Na początku chciałam tylko wrzucić zdjęcia z Pyrgi na Facebooka, a potem opisać je w poście o Chios. Ale potem uznałam, że Facebook jest ulotny, a o Pyrgi musicie się koniecznie dowiedzieć. To takie miasteczko, które prawdopodobnie, gdyby znajdowało się na innej greckiej wyspie lub w bardziej turystycznym regionie niż Chios, przeżywałoby oblężenie turystów.

 

Jest nietypowe, piękne, zachwyca domami zdobionymi w biało-czarne geometryczne wzory, pomidorami suszącymi się przy oknach i miejscowymi staruszkami, którzy przesiadują w mniejszych lub większych grupkach na ploteczkach. Jeśli gdzieś chcecie znaleźć prawdziwą, autentyczną Grecję, znajdziecie ją właśnie tu.  Grecję sprzed lat, nieskażoną masową turystyką. W nielicznych sklepikach znajdziecie pamiątki i przysmaki, które dostępne są tylko na Chios. Mastyks. Czy coś Wam to mówi? Przyznaję, że ja nie miałam pojęcia co to. Teraz już wiem – mastyks, zwany też Łzy Chios to żywica naturalna, pozyskiwana z balsamu z drzewa pistacji kleistej. To właśnie Chios słynie z produkcji mastyksu i dostaniecie tu gumę z mastyksem, na deser krem z mastyksem, a do picia wodę z mastyksem. W Pyrgi pewnie ktoś poczęstuję Wam cukierkami z mastyksem, przypominającymi konsystencją sugusy, które pewnie każdy z nas pamięta z dzieciństwa. Smak? Tego musicie już sami spróbować!

 

Pyrgi to jedna z tzw. mastic villages, czyli wiosek, w których mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się zbieraniem i przetwarzaniem mastyksu. Prawdopodobnie zostało zbudowane jeszcze przed X wiekiem, a mieszkańcy okolic chowali się tu przed piratami atakującymi wyspę. Obecnie w miasteczku mieszka jakieś 700-800 mieszkańców i jest to jedna z większych „mastic villages”. Precyzyjnie udekorowane domy zachwycają, nie możesz oderwać od nich oczu. Te biało-czarne czy może już białe szare wzory to Xista. Wąskie uliczki, tajemnicze zakamarki, wielki plac, na którym skupia się lokalne życie. Koty. I gdzieś w podwórku ukryta bizantyjska świątynia z czerwonego kamienia. Pyrgi to perełka, mówię Wam! Zobaczcie sami!

 

Pyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na Chios

 

Pyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na Chios

Pyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na Chios

Pyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na Chios

 

 

Pyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na ChiosPyrgi, Grecja, najpiękniejsze miasteczka na Chios, najpiękniejsze miasteczka w Grecji, Chios, co zobaczyć na Chios

* Grecję zwiedzamy na zaproszenie Discover Greece.