Gdy zdecydowaliśmy się na zwiedzanie parków narodowych Arizony i Utah, od razu wiedziałam, że musimy się wybrać do Monument Valley. To miejsce polecało nam sporo osób, a jeden rzut okiem na zdjęcia w Google sprawił, że wiedziałam, że po prostu MUSIMY! Wrażenia z Monument Valley były jeszcze lepsze niż oczekiwania – widoki są rewelacyjne, niesamowite i przypominają scenerię z filmu o Dzikim Zachodzie. Zobaczcie sami! Widzieliśmy już wiele cudnych miejsc podczas tej podróży, widzieliśmy wiele cudnych miejsc w życiu, ale gdybym miała wybrać TOP10, myślę, że Monument Valley właśnie tam by się znalazło!

 

Gotowi na wizytę w cudownym miejscu?

 

MONUMENT VALLEY

 

Monument Valley_6

 

Monument Valley to niesamowity region na mapie USA. Leży na granicy dwóch stanów – oba zachwycają krajobrazowo i zdecydowanie warto tu przyjechać. To Arizona i Utah. Sławna dolina (po polsku można tłumaczyć jej nazwę jako Dolina Pomników) leży na terenie należącym od lat do Indian Navajo.

Miejsce wygląda zachwyca przeróżnymi formami skalnymi, które są wielkie i imponujące i chyba każdemu kojarzą się z filmami o Dzikim Zachodzie. Lista kręconych tu filmów jest naprawdę długa! Obecnie jest już ich chyba ponad 100! Swoje filmy uwielbiał tu kręcić John Ford, ale nie tylko. W Monument Valley kończy też swój sławny bieg Forrest Gump po 3 lata, 2 miesiącach, 14 dniach i 16 godzinach. W tej scenie możecie zobaczyć w tle słynne skały.

Skały mają charakterystyczną czerwoną barwę spowodowaną dwoma rodzajami piaskowca. Cudownie zwiedza się to miejsce, jeżdżąc po niemal pustym terenie – my na początku lutego nie spotkaliśmy niemal żadnych innych zwiedzających! A z tego, co słyszałam, czasem nawet w maju czy w lecie jest podobnie! Na pewno sprzyja temu bardzo duży teren! Nawet, jeśli na teren Monument Valley wjeżdża więcej samochodów, turyści rozkładają się po dość dużym obszarze.  Można tu nie tylko pojeździć, ale również wybrać się na pieszą wędrówką, na przejażdżkę konno czy nawet nocować z widokiem na skały w namiocie – my jednak z uwagi na niskie temperatury na dworze, zwłaszcza w nocy, zdecydowaliśmy się na inną opcję, ale też świetną. Na pewno Wam się przyda, szczególnie, jeśli podróżujecie z dzieciakami.

 Powierzchnia parku jest bardzo duża, ale trasa, którą można przejechać samochodem to 17 mil (21 km). To jednak spokojnie wystarczy, by poczuć tutejszy klimat i zachwycić się widokami.

Dla Indian Navajo teren Monument Valley jest bardzo ważny – uznają go za swój w zasadzie od zawsze. Navajo uznają się za potomków Indian Anasazi, którzy żyli tu już w I wieku p.n.e.

 

jedziemy do Monument Valley

 

 

Monument Valley_1hoganMonument Valley_8Monument Valley_7Monument Valley_9Monument Valley_14Monument Valley_13Monument Valley_10NOCLEG MONUMENT VALLEY – GOULDING’S  LODGE

 

Gouldings_Lodge_3

 

 

 

Jeśli będziecie planować Monument Valley, najlepiej spać tuż obok, z widokiem na skały. Tuż przy Visitor Center znajdziecie The View Hotel, ale nam bardziej przypadł do gustu Goulding’s Lodge i ich niewielkie domki. Przyjemne, z miłym tarasem i widokiem na Monument Valley z jednej strony i na inne skały z drugiej.

Goulding ma dość długą historię, sięgającą aż  do lat 20., gdy Państwo Goulding zakochali się w terenach wokół Monument Valley i z czasem, gdy można było kupować tu ziemię, postanowili się tu osiedlić. Żyli z handlu – sprzedawali zamieszkującym te tereny Indianom jedzenie i inne produkty. Najpierw prowadzili sklep, który zbudowali w 1928 roku, ale Harry Goulding był bardziej sprytny… to on w latach 30. wysłał do Johna Forda zdjęcia okolic, gdy tamten szukał miejsca do nagrywania akcji filmu “Dyliżans” z Johnem Waynem. Od tamtego czasu coraz więcej osób interesowało się tą okolicą, a z czasem zaczęła rozwijać się turystyka. Teraz Goulding’s to nie tylko hotel i domki, ale też wycieczki, muzeum, stacja benzynowa, pralnia, supermarket i nawet… pas do lądowania dla niewielkich samolotów.

Więcej informacji o Goulding’s Lodge znajdziecie TU.

 

kawa z widokiem na Monument Valley

 

 

Gouldings_Lodge_2Gouldings Lodge_1MONUMENT VALLEY – CENY

 

Po wizycie w Kanionie Antylopy w okolicach Page obawialiśmy się wysokich opłat w Monument Valley. Kanion Antylopy również znajduje się na terytorium rezerwatu Indian Navajo i tam ceny były wysokie! Chyba najkorzystniej można obejrzeć Lower Antelope Canyon za 50 dolarów od osoby – w przypadku naszej rodziny było to 130 dolarów (3 lata gratis). Taką opcję znajdziecie w Ken’s Tours. W przypadku Monument Valley najpierw zapytaliśmy o wycieczki w Goulding’s Lodge i tam usłyszeliśmy 240 dolarów za prywatny tour dla naszej czwórki!!! Wycieczka w grupie nie kosztowała dużo mniej, w dodatku musielibyśmy czekać 4 godziny..

Postanowiliśmy po prostu pojechać do Monument Valley i  co się okazało???  Że żadna wycieczka nie jest nam potrzebna!!! Za 20 dolarów wjeżdżamy samochodem i zwiedzamy sami, czyli tak jak chcieliśmy! Nie działa tu Annual Pass do amerykańskich parków narodowych, właśnie dlatego, że to terytorium Indian Navajo, ale 20 dolarów brzmi znacznie lepiej niż 240! Wrażenia niezapomniane.. powiem nawet, że to niska cena za to, co Monument Valley oferuje. Polecamy tym bardziej. Dla mnie to zdecydowanie TOP 3 naszej obecnej podróży! Dajcie znać czy byliście albo może czy planujecie 🙂

 

Podczas naszej podróży do Stanów wspiera nas Diners Club – korzystamy z ich karty płatniczej oraz ubezpieczenia, które wraz z kartą mamy! To świetne rozwiązanie, jeśli często podróżujecie – płacicie raz i ubezpieczenie jest z Wami podczas każdej podróży! Więcej informacji znajdziecie TU. Jeśli zdecydujecie się na kartę, koniecznie skorzystajcie z tego LINKA i z promocyjnej ceny 🙂

Monument Valley_5