Kraków to miejsce, do którego wracamy całkiem często… Czasem ze względów prywatnych, czasem ze względów zawodowych. Na noc lub dwie albo tylko na spacer czy na obiad… W grudniu powodów, by zajrzeć do Krakowa jest więcej, bo tamtejszy jarmark świąteczny na rynku ma swój nieodparty urok. Do dziś pamiętam jak kilka lat temu pojechałyśmy tam z koleżankami. Prosto z pociągu poszłyśmy na rynek, a tam czekały już regionalne przysmaki, grillowane oscypki i oczywiście grzane wino. Do świąt jeszcze dwa weekendy, więc jeśli nie jedziecie na jarmarki świąteczne do Niemiec, zajrzyjcie do Krakowa!

Co robić poza odwiedzeniem jarmarku, zwłaszcza, gdy wszystkie podstawowe atrakcje turystyczne macie już jak my za sobą? Potraktować Kraków jako bazę i wypuścić się gdzieś dalej, a sam Kraków zwiedzać kulinarnie! Jak zaplanować 48 godzin w Krakowie i okolicach? Oto nasza propozycja!

 

PIĄTEK

 

Dojeżdżamy do Krakowa w piątek wczesnym wieczorem. Tym razem śpimy w Holiday Inn. Miejsce idealne na krótki city break! Blisko rynku, blisko wszędzie. Na miejscu parking, więc nie mamy problemu ze znalezieniem miejsca, co zawsze doprowadza nas do szału podczas krótkich wizyt w Krakowie. Holiday Inn to hotel typowo biznesowy, ale 5*  zobowiązuje i pokoje jak dla mnie są cudowne…  przyjemne, nastrojowe, idealne, gdy w piątkowy wieczór człowiek chce paść na łóżko i niczym się nie zajmować. W hotelu zjadamy również pierwszy posiłek – jest późno, nie chce nam się wychodzić na miasto. Jeśli podróżujecie z dzieckiem, na pewno wiecie, że czasem restauracja w hotelu bardzo się przydaje… zwłaszcza, gdy wszyscy są zmęczeni po kilku godzinach w podróży, a na zewnątrz mróz czy deszcz.

 

Holiday Inn, Kraków, pięciogwiazdkowe hotele

takie łóżko poproszę co piątek 😉

 

Piątkowe (i sobotnie również) wieczory w hotelowej restauracji IMPRESJA są dość nietypowe… to wieczory Bel Canto, podczas których kelnerzy, serwując posiłki, wykonują arie operowe i operetkowe! Brzmi dziwnie, prawda?? Idziemy dość niepewnie, ale pierwszy występ nie pozostawia wątpliwości – kelnerzy naprawdę cudownie śpiewają! Wszyscy są studentami szkoły muzycznej i praktyka w Holiday Inn to część zaliczenia semestru. Śpiewają magicznie, odgrywają sceny. Opera. To takie miejsce, które świetnie się sprawdzi, jeśli jedziecie do Krakowa z rodzicami i chcecie zabrać ich na miłą, klasyczną kolację. Podczas wieczoru Bel Canto wszyscy goście jedzą 4-daniowe menu… u nas jest łosoś na przystawkę (trochę rozczarowujący), bardzo smaczna rozgrzewająca zupa z dyni, okoń morski lub jagnięcina na danie główne i na deser fondant czekoladowy. Co prawda, fondanty nam się już nieco znudziły, ale ten jest naprawdę dobrze zrobiony, a kwaskowate lody malinowe to chyba jeden z moich ulubionych dodatków do czekolady. Wieczór Bel Canto z kolacją i kieliszkiem wina kosztuje 125 zł za osobę – całkiem przyzwoicie jak na 5*!

 

Holiday Inn Kraków, Kraków, restauracja Impresja, wieczory Bel Canto

jesienna zupa dyniowa

Holiday Inn Kraków, Kraków, restauracja Impresja, wieczory Bel Canto, jagnięcina

danie główne: jagnięcina, puree i warzywa

Holiday Inn, Kraków, restauracja IMpresja, wieczory Bel Canto

danie główne: okoń morski

suflet czekoladowy, Kraków, Holiday Inn, restauracja Impresja, wieczory Bel Canto

świetny czekoladowy fondant

 

 

SOBOTA

 

Jeśli pogoda dopisuje, ruszamy na małą wycieczkę! Może góry? Może jakaś dolina? Może po prostu spacer w Zakopanem albo przejażdżka kolejką na Gubałówkę, jeśli jak my podróżujecie z żądnym atrakcji kilkulatkiem? My wybieramy spacer po Krupówkach i okolicy. Chociaż wiele elementów funkcjonowania Zakopanego nas irytuje, niezmiennie lubimy tam wracać. Obowiązkowo zapasy oscypków, marynowane grzybki, bundz i inne przysmaki, a potem na obiad do Murzasichla. Tak, tak, odpuszczamy góralskie karczmy i ruszamy do Murzasichla na cudowne włoskie jedzenie w Le Chalet.

 

Kraków, Holiday Inn Kraków, Zakopane, weekend w Krakowie

obowiązkowo podczas pobytu w Zakopanem

Kraków, Holiday Inn Kraków, Zakopane, oscypki, produkty regionalne

to, co najlepsze!

 

A gdy już słońce zajdzie, zrobi się zimno i nieprzyjemnie, najlepiej się gdzieś skryć. Wszystkim rodzicom polecamy Park Wodny w Krakowie przy ul. Dobrego Pasterza 126. To podobno największy kryty aquapark w Polsce! Tego nie sprawdziliśmy, ale wiemy, że jest świetnie i to, co najważniejsze, pomyśleli również o takich malucha jak nasz Maks.  Niesamowite miejsce z wielkimi smokami, jaszczurami, placem zabaw i zjeżdżalniami dla maluszków i bardziej ekstremalnymi rozrywkami dla dorosłych.

 

 

NIEDZIELA

 

Na początek smakowite śniadanie w Holiday Inn. Jest w czym wybierać – to najważniejsze! Na zimo, na ciepło, na słodko, na wytrawnie. Jest też stolik i kolorowanki dla dzieci, więc spokój podczas śniadania zapewniony. Pełni sił niedzielę poświęcamy na Kraków. Spacerujemy po nieznanych zakątkach, karmimy gołębie na rynku, a jeśli jarmark już działa, rozkoszujemy się świątecznym klimatem, który ja w Krakowie uwielbiam.

 

Kraków, Holiday Inn Kraków, jarmark świąteczny, weekend w Krakowie

świątecznie w Krakowie

Kraków, Holiday Inn Kraków, weekend w Krakowie, rynek

spacer po mieście

Kraków, Holiday Inn Kraków, weekend w Krakowie, z dzieckiem

Maks w poszukiwaniu gołębi

Kraków, Holiday Inn Kraków, weekend w Krakowie

tylko słońca brak!

Sukiennice, Kraków, Holiday Inn w Krakowie

sukiennice – nie sposob do nich nie zajrzeć, będąc w Krakowie

 

Przed wyjazdem pamiętajmy o obiedzie! My zawsze wolimy zjeść coś smacznego przed wyjazdem niż potem w trasie zastanawiać się: McDonald’s, hot dog czy podejrzana knajpa??  Dobry wybór to na pewno Ed Red i steki z sezonowanej wołowiny u Adama Chrząstowskiego . Obsłudze czasem zdarzają się wpadki, ale mięso zwykle to wynagradza.

 

Ed Red, Kraków, Holiday Inn Kraków

ED RED: antrykot, sos z zielonym pieprzem i serem gorgonzola oraz warzywa z rusztu

 

Tak przygotowani możemy ruszać w podróż powrotną… gdziekolwiek! 🙂 A za nami udany weekend! Trochę wycieczkowy, mocno kulinarny, trochę sportowy i na pewno, co najważniejsze: RODZINNY!

 

* Kraków odwiedziliśmy na zaproszenie hotelu HOLIDAY INN.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE O HOTELU:

 

Holiday Inn Kraków City Center

ul. Wielopole 4

Rezerwacja: fbs@hik.krakow.pl

tel: (12) 619 03 55