Uwielbiamy miejsca nieoczywiste. Te mniej znane, mniej zadeptane przez turystów, takie, w których częściej niż tabuny osób z aparatem fotograficznym lub telefonem w ręce spotykasz po prostu lokalsów. W tym roku mamy szczęście do takich miejsc… Na majówkę poznawanie Łotwy (o Rydze przeczytacie TU, więcej wkrótce) , w lipcu mój ukochany, tajemniczy Kraj Basków (zajrzyjcie koniecznie TU!), a w czerwcu OLANDIA.

 

Olandia, co zobaczyć na Olandii, Szwecja, najpiękniejsze miejsca Olandii

 

Olandia, należąca do Szwecji, to najdłuższa wyspa na Bałtyku. Co zabawne, gdy wpiszesz “Olandia” w Google najpierw pokaże Ci się pewnie ośrodek wypoczynkowy w Wielkopolsce, a nie ta właściwa, piękna, dzika Olandia. Jest niewielka, zamieszkuje ją niecałe 25 tys. mieszkańców, a “największe miasto” liczy jakieś 5 tysiące osób. Zachwyca krajobrazami, malowniczymi wiatrakami, które spotykasz co krok, leniwie wylegującymi się przy drogach krowami, czarnymi owcami w okolicach Ottenby. Zachwycają czerwone domki z białymi okiennicami, które sprawiają, że krajobraz Olandii od razu zapada w pamięć. Jest cudnie!!! Myślę, że gdy na koniec roku będziemy robić listę naszych odkryć i zachwytów 2016 roku, Olandia na pewno tam będzie!!! 🙂 Zapiszcie ją sobie w swoich podróżniczych planach 🙂

 

JAK DOTRZEĆ?

 

Najlepiej własnym samochodem! 🙂 Powiecie: ale jak to tak? Własnym samochodem? Do Szwecji?? 🙂 Pakujecie się do samochodu, jedziecie do Gdyni, a tam wsiadacie na prom Stena Line.

 

Szwecja, Olandia, jak dotrzeć na Olandię, promem do Szwecji, prom, Stena Line

Tak właśnie zrobiliśmy my! 🙂 Rozwiązanie idealne z kilku powodów:

 

a) na wyspie samochód jest niezbędny do zwiedzania, więc od razu macie swój i nie musicie wypożyczać

b) jeśli obawiacie się szwedzkich cen podstawowe produkty możecie zabrać ze sobą – my zabraliśmy wodę, mleko, płatki śniadaniowe, coś dla Maksa na wypadek, gdyby szwedzka kuchnia mu nie podpasowała.

c) na promie śpicie, więc podróż nie jest zbyt męcząca, ani dla Was, ani dla dziecka – prom wypływa z Gdyni o 20.30, a na miejscu, w Karlskronie, jest o 8.00 rano. W sam raz! 🙂

 

Z Karlskrony na Olandię nie macie daleko – do Färjestaden, gdzie my mieszkaliśmy, mniej więcej w środku wyspy, na zachodnim wybrzeżu, jest ok. 100 km. Olandia jest połączona ze stałym lądem mostem, który wybudowano w latach 70. i do dziś robi wrażenie – jest długaśny – ma ponad 6 km! Łączy właśnie Färjestaden z miastem Kalmar.

 

GDZIE MIESZKAĆ??

 

Farjestaden, Olandia, Szwecja, gdzie mieszkać na Olandii,

 

Dla nas idealną bazą było Färjestaden. Jedno z “największych” miasteczek na wyspie, liczące 5 tys. mieszkańców. Bardzo dobry punkt wypadowy i na południe, i na północ Olandii. Dla nas ogromną zaletą była też baza gastronomiczna w miasteczku, a zwłaszcza boska restauracja Seasalt Kitchen. Zajrzyjcie tam koniecznie, nawet jeśli nie będziecie mieszkać w Färjestaden. Niesamowite kanapki z krewetkami, świetne fish & chips, boskie burgery! Krótkie menu, ale zawsze jest coś przepysznego!!! A tuż obok znajdziecie Olands Choklad, czyli miejsce dla wszystkich łasuchów – lody, ciastka i czekoladki własnej roboty 🙂 … O tym, co jeść na Olandii napiszę jeszcze w kolejnym poście 🙂

 

Farjestaden, Olandia, Szwecja, gdzie mieszkać na Olandii,

Farjestaden, Olandia, Szwecja, gdzie mieszkać na Olandii,

Farjestaden, Olandia, Szwecja, gdzie mieszkać na Olandii,

 

JAK ZORGANIZOWAĆ NOCLEG NA OLANDII?

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, Farjestaden, domek szwedzki

 

Oczywiście można szukać tradycyjnie na Booking.com pokoju w hotelu czy hostelu, ale tutaj bardzo popularnym rozwiązaniem jest wynajmowanie małych domków 🙂 W takim właśnie my mieszkaliśmy – kuchnia z małym salonem, mała sypialnia z łóżkiem piętrowym i duże łóżko na antresoli. Przed domkiem grill, który czasem uskutecznialiśmy na kolację. Sporo takich domków znajdziecie na stronie SEMBO. Ceny różne, w zależności od wielkości i udogodnień 🙂

 

ILE KOSZTUJE OLANDIA?

 

Wiele osób obawia się cen w Skandynawii. Rzeczywiście bywa drożej, ale… do przeżycia 🙂 Za danie obiadowe zapłacicie ok. 60 -80 zł. Zakupy w supermarkecie wyniosą Was nieco drożej niż w Polsce, ale to jakieś 10-20% drożej zależnie od tego, co kupujecie. Na pewno warto część produktów zabrać ze sobą, jeśli chcecie ograniczyć wydatki, ale na pewno nie wolno rezygnować z próbowania lokalnej kuchni! Jest na to zbyt pyszna!!! 🙂

 

OLANDIA – CO ZOBACZYĆ? – na południe od Färjestaden

 

Olandia, Szwecja, co robić na Olandii, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, wiatraki

 

Można powiedzieć, że nasza baza znajduje się mniej więcej pośrodku wyspy (trochę bardziej na południu). Jeśli macie 2-3 dni na Olandii, najlepiej jeden przeznaczyć na podróż na południe od Färjestaden, a drugi na podróż po północnej częściej wyspy.

 

Pierwszy dzień wycieczki przeznaczamy na podróż na południe wyspy. Ruszamy z naszej bazy ok. 11.00. Kilka godzin bez problemu wystarczy, by tę część objechać, na spokojnie pospacerować, zatrzymać się we wszystkich wartych uwagi miejscach i parę razy zboczyć z trasy, gdy coś nas zaciekawi. Pierwszy dzień na Olandii nas zachwyca!:)

 

Vickleby

 

Olandia, Szwecja, Vickleby, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, szwedzkie wioski

 

Absolutnie urocza wioska, która jest wszystkim tym, co myśleliście i wyobrażaliście sobie na temat Szwecji. Dużo zieleni, kwiatów, drzew i krzewów, a wśród nich kolorowe domki ze szczególnym naciskiem na te czerwone z białymi okiennicami. Ja chyba właśnie tak od zawsze wyobrażałam sobie Bullerbyn 🙂 Magiczne miejsce, by zatrzymać się na krótki spacer w drodze na południe wyspy.

 

Olandia, Szwecja, Vickleby, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, szwedzkie wioski

Olandia, Szwecja, Vickleby, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, szwedzkie wioski

 

Morbylanga

 

Olandia, Szwecja, Morbylanga, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, szwedzkie miasteczka, wiatraki

 

W położonej na wybrzeżu Morbylandze spotykamy chyba pierwszy na naszej trasie wiatrak, niewątpliwie jeden z symboli Olandii. Jeśli zapytacie Maksa, co może powiedzieć o szwedzkiej wyspie, na pewno powie Wam o lesie trolli, owcach, kanapce z krewetkami i duuuużej ilości wiatraków. Jeśli podróżujecie z dzieckiem, niedaleko malowniczego wiatraka, znajdziecie też plac zabaw – u nas takie przerwy przy zwiedzaniu zawsze się przydają! 🙂

Samo miasteczko to maleństwo (mniej niż 2000 mieszkańców) – poza wiatrakiem i urokliwymi domkami, wiele więcej w nim nie znajdziecie 🙂

 

Olandia, Szwecja, Morbylanga, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, szwedzkie miasteczka, wiatraki

 

Wiatraki i tajemnicze kamienie w okolicy Klinta i Gettlinge

 

Olandia, Szwecja, wiatraki, symbol Olandii, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Klinta

 

Tajemnicze miejsce, na które trafiamy trochę przypadkiem, gdy główną drogą po tej stronie wyspie śmigamy na południe. Znów cudne wiatraki, a wokół nich masa porozrzucanych, wielkich kamieni. Czytamy na tablicy, że to jeden z typowych dla epoki żelaza… cmentarzy – składa się z ponad 200 grobów różnego rodzaju.  Podobno o zachodzie słońca to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Krajobraz jest niesamowity o każdej porze!

Tuż obok znajdziecie też Klinta – Stora Smedby naturreservat z wielką zagrodą pełną krów – one też są niezbędnym elementem krajobrazu Olandii.

 

Olandia, Szwecja, wiatraki, symbol Olandii, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Klinta, Gettlinge

Olandia, Szwecja, wiatraki, symbol Olandii, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Klinta, naturreservat. krowy

 

Ottenby naturreservat

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Lange Jan, ottenby naturreservat, Ottenby

 

Największa atrakcja południa wyspy jeszcze przed nami – na samym jej krańcu znajdziecie zachwycający Ottenby naturrreservat. Gdy wjeżdżasz do niego i jedziesz aż na koniec, do latarni Lange Jan, masz ochotę co chwilę się zatrzymywać i robić zdjęcia. Zieleń, kamienie, wylegujące się wszędzie krowy i przechadzające wolnym krokiem czarne owce. Bajka!

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Lange Jan, ottenby naturreservat, Ottenby

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Lange Jan, ottenby naturreservat, Ottenby

 

Na wysuniętym w morze cyplu Olandii czeka na Was najwyższa w Szwecji, latarnia morska Lange Jan. Podobno roztacza się z niej piękny widok – my niestety nie sprawdzamy – wieje tak, że zatrzymujemy się tylko na szybką kanapkę z krewetkami i ruszamy dalej.

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Lange Jan, ottenby naturreservat, Ottenby, Lange Jan

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Lange Jan, ottenby naturreservat, Ottenby,

 

Osada w Eketorp

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Eketorp, forteca Eketorp

 

Po krótkiej przejażdżce docieramy do Eketorps Borg – to niewątpliwie jedno z najciekawszych miejsc na wyspie i absolutny “must see”. Eketorp to stanowisko archeologiczne, w którym znajdziecie zrekonstruowaną osadę obronną sprzed setek lat – lokalna ludność zamieszkiwała tu już w IV wieku n.e.

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Eketorp, forteca Eketorp

Olandia, Szwecja, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii, Eketorp, forteca Eketorp

 

Rybackie Grasgards hamn

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć na Olandii, co zobaczyć w Szwecji, Grasgards hamn, ryby, rybacka wioska

 

Jadąc na północ po wschodniej stronie wyspy, warto chociaż na chwilkę zboczyć do Grasgards hamn. Nie przeczytacie o tym miejscu w przewodnikach, ale nas zauroczyło. Mały, malowniczy rybacki port. Czerwone domki, łódeczki i … budka z fish & chips! Strasznie żałowaliśmy, że nie mieliśmy przy sobie gotówki i nie mogliśmy zjeść obiadu w tak klimatycznym miejscu! 🙂

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć, Gragards hamn, rybacki port

Olandia, Szwecja, co zobaczyć, Gragards hamn, rybacki port

Olandia, Szwecja, co zobaczyć, Gragards hamn, rybacki port

 

Ostatnim miejscem, do jakiego zaglądamy podczas wyprawy pierwszego dnia jest Graborg  – największe prehistoryczne stanowisko na Olandii.

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć, Graborg

 

Uff, sporo tego wyszło, a to dopiero pierwszy dzień!!! 🙂 O tym, co zobaczyć na północy – między innymi o magicznym Lesie Trolli będzie wkrótce – mam nadzieję, że już jutro! 🙂 CDN.

A tak wyglądała nasza trasa 🙂  W sam raz na jeden dzień. Idealna również dla dzieciaków, bo kilometrów niedużo, a przystanki bardzo częste:)

 

Olandia, Szwecja, co zobaczyć w Szwecji, co zobaczyć na Olandii

 

*post powstał we współpracy ze Stena Line