Chociaż wcale nie czuć tego w powietrzu, wszyscy wiemy, że lato coraz bliżej. Pora podjąć jakieś decyzje. Gdzie jechać? Z kim? Czy znów ruszyć na Kretę tak jak rok i dwa lata temu? Czy wybrać się do ulubionego miasteczka nad polskim morzem i cały tydzień jeść smażoną flądrę, dorsza czy gofry? A może Włochy lub południe Hiszpanii? Gdzie tym razem? Małe domowe spory i wielkie kompromisy, by wreszcie wybrać miejsce satysfakcjonujące dla każdego.

 

A myśleliście może o Bałkanach? Kierunek mniej oczywisty, mniej typowy niż hiszpańskie plaże, greckie wyspy czy portugalskie wybrzeże Algarve. Ale zarazem kierunek fascynujący, inny, wprost idealny na długą objazdową wyprawę podczas której zarówno zwiedzamy urokliwe miasteczka, jak i tętniące życiem miasta. Zajadamy pikantny ajvar, słuchamy o historii i wylegujemy się na plaży. W Bałkanach łatwo się zakochać! Dlaczego? Właśnie dlatego!

 

18 POWODÓW, BY ZAKOCHAĆ SIĘ W BAŁKANACH:

1)  MOSTAR

 

Mostar, Bośnia, Bałkany na wakacje, czy warto jechać na Bałkany, co zobaczyć w Bośni

 

Bajkowy Mostar to punkt numer jeden i jedno z niewielu miejsc, gdzie spotkamy tłumy. Warto zatrzymać się tu na noc i na sławny most zajrzeć również wieczorem! Wtedy na starówce jest cicho, pusto i klimatycznie, bo większość turystów przybywa tu na jednodniowe wycieczki.

 

Most w Mostarze, który wygląda jak sceneria filmy o rycerzach i księżniczkach to miejsce kluczowe ze względów historycznych. Kiedyś drewniany, od 1566 roku kamienny, przez stulecia był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem, chrześcijaństwa z islamem. Most zbudowali Turkowie, którzy w XVI wieku założyli w Mostarze swoją twierdzę i byli tu obecni aż do 1875 roku. Po I wojnie światowej Mostar stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, czyli późniejszej Jugosławii i przez wiele lat był miastem, w którym zgodnie żyli Bośniacy, Serbowie, Chorwaci, Jugosłowianie. Niestety w maju 1992 roku w Mostarze wybuchły bratobójcze walki – najpierw między Bośniakami i Chorwatami, a Serbami, potem między Chorwatami i Bośniakami. W 1993 roku Stary Most zawalił się pod ostrzałem chorwackich czołgów. Odbudowano go dopiero w 2004 roku. Na moście nadal można zobaczyć kamienie z napisem DON’T FORGET 1993, przypominające o tragicznych wydarzeniach.

 

2) TURKUSOWE WODY NERETWY

 

Mostar, Bośnia, Bałkany na wakacje, czy warto jechać na Bałkany, co zobaczyć w Bośni, Neretwa

 

Neretwa przepływa przez Bośnię i Hercegowinę i częściowo również przez Chorwację zanim ujdzie do Adriatyku. To, czym zachwyca to kolor wody. Niesamowity, mocno turkusowy. To ona dodaje uroku krajobrazom w Mostarze. Zgodnie z tradycją młodzi chłopcy, by udowodnić swoją męskość skaczą z mostu właśnie do Neretwy.

 

Mostar, Bośnia, Bałkany na wakacje, czy warto jechać na Bałkany, co zobaczyć w Bośni, Neretwa

 

3) TĘTNIĄCE ŻYCIEM SARAJEWO

 

Mostar, Bośnia, Bałkany na wakacje, czy warto jechać na Bałkany, co zobaczyć w Bośni, Sarajewo

 

W Sarajewie po prostu chce się być. Pomimo tragicznej historii miasta, tu naprawdę czuć energię, czuć życie. A gdy przechodzisz przez starówkę, dajesz się porwać powiewowi Orientu. Kafejki, kawiarnie i knajpki ukryte przy ulicy Sarači, na której czujesz się trochę jakbyś spacerował uliczkami Grand Bazaar w Istambule. Zwłaszcza, jeśli zajrzysz do targowej hali Gazi Husrev-begov bezistan, do meczetu Gazi Husrev- begova oraz do dawnej religijnej szkoły muzułmańskiej Medresa Seldżukija.

Obowiązkowy punkt zwiedzania miasta to Baščaršija, miejskiego bazaru z tradycjami Do dziś można kupić tam pamiątki, upominki, odpocząć zajadając burek czy nakarmić gołębie zgromadzone przy Sebilj, nietypowej studzience, będącej jednyn z charakterystycznych punktów Sarajewa. Więcej o Sarajewie – zajrzyjcie TU.

 

Sarajewo, Bałkany, wakacje na Bałkanach, co zobaczyć na Bałkanach

4) HISTORIA

 

Sarajewo, Bałkany, wakacje na Bałkanach, co zobaczyć na Bałkanach, historia Sarajewa, wojna w byłej Jugosławii

 

W wielu miejscach na Bałkanach tak jak w Mostarze czy w Sarajewie warto się na chwilę zatrzymać, zastanowić, poczytać o tragicznej historii, która miała miejsce nie kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu, lecz całkiem niedawno.

 

W Sarajewie na ulicy Ferhadija, znajdziecie o Gallery 11/07/95. Galerię otworzono w lipcu 2012 roku, by uchronić od zapomnienia historię masakry w Srebrenicy, podczas której w lipcu 1995 roku z rąk Serbów zginęło ponad 8000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców w wieku 12-77 lat. Poza wydarzeniami w Srebrnicy, Galeria opowiada również inne wydarzenia z czasów wojny w Jugosławii. To nie jest miła wizyta, ale tym bardziej warto tam zajrzeć.

 

5) AJVAR

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, ajvar, kuchnia bałkańska,

 

Nie bylibyśmy sobą, gdyby wśród powodów, by jechać na Bałkany nie było jedzenia!  Na początek … pikantny ajvar, czyli pasta z mielonej słodkiej papryki zwykle z dodatkiem bakłażanów, pomidorów, czosnku w Bośni pojawia się na stole przy każdym daniu. Idealnie smakuje z mięsnymi przysmakami takimi jak cevapcici czy pljeskavica. Więcej o kuchni bałkańskiej – TU.

 

6) PINDJUR I LUTENICA

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, ajvar, kuchnia bałkańska,  pindjur, lutenica

 

W Macedonii zakochaliśmy się w warzywnych pastach, które idealnie smakują z pieczywem albo z bałkańskim serem. Mój numer 1 to pindjur z bakłażanów, grillowanej papryki, pomidorów i czosnku. Boski! Warto spróbować również lutenicy – paprykowej jak ajvar, ale nieco ostrzejszej, z oliwą, czosnkiem i pomidorami.

 

7) SAŁATKA SZOPSKA

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, ajvar, kuchnia bałkańska, co jeść na Bałkanach, sałatka szopska

 

Idealna potrawa w gorące dni. Banalna w wykonaniu, świetna w saku. Pomidory, ogórek, czerwona papryka i starty słony ser. Świetnie spisuje się zarówno w roli dodatku do mięsa, jak i przystawki czy lekkiego dania. Znajdziecie ją i w Bośni, i w Macedonii i w Czarnogórze.

 

8) BUREK

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, ajvar, kuchnia bałkańska, co jeść na Bałkanach, Burek

 

Popularna przekąska, bardzo wygodna w podróży. Burek przygotowuje się z ciasta półfrancuskiego nadziewanego np. mięsem, serem, szpinakiem, ziemniakami lub choćby dynią. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mój faworyt to burek z serem, Łukasza – bardziej męski, z mięsem. Burki bez problemu znajdziecie w wielu piekarniach, a w Bośni również w dedykowanych im “buregdzinicach”.

 

9) KOLOROWA CERAMIKA

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Sarajewo, ceramika

 

Na targach w Sarajewie czy Mostarze przyciąga uwagę piękna, kolorowa ceramika. Kubeczki, miseczki, podstawki pod gorące garnki. Aż chcesz je zabrać do domu!

 

10) UROCZE MIASTECZKA CHORWACJI

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Rovinj, Chorwacja

 

Chorwację potraktowaliśmy zdecydowanie po macoszemu, ale zdążyliśmy zachwycić się chociażby atmosferą Rovinja. Dubrownik nie dał nam szansy, by się w nim zakochać, bo trafiliśmy na burze i ulewy, ale czuję, że też powinien się znaleźć w tym zestawieniu. Zdecydowanie musimy wrócić do Chorwacji po więcej, a Was jeśli szukacie informacji o Chorwacji, wysyłamy na Crolove.pl – oni wiedzą o tym kraju chyba wszystko!:) A naszą relację z Rovinja możecie znaleźć TU.

11) SVETI STEFAN

Jeden z najpiękniejszych widoków w Czarnogórze.  Kiedyś istniała tu osada rybacka, jednak obecnie cała wysepka Sveti Stefan to kompleks hotelowy, więc by się na nią dostać trzeba mieć np. zarezerwowany stolik w tamtejszej restauracji.  Ale i tak Sveti Stefan najpiękniej wygląda właśnie z oddali!

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Czarnogóra, Sveti Stefan

12) BOKA KOTORSKA

 

Bałkany, co zobaczyć na Bałkanach, wakacje na Bałkanach, Boka Kotorska, Czarnogóra

 

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze. Piękna zatoka, góry i malownicze miasteczka – Risan, Kotor, Perast. Dech w piersiach zapiera widok na Bokę Kotorską z krętej trasy na Cetynię. I pomimo, że liczne serpentyny przyprawiają o mdłości nawet twardzieli, WARTO! Jest niesamowicie!:) Więcej o najpiękniejszych miejscach w Czarnogórze pisaliśmy TU.

 

Bałkany, Bałkany na wakacje, co zobaczyć na Bałkanach, Czarnogóra, Boka Kotorska

 

13) KOTOR I PERAST

 

Bałkany, co zobaczyć na Bałkanach, Boka Kotorska, Kotor, Perast

 

Kotor i Perast to najciekawsze punkty wycieczki nad Bokę Kotorską. Nas urzekł zwłaszcza Perast. Idealny na wieczorny spacer i romantyczną kolację. Spokojny, cichy, nastrojowy, z niewielkimi restauracyjkami, w których zjecie smażone kalmary i zupę rybną. W 1979 roku miasteczko dotknęło trzęsienie ziemi i do dziś niektóre budynki noszą jego ślady, ale to tylko dodaje szczyptę magii. Więcej zdjęć z Kotoru i Perastu zobaczycie TU.

 

Kotor natomiast to punkt obowiązkowy dla każdego, kto odwiedza Czarnogórę. Kamienne domy, kościoły, cerkwie, dawne pałace. Za dnia dużo tu turystów. Jeśli macie ochotę na aktywny dzień wybierzcie się do wznoszącej się ponad starówką twierdzy św. Jana.

14) BERAT – ALBANIA

 

Bałkany, Bałkany na wakacje, Bałkany dlaczego warto, Berat, Albania, co zobaczyć w Albanii

 

Berat w Albanii nie bez pozoru nazywany jest miastem tysiąca okien. Małe domki pną się na wzgórzu, co sprawia, że ta część miasta wygląda niezwykle urokliwie.  Więcej o Berat i naszych pierwszych wrażeniach z Albanii poczytacie TU.

15) BŁĘKIT WODY I PLAŻE

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze, najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze,

 

W Czarnogórze czy Albanii nie brakuje plaż, na których nawet we wrześniu można się wygrzewać, opalać i kąpać. Niestety w wielu miejscach, zwłaszcza przy większych kurortach, plaże nie należą do zbyt porządnych, żeby nie powiedzieć brudnych.. Czasem jednak da się znaleźć puste perełki,  nie zadeptane przez turystów, z pięknie błękitną wodą.

 

16) JEZIORO SZKODERSKIE

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze, najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze, Jezioro Szkoderskie

 

Największe jezioro na Bałkanach częściowo położone w Czarnogórze (ponad 63% powierzchni), częściowo w Albanii. Na rejs można wyruszyć choćby z niewielkiej wioski Virpazar. Widoki są magiczne, ale niestety pomimo, że jezioro należy do parku narodowego, sporo w nim śmieci… butelek, opakowań, odpadów. Szkoda! Pomimo to warto zajrzeć chociaż na godzinny rejs choćby z okazji na liczne ptaki żyjące na jeziorze.

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze, najpiękniejsze miejsca w Czarnogórze, Jezioro Szkoderskie

 

17) POCITELJ – BOŚNIA

 

Bałkany, co zobaczyć na Bałkanach, Bośnia i Hercegowina, Pocitelj

 

Niedaleko od Mostaru znajdziecie mniej znane, ale nie mniej cudne miasteczko Pocitelj. Jest cicho, spokojnie i pusto. Kamienne domy, urocze uliczki, meczet i wieża, będąca pozostałością tureckiej twierdzy. Widok na okolicę jest cudowny, a na miejscu można spotkać kobiety sprzedające najpiękniejsze owoce świata!

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, Bośnia i Hercegowica, Pocitejl

 

18) OWOCE MORZA

 

Bałkany, wakacje na Bałkanach, dlaczego warto jechać na Bałkany, co jeść na Bałkanach

 

Kto kocha mule czy kalmary, na pewno na Bałkanach nie będzie narzekał! Rybnych restauracji nie brakuje zarówno w Chorwacji, jak i Czarnogórze czy Albanii. Nie wszędzie co prawda jakość jest zadowalająca, ale jeśli uważnie poszukacie znajdziecie dobre mule i smaczne, sprężyste kalmary!

 

To co? Ruszamy??? 🙂

 

PS. We wrześniu na Bałkanach jest cudownie!:) Ale podejrzewam, że w innych letnich miesiącach jest równie przyjemnie… 🙂