To jest dopiero gratka dla wszystkich fanów LEGO!!! I powiem Wam, że kompletnie się nie spodziewałam jej w Kazimierzu! Bo jak to tak?? Muzeum klocków LEGO w malutkim Kazimierzu?? Przecież takie cuda to w wielkich miastach, a nie w maleńkim, urokliwym miasteczku…

Dzieciaki oczywiście jak tylko to usłyszały to od razu chciały lecieć, zwłaszcza Maks. Jego miłość do LEGO jest niepodważalna  – może kiedyś sam zbierze kolekcję na małe muzeum 😉  Do Muzeum ruszamy w niedzielę, zaraz po śniadaniu. Jak wszędzie w Kazimierzu, mamy bardzo blisko.. Muzeum zresztą znajduje się w miejscu idealnym, dwa kroki od Rynku, dwa kroki od Wisły, dwa kroki od placu zabaw i dwa kroki od słynnych maślanych kogutów. Może po prostu wniosek jest taki, że w Kazimierzu to wszędzie są dwa kroki? 🙂 Niekoniecznie – jedno jest pewne – Kazimierskie Muzeum Klocków na pewno będzie na Waszej trasie. Znajdziecie je tuż obok Knajpy Artystycznej, która jak się okazuje należy do tych samych właścicieli, co powstałe niedawno muzeum.

Kazimierskie Muzeum Klocków_1

I tu właśnie zaczyna się niesamowita historia! Kazimierskie Muzeum Klocków powstało całkowicie z prywatnej kolekcji Anny Śniechórskiej – Janik i Błażeja Janika, z prywatnego zbieractwa klocków!!! Z takiej miłości, którą pewnie wiele z Was obserwuje w swoich domach u swoich dzieci.. i miłości, która być może czasem Was irytuje (gdy w sklepie jęczą o kolejne LEGO;)). Muzeum nie jest duże, ale tamtejsze inscenizacje przygotowane całkowicie z klocków są imponujące i gdy zwiedzasz z dzieciakami ciągle słyszysz “Wow, zobacz!!”. Mi strasznie podobał się Lego pokój pokazujący scenę i bohaterów  “Przyjaciół” – nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Była też piękna zimowa chatka, miasto z placami zabaw, budką z lodami, wesołe miasteczko z budkami z przekąskami w kształcie kawy, burgera czy napoju ze słomką. Bardzo długo można chodzić i wpatrywać się w kolejne scenki.

lego przyjaciele

Kazimierskie Muzeum Klocków_3

dla fanów legoMuzeum Klocków_Kazimierz

Największe wrażenie robi jednak totalnie niesamowita makieta Kazimierza Dolnego, która pokazuje Kazimierz od Zamku przez Rynek do Klasztoru. Ma 5 metrów długości i metr szerokości i można wypatrywać miejsca, które wcześniej zwiedzaliście z dzieciakami. Makieta składa się z 100 TYSIĘCY klocków LEGO!!! Brzmi niesamowicie, co? Jeszcze bardziej niesamowite jest, że autor, Mateusz Kustra, budował ją od pierwszego klocka przez rok, a by mogła powstać najpierw zrobił masę zdjęć (również dronem) i stworzył program komputerowy, który obliczył, ile jakich klocków potrzebuje.  Można wypatrzeć nawet wielkiego koguta stojącego od lat przed piekarnią Sarzyńskich.

makieta Kazimierz_2

makieta Kazimierz_3Mnie zachwycił też powrót do przeszłości, o którym wcale nie pamiętałam. Zobaczyłam Lego Fabuland z 1987 i 1989 roku i odkryłam, że miałam takie zwierzątka i te urocze białe altanki..i chyba zjeżdżalnię też! Wiecie, że kompletnie o tym nie pamiętałam?? Niesamowite było to zobaczyć! Nie są to najstarsze klocki w kolekcji –  jest też statek Lego Fire Fighter z 1978.

Lego Fabuland

Lego lata 70Maks wyszedł zachwycony!!! (przyznam, ze Jagoda mniej – trochę się nudziła;)).. i jedyne czego żałował to to, że nie uczestniczył w składaniu tych wszystkich budowli wyeksponowanych w Muzeum 🙂

Jeśli jesteście w Kazimierzu z dziećmi, zajrzyjcie koniecznie! Jeśli bez dzieci, też warto – chociażby dla makiety 🙂

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

KAZIMIERSKIE MUZEUM KLOCKÓW

adres: ul. Senatorska 7

Kazimierz Dolny

tel. 507 611 185

godziny otwarcia:

pon – wt –  ZAMKNIĘTE

środa – piątek 12.00-18.00

sobota – niedziela 10.00-18.00

Bilet normalny – 5 zł

Bilet ulgowy – 3 zł

PS. a potem ciach – po koguta 😉

Kazimierz kogut