Nasza czarnogórska przygoda dobiegła końca. Jesteśmy już w Albanii, w dość betonowym, miejscowym kurorcie Durrës. Czarnogórę po kilku dniach pobytu pożegnaliśmy bez żalu, bo nie zachwyciła nas tak jak Bośnia i Hercegowina. Zbyt tłoczno, zbyt turystycznie, drogo i zdecydowanie bez rozkoszy kulinarnych. Ale za to widoki wynagradzają wiele! Przepięknych miejsc nie brakuje i choć nie zdążyliśmy objechać całego kraju, zachwytów na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i w całkiem niedalekiej odległości nie brakowało.

Zobaczcie zatem nasze ulubione, czarnogórskie perełki widokowe!

 

1)      BOKA KOTORSKA

 

Boka Kotorska, Czarnogóra, Cetynia, najpiękniejsza trasa w Europie

widok na Bokę Kotorską z trasy Kotor-Cetynia

 

Boka Kotorska to absolutnie punkt obowiązkowy podczas pobytu w Czarnogórze. Góry wpadające w wody zatoki i niewielkie miasteczka, które przycupnęły na jej brzegu. Wspaniale wygląda, gdy jedziemy wokół przez małe miasteczka: Risan, Perast, mijamy Kotor i dalej w stronę Prcanj i Lepetane, ale zdecydowanie bardziej zachwyca, gdy spojrzymy na Bokę Kotorską z góry. W tym celu warto wybrać się samochodem w górską trasę Kotor-Cetynia. Podobno jest to jedna z najpiękniejszych tras w Europie i gdy spoglądamy z góry na Bokę Kotorską, trudno się nie zgodzić. Widoki zapierają dech w piersiach! Trzeba się jednak przygotować, że trasa łatwa nie jest – kręta, z bardzo dużym nachyleniem i dość wąska, więc jeśli na trasie spotkacie autokar, czasem trzeba się wycofać. Przed wyjazdem oglądaliśmy ją na Google Maps i jej wygląd momentami przeraża – wygląda jak bazgroły małego dziecka! Na odcinku 15 km mamy do pokonania aż 25 serpentyn i wysokość prawie 1000 m! Na szczęście to tylko 45 km i nawet mi, z chorobą lokomocyjną, udało się przetrwać i powiem jedno: WARTO!  🙂

 

Czarnogóra, Boka Kotorska, najpiękniejsza trasa w Europie, Kotor, Cetynia

niesamowicie!

czarnogóra, trasa Kotor- Cetynia, Boka Kotorska

im wyżej, tym piękniej

Czarnogóra, trasa Cetynia - Kotor, Boka Kotorska

uff, było ciężko, ale było warto!

 

2)      KOTOR I PERAST

 

Kotor, Boka Kotorska, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze

jeden z urokliwych placyków Kotoru

 

Kotor i Perast to najmocniejsze punkty wycieczki nad Bokę Kotorską. Odmienne, jednak oba miejsca warto zobaczyć. Kotor, za dnia dość tłoczny, pełen wycieczek i turystów zachwyca kamiennymi domami i ogromną ilością kościołów, cerkwi i dawnych pałaców. Miasteczko w 1979 roku trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Po Kotorze można chodzić z planem według tego, jak zlokalizowane są poszczególne zabytki, ale można również „zgubić się” w labiryncie kamiennych, wąskich uliczek. I tak zawsze wrócimy na któryś z głównych placów jak Trg Oktobarskie Revolucije, tuż za Bramą Główną z imponującą wieżą zegarową czy Trg Ustanka Mornara z wielką Katedrą Św. Triunfa. Na placu przy Katedrze można zatrzymać się w pizzerii Sara na pizzę – nie jest to może najlepsza pizza świata, ale jako przekąska podczas zwiedzania daje radę. Ponad starówką wznoszą się mury obronne, prowadzące do twierdzy św. Jana, które wieczorami są pięknie oświetlone.

 

Kotor podobnie jak Perast w 1979 roku dotknęło trzęsienie ziemi, jednak tu sporo zniszczonych budynków odtworzono. Perast, o którym pisałam już tu, najlepiej zobaczyć wieczorem. Spokojny, cichy, nastrojowy. Idealne miejsce na kolację.

 

Czarnogóra, Kotor, Boka Kotorska, co zobaczyć w Czarnogórze

wieża zegarowa z 1602 r. – tuż za Bramą Główną

Kotor, Boka Kotorska, Czarnogóra

zachwycające budynki

Czarnogóra, Kotor, Boka Kotorska, co zobaczyć w Czarnogórze

tuż za Bramą Południową

Czarnogóra, Boka Kotorska, Perast

wieczór w Perast

 

3)      DROGA W STRONĘ CETYNII PRZEZ NJEGUŠI I OKOLICZNE WIOSKI

 

Czarnogóra, Cetynia, Lovcen, Njegusi

sielanka

 

Górska droga z Kotoru do dawnej stolicy, Cetynii, to nie tylko niesamowite widoki na Bokę Kotorską, ale również sielankowe widoki już na górze. Po pewnym czasie serpentyny się kończą, a my trafiamy trochę do innego świata, jak do ukrytej przed wszystkimi osady u podnóża gór Lovćen. Są niewielkie domy, owce, zielone polany, a wokół góry. Na poboczu co jakiś czas widzimy małe stoiska z suszoną szynką, jest nawet jakiś Restoran, ale w powietrzu czuć spokój i ciszę typową dla malutkich wioseczek z dala od wszystkiego. To kolejna nagroda po długiej podróży. W Cetynii nie zatrzymujemy się – jest tam kilka cerkwi, monastyr, ale nas miasto nie zachęciło. Ruszyliśmy przez Podgoricę w stronę Jeziora Szkoderskiego…

 

Cetynia, Czarnogóra, Njegusi

in the middle of nowhere

 

4)      JEZIORO SZKODERSKIE

 

jezioro Szkoderskie, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze

rejs o zachodzie słońca

 

Największe jezioro na Bałkanach w zachodzącym słońcu wygląda magicznie! Częściowo leży w Czarnogórze (ponad 63% powierzchni), częściowo w Albanii. Gdy jedziemy z Podgoricy, trafiamy na niewielkie rybackie wioski takie jak Vranjina czy Virpazar, skąd można wyruszyć na rejs po jeziorze. Decydujemy się na godzinną wyprawę – za 3 osoby płacimy 25 euro za łódkę oraz po 4 euro za osobę za wjazd do Nacionalni Park Skadarsko Jezero. Tam można podziwiać przeróżne gatunki ptaków, które żyją nad jeziorem. Niestety poza ptakami, na  jeziorze pływa też sporo śmieci – butelek, pustych opakowań, odpadów. Podobno większość zanieczyszczeń wypływa z albańskiej Szkodry, ale patrząc na poziom czystości w Czarnogórze, nie jestem pewna czy wina jest tylko po stronie Albanii. Pomimo to widoki są niesamowite i warto się na taką wyprawę wybrać. A na środku jezioro „kapitan” łodzi zanurzy rękę w wodzie i wydobędzie dla nas garść wodnych orzechów do pochrupania.

 

Jezioro Szkoderskie, Virpazar,  Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze

wypływamy z Virpazar

Jezioro Szkoderskie, Virpazar, rejs po Jeziorze Szkoderskim, Czarnogóra

rejs

Czarnogóra, Jezioro Szkoderskie, Virpazar, co zobaczyć w Czarnogórze

cudnie

Czarnogóra, Jezioro Szkoderskie, Virpazar, co zobaczyć w Czarnogórze

jak zawsze jedna z ulubionych rozrywek Maksa – choć szybko się nudzi 😉

Virpazar, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze

Virpazar- stamtąd można wyruszyć na rejs

 

5)      SVETI STEFAN

 

Czarnogóra, Sveti Stefan, Morze Adriatyckie, co zobaczyć w Czarnogórze

zachwycające Sveti Stefan

 

Sveti Stefan warto odwiedzić, jeśli jesteście w okolicach Budvy. To niewątpliwie jeden z najbardziej uroczych widoków podczas całej naszej podróży po Bałkanach. Mała wysepka, pełna kamiennych budyneczków z czerwonymi dachówkami, wokół wody Morza Adriatyckiego i błękitne niebo. Do Sveti Stefan warto zajrzeć tylko, by podziwiać widok i zrobić zdjęcia – samodzielne zwiedzanie jest zabronione. Gdy my zajrzeliśmy do Sveti Stefan, wycieczki organizowane były 2 razy dziennie, można też wejść na wyspę, jeśli np. ma się rezerwację w znajdującej się tam restauracji. Po Sveti Stefan można pojechać dalej na południe w stronę Baru i zajechać do małej wioski Stari Bar, gdzie fajnie się spaceruje po ruinach dawnego miasta.

 

Sveti Stefan, Czarnogóra, co zobaczyć w Czarnogórze

dojazd do Sveti Stefan

Czarnogóra, Bar, Stari Bar, co zobaczyć w Czarnogórze

ruiny miasta – Stari Bar

 

Te widoki na pewno zostaną nam w pamięci po podróży do Czarnogóry i właśnie dla nich warto tu być. Czego nie polecamy? Chociażby wycieczki do Podgoricy – pomimo, że przewodnik mówił, że w 1944 roku Podgoricę zbombardowano i w zasadzie zrównano z ziemią, postanowiliśmy tam zajrzeć. Jedyne miejsce, do którego warto było wysiąść z samochodu to… plac zabaw 😉 Warto poświęcić ten czas na którąś z perełek! 🙂

 

* Post powstał we współpracy z marką HTC. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane telefonem HTC One (M8).

HTC