

Dubaj obostrzenia

 

Maseczki jak najbardziej tak i jest to raczej pilnowane. Widać również, że mało kto się wyłamuje i wszyscy grzecznie noszą 🙂 Co jeszcze? Płyny do dezynfekcji w restauracjach, sklepach, przy wejściu do hotelu. Nigdzie natomiast nie mierzono nam temperatury, co w Meksyku było bardzo częste, nawet w centrach handlowych i restauracjach.  Czasem w restauracjach widać stolik z naklejką, że tu nie można siadać, ale patrząc na zajęte wszystkie leżaki nad basenem czy stoliki na śniadaniu, to raczej nie jest przestrzegane.

 

DZIECI

Dubaj z dziećmi

 

1)Jak ogarniacie szkołę Maksa? Nie jest on teraz teoretycznie na zdalnym nauczaniu?

Tak, jest 🙂 Tak jak jednak i wcześniej (podczas normalnej szkoły) zdarzało nam się podróżować tak i teraz wyjechaliśmy. Maks będzie nadrabiał część tu, część po powrocie – jeśli będzie takie wskazanie od Nauczycieli. Na razie dostaliśmy cudowną wiadomość od Pani od angielskiego, że w ramach nauki Maks ma załatwiać różne sprawy w Dubaju, więc chętnie go do tego wykorzystujemy 😉

W kontekście wielu tygodni na zdalnej, przy komputerze, uważam, że taki wyjazd jest również dla dziecka zbawienny.

 

2)Czy dzieci chorowały? Jeśli by nie chorowały, zaryzykowalibyście podróż z dziećmi? 

 

Nie mam pojęcia, czy chorowały 😉 Nie robiliśmy dzieciom testów, nie miały żadnych objawów, ale spędzały z nami czas, gdy byliśmy chorzy, odbyły izolację. Podróżowaliśmy z dziećmi również w 2020 i w styczniu 2021 – nie traktujemy tego w ogóle w kategorii ryzyka. Takim samym ryzykiem jest każdy dzień życia w Warszawie 😉

 

I tym mało optymistycznym akcentem, kończymy pytania ;))) Oczywiście żartuję, ale tak jak już pisałam wielokrotnie, nie ma dla mnie różnicy, gdzie jesteśmy pod względem covid. W podróży wręcz czujemy się bezpieczniej. Zwłaszcza, że pogoda tutaj też dzieciom lepiej służy… dzieciom i każdemu z nas! 🙂

 

plażowanie na Palm Jumeirah