Wiecie, że od zawsze uwielbiam Wam donosić o magicznych miejscach w Polsce 🙂 I bardzo mnie cieszy, że M. też jest fanem magicznych miejsc! 🙂 Dzisiaj zabiera Was do Starej Szkoły w okolicach Ostródy, położonej na Wzgórzach Dylewskich! 🙂 Miłego czytania i niech się przydaje! 🙂

 

Zanim jeszcze ogłoszono kolejne lockdowny, udało nam się uciec na weekend we dwoje w kolejne magiczne miejsce, daleko od zgiełku miasta.

Tym razem odwiedziliśmy Starą Szkołę na Wzgórzach Dylewskich. Stara Szkoła to – zgodnie z nazwą- odrestaurowany budynek dawnej miejscowej szkoły z XIX wieku, położony w najwyższym punkcie Warmii i Mazur. Miejsce to prowadzą wspólnie Ewa i Jacek Tracz.

Bardzo się ucieszyliśmy, że odkryliśmy w Polsce kolejne miejsce z duszą, z którym natychmiast się zaprzyjaźniliśmy i od razu zakochaliśmy się w jego klimacie natychmiast po przekroczeniu progu tego pięknego ceglanego domu.

Szczerze powiedziawszy, gdybyśmy tylko mogli, z radością zostalibyśmy tutaj na dłużej!

 

Stara Szkoła_1

Stara Szkoła_2

 

WNĘTRZA URZĄDZONE Z DUSZĄ

 

Budynek Starej Szkoły jest pełen oryginalnych starych mebli, toaletek, stolików i szaf. Na dole znajduje się obszerna kuchnia z imponującym stołem, w której nawet po przyjeździe późnym wieczorem czekali na nas Właściciele, ciepła herbata oraz ciasto. Obok znajduje się przyjemny salon z okazałym kamiennym kominkiem, z obszerną biblioteką, grami planszowymi i salką kinową, gdzie możecie obejrzeć „Co się zdarzyło w Madison County” lub wszystko, co tylko zażyczą sobie goście z bogatej kolekcji DVD. My z największą ochotą wygrzewaliśmy się przed ciepłym kominkiem przy dobrym winie.

Kręte schody zaprowadzą Was do pokoi na piętrze. Nie jest ich dużo, zaledwie pięć, co sprzyja kameralnej, wręcz intymnej atmosferze. Pokoje są urządzone bardzo staranie, są przestronne, klimatyczne i pięknie umeblowane.

 

Stara Szkoła_wnętrza

Stara Szkoła_pokoj

 

Odpoczynek w Starej Szkole to także wspaniałe jedzenie, zarówno śniadanie, jak i obiadokolacja. A w międzyczasie można przyjść na kawę, herbatę lub coś słodkiego… Menu jest bardzo zdrowe i różnorodne, pełne zaskakujących smaków. Nie brakuje warzyw, ciekawych przetworów, regionalnych serów, wędlin, sałatek, wypieków… można wymieniać bez końca. Uczta dla podniebienia! Jest to kuchnia na najwyższym poziomie, jakiego nie powstydziłaby się elegancka restauracja. Pan Jacek jest jej wizytówką, tworzy menu na każdy dzień i przyrządza potrawy.

W kuchni znajdziemy ponadto imponującą bibliotekę pełną książek kucharskich, w której znajdziecie wszystkie kultowe pozycje od Neli Rubinstein po Ottolenghiego.

 

KUCHNIA – SERCE STAREJ SZKOŁY

 

 

 

Jeśli chodzi o jedzenie to w Starej Szkole, na pewno się nie zawiedziecie. Tu każdy z gości z niecierpliwością czeka na kolejny posiłek. 

Na śniadania są przygotowywane wspaniałe pasty, humusy, twarożki. Do tego jeszcze ciepłe, dopiero co wyjęte z pieca bułeczki, rzemieślnicze wędliny, świeże warzywa – w tym na przykład (pomimo zimy) awokado, podawane na śniadania, sprowadzane z ekologicznego gospodarstwa na Sycylii (smakuje wspaniale, świeżo i delikatnie). Do śniadania każdy gość otrzymuje szot mocy, koktajl z pomarańczy z kurkumą lub ze szpinaku.

 

 

 

Obiadokolacje w Starej Szkole składają się z przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Długo będziemy pamiętać bakłażana z kaszą czy nawet zupę pomidorową. Niby banał, ale jak ona tu smakuje! Pomiędzy posiłkami, o każdej porze można zejść do kuchni i skomponować sobie ziołową mieszkankę, z ziół ususzonych i starannie opisanych, ustawionych w wielkich słojach na parapetach.

 

Stara Szkoła_kuchnia

 

CO ROBIĆ W OKOLICY?

 

Gospodarze stawią na ruch na świeżym powietrzu, co bardzo nas cieszy.  Każdego dnia, o godzinie 18.00  odbywa się gimnastyka, prowadzona przez trenera w specjalnie wybudowanej sali do ćwiczeń. Latem ćwiczenia odbywają się na tarasie. Zimą w okolicy są doskonałe warunki do narciarstwa biegowego. Z kolei latem można pływać na kajakach w okolicznych jeziorach, jeździć na rowerach, konno lub spędzać czas aktywnie na wiele innych sposobów. Można też zwyczajnie odpoczywać na leżakach przed domem, kontemplując przyrodę, wybrać się na zabieg lub masaż do znajdującego się tuż obok SPA dr Ireny Eris. Warto też przejść się na spacer ścieżką edukacyjną na Górę Dylewską, skąd z wieży widokowej roztacza się daleka panorama okolicy.

 


 

W Starej Szkole na pewno spędzicie dobry czas o każdej porze roku, zarówno jako romantyczny weekend, wypad z przyjaciółmi, dziećmi lub psami. Zapamiętacie wielką uwagę i życzliwość właścicieli, którzy chętnie także odpowiedzą na pytania tych, którzy marzą o prowadzaniu takiego magicznego miejsca…

Chyba nie trzeba nic więcej dodawać … 🙂

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Stara Szkoła

Wysoka Wieś 27

14-100 Ostróda

Informacje o cenach znajdziecie TU.