O tym, co zjeść w Neapolu i pod Neapolem już Wam pisałam. Macie nasz przewodnik. Macie namiary na cudowne Pepe in Grani. Możecie jechać do Neapolu i tylko jeść. Ale jak już będziecie chodzić tymi uliczkami od pizzerii do pizzerii, czekać w kolejce na pizza fritta, zajadać lokalne przekąski czy sfogliatellę na śniadanie, warto wiedzieć, co w Neapolu zobaczyć i jaki budynek czy plac będziecie właśnie mijać.

To co? Uzupełniamy przewodnik kulinarny? 🙂 Nie mieliśmy wiele czasu w Neapolu, więc nie będzie to przewodnik napisany przez osobę, która zna każdy zakątek, ale jeśli jedziecie tam na 2-4 dni, na pewno Wam się przyda!

 

GDZIE MIESZKAĆ?

wieczor Neapol 2

 

 

Sporo osób pytało nas, gdzie mieszkaliśmy w Neapolu. Nie polecę Wam konkretnego miejsca, bo nie byliśmy z naszego zadowoleni. Mieliśmy stosunkowo nowy pokój, ale z widokiem na ścianę + właściciela, który chciał nas naciągnąć na dodatkowy podatek miejski (a zapłaciliśmy go już podczas rezerwacji na Booking.com).  Chyba nie chcemy Was na to narażać 🙂 My mieszkaliśmy dość daleko od centrum, ale kompletnie nam to nie przeszkadzało – mieliśmy blisko Pizzerię 50 Kalo, świetna restaurację Salvatore Alla Riviera i sporo przypadkowych kawiarenek na poranną sfogliatellę, kawę i pizzettę.  Odległość z Mergelliny (tak się nazywała nasz dzielnica)  k0mpletnie nas nie przerażała – trasa nad morzem, deptak, przyjemny spacer lub przejażdżka rowerem i w kilkanaście minut byliśmy w centrum.

Nie skreślajcie zatem od razu wszystkiego, co jest poza Centro Storico. Po prostu mieszkając dalej, poznacie więcej Neapolu 🙂

 

Mergellina

 

CO ZOBACZYĆ?

 

CASTEL DELL’OVO

 

Castel dell ovo

 

Charakterystyczny Castel dell’Ovo znajdziecie właśnie przy nadmorskiej promenadzie, tuż przy rybackiej osadzie Borgo Marinari. Średniowieczny Castel dell’Ovo, czyli tzw. Zamek Jajeczny to jeden z symboli Neapolu.

Zamek Jajeczny położony jest na niewielkiej wysepce. To tu w VI wieku p.n.e. założono pierwsze historyczne centrum miasta. Na wyspie znajdowały się różne budowle – na początku willa Castellum Lucullanum, potem klasztor. Obecny zamek został wybudowany przez Normanów w XII wieku, a dzisiejszy kształt Zamek Jajeczny uzyskał w XV wieku.

Dlaczego Castel dell’Ovo? Dlaczego Zamek Jajeczny?  Średniowieczna legenda głosi, że w Neapolu żył i zmarł znany poeta, Wergiliusz. To on miał magiczne jajko, które potem wmurowano w fundamenty zamku, by dodatkowo go wzmocnić.

 

BORGO MARINARI

 

borgo marinari

 

Dawna osada rybacka. Powstała w XIX wieku tuż obok Castel dell’ Ovo. Gdy byliśmy pierwszy raz w Neapolu w 2009, to właśnie tutaj poszukiwaliśmy miejsca na obiad z owocami morza. Finalnie jednak i wtedy, i teraz odpuściliśmy i zdecydowaliśmy się na pizzę. Obecnie Borgo Marinari nie jest już osadą rybacką, słynie raczej z portu i rybnych restauracji.

 

PIAZZA  DEL PLEBISCITO

 

Pałac Królewski Piazza del Plebiscito

 

Ogromny plac w centrum Neapolu. Zaraz obok znajdziecie słynną kawę w Gambrinusie i rewelacyjną pizzę fritta od Zia Esterina Sorbillo (tam zawsze stoi kolejka!). Co robić na samym placu? Podziwiać!  🙂 Przy placu znajdziecie m.in. Pałac Królewski  (Palazzo Reale di Napoli). Ten Pałac był jedną z czterech rezydencji królewskich Dynastii Burbonów, która w XVIII i XIX wieku rządziła Królestwem Neapolu i Królestwem Sycylii (kolejną z rezydencji znajdziecie też w pobliskiej Casercie).

Dzisiejszy Pałac Królewski pochodzi z XVII wieku. Wszyscy mieszkańcy zmieniali go i upiększali i obecnie wygląda rzeczywiście imponująco. Pałac jednak przeżył swoje złe chwile podczas II wojny światowej – podczas bombardowań jedna z bomb zniszczyła Pałac Królewski.

Dlaczego Piazza del Plebiscito? Nazwa nawiązuje do plebiscytu, który miał miejsce  w 1860 roku w Neapolu. To właśnie wtedy powstały Włochy – doszło do połączenia Królestwa Obojga Sycylii z Królestwem Sardynii i Piemontu.

Jeśli staniecie tyłem do Pałacu Królewskiego, po drugiej stronie zobaczycie monumentalny XIX-wiecznego kościół San Francesco di Paola (Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola). Kościół projektowano na wzór rzymskiego Panteonu. 

 

piazza plebiscito

 

Na kolejnym boku placu znajdziecie Ufficio Teritoriale  del Governo di Napoli. Tuż za urzędem czeka na Was Gambrinus z kawą i Zia Esterina i jej sławna pizza fritta!

FONTANA DEL CARCIOFO

 

Carciofo

 

 

Idąc z Piazza del Plebiscito w stronę smażonej pizzy i Via Toledo, zatrzymajcie na chwilę wzrok na Karczochowej Fontannie 🙂 Znajdziecie ją na Piazza Trieste e Trento. Jak się przyjrzycie to na bank zobaczycie karczocha! 🙂 Fontanna powstała w 1956 roku.

 

VIA TOLEDO

 

passione-di-sofi-neapol

 

Najbardziej reprezentacyjna, handlowa ulica Neapolu. Znajdziecie tu masę sklepów, knajpek i cukierni. Na pewno znajdziecie tu lody (zajrzyjcie do Mennella), lokalne słodkości i street food w Passione di Sofi. W sobotnie popołudnie ulica pięknie tętni życiem, nawet w marcu.

Zajrzyjcie do cukierni Pintauro – ja już nie zdążyłam nic zjeść tam, ale miejsce polecała mi dziewczyna, która ma chłopaka Włocha i teściową  Neapolu.

 

baba

 

GALLERIA UMBERTO I

Galleria Umberto

 

Imponujący neorenesansowy pasaż handlowy, który nam od razu przypomniał pasaże handlowe Mediolanu. I rzeczywiście Galleria Umbero w Neapolu powstała w 1890 roku na wzór galerii handlowej w Mediolanie. Robi niesamowite wrażenie. W środku znajdziecie sklepy i kawiarnie. Nawet McDonalds, chociaż wcale mi tam nie pasuje 😉

 

Galleria Umberto

 

CENTRO STORICO / QUARTIERI SPAGNOLI

 

centro storico (2)

 

Wąskie uliczki, skutery, suszące się pranie. Neapol na 100%! Jest niesamowity! W okolicy centro storico znajdziecie chociażby Pizzeria Ntretella. Przy uroczej, wąskiej uliczce.  Spróbujcie koniecznie pizzy z pancettą, parmezanem i karczochami – boskie!

Obowiązkowo zajrzyjcie na Via Pignasecca – bardzo klimatyczna uliczka, gdzie na pewno traficie na rozłożone stragany ze świeżymi rybami i owocami  morza. Niesamowita atmosfera!

 

stragany na centro storicouliczki Centro StoricoVIA PIGNASECCA

 

PIAZZA DEL GESU NUOVO

 

piazza Gesu Nuevo

 

Kolejny, urokliwy plac Neapolu.  Przy Placu Gesu Nuovo znajdziecie kościół Chiesa del Gesu Nuovo, zwany też Chiesa della Trinita Maggiore, jeden z najważniejszych kościołów w Neapolu. 

Stamtąd macie już stosunkowo niedaleko do kolejnych znanych pizzerii. Trochę na uboczu Gesu Nuovo znajdziecie też klasztor – Monastero Santachiara Clarisse. UWAGA dla rodziców: przy klasztorze znajdziecie plac zabaw – wrzućcie tam dzieciaki i odpocznijcie 🙂

Klasztor można zwiedzać – wejście dla osoby dorosłej kosztuje 6 euro, dla dzieci do 18 roku życia – 3,5 euro.

 

klasztor

 

LA NEAPOLIS SOTTERRATA

 

neapolis sotteratta

 

Podziemne miasto znajdziecie dwa kroki od sławnych pizzerii Sorbillo i Di Matteo.  Jeśli lubicie różne tajemnicze miejsca albo jesteście z kilkuletnim chłopcem, który takie przygody uwielbia, zanotujcie na listę. Na nas nie zrobiło może zbyt dużego wrażenia, ale też nie żałowaliśmy, że na chwilę weszliśmy do starożytnego Neapolu. Więcej informacji znajdziecie TU

VIA SAN GREGORIO ARMENO

Via San Gregorio Armeno

 

Jeśli macie ochotę zakupić pamiatki z Neapolu, zrobicie to właśnie tu! Masa sklepików z suwenirami, tuż obok Neapolis Sotteratta. Nawet w marcu, dość tłoczno! Latem może być nie do przejścia z uwagi na tłumy – dajcie znać, jeśli byliście tam latem:) Kupicie tam chociażby charakterystyczne czerwone rożki – tzw. cornetto portafortuna – talizmany przynoszące szczęście i chroniące przed pechem.

Na pewno też zauważycie figurki postaci w białych szatach i w czarnej masce – to Pulcinella, czyli Poliszynel. Niektóre legendy głoszą, że ta postać symbolizuje uczucia mieszkańców Neapolu do ich miasta – mieszane.

 Na Via San Gregorio Armeno znajdziecie też małe warsztaty rzemieślnicze, które przez cały rok wytwarzają bożonarodzeniowe, bajkowe szopki. W szopkach poza tradycyjnymi elementami, pojawiają się też te, dodawane przez autorów – np. figurki celebrytów.

 

pulcinella napoli

 

CASTEL NUOVO

 

Castel Nuovo-Neapol

 

Znany też jako Maschio Angioino.  Główny symbol architektoniczny miasta. Ważniejsza jest tylko pizza 🙂 Zamek wybudowano w XIII wieku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1823 roku. Obecnie w Zamku znajduje się Museo Civico di Castel Nuovo. Zamek znajdziecie przy Piazza Municipio.

Jeśli od Zamku skierujecie się w stronę promenady nad morzem, zajrzyjcie na chwilę do niewielkiego parku Giardini del Molosiglio. Tuż obok jest bardzo malownicza przystań żeglarska.

 

przystań

 przystań neapol

CO ZOBACZYĆ W OKOLICY NEAPOLU?

Jeśli dokładnie śledziliście nasz pobyt, już pewnie  to wiecie 🙂

 

PROCIDA

 

Procida-Marina-Corricella-2

 

Koniecznie trzeba się wybrać na Procidę – kolorową wysepkę 40 minut wodolotem z Neapolu. Jest totalnie bajkowo! Zajrzyjcie do TEGO posta, a na pewno będzie w Waszych planach 🙂

Jeśli macie więcej czasu, możecie popłynąć również na Capri i na Ischię – nas tam nie było, więc dajcie znać, która z 3 okolicznych wysp najbardziej Wam się podobała.

 

POSITANO

 

Positano, Włochy, wyjazd we dwoje, romantyczny wyjazd we dwoje,

 

Kolejne bajkowe miejsce. Całe Wybrzeże Amalfi zachwyca, ale Positano to perełka. Zdecydowanie lepiej jednak zwiedzać je poza sezonem niż w sezonie, gdy zwykle miasteczko zalewają tłumy turystów, zwłaszcza Amerykanów. My jednak byliśmy raz w kwietniu, raz we wrześniu i było cudownie. Więcej informacji i zdjęć Positano znajdziecie w naszym poście – TU. Macie tam również namiar na nocleg i sporo dobrego jedzenia!

 

Poza Positano zajrzyjcie również do Amalfi i pięknie położonego Ravello.

 

 

Positano, Włochy, gdzie na romantyczny wyjazd, wyjazd we dwoje, podróż poślubna, zaręczyny, najpiękniejsze miejsca we Włoszech, Wybrzeże Amalfi

Positano, Włochy, gdzie na romantyczny wyjazd, wyjazd we dwoje, podróż poślubna, zaręczyny, najpiękniejsze miejsca we Włoszech, Wybrzeże Amalfi, kuchnia włoska, co jeść, Saraceno d'OroCASERTAVECCHIA

 

casertavecchia-1

 

Piękna, średniowieczna wioska w okolica Caserty. Znaleźliśmy ją całkiem przypadkiem, gdy kręciliśmy się w okolicy Neapolu i Caiazzo! Idealnie połączyć spacer po Casercie (słynie z imponującego casertavecchia-3Pałacu Królewskiego), zwiedzanie Casertavecchia i pizzę w Pepe in Grani.

 

 

Trochę jest do zobaczenia, co? 🙂 Kiedy ruszacie? 🙂