Przyznaję: do Seulu wpadliśmy kolokwialnie mówiąc: „na spontanie”. Nie planowaliśmy podróżowania po Korei Południowej, chociaż, gdy lecieliśmy na 2 miesiące do Japonii, gdzieś w tyle głowy mieliśmy Seul i Busan. Blisko, może zajrzymy ot tak, by zmienić klimat i przez kilka dni zamiast sushi i ramenu jeść korean BBQ i bulgogi? Gdy zatem naszło nas zmęczenie Japonią i poczucie, że każdy dzień podobny jest do poprzedniego.. kolejna świątynia, kolejne miasto, kolejny ramen na śniadanie i sushi na kolację, kupiliśmy bilety z położonej na Kiusiu Fukuoki do Seulu i skoczyliśmy tam na prawie 6 dni.

 

Dla nas 5 – 6 dni to był idealny czas na Seul, bo nie lubimy się śpieszyć. Jeśli masz mało czasu, kluczowe miejsca zwiedzisz pewnie w 3 dni. My spacerowaliśmy, chłonęliśmy, jedliśmy, ale bez pośpiechu. Czy Seul nas zachwycił? Nie tak jak inne azjatyckie miasta. Nadal przed Seulem jest w naszym prywatnym rankingu Tokio, Bangkok, Singapur czy Hongkong. Niezmiennie jednak miłość do azjatyckich metropolii zadziałała i tu, i było nam tu po prostu dobrze!

Przed Wami lista miejsc, które w Seulu warto zobaczyć!

UWAGA! Ważne: w Seulu nie działa aplikacja Google Maps. Będzie pokazywać Wam, jakie złapać metro lub autobus, by gdzieś dotrzeć, ale nie pokazuje wcale tras pieszych czy samochodowych. Przyznaję, że my jakoś sobie z tym radziliśmy. Zwykle zaznaczaliśmy w Google kropkę i szliśmy w jej stronę wg mapy, ale bez wyznaczonej trasy. Dostałam jednak potem cynk, że do Seulu warto sobie zainstalować aplikację NAVER! Bądźcie zatem mądrzejsi niż my 🙂

 

CO ZOBACZYĆ W SEULU?

1) PAŁAC GYEONGBOKGUNG

 

Pałac Gyeongbokgung-4

 

 

Historyczny Pałac Gyeongbokgung, położony w północnej części Seulu, to zdecydowanie najważniejszy zabytek do zobaczenia. Pałac pochodzi z XIV wieku, a teren wraz z położonym tam muzeum The National Folk Museum of Korea oraz ogrodami jest ogromny! Można zwiedzać samemu albo wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Pierwotna rezydencja królewska została zniszczona podczas wojny japońsko-koreańskiej w XVI wieku (inwazja Japonii w 1592 roku). Następnie przez dłuuuuugie lata pozostałości Pałacu niszczały zapomniane i porzucone. Odbudowa nastąpiła  dopiero w 1867 roku – odbudowano wtedy 330 budynków (prawie 6 tys. pomieszczeń!!!!) .

Niestety na początku XX wieku kompleks pałacowy ponownie zniszczyli Japończycy. Zniszczyli dotychczasowe budynki i postawili swoje. Obecnie Pałac jest częściowo odbudowany, ale i tak robi ogromne wrażenie, zwłaszcza, gdy do tradycyjnych budynków dodamy tradycyjne koreańskie stroje – hanbok, które wiele osób zakłada na czas zwiedzania. Stroje zakładają zarówno Koreańczycy, jak i turyści. Mają one dwie ważne zalety – z jednej strony pięknie wyglądasz na zdjęciach, z drugiej… podobno wejście w stroju jest bezpłatne! Brawa dla zarządzających za ten pomysł – dzięki temu Pałac jest naprawdę magiczny!

Historia tradycyjnych “hanbok” ma ponad 1500 lat i sporo osób wypożycza je właśnie na czas zwiedzania historycznych miejsc w Seulu – momentami sama żałowałam, że nie wyglądam tak pięknie!!! Hanbok możecie wypożyczyć wcześniej online – np. TU.

Fajnie zajrzeć do Pałacu na zmianę warty, to również dodaje mu magii. Na terenie pałacowym znajdziecie też The National Folk Museum of Korea – również warto zajrzeć, nawet dzieciaki chętnie oglądały pokazane tam tradycyjne koreańskie życie, zwyczaje i potrawy.

Godziny otwarcia: środa – poniedziałek  9-18.00 / wtorek – zamknięte

 

Pałac-Gyeongbokgung-zmiana-warty-2

 

 

Pałac-Gyeongbokgung-4Pałac-Gyeongbokgung-2Seul-1Pałac GyeongbokgungPark Pałac

Pałac-Gyeongbokgung-zmiana-warty2) BUKCHON HANOK VILLAGE

 

Bukchan-Hanok-Village-1 

Urocza okolica z tradycyjnymi koreańskimi domami hanok. Miejsce znajdziecie niedaleko Pałacu, więc warto zaplanować odwiedzenie obu miejsc tego samego dnia.

Domy pochodzą z czasów rządów dynastii Joseon, część z nich ma za sobą nawet 600 lat historii (!!!)  i ludzie nadal w nich mieszkają. Dlatego też znajdziecie na miejscu tabliczki przypominające o odpowiednim zachowaniu podczas zwiedzania oraz o tym, by nie zakłócać spokoju mieszkańców po 17/18.00 oraz wcześnie rano. Jeśli macie już za sobą Pałac Gyeongbokgung oraz Bukchon Hanok Village, możecie ruszać dalej w kierunku drugiego ważnego pałacu w Seulu –  do Pałacu Changdeokgung Palace.

Godziny otwarcia Bukchon Hanok Village: otwarte codziennie 9.00-18.00 (weekend do 17.00)

UWAGA! Do Bukchon Hanok Village nie ma żadnego oficjalnego wejścia czy biletów. Godziny otwarcia to kwestia uszanowania codzienności osób mieszkających w tej urokliwej dzielnicy.

 

Bukchan-Hanok-Village-3

 

 

Bukchan-Hanok-Village-2Okolice-bukchan-hanok

3) PAŁAC CHANGEDEOKGUNG

 

Kolejny pałac na naszej liscie, ale niestety nam nie udało się do niego dotrzeć. Dotarliśmy chwilę po zamknięciu. Pałac Changdeokgung zwany też Pałacem Changdeok znajdziecie w parku Jongno-gu. Należy do grupy „5 Grand Palaces” zbudowanych przez dynstię Joseon, która rządziła Koreą w latach 1392 – 1897. Podobnie jak pozostałe pałace, również ten był mocno zniszczony podczas japońskiej okupacji w Korei w latach 1910-1945. Obecnie można podziwiać jedynie 30% z tego, czym Pałac był kiedyś.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 9.00-17.00 / poniedziałek – zamknięte

 

4)FOOD MARKETY SEULU

 

Myeongdong-street-food-2

 

 

 

Seul słynie wręcz ze swoich kulinarnych marketów / targów / bazarów. Jest ich naprawdę sporo i zdecydowanie trzeba je odwiedzić, chociaż często może się okazać, że dania / przekąski tam serwowane będą Wam smakować mniej niż to, co możecie znaleźć w restauracjach. Food Markety często mają dość mocno turystyczny charakter, a to, co sprzedaje się na straganach to dość tłusty fast food średniej jakości. Nie zmienia to jednak faktu, że warto się tam wybrać – w końcu to element tutejszego krajobrazu.

 

GWANGJANG MARKET

 

Gwangjang Market

 

 

Zdecydowanie najbardziej autentyczny z seulskich marketów, które mieliśmy okazję odwiedzić. Gwangjang znajduje się w starej, wielkiej hali, a gdy patrzysz na tamtejsze sprzedawczynie, masz wrażenie, że sprzedają tam swoje przysmaki od lat. Pomimo swojej rosnącej popularności w dużej mierze spowodowanej przez Netflixa, market nadal ma niesamowity klimat!

To tu możecie się najeść kimchi i przeróżnych koreańskich placów i przycupnąć przy małym stoisku na lokalną zupę. Tu możecie również spróbować soondae, czyli koreańskiej kaszanki, małych rolek gimbap (niektórzy nazywają je mianem koreańskiego sushi), a przede wszystkim przeróżnych placków z kimchi czy fasolą mung.

Gwangjang działa w Seulu od ponad 100 lat! W tamtych czasach w Korei pojawiały się różne targowiska i bazary, ale były raczej tymczasowe. Gwangjang był pierwszym targowiskiem w Seulu, które zyskało stały adres i działało codziennie. Znajdziecie tam nie tylko jedzenie, ale również ciuchy czy artykuły gospodarstwa domowego. Podobno wśród młodych Koreańczyków szczególnie popularne są alejki z ubraniami vintage.

 

Gwangjang Market

 

 

Gwangjang-Market-4Gwangjang Market-3Gwangjang Market-kimchi

MYEONGDONG MARKET

 

Myeongdong-street-food

Myeongdong ma już zdecydowanie bardziej turystyczny charakter. To po prostu stragany rozstawione na ulicy i cała masa street foodu i różnych przekąsek. A dodatkowo w okolicy cała maaaaasa przeróżnych knajp i knajpeczek na obiad, kolację, deser, bubble tea, matchę, pierożki, kurczaki i co tylko przyjdzie Wam do głowy –  o tym więcej napiszę w kulinarnym poście o Seulu.

Market działa w godzinach popołudniowych i wieczornych – od 17 do 24.00. O tym, co jeść jeszcze Wam napiszę, ale możecie być pewni, że znajdziecie tam sporo owoców morza (na czele z homarem zasmażanym w roztopionym serem), placki z kimchi, smażone hot dogi i pyszne cynamonowe placuszki – to mój zdecydowany koreański faworyt, jeśli chodzi o street food.

Uwaga! Okolica słynie nie tylko z jedzenia, Myeongdong to też miejsce, gdzie znajdziecie całą masę sklepów z koreańskimi kosmetykami. Jeśli je lubicie, zajrzyjcie tu obowiązkowo!

 

Myeongdong-street-food-3

 Myeong-dong-market

Myeongdong-sklepy z kosmetykamiNAMDAEMUN MARKET

 

Jeśli macie czas, niedaleko Myeongdong znajdziecie też Namdaemun Market. Ogromny bazar z całą masą stoisk – podobno nawet 10 000! Można tam kupić chyba wszystko, mnie najbardziej oczarowały ubranka dla psów… najpierw myślałam, że to pajacyki dla niemowlaków ? Znajdziecie tam również jedzenie, ale znacznie więcej jest innych produktów.

 

Seul-markety

 

5) NAMSAN HILL I N SEOUL TOWER

 

Namsan Hill

 

O Namsan Seoul Tower pisałam Wam już w poście o Hello Kitty Island – o TU. Wieża radiowo-telewizyjna została zbudowana w 1969 roku. W 1980 roku Wieża została otwarta dla wszystkich w 1980 roku i od tego czasu to jeden z symboli Seulu. Warto się tam wybrać, nawet, jeśli nie lubicie Hello Kitty. Na miejscu znajdziecie taras widokowy, knajpki, restauracje. Można wjechać kolejką lub  też się wybrać do niej spacerem i połazić trochę po Namsan Hill.

Digital Observatory na N Seoul Tower to jeden z najlepszych punktów widokowych w Seulu, bo tam macie panoramę na miasto 360 stopni. Jeśli jesteście z dzieciakami, wybierzcie się koniecznie do N Seoul Tower – nie tylko dla Hello Kitty, ale też dla innych uroczych postaci, które dzieciaki mogą tam zobaczyć. Nasze były zachwycone!

 

N Seoul Tower

 

6) HELLO KITTY ISLAND

 

Hello Kitty Islad Seul

Jeśli jest z Wami jakaś mała fanka Hello Kitty, odnotujcie, że to miejsce obowiązkowe ? Muzeum nie jest duże, ale i tak robi wrażenie na dzieciakach i nie tylko. To trochę jak dom Hello Kitty gdzie zwiedzamy poszczególne pokoje i wszystko można opisać krótkim #hellokittystyle – więcej o Hello Kitty Island i sporo naszych zdjęć z wyprawy tam znajdziecie TU.

7) NIESAMOWITA BIBLIOTEKA – STARFIELD COEX MALL

 

Starfield Coex_lIbrary

 

Biblioteka w centum handlowym? Tego jeszcze nie było! Taka jest Starflied Library, która znajduje się w centrum handlowym Starfield Coex Mall. W bibliotece znajduje się ponad 50 tysięcy książek i ok. 200 miejsc siedzących. Wszystko w samym sercu centrum handlowego. Jeśli zatem nigdy nie lubiliście cichych bibliotek, gdzie boisz się przełknąć ślinę, a lubiliście czytać i uczyć się po kawiarniach, to miejsce jest dla Was. Nie zabytek, nie muzeum, nie świątynia, ale zdecydowanie „Must see”!

 

biblioteka_Seul

 

8) BONGEUNSA TEMPLE

 

Bongenusa Temple

 

Klimatyczna świątynia w okolicy centrum handlowego Coex. Wygląda niesamowicie w połączeniu z bardzo nowoczesną okolicą i masą szklanych wieżowców obok. Zwiedza się ją cudownie, bo nie ma tu tłumów. Można spokojnie podziwiać okolicę.

 

Bongeunsa

 

Bongenusa-Temple-2

 

9) POMNIK GANGAM STYLE – GANGAM STYLE HANDS

 

Gangam Style-Hands

 

Złote ręce to miejsce obowiązkowe na zrobienie sobie zdjęcia w Seulu. Są nowym symbolem dzielnicy Gangam rozsławionej wielkim hotem z 2012. Kto nie nucił „Uopa Gangam Style” , refrenu kawałka PSY? Tu ta muzyka nadal żyje i można do niej zatańczyć pod charakteystycznymi złotymi rękami. Ręce ułożone są w gest prosto z teledysku Gangam style. Ręce znajdziecie po wschodniej stronie COEX, bardzo blisko wejścia do Starfield Coex Mall.

Jeśli jedziecie tam metrem, musicie wybrać albo wyjście 6 na Samsung Station albo wyjście 7 na Bongeunsa Station.

 

10) LOTTE WORLD TOWER / SIGNIEL SEOUL

 

Lotte World Tower

O hotelu Signiel Seoul znajdującym się w 5. Najwyższym budynku na świecie już Wam sporo pisałam – o TU! Nawet, jeśli nie będziecie wybierać noclegu w SIgniel Seoul, warto zobaczyć budynek Lotte World Tower. Robi niesamowite wrażenie! Tam również można wjechać na taras widokowy, a Seul oglądany stamtąd wygląda jak prawdziwa miejska dżungla!

 

Signiel Seoul-widok

 

 

11) WIZYTA W STREFIE ZDEMILITARYZOWANEJ

 

Jeśli macie więcej czasu, do zwiedzania Seulu możecie dorzucić wizytę w strefie zdemilitaryzowanej DMZ. Jest to strefa pomiędzy Koreą Południową, a Koreą Północną, która powstała na podstawie porozumienia w 1953 roku. Strefa oddziela obie Koree i sprawia, że czasem mieszkańcy Korei mówią, że są wyspą – w końcu otacza ich albo woda albo Korea Północna.

Można powiedzieć, że strefa to trochę… paradoks. Z jednej strony miała ograniczać kontakty obu stron, zapobiegać odnowieniu się konfliktu. To strefa zdemilitaryzowana, ale to tuż obok niej znajduje się najbardziej zmilitaryzowany obszar na świecie z bronią nuklearną, chemiczną i biologiczną. W strefie znajduje się też ogromne pole minowe. Podczas wycieczki można obejrzeć ważne miejsce w DMZ, można rzucić okiem na Koreę Północną w oddali i wejść do jednego z tuneli, które budowali Koreańczycy z Północy, by zaatakować tych z Południa.

Wycieczkę do DMZ możecie zabookować online – tak też zrobiliśmy my 🙂 Autokar odebrał nas z hotelu i odstawił do centrum Seulu.

DMZ-Korea-2

DMZ-Korea-4