Lizbona… To jedno z tych miejsc, do których wracam zawsze z ogromną radością, miejsce, w którym czas się cofa, a ja przenoszę się myślami do tych szalonych czasów, kiedy byłam tam na krótkim wypadzie podczas mojego Erasmusa w Kraju Basków… Albo do słonecznego grudnia, kiedy to w Lizbonie Maks zaliczył swoją “pierwszą” podróż, jeszcze w brzuchu. Gdy przyjeżdżam do Lizbony, czuję się trochę tak jak wtedy, gdy wychodzę z samolotu w Hiszpanii. Czuję ten znajomy zapach powietrza, który sprawia, że mogłabym tu zostać na dłużej. Wiem jednak, że nie każdy tak ma. Lizbona to nie Paryż, nie Londyn czy Rzym. Zdecydowanie mniej popularna, miejscami biedna i zaniedbana, ale z duszą którą czuć chociażby na niewielkich uliczkach Alfamy lub gdy z całym miastem świętujesz Marchas Populares na Avenida Liberdade. Ja gdy o niej piszę to tęsknię z każdym słowem czy zdjęciem. Wy, jeśli jeszcze nie byliście, musicie sprawdzić jak będzie z Wami. Sprawdźcie co warto zobaczyć w Lizbonie 🙂

 

Lizbona to miejsce idealne chyba o każdej porze roku. Idealne na przedłużony weekend, bo 2 dni to trochę za mało. Warto zajrzeć do Lizbony w czerwcu, bo właśnie wtedy odbywają się niesamowite, kolorowe Marchas Populares, a całe miasto podziwia występy zespołów i zajada grillowane sardynki. W Lizbonie sporo jest do zrobienia, sporo do zobaczenia. Od tych 19 rzeczy powinniście zacząć! 🙂

 

1) Wczuć się w życie miasta na Rossio!

 

Lizbona, Portugalia, co robić w Lizbonie, co zobaczć w Lizbonie, Rossio

 

Rossio to jeden z bardziej charakterystycznych punktów Lizbony. Wielki plac, fontanny, gołębie, a wokół ważne budynki. To tu skupia się życie miasta, stąd widać wystający nad domami Elevador de Santa Justa i położony na wzgórzu Castelo de São Jorge. Od Rossio zwykle zaczyna się zwiedzanie Lizbony. My również stąd zaczynamy nasz spacer. Potem już tylko rzut beretem na położony nad rzeką Tag, Praça do Comercio.

 

Lizbona, Portugalia, co robić w Lizbonie, co zobaczć w Lizbonie, Rossio

 

2) gonić gołębie na Praça do Comércio

 Lizbona, Portugalia, co robić w Lizbonie, co zobaczć w Lizbonie, Praca do Comercio, podróżowanie z dzieckiem

 

Uwielbiam to miejsce, bo gdy tylko przechodzisz przez wielki łuk triumfalny, czyli Arco Rua Augusta, zawsze uderza niesamowite poczucie wolności i niezależności. Latem po placu spokojnie przechadzają się miejscowi i turyści, wszyscy cykają zdjęcia, dzieci ganiają gołębie. Wokół trochę stolików, kawa, lody, relaks.

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, Praca do Comercio

 

3) przejechać się lizbońskim tramwajem

 

Lizbona, Portugalia, co robić w Lizbonie, co zobaczć w Lizbonie, tramwaj w Lizbonie, lizbońskie tramwaje

 

Żółty tramwaj to chyba jeden z najbardziej znanych symboli Lizbony, można go spotkać chociażby, gdy przemierza uliczki Alfamy albo tak jak na zdjęciu: zaparkowanego tuż obok znanej restauracji Solar Dos Presuntos. Obowiązkowo! Oczywiście uwielbiany przez dzieci!

 

4) spacerować uliczkami Alfamy

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, Alfama

 

Wstyd się przyznać, ale pomimo, że to mój czwarty raz w Lizbonie, po raz pierwszy poświęciliśmy więcej czasu właśnie na Alfamę, czyli najstarszą dzielnicę miasta położoną u podnóża zamku Castelo de São Jorge.  Zwiedzanie Alfamy najlepiej połączyć właśnie ze zwiedzaniem zamku. Wąskie ulice, czerwone dachówki, spokojne życie, senna atmosfera i starsze panie żywo dyskutujące na ławeczkach.  By poczuć prawdziwego ducha Alfamy, najlepiej zajrzeć tam właśnie 12- 13 czerwca, gdy odbywa się Santo Antonio – święto ku czci patrona miasta. Procesja, która rozpoczyna się tego dnia pod katedrą Se, zdaje się niewiele różnić od tego, co znamy w Polsce, ale przez stragany z lokalnymi słodyczami i kolorowe dekoracje dodają jej uroku.

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, Alfama

 

5) pomodlić się w katedrze Sé!

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, Alfama, katedra Se,

 

Modlić się nie trzeba, ale do katedry trzeba zajrzeć. To bardzo ważne miejsce dla mieszkańców Lizbony i właśnie spod katedry 13 czerwca wyrusza sławna procesja.  Podobno właśnie w tej okolicy przyszedł na świat św. Antonio.

Zbudowanie katedry zlecił pierwszy król Portugalii, Alfons I Zdobywca, niedługo po wypędzeniu z Lizbony Maurów. Sé ukończono w 1150 roku i miała być ona symbolem zwycięstwa właśnie nad Maurami, bo kiedyś w tym miejscu wznosił się mauretański meczet. Od tamtych czasów katedrę, zniszczoną chociażby podczas trzęsienia ziemi w 1344 i 1755, wielokrotnie odbudowywano i restaurowano – niezmiennie robi wrażenie! Wyglądem nie przypomina zwykłego kościoła, typowego dla Portugalii czy Hiszpanii, co czyni ją zdecydowanie najbardziej charakterystycznym kościołem Lizbony.

Otwarte codziennie w godzinach 10-19.00.

 

6) poszukać podobieństw do Rio de Janeiro i San Francisco 🙂

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, Chrystus w Lizbonie, Ponte 25 de abril

Most przypominający Golden Gate w San Francisco to Ponte 25 de Abril. Łączy Lizbonę i jej przedmieścia, czyli chociażby Almadę. Dla mnie most ma znaczenie sentymentalne. Gdy byłyśmy w Lizbonie za czasów Erasmusa, tnąc koszty, trochę przypadkiem wylądowałyśmy w hostelu po drugiej stronie rzeki, właśnie w Almadzie, tuż przy Tagu i wjeździe na most. Codzienna podróż do Lizbony brzmiała jak wielka wyprawa… najpierw autobus, potem prom, potem znów autobus lub metro. Pomimo to bawiłyśmy się przednio! A wieczorami zasypiałyśmy z widokiem na pięknie oświetlony most!

Most zbudowano w 1966 roku, a od 1999 jeżdżą nim również pociągi. Do 1974 nosił nazwę mostu Salazara. Obecna nazwa upamiętnia właśnie Rewolucję Goździków, czyli obalenie portugalskiego dyktatora.

 

Co łączy Lizbonę z Rio de Janeiro? To proste, chociaż na zdjęciu może być trudne do odnalezienia. Chyba każdy z nas, nawet jeśli nie był w Rio, kojarzy zdjęcia z wielką figurą Chrystusa Odkupiciela, która ze wzgórza spogląda na miasto? To jeden z symboli miasta i najbardziej charakterystycznych punktów, więc nie wierzę, że nie znacie! To właśnie Rio zainspirowało Salazara, by podobny pomnik postawić w Lizbonie – Cristo Rei stoi na przeciwległym brzegu (tuż obok mojego dawnego hostelu) i spogląda na miasto. Podobno na pomnik można wjechać i rozpościera się stamtąd piękna panorama miasta.

 

7) zjeść homara w Solar Dos Presuntos

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, co jeść w Lizbonie, homar, Solar dos Presuntos

Solar dos Presuntos to miejsce kultowe, obwieszone fotografiami znanych gości, zawsze pełne, z tłumem ludzi dobijających się do drzwi restauracji w porze lunchu czy kolacji. Zjecie tam całą masę pyszności, na czele z wielkimi homarami, które można podziwiać w gigantycznym akwarium.

 

8) …i poprawić owocami morza gdzieś indziej!

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, co jeść w Lizbonie, owoce morza w Lizbonie

Portugalia rybami i owocami morza stoi! Od słynnego dorsza bacalhau, o którym w czasach Erasmusa mawiałyśmy “gdy nie wiesz co to jest, to na pewno jest bacalhau” po wszelkie krewetki, brzytwy, homary, małże i co tam sobie zamarzysz. Miejsc na próbowanie owoców morza w Lizbonie nie brakuje, ale o tym już w osobnym poście!:) Soon!

 

9) na deser zajadać Pastéis de Belém

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, co jeść w Lizbonie, pastel de Belem, pastel de nata, desery Lizbona

Nie można być w Lizbonie i nie zjeść słynnych pasteis de Belem! Najlepiej w cukierni nieopodal Mosteiro dos Jeronimos, pod którą niezmiennie ustawia się kolejka po ciepłe ciasteczka. To właśnie w tej okolicy jeszcze w XVIII wieku powstały pasteis de nata, bo pod taką nazwą występują w innych cukierniach, nie tylko w Lizbonie, ale również w innych regionach Portugalii. Stworzyli je katoliccy mnisi właśnie z Mosteiro dos Jeronimos (kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć!).  Od 1837 roku pasteis de Belem można kupić w Fabrica de Pasteis de Belem i właśnie tam my kupiliśmy nasze!

Dziś po ciastka ustawia się dłuuuuga kolejka, ale warto! Nadzienie przypomina nieco budyń, najlepiej smakują na ciepło, posypane cynamonem, który dostajesz w małych papierowych torebeczkach, jeśli bierzesz na wynos. Są boskie!

 

10) strzelić kolejkę lub dwie Ginja

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, co pić w Lizbonie, Ginja, ginjinha, nalewka

 

Najlepiej zajrzeć w chyba najbardziej znane miejsce, tuż przy Rossio. Tam nie sprzedaje się nic innego tylko ginjinhę, czyli 19-procentową nalewkę z wiśni z dużą ilością cukru. Pod maleńkim lokalem zawsze ktoś stoi i popija nalewkę, a wieczorami robi się całkiem tłoczno. Dla łasuchów jest wersja jeszcze bardziej słodka – nalewka w kieliszku z czekolady! 🙂

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, ginja, ginjinha, nalewki, portugalskie trunki

 

11) obejrzeć miasto z Elevador Santa Justa

 

Lizbona, Portugalia, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Elevador Santa Justa

 

Elevador Santa Justa to dość specyficzna “budowla”, którą łatwo można wypatrzeć, gdy przechadzamy się gdzieś na Bairro Alto, chociażby w okolicach Rossio.  Wjeżdżając windą na górę, można zrobić krótką przerwę od zwiedzania, wypić kawę i rozkoszować się widokiem, bo Lizbona z góry wygląda przepięknie!

 

12) …. albo z Castelo São Jorge

 

Lizbona, Portugalia, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje w Lizbonie, Castelo de Sao Jorge, panorama Lizbony

 

Ten widok niezmiennie mnie zachwyca! Lizbona z położonego na wzgórzu zamku Sao Jorge zawsze wygląda pięknie! To stamtąd można wypatrzeć i Praca do Comercio, i Elevador Santa Justa, a w oddali podziwiać most i maleńką stąd figurę Chrystusa. Sam zamek to świetna rozrywka, zwłaszcza, gdy podróżujecie.

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, Portugalia, Castelo de Sao Jorge

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Portugalia, Elevador de Santa Justa

 

13) zapomnieć o upływającym czasie w Oceanario de Lisboa

 

co zobaczyć w Lizbonie, Lizbona, Portugalia, Oceanario de Lisboa

 

Oceanarium w Lizbonie to największe oceanarium w Europie i podobno mieszka tam jakieś 25 tysięcy stworzeń! Miejsce robi ogromne wrażenie! I na dzieciach, i na dorosłych… Oceanarium zostało zbudowane w 1998 roku w związku z Expo. Ja pierwszy raz byłam tu w 2006 i wyszłam zachwycona. Tym razem zachwycony wyszedł Maks – przede wszystkim z uwagi na wielki główny zbiornik, w którym pływają i rekiny, i tuńczyki, i wielkie “manta ray”, wyglądające jak latające w wodzie ptaki! Nie wiem, jak się nazywają po polsku – znajdziecie je tu.

 

Szczegółowe info o Oceanarium znajdziecie na ich stronie – TU!

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, manta ray, oceanarium w Lizbonie

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, ocenarium

14) przejechać się Cable Car i obejrzeć tereny Expo’98

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, Expo 98, Cable Car

 

Wiadomo, że podniebna przejażdżka to największa radość dla Maksa! 🙂  Stacja Cable Car znajduje się niedaleko od Oceanarium, więc na koniec zwiedzania terenów dawnego Expo będzie w sam raz!

 

co zobaczyć w Lizbonie, Lizbona, cable car, Expo

 

 

15) obejrzeć choć raz w życiu Marchas Populares

 

Lizbona, Santo Antonio, Marchas Populares, co zobaczyć w Lizbonie

 

Marchas Populares to niesamowite przeżycie, które ciężko opisać i nawet ciężko przedstawić na zdjęciach. To wielka, kolorowa parada, w której występują zespoły reprezentujące dzielnice, regiony, związki pracownicze. W tym roku już popołudniu 12 czerwca Avenida Liberdade była zamknięta w oczekiwaniu na zespoły występujących i mieszkańców, który dużymi grupami schodzą się obserwować wydarzenie. Jest głośno, muzycznie, kolorowo… Jest na tyle pięknie, że Maks spędził 2,5 godziny prawie bez ruchu (brzmi jak niemożliwe!!!), zapatrzony w kolejne występy, zwłaszcza, że czasem obok dorosłych występowały również dzieci. Więcej o Marchas Populares wkrótce na blogu, teraz mogę Wam powiedzieć, że to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji w Lizbonie. Jeśli tylko macie okazję wybrać się do Portugalii, właśnie w tym terminie, koniecznie warto się wybrać 🙂

 

Marchas Populares de Lisboa,  Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje w Lizbonie

Marchas Populares, Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie

16) szukać azulejos, gdzie tylko się da!

 

Portugalia, Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, azulejos

 

O słynnych portugalskich niebieskich kafelkach azulejos pisałam już we wpisie o Alentejo. W Lizbonie również ich nie brakuje! Niezmiennie dodają uroku ulicom miasta.

 

Lizbona, c zobaczyć w Lizbonie, azulejos, Portugalia, Alfama

17) zobaczyć Mosteiro d0s Jerónimos

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, atrakcje Lizbony, Mosteiro dos Jeronimos

 

Mosteiro dos Jeronimos znajduje się w Belem, nieco oddalonej od centrum miasta, części Lizbony, która obfituje w miejsca, które trzeba zobaczyć. To chyba najbardziej znany zabytek Lizbony, a na pewno najbardziej imponujący. Klasztor Hieronimitów wygląda zachwycająco zarówno z zewnątrz, gdy patrzymy na zdobione bramy i portale, jak i wewnątrz, gdy spacerujemy po uroczych krużgankach albo zaglądamy do katedry.

Klasztor został zbudowany ku czci Vasco da Gamy i jego udanej wyprawy do Indii w 1498. To jeden z kilku budynków w okolicy, które mają pokazać i przypomnieć, że kiedyś Portugalia była zamorską potęgą.

 

Więcej informacji o Mosteiro dos Jeronimos, godziny otwarcia czy ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Klasztoru – o TU.

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, Mosteiro dos Jeronimos

 

18) zajrzeć do zachwycającej Torre de Belém

 

Lizbona, Torre de Belem

 

Cudo, prawda??? 🙂 Torre de Belém zachwyca mnie nieustannie, chociaż jestem tu czwarty raz! Jest prześliczna, jak budowla z bajki! Rzeźby, wieżyczki, okienka.  Aż ciężko uwierzyć, że tak pięknie mogła wyglądać XVI-wieczna forteca. Wcześniej, to stąd Vasco da Gama wyruszał na swoje morskie wyprawy.

Przy wieży można posiedzieć i odpocząć po zwiedzaniu, a dziecko wysłać na zbieranie muszelek.

Więcej informacji – TU.

 

19) wdrapać się na Pomnik Odkrywców

 

Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie, Pomnik Odkrywców, Padrao do Descubrimentos, Belem

 

Jak sama nazwa wskazuje Padrão dos Descobrimentos to hołd dla portugalskich odkrywców. Na pokładzie stoi Henryk Żeglarz wraz ze swoją ekipą i wypatruje dalekich lądów. Pomnik służy też jako punkt widokowy – na górę można wjechać windą i stamtąd podziwiać widoki chociażby na Torre de Belem i na Klasztor Hieronimitów.

Więcej informacji i godziny otwarcia – TU.

 

pomnik odkrywców, Lizbona, co zobaczyć w Lizbonie

 

 

Uff, dużo tych rzeczy do zrobienia w Lizbonie! A to i tak nie wszystko, bo Lizbonę można odkrywać i odkrywać 🙂 Pić porto, słuchać fado, gubić się w jej uliczkach i rozkoszować każdym dniem. PS. wkrótce też o miejscach, w których warto jeść! 🙂

 


 

* do LIZBONY dolecicie Wizzair – loty są dwa razy w tygodniu, a cena biletu w jedną stronę wynosi od 369 zł.

* Lizbonę odwiedziliśmy na zaproszenie Turismo de Lisboa