Japonia. Daleko, ale już nie tak egzotycznie jak Tajlandia, Birma czy Kambodża. Gdy postanowiliśmy ruszyć tam z dzieciakami, Jagoda miała już za sobą prawie miesiąc w Tajlandii, więc uznaliśmy, że sterylna i uporządkowana Japonia to dla niej pikuś. Maks o Japonię sam prosił – w końcu kocha sushi od dawna, uwielbia udon, w przedszkolu chodzi na judo i flagę Japonii też lubi. Czy mieliśmy jakiekolwiek obawy, zabierając dzieciaki do Japonii? ZERO! Czy to dobrze? Zaraz się przekonacie! 🙂

 

DZIECKO W JAPONII –  WSZYSTKO, CO CHCIELIŚCIE WIEDZIEĆ!

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia,

 

Jak zawsze, zaczęłam od wejścia na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polecam ten zwyczaj 🙂 Znajdziecie tam informacje o wizach, o dacie ważności paszportu, o przydatnych szczepieniach, o tym, jak się przemieszczać po kraju. Czasem informacje mogą Cię przyprawić o lekki zawrót głowy (np. dział zdrowie w Birmie czy w Laosie), ale w przypadku Japonii to tylko kontrolne sprawdzenie, czy na pewno wszystko wiesz!

Przy pobytach do 90 dni wiza nie jest potrzebna, więc przed wyjazdem nie trzeba nic dla dzieciaków załatwiać. Pamiętajcie tylko, że paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od daty przyjazdu do Japonii. Nie ma żadnych zagrożeń epidemiologicznych – szczepień nie potrzeba. Wystarczy 1 dzień, by być pewnym, że jest czyściej niż u nas 🙂 Tradycyjnie kupiliśmy ubezpieczenie przed wyjazdem – na mnie i na dzieci to około 250 zł na 2 tygodnie.

 

ILE KOSZTUJE DZIECKO W JAPONII?

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii

 

Do 6 lat niewiele 🙂 Tzw. JR Passy (Japan Railway Pass) przydatne, by podróżować po Japonii pociągiem są gratis właśnie do 6 roku życia. W hotelu też możecie brać pokój dla dwóch osób, nawet jeśli macie ze sobą dwójkę dzieci jak my. Jeśli śpią na istniejących łóżkach, są gratis. Jest w tym tylko jeden haczyk – japońskie pokoje hotelowe są często ekstremalnie małe, więc Wy śpicie na skrawku łóżka 🙂

Metro podobnie jak pociągi gratis. Jedzenie? Porcje ramenów i udonów zwykle są ogromne, a wielu miejscach w tej samej cenie możesz dostać 1,5 porcji lub nawet 2 razy większą! My wielokrotnie żałowaliśmy, że zamówiliśmy coś dla Maksa zamiast podzielić się naszym 🙂 Gorzej, jesli mały foodie zakocha się w sushi jak nasz 🙂 Ale i tak wydacie na nie mniej niż w Polsce 🙂

 

JAK SIĘ PRZEMIESZCZAĆ Z DZIEĆMI?

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii

 

Jeśli planujecie zwiedzać Japonię i zmieniać miasta jak my (post CO ZOBACZYĆ cały czas czeka aż go przygotuję;)), szybkie pociągi shinkansen są idealne! Dla dzieciaków to atrakcja sama w sobie – super szybki pociąg o kosmicznym wyglądzie! Zwykle jeśli nie rezerwujesz wcześniej miejscówki, a masz JR Pass ustawiasz się w kolejce do wagonów Non reserved. Nigdy nie mielismy problemu, by wygodnie usiąść. W pociągach oczywiście są toalety, przewijaki i moje ulubione trzymadła dla bobasów, które sprawiają, że kobieta w podróży z dzieckiem może być w pełni niezależna – lubię to!

 

Wielokrotnie pytaliście też, czy da się podróżować po Tokio wózkiem z uwagi na tłumy. Da się. Nigdy nie byliśmy w sytuacji, w której żałowałam, że wzięłam parasolkę-spacerówkę! Wchodziliśmy z nią do lokalnych pociągów, do metra , zwiedzaliśmy Tokio spacerem, chodziliśmy po parkach. Najbardziej spacerówka irytowała nas w Nikko, gdzie  było sporo do zobaczenia i czasem sporo schodów do pokonania. Nam przydał się zestaw spacerówka-parasolka (niezmiennie wysłużony Maksa McLaren Techno XT) i nosidło Tula – głównie przy przemieszczaniu się z hotelu na dworzec i do pociągu. Taki zestaw jest chyba też bardzo popularny u Japonek – często widziałam mamy z dzieckiem w nosidle i z wózkiem-parasolką przed sobą.

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia

 

MOJE ULUBIONE: A CO ON TAM BĘDZIE JADŁ???

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii, Kobe, wołowina z Kobe

Moje ulubione pytanie, powtarzane przez wszystkie babcie i prababcie, kiedyś przed każdą podróżą. Teraz już się przyzwyczaiły 🙂 Dla Maksa Japonia była rajem kulinarnym! Gdy wczoraj spytałam go, co by powiedział na temat podróży z dziećmi po Japonii, jako pierwsze wymienił: “dzieci mogą jeść różne potrawy – ramen, udon, sushi”. Dla nas była to kuchnia bardzo przyjazna dziecku – dużo zup na czele z udonem i ramenem, czyli bulion i dużo klusków, dodatki wedle uznania. Do tego sushi – Maks uwielbia. Na miejscu nauczył się jeść ryżowe kanapki onigiri – byłam całkiem dumna! Smakowały mu również szaszłyki yakitori, najlepiej mięsne. Na każdym kroku w miastach można znaleźć 7 eleven albo Family Mart, więc w razie napadu głodu podczas zwiedzania, zaglądaliśmy po onigiri lub jakąś słodką bułkę – o dziwo całkiem sporo mają różnych paczkowanych wypieków, ciast, rogalików. W niektórych miejscach można też spotkać zawijane naleśniki na słodko lub na wytrawnie. Niemal polski akcent 🙂

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, ramen

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, yakitori

 

Jak z jedzeniem dla bobasa? Gdy Jagoda ruszyła do Japonii, dopiero zaczynała rozszerzanie diety, nie miała też ząbków. Poza bananem, jadła głownie mleko i słoiczki, które UWAGA wcale nie są wszędzie dostępne. Chyba 1-2 razy znalazłam słoiczki w aptece, w sklepach typu 7 eleven czy Family Mart chyba nigdy. My zabraliśmy swoje z Polski – wiedziałam, że Jagódka jest na początku przygody.

 

Karmienie piersią w miejscach publicznych? Nie ma problemu – nikt nie patrzy się z wyrzutem, nikt nie ma pretensji.  Jak zawsze polecam wygodne na podróż ubrania, które pozwalają karmić choćby w metrze, ale dyskretnie i bez krytykowanego przez wielu “wywalania cyca” 😉 Ja już od czasów ciąży jestem zakochana w Cool Mama – więcej o nich pisałam TU – w Japonii również mi towarzyszyły ich bluzki i sukienki.

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi,

 

PIELUCHY

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii,

 

Z tym akurat nie jest tak dobrze jak sądziłam 🙂  Rozpuściła mnie strasznie Tajlandia i małe paczuszki pieluszek dostępne na każdym kroku, w niemal każdym 7 eleven. W Japonii czasem wchodziliśmy co najmniej do kilku sklepów, by wreszcie je znaleźć. Co więcej – coś, co wygląda jak nasz Rossmann to nie jest miejsce na zakup pieluch dla dzieci – najwyżej dla babć czy dziadków. Pieluchy zatem czasem są w drogeriach (czasem nie), czasem w Family Martach /7 eleven – zwykle 1 rodzaj, czasem w aptekach. Lepiej zatem albo zabierajcie swoje albo miejcie to z tyłu głowy od początku.

 

ATRAKCJE DLA DZIECI

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii

 

Rzadko szukamy typowo dziecięcych atrakcji. Od małego uczymy Maksa, że wszędzie może być ciekawie i magicznie i jak na razie udaje nam się go przekonać. W Tokio dzieciakom podobały się parki, a było ich całkiem sporo. W Kioto Maks jak szalony liczył panie w kimono, zwiedzał świątynie i małe uliczki Gion. Podobała mu się bardzo ścieżka filozofów. Świątynie w Nikko, jelonki w Narze. Zajadał jak szalony sushi i wołowinę w Kobe. Można powiedzieć, że samo sushi to często atrakcja – zwłaszcza, gdy jeździ na taśmie / przyjeżdża małym pociągiem. Tak jak my Maks chce do Japonii wrócić 🙂 Dzieciakom bardzo podobało się Cup Noodles Museum w Yokohamie z dużą ilością atrakcji dla dzieci  oraz piękny zamek Himeji z wielkim parkiem wokół.

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, sushi z dziećmi, sushi w Japonii

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia, zamek Himeji

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia,

 

Dzieciaki też często fascynuje japońska nowoczesność – toalety z muzyczką, ludki-robociki ustawione w sklepach, zamawianie sushi przez tablet – dla 4-6 latka to zajawka i coś, co zwykle zapamięta jako cechy charakterystyczne Japonii.

 

CZY JAPONIA TO MIEJSCE PRZYJAZNE DZIECIOM?

 

Japonia z dziećmi, dziecko w Japonii, podróżowanie z dziećmi, Japonia,

 

Powiem tak: Japonia myśli o rodzicach z dziećmi i wiele im ułatwia. Myśli się o dzieciach w toaletach, w pociągach, w restauracjach, gdzie zwykle obsługa sama przynosi Ci dziecięcą zastawę, nie ma problemu z dziećmi w przestrzeni publicznej. Społeczeństwo jest jednak raczej podobne do naszego – w metrze rzadko ktoś ustąpi miejsca, bo jesteś z dzieckiem, czasem trzeba nawet o te oznaczone dla niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i matek z dziećmi troszkę powalczyć. Nie ma na każdym kroku uśmiechów, bo dziecko (jak w Tajlandii, Kambodży czy Indonezji), ale nie ma też skrzywionych min.

 

Nam po Japonii podróżowało się z dziećmi świetnie! Wróciliśmy zachwyceni i my, i Maks i wszyscy chcemy wrócić! 🙂 Czy jechać z dzieckiem do Japonii? TAK, TAK, TAK! Czy jechać z niemowlakiem do Japonii? TAK, TAK, TAK 🙂

Jeśli macie jakieś pytania, o czymś zapomniałam, dajcie znać – będę dopisywać 🙂