Pamiętacie jeszcze naszą podróż na Tajwan? Wiem, że część osób pamięta, bo piszecie, że się wybieracie! I bardzo dobrze! Już Wam zazdrościmy i my na pewno będziemy na Tajwan wracać, tylko tym razem lepiej dobierzemy termin – tak, by było naprawdę ciepło i BEZ DESZCZU 🙂 A teraz na chwilę wracamy – mała ściąga dla tych, którzy Tajwan planują już wkrótce – trochę informacji praktycznych i nasza trasa wraz z miejscami, które naszym zdaniem warto odwiedzić!

O tym, dlaczego warto lecieć na Tajwan nie będę się powtarzać, zajrzyjcie TU 🙂 A ten post powinien przekonać wszystkich głodomorów!!!

 

INFO PRAKTYCZNE:

CZY NA TAJWAN POTRZEBNA JEST WIZA?

 

Nie. Jeśli jedziecie turystycznie, na okres do 90 dni, wiza NIE JEST POTRZEBNA, ale sprawdźcie do kiedy macie ważny paszport. Jak w wielu krajach, musi być ważny do najmniej 6 miesięcy od daty pobytu.

 

CZY TAJWAN JEST BEZPIECZNY?

 

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć

 

I tak, i nie. Z jednej strony, gdy my byliśmy na Tajwanie mieliśmy poczucie, że jesteśmy w miejscu, w którym nie ma się o co martwić. I to jest fajne, zwłaszcza, jeśli podróżujecie z małymi dziećmi. Podróżuje się wygodnie, sporo udogodnień dla rodziców i dla dzieci. Duży wybór, jeśli chodzi o jedzenie. Bezpiecznie – wskaźniki przestępczości niskie, terrorystów brak, a mieszkańcy przyjmują Cię z przyjemnym zainteresowaniem. Nie ma nagabywania, zaczepiania, targowania, bo na Tajwanie turystów malutko. Wszelkie patologie i oszustwa, na które możecie natknąć się w Tajlandii, Birmie czy Wietnamie – tu Was nie spotkają. Trzeba jednak pamiętać, że na Tajwanie mogą występować trzęsienia ziemi i tajfuny – stosunkowo silne trzęsienie ziemi miało miejsce na początku lutego, miesiąc po naszym pobycie – zajrzyjcie TU.

Zdrowotnie warto uważać na komary przenoszące dengę czy japońskie zapalenie mózgu, ale jak mówią – trzeba mieć pecha, by je złapać. My komarów żadnych nie spotkaliśmy, ale może byliśmy w zbyt zimnym okresie.

 

JAK PODRÓŻOWAĆ PO TAJWANIE?

 

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie, pociągi na Tajwanie

 

Po Tajwanie szybko i wygodnie podróżuje się pociągiem i tak podróżowaliśmy my, ale przyznam, że planowaliśmy samochodem! Okazało się jednak, że w przeciwieństwie do wieeeelu innych krajów, gdzie wypożyczaliśmy samochód na polskie prawo jazdy, na Tajwanie TRZEBA mieć międzynarodowe – pamiętajcie o tym!

 

SEZON:

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie, Kaoshiung

 

Najlepszy okres na Tajwan to październik i listopad oraz marzec i kwiecień. Od grudnia do lutego trwa zima i może być chłodno i mokro – u nas częściowo było tak, a częściowo słonecznie i ciepło – zresztą sami zobaczycie na zdjęciach.

 

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie, Tajpei, Taipei

 

NASZA  TRASA :

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Hualien, jak zaplanować podróż po Tajwanie,

 

Nasza trasa na Tajwanie była dość specyficzna  – z jednej strony dlatego, że chcieliśmy uniknąć tłumów związanych z Sylwesterem w Taipei (i drogich lotów), z drugiej dlatego, że byliśmy zmuszeni uciekać przed deszczem! Nie wszystko zobaczyliśmy, ale wiemy, że jest powód, by wrócić!

Tajwan, trasa, co zobaczyć na Tajwanie

 

1) HUALIEN

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie, Hualien, nocne targi, nocne markety na Tajwanie, street food na Tajwanie

 

Z Hongkongu przylecieliśmy do Hualien prosto w tłumy ludzi świętujące koniec roku i początek nowego na lokalnym nocnym targu, zajadając wszystko co się da! Hualien nie należy do szczególnie pięknych miast, ale na pewno poczujecie tu lokalny klimat i wbrew pozorom będziecie mogli wmieszać się w tłum i rozkoszować się tym, co Tajwańczycy. Nie jest duże (około 100 tysięcy mieszkańców), więc czuć tu swoisty spokój i swojski klimat, a ceny jedzenia (sushi, dim sumy) sprawią, że zjecie dwa razy tyle, co zwykle ;))) W Hualien po raz pierwszy zetknęliśmy się z tajwańskim targiem nocnym i powiedzieliśmy WOW! Przeróżne opcje, owoce morza, warzywa, sushi, desery.

Dodatkowo Hualien jest blisko Taroko National Park – absolutnego „highlightu”, jeśli chodzi o Tajwan – tego miejsca pominąć się nie da!

W Hualien jest stacja kolejowa, a tam spokojnie złapiecie pociąg do Taipei, Keelung czy gdzie macie ochotę.

 

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie,  dim sum, Hualien

Tajwan, Hualien, co zobaczyć na Tajwanie

Tajwan, Tajwan informacje praktyczne, Tajwan co zobaczyć, Tajwan z dziećmi, jak podróżować po Tajwanie,  dim sum, Hualien

 

2) TAROKO NATIONAL PARK

 

Tajwan, Taroko National Park, co zobaczyć na Tajwanie, atrakcje Tajwaniu, park narodowy Taroko

 

Z Hualien do Taroko można dojechać samochodem lub autobusem – to jakieś 40 km, więc można nawet spać w Hualien i rano ruszyć na zwiedzanie Taroko. A Taroko to punkt OBOWIĄZKOWY – zobaczcie TU.

 

Jeśli zarezerwujecie hotel gdzieś w parku narodowym, jest szansa, że przybędzie po Was transport hotelowy – tak my mieliśmy z Silks Place Taroko. Miejsce polecamy bardzo z uwagi na piękne położenie, ale również dlatego, że z dziećmi to hotel IDEAŁ! Takich sal zabaw jeszcze chyba nie widzieliśmy!!! Zwłaszcza dla maluszków bardzo podobała mi się sala, w której była mini kawiarnia, sklep, gabinet lekarski, warzywniak czy warsztat samochodowy – extra! Zachwyt był totalny i zdecydowanie dzieciaki nie chciały stamtąd wyjeżdżać. Przy zwiedzaniu parku narodowego hotel też okazał się pomocny, bo zdecydowaliśmy się na dwie wycieczki i zobaczyliśmy całkiem sporo, a z dziećmi było to bardzo wygodne!

 

Tajwan, Taroko National Park, co zobaczyć na Tajwanie, atrakcje Tajwaniu, park narodowy Taroko, Silks Place Taroko

Tajwan, Taroko National Park, co zobaczyć na Tajwanie, atrakcje Tajwaniu, park narodowy Taroko, Silks Place Taroko

Tajwan, Taroko National Park, co zobaczyć na Tajwanie, atrakcje Tajwaniu, park narodowy Taroko, Silks Place Taroko

 

3) Z HUALIEN DO KEELUNG – POCIĄG DO NANGANG STATION + UBER

 

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Keelung, street food, nocny targ, Miaokou Night Market

 

Gdy opuściliśmy Taroko, znów wylądowaliśmy w Hualien na dworcu kolejowym (dostarczeni przez transport hotelowy), ale tylko na chwilę. Bez problemu kupiliśmy bilety na najbliższym pociąg do Nangang Station (część Taipei) i stamtąd śmignęliśmy Uberem do Keelung, które miało być naszą bazą do zwiedzania atrakcji północy Tajwanu, również Taipej. Samo Keelung to kolejne średnio urodziwe miasto, ale tutejszy Miaokou Night Market z lokalnym jedzeniem wynagradza wszystko! W okolicy night marketu poszukajcie też sushi baru „Sushi Express” – to sieciówka, ale sushi przypomina to rodem z Japonii, a cena za talerzyk to jakieś 3 zł. Jedliśmy tam obiad codziennie!

Niestety pogoda na północy trochę popsuła nam plany – połaziliśmy po Keelung, znów wczuwając się w tzw. lokalne życie. Siedzieliśmy nad gorącym kociołkiem w sobotni wieczór, popijaliśmy bubble tea na ulicy, pogryzaliśmy oyster omlette na Miaokou Night Market.

 

 Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Keelung, street food, nocny targ, Miaokou Night Market, hot pot

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Keelung, street food, nocny targ, Miaokou Night Market, hot pot

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Keelung, street food, nocny targ, Miaokou Night Market, bubble tea, bubble tea na Tajwanie

 

4) TAIPEI – UBEREM lub POCIĄGIEM z KEELUNG

 

Z keelung do Taipei macie dwa kroki – my jechaliśmy Uberem (z centrum Keelung do słynnego Taipei 101 jakieś 25-30 minut), można pociągiem. Niestety nie zrobiliśmy i nie zrobimy przewodnika, co zobaczyć w Taipei, bo miasto oglądaliśmy w strugach deszczu. Padało na tyle intensywnie, że spacer odpadał – podjechaliśmy do słynnego Taipei 101 (schowanego niestety za chmurami czy mgłą), a następnie na jeden z tutejszych night marketów – Shilin Market. Na szczęście cała masa stoisk z lokalnym street foodem znajduje się tu pod dachem – pamiętajcie o tym, gdy będziecie musieli jak my uciekać przed ulewą 🙂

 

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Taipei, co zobaczyć w Taipei, Taipei 101

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Taipei, co zobaczyć w Taipei, Taipei 101, Shilin Night Market

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Taipei, co zobaczyć w Taipei, Taipei 101, Shilin Night Market

 

4) KEELUNG DO KAOSHIUNG – UBER + POCIĄG

 

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, miasta Tajwanu, Kaoshiung, co zobaczyć w Kaoshiung

 

Załamani pogodą na północy, uciekliśmy na południe Tajwanu do Kaoshiung. Znów Uberem podjechaliśmy do Nangang Station, by wsiąść w bezpośredni pociąg do Kaoshiung. Od razu zdradzę Wam, że stacja Nangang płynnie łączy się z centrum handlowym i idąc w stronę peronów jest duża szansa, że wpadniecie na Magic Touch, czyli bar z sushi w japońskim stylu. Zatrzymajcie się tam! Jedzenie wymiata, a nigiri z halibutem wspomina się jeszcze dłuuuugo.

 

Tajwan, sushi na Tajwanie, Nangang Station, Magic Touch, co jeść na Tajwanie

Tajwan, sushi na Tajwanie, Nangang Station, Magic Touch, co jeść na Tajwanie

 

Kaoshiung to zdecydowanie najładniejsze z miast, w których na Tajwanie spaliśmy – duże miasto (prawie 3 miliony!!! główny port handlowy Tajwanu, ośrodek przemysłowy), które może nie urzeka architekturą, ale jest w nim po prostu przyjemnie. Szerokie ulice, zieleń, tereny spacerowe przy Love River albo nad Lotus Pond. Tu również znajdziecie night markety  – my zwykle zaglądaliśmy na Liuhe Tourist Night Market, bo mieliśmy go dwa kroki od hotelu (turystów zbyt wielu tam nie było;)). Wiele osób poleca też Ruifeng Night Market.

W mieście zajrzyjcie koniecznie nad Love River i nad miejscami bajkowe Lotus Lake, poza miastem – Fo Guang Shan Buddha Museum. Pisałam o nich dokładniej TU. W Kaoshiung mieszkaliśmy w Hotelu Dua i polecamy bardzo – bardzo dobra lokalizacja, przyjemne pokoje, śniadanie z widokiem na miasto, a w hotelu znajdziecie jedną z najlepszych chińskich restauracji, w jakich kiedykolwiek byliśmy! Nawet jeśli nocować będziecie gdzieś indziej, wpadnijcie tu na lunch albo kolację – będą Państwo zadowoleni! 🙂

 

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Kaoshiung, Lotus Pond

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Kaoshiung, Lotus Pond, Liuhe Night Market

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Kaoshiung, Love River

Tajwan, co zobaczyć na Tajwanie, Kaoshiung, Love River

 

W Kaoshiung początek był piękny i słoneczny, ale potem znów dopadł nas deszcz. Jednym słowem sprawdziło się: styczeń nie jest najlepszym terminem na podróżowanie po Tajwanie 🙂 Pomimo to – nas i tak zachwycił! Przy lepszej pogodzie mogło być tylko lepiej – na pewno wrócimy to sprawdzić… Zwłaszcza, że sporo miejsc do zobaczenia nam zostało! Z takich, które mieliśmy na liście, a przez pogodę nie dojechaliśmy na pewno polecam Wam bajkowe Sun Moon Lake (wygooglajcie, wygląda mega!) oraz Tainan. Z Kaoshiung warto pojechać do parku narodowego w Kenting, na samym południu wyspy – można tam nawet plażować! Planując podróż na Tajwan, zajrzyjcie na przykład TU – masa cudnych miejsc. Aż nie mogę doczekać się powrotu!!!