Pamiętacie, że obiecałam Wam więcej postów z Dolnego Śląska? 🙂 Pomimo, że spędziliśmy tam tylko kilka dni, w okolicy jest tyle zachwycających miejsc, że nie sposób się nimi z Wami nie dzielić! 🙂 Niektóre są totalnie spektakularne jak Błędne Skały i Szczeliniec, o których pisałam Wam TU. Inne, gdy o nich słyszycie po raz pierwszy być może wcale Was nie skuszą.. Pomyślicie sobie: “Arboretum? Ogród? No fajnie, ale przecież w okolicy jest tyle ciekawszych rzeczy!” Bo tak jest… kopalnia złota, podziemne miasta, dawne sztolnie, niesamowite zamki, zachwycające formacje skalne. Ogród zatem wcale nie wydaje się być szczególnie wow. Ja też tak myślałam! Zwłaszcza, że byliśmy tuż po zwiedzaniu Arboretum w Kopnej Górze na Podlasiu (o nim pisałam TU). Arboretum na Podlasiu bardzo nam się podobało i dzieciaki zwiedzały z zainteresowaniem, ale uznałam, że być może nie ma sensu tydzień po tygodniu wybierać arboretum, jak wokół tyle atrakcji???

 

Do Wojsławic trafiliśmy zatem trochę przypadkiem. Po bardzo intensywnych dniach na Dolnym Śląsku, a wcześniej na Podlasiu (plus po trasach Warszawa- Podlasie, Podlasie – Warszawa, Warszawa – Dolny Śląsk), potrzebowaliśmy dnia odpoczynku. To dlatego uznałam, że zajrzymy do Arboretum w Wojsławicach. Bardzo blisko Niemczy i całkiem blisko naszego hotelu. Z Niemczy do Arboretum bez problemu dojedziecie rowerem lub nawet dojdziecie dłuższym spacerem. Bez problemu też dojedziecie samochodem i tę opcję wybraliśmy z dzieciakami. Na miejscu jest naprawdę duuuuży parking! I słusznie, bo chętnych jest baaaaardzo dużo! 🙂 Ale bez obaw – Arboretum jest na tyle ogromne, że nawet, gdy na parkingu dziki tłum, zwiedzanie będzie przyjemne 🙂 A jeśli chcecie zwiedzać w mniejszym tłoku, proponuję wybrać się w tygodniu… my byliśmy w niedzielę 🙂 Arboretum totalnie nas zachwyciło i zdecydowanie powinno być szerzej reklamowane jako jedna z “instagrammable” atrakcji Dolnego Śląska! Nam od razu przypomniały się lawendowe farmy i kolorowe, kwiatowe ogrody na japońskim Hokkaido. Tam było bajkowo – tu również.

 

KILKA SŁÓW O ARBORETUM W WOJSŁAWICACH

 

Arboretum Wojsławice_5

 

 

Arboretum w Wojsławicach to ogród dendrologiczny położony na terenie chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich (50 km od Wrocławia i ok. 2 km od Niemczy).  Ogród dendrologiczny to nie tylko miejsce, w którym można podziwiać przeróżne drzewa, krzewy i rośliny, ale również prowadzi się nad nimi badania. Powierzchnia Arboretum w Wojsławicach robi  ogromne wrażenie, bo są to aż 62 hektary!! Nawet nie szykujcie się, że zwiedzicie całe – tym bardziej z małymi dzieciakami 🙂 Mało tego – gdy rozmawialiśmy ze Znajomymi, którzy to miejsce odwiedzali nie raz, bo mieszkają w Świdnicy, również powiedzieli, że jeszcze nie widzieli wszystkiego!!! Jest OGROMNE!!

 

Arboretum w Wojsławicach to zbiór ponad 14 tysięcy różnych gatunków roślin (dokładnie 14 010) – odmian botanicznych i uprawnych. Cechą charakterystyczną tego ogrodu są wszechobecne różaneczniki, liliowce i bukszpany, które zaliczają się do największych i najcenniejszych zbiorów z rodzajów RhododendronBuxus i Hemerocallis i w 2011 r. uzyskały status Kolekcji Narodowych. Poza tym w parku znajduje się też imponująca kolekcja bylin, paproci, drzew i krzewów liściastych oraz iglastych.

 

Arboretum_lawenda

 

 

Historia tego Arboretum jest dłuuuuga i sięga 1811 roku! Wtedy był to ogród dworski – przekształcony z naturalnego lasu, utworzony przez ród von Aulock. Obecny charakter ogrodu to dzieło Fritza von Oheimb – śląskiego ziemianina, który został właścicielem majątku w 1880 r. To on powiększył teren ogrodu, wytyczył alejki i założył sieć stawów. Dodatkowo wybudował domek ogrodnika, który istnieje do dziś i urządził obok niego alpinarium, stworzył instalację wodną ułatwiającą uprawę roślin i zasadził dużo drzew, m.in. buki, kasztanowce, lipy, cisy, sosny, świerki i dęby.  Już w czasach von Oheimba park zyskał sławę i uznanie. W latach 20. XX w. był placówką doświadczalną Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego.  Odwiedzali go licznie mieszkańcy Śląska i Czech, głównie osoby ze sfer ziemiańskich. Niesamowite, prawda??

 

Po wojnie park wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1977 r. park w Wojsławicach zyskał rangę Arboretum, a w 1983 r. został wpisany do rejestru zabytków kultury. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach należy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Warto wspomnieć, że  Arboretum w Wojsławicach to również dom kilku unikatowych gatunków drzew, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz dendrologów, są to m.in. – mamutowiec olbrzymi,  cedr turecki,  cedrzyniec kalifornijski, choina Mertensa, sędziwy cis pospolity, modrzewnik chiński, 100-letni buk pospolity, 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego, jesion wyniosły oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych – najstarsze okazy na Dolnym Śląsku. Niektóre z tych okazów zostały posadzone przez pierwszych właścicieli parku – rody von Prittwitz i von Aulock oraz najważniejszego twórcę Arboretum – Fritza von Oheimba.
Natomiast sad położony na terenie parku to nie tylko drzewa czereśni, ale też grusze, jabłonie, orzechy włoskie, krzewy leszczyn i aronii, świdośliwy, rokitnik zwyczajny, dereń jadalny i róża pomarszczona. Super sprawą jest to, że w sadzie nie stosuje się środków ochrony roślin, dzięki temu możemy podziwiać tam dużą liczbę drobnych zwierząt, ptaków i owadów – w szczególności motyli i pszczół w okresie kwitnienia drzew. A jak macie szczęście spotkanie też wiewiórkę i zająca – tak jak my 🙂

 

Arboretum czynne jest od kwietnia do września od godz. 9:00 do 18:00. W każdym z tych miesięcy kwitną inne grupy roślin, więc niezależnie, który miesiąc wybierzemy na odwiedziny, będzie pięknie 🙂 Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł.  Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo – wszystkie szczegóły znajdziecie TU.

 

A teraz chodźcie zobaczyć, jak pięknie!!!

 

Arboretum Wojsławice_wejście

 

Arboretum Wojsławice_1Arboretum Wojsławice_3Arboretum Wojsławice_9Arboretum Wojsławice_6Arboretum Wojsławice_8Arboretum Wojsławice_z dziećmi.Arboretum Wojsławice_mapaArboretum_uciekający zając

 Arboretum Wojsławice_z dziećmi