Mam dla WAS dzisiaj prawdziwą perełkę do wpisania na listę miejsc wartych zobaczenia w Tajlandii! A do tego to niesamowite miejsce znajduje się zaledwie 40 kilometrów od Bangkoku i wcale nie jest popularne wśród turystów! Ba! My byliśmy w Bangkoku już kilkanaście razy, a do Wat Samphran trafiliśmy teraz po raz pierwszy. 

 

Wat Samphran to inaczej Dragon Temple, czyli Świątynia Smoka. To niezwykłe miejsce znajduje się w małej miejscowości Amphoe Sam Phran w prowincji Nakhon Pathom, godzinę drogi samochodem od stolicy Tajlandii. Dojedziecie tu bez problemu taksówką. Świątynia znajduje się kilometr od autostrady. To zdecydowanie  najbardziej niesamowita świątynia, jaką widzieliśmy! Wcale nie przypomina innych świątyń w Tajlandii! Wrażenie robią już jej rozmiary – ma 17 pięter wysokości, mierzy 80 metrów. Liczby te nie są przypadkowe: 80 lat to wiek, w którym zmarł Budda, a liczba 17 oznacza niebiańskie królestwa Brahmy, do których dociera się w życiu pozagrobowym

Największe robi nie różowa wieża, ale ogromny smok z groźnymi pazurami, który owija całą budowlę! Wrażenie jest niesamowite! Obok tej Świątyni nie można przejść obojętnie.  Widok Świątyni i tego niezwykłego smoka robi wrażenie już z dużej odległości. 

 

Wat Samphran_3

Wat Samphran_2

Źródło: https://www.turismotailandes.com/

https://londranews.com/

Źródło: https://londranews.com/

 

Historia powstania Świątyni Wat Samphran

 

Architektura Wat Samphran i jej założenia mają ugruntowanie zarówno w chińskich, jak i tajskich wierzeniach. Według lokalnych opowieści smok przedstawia silną, potężną postać przypominającą starożytnych Chińczyków, jest także symbolem chińskiej monarchii. To, kto zaprojektował tę świątynię i kto stoi za jej budową pozostaje tajemnicą. Te liczne zagadki związane z budową świątyni budzą jeszcze większą aurę tajemniczości wokół tego miejsca.. Świątynia ta nie pojawia się w przewodnikach po Bangkoku i okolicach, nie jest tu tłoczno, co też wpływa na klimat i tutejszą atmosferę. 

Wiadomo, że świątynia została zbudowana w 1985 roku przez sektę Bhavana Buddho. Miejsce to nigdy nie było zbyt popularne , a na dodatek w 2004 roku duchowni świątynni zostali skazani na wieloletnie więzienie, co doprowadziło do licznych zaniedbań na terenie Świątyni.  Finalnie miejsce to przez wiele lat pozostało zapomniane, a dopiero od kilku lat zaczęło przyciągać wciąż nielicznych turystów. 

 

Wat Samphran_1

 

Co zobaczyć w Wat Samphran?

 

Na pewno polecam Wam wejść do samego budynku Świątyni Smoka. Kluczowe jest jednak wejście do… brzucha? Wnętrzności..? Smoka! 🙂 To największa atrakcja, zwłaszcza dla dzieciaków!  Wejście na górę budynku brzuchem smoka robi nietypowe wrażenie, bo idziesz i idziesz i nie masz pojęcia ile jeszcze! Są tylko informacje, do którego nieba dotarłeś! 🙂

Warto wspiąć się na samą górę, tuż pod paszczę smoka. Przy dobrej pogodzie można dostrzec stamtąd zarys Bangkoku. Według wierzeń na górnym piętrze należy też  dotknąć brody smoka – podobno przynosi to szczęście.

Oprócz imponującego różowego budynku ze smokiem owiniętym wokół niego, Wat Samphran to cały kompleks świątynny, z miejscami do medytacji i pomieszczeniami mieszkalnymi. U stóp głównych budynków znajduje się siedem małych kapliczek.  Wokół świątyni znajduje się ogród, a w nim ukrytych jest mnóstwo posągów zwierząt. My namierzyliśmy: dużego słonia, pawia, białego królika i stado delfinów 🙂 Jest też budynek w kształcie żółwia, który zobaczycie również ze szczytu różowej wieży i oczywiście liczne posągi Buddy.

 

Wat Samphran_2

Wat Samphran_7

 

Wat Samphran_11

 

Wat Samphran jest otwarta od 6:00 do 18:00 każdego dnia tygodnia dla turystów i gości. Wejście do świątyni jest bezpłatne, jednak zawsze mile widziana jest dobrowolna oplata. Powiedziałabym wręcz, że nie wypada jej nie dać, bo Pani pilnująca skarbonki delikatnie naciska na “co łaska” 😉

Miejsce zdecydowanie warte wyprawy!

 

Wat Samphran_5

Wat Samphran_4