Pisałam Wam już ostatnio, że okres wakacyjny dla to dla nas również czas krótszych i dłuższych wypadów w Polskę. Na kilka dni wpadliśmy również do regionu, którego wcześniej kompletnie nie znaliśmy, czyli do Szwajcarii Kaszubskiej! Znacie? Byliście? Wiecie, która część Kaszub to właśnie Szwajcaria Kaszubska i dlaczego? 🙂

Zaraz Wam powiem, a potem podrzucam Wam pomysły, co zrobić z dzieciakami w okolicy! Niektóre atrakcje będą bardziej pod dzieci, inne dla całej rodziny czy bardziej dla dorosłych? Gotowi? 🙂

 

SZWAJCARIA KASZUBSKA – GDZIE SIĘ ZNAJDUJE?

 

Wiatrak Ręboszewo_widok

 

Szwajcaria Kaszubska to środkowa część Kaszub. Nazwa  „Szwajcaria Kaszubska” po raz pierwszy pojawiła się w XIX wieku i tak ten region zaczęli nazywać turyści przybywający tu np. z Niemiec. To właśnie im tutejsze krajobrazy kojarzyły się z tymi znanymi ze Szwajcarii. Nazwy „Szwajcaria Kaszubska” po polsku po raz pierwszy użył w 1913 roku pisarz kaszubski Aleksander Majkowski w przewodniku o regionie.

Poniżej możecie zobaczyć, która część Kaszub to właśnie Szwajcaria Kaszubska! 😊

 

Szwajcaria Kaszubska_mapa

Szwajcaria Kaszubska_4

Szwajcaria Kaszubska_3

Szwajcaria Kaszubska_2

 

Region to cała masa jezior, miejsc do odpoczywania, fajnych terenów na pływanie łódką czy kajakiem, fajnych terenów na wyprawy rowerowe, ale też całkiem sporo miejsc do zobaczenia z dzieciakami! 😊 Gotowi? 😊 Leci nasza lista, co zobaczyć i zrobić w Szwajcarii Kaszubskiej.

Od razu łapcie też podpowiedź – przy planowaniu korzystaliśmy ze strony http://szwajcariakaszubska.com/, która jest naprawdę rewelacyjna! Jak wiecie podróżujemy baaaardzo dużo i bardzo często szukamy informacji o regionie czy miejscach w sieci. Rzadko natomiast trafiamy na tak super przygotowane strony – macie tu wszystko: miejsca, atrakcje, trasy rowerowe, trasy do Nordic Walking czy samochodowe. Macie nawet planner, do którego możecie wrzucić atrakcje, które Was interesują! 😊 I nie dość, że możecie korzystać z tych podpowiedzi na komputerze, to na telefon macie dedykowaną aplikację Szwajcaria Kaszubska.  Polecam Wam bardzo – znajdziecie ją zarówno w Google Play, jak i w App Store.

 

Szwajcaria Kaszubska_aplikacja

SZWAJCARIA KASZUBSKA – ATRAKCJE DLA DZIECI I NIE TYLKO

 

Centrum Edukacji i Promocji Regionu – Szymbark

 

CEPR

 

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy i zdecydowanie highlight dla dzieciaków! CEPR to ogromny teren, który łączy w sobie przeróżne atrakcje i z jednej strony jest parkiem rozrywki, z drugiej skansenem czy muzeum. Można zatem spędzić tu nawet kilka godzin w zależności od tego, co kogo najbardziej interesuje. Na terenie Centrum znajdziecie stare chaty, rekonstrukcję kaszubskiego kościółka z dawnych lat, ale też Dom do góry nogami, który cieszy się tutaj ogromnym powodzeniem.

U nas dzieciaki najbardziej zachwycił… park linowy! Oboje kochają parki linowe, a ten uzyskał u nich naprawdę wysokie noty! Park linowy w Centrum oferuje 6 różnych tras  – dwie dla małych dzieci, dwie dla dzieciaków powyżej 110 cm i dwie dla dorosłych i nastolatków powyżej 12 lat. Jedyny problem: Maks był niepocieszony, że nie może korzystać z tras dla dorosłych. Przyznam jednak, że gdy patrzyłam na osoby pokonujące trasę na wysokości 8 metrów nad ziemią, ja się nawet cieszyłam, że tych 12 lat jeszcze nie ma. Ale nie mówcie mu, OK? 😊 Jagoda natomiast wystartowała na trasie białej, ale potem chciała spróbować również trudniejszej, zielonej. Gdyby nie to, że zaplanowaliśmy na ten dzień kolejne atrakcje, oboje mogliby bawić się w parku w nieskończoność. Bilety do parku linowego kupuje się osobno –  koszt poszczególnych tras to od 18 zł do 40 zł. Na zielonej trasie dla dzieciaków można chodzić, ile się chce, przy pozostałych płacisz za 1 przejście trasy.

 

CEPR_park linowy_2

CEPR_park linowy_3

CEPR park linowy_3

CEPR_park linowy

 

Zaraz obok parku linowego znajdziecie Kaszubski Świat Bajek. Przyznam, że początkowo Maks nie za bardzo chciał iść – uznał, że to atrakcja dla maluchów, a nie dla dojrzałych 10 latków. Jagoda jednak obowiązkowo chciała tam zajrzeć, więc idziemy! Świat Bajek okazał się bardzo fajnym i pomysłowym miejscem. Na jego terenie znajdziecie różne małe chatki, a w nich ukryte bajki. W chatkach znajdują się postacie z bajek i niektóre nawet się poruszają – jak Babcia Wilk z Czerwonego Kapturka. Przy każdej chatce można usiąść i posłuchać treści bajki. Bardzo fajny pomysł na atrakcję dla dzieciaków i chwilę wyciszenia podczas szalonego biegania po Centrum.

Bilet dla dziecka kosztuje 8 zł, dla dorosłego 5 zł. Dziecko w cenie biletu otrzymuje również książeczkę z bajkami.

 

Świat Bajek_2

Kraina Bajek_2

CEPR_Szymbark

Kraina Bajek_CEPR

 

Co jeszcze znajdziecie na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku? 

 

Niedaleko wejścia na teren Centrum znajdziecie… Najdłuższą Deskę Świata, która ma ponad 46 metrów i zaszczytne miejsce w Księdze Guinnesa. Dalej uwagę zwraca replika szlacheckiego dworku z dawnych lat, czyli Dwór Salino. Uwagę  przyciąga również Dom do góry nogami, który w zamyśle twórców miał być symbolem obecnego świata, w którym tradycyjne wartości stanęły na głowie.

Na terenie CEPR znajdziecie też mały browar Kaszubska Korona, w którym na miejscu warzone jest kilka gatunków piwa.

Mnie natomiast chyba najbardziej zaciekawiła część Centrum związana z historią Kaszubów emigrujących do Kanady. Kompletnie nie miałam pojęcia, że Kanada ma swoje Kaszuby i obecnie żyje tam około 10 tysięcy osób kaszubskiego pochodzenia. Jeśli chcecie poznać historię Kaszubów w Kanadzie, zajrzyjcie do dwóch zabytkowych chat, które zostały zbudowane przez pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie w 1858 roku. Poczytacie o tym, jak dotarli do Kanady i zakładali pierwsze domostwa.

 

CEPR_skansen

 

Bilet do Centrum Edukacji i Promocji Regionu kosztuje 35 zł – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci od 6 roku życia. Maluchy, które nie ukończyły jeszcze 6 lat, wchodzą gratis.

 

Kaszubska Wieża Widokowa

Kaszubska Wieża Widokowa_2

W Szwajcarii Kaszubskiej znajdziecie liczne punkty widokowe, ale bez wątpienia Kaszubska Wieża Widokowa to najbardziej imponujący z nich i najbardziej wart uwagi.

By dojść na wieżę czeka nas 15-20 minut przyjemnego spaceru lasem – przechodzicie przez Rezerwat Przyrody „Szczyt Wieżyca na Pojezierzu Kaszubskim”. Wieżyca to najwyższy szczyt polskich pojezierzy – ma 329 metrów n.p.m. Podejście jest łagodne, więc nawet dzieciaki dadzą radę! Na końcu czeka nagroda – Wieża Widokowa. Obecnie działająca wieża powstała w 1997 roku, a w 2019 została poddana remontowi. To już 5-ta wieża w tym miejscu!

By wdrapać się na szczyt trzeba jeszcze pokonać troszkę ponad 180 stopni i jesteście na miejscu! 😊 Z wieży rozpościera się widok na okolicę – na tutejsze lasy, niewielkie miasteczka i jeziora w oddali! Warto!

Bilet kupujecie dopiero przy wejściu na Wieżę – normalny kosztuje 10 zł, ulgowy dla dzieci do 16 roku życia 7 zł. Maluchy do 6 roku życia znów wchodzą za darmo 😉 I na szczęście można płacić kartą!

 

Trasa na Kaszubską Wieżę Widokową_1

trasa na Kaszubską Wieżę Widokową_2

Kaszubska Wieża Widokowa_1

 

Gołubieński Ogród Botaniczny 

 

Gołubieński Ogród Botaniczny_5

 

Gołubieński Ogród Botaniczny to trochę tajemniczy, ukryty przed światem ogród.  Miejsce to prywatna placówka – jej właściciele swój prywatny ogród przekształcili w ogród botaniczny. W ogrodzie rośnie aż 6000 różnych gatunków roślin, w tym aż 140 gatunków chronionych.

Co ciekawe, tutejszy ogród botaniczny swoje początki ma w …. latach 30. XX wieku! Wtedy wykarczowano rosnący tu las, a na jego miejscu pojawiły się zabudowania gospodarskie i grunty orne. Powoli przy zabudowaniach pojawił się ogród ozdobny i funkcjonował w takiej formie do 1971 roku. Z czasem im więcej było różnych gatunków roślin, ogród zyskał status ogrodu botanicznego.

Masa zieleni, kolorowe kwiaty, niewielkie stawy, tajemnicze dróżki i zaułki sprawiają, że w ogrodzie czujesz się jak w tajemniczej krainie. Ogród podzielony jest na różne ścieżki dydaktyczne, poświęcone różnym gatunkom roślin czy różnej tematyce.

Gołubieński Ogród Botaniczny organizuje też warsztaty związane czy to z sadzeniem czy z rozpoznawaniem roślin.

Bilet normalny kosztuje 15 zł, dzieci od lat 6 do 18 roku życia płacą 10 zł, a bilet rodzinny dla 4 osób kosztuje 40 zł. Dzieci do lat 5 wchodzą gratis. Ogród czynny jest od początku kwietnia do końca października, w godzinach 10.00 – 18.00.

 

Gołubieński Ogrod Botaniczny_2

Gołubieński Ogród Botaniczny_4

Gołubieński Ogród Botaniczny_1

 

Dwór Wybickich w Sikorzynie

 

Dwór Wybickich w Sikorzynie_2

 

Gdy zobaczyłam po raz pierwszy zdjęcie Dworu Wybickich w Sikorzynie, wiedziałam, że musimy tam dotrzeć, bo dwór wygląda totalnie bajkowo!!!

Zabytkowy dwór otoczony jest przyjemnym parkiem, w którym można pospacerować lub odpocząć od upału.  W XVII i XVIII wieku dworek związany był z rodziną Wybickich, a zatem również Józefa Wybickiego, autora słów Hymnu Polski. Wcześniej dworek należał do rodziny Sikorskich, od których nazwiska wzięła się nazwa wsi  – Sikorzyno. W XX wieku dworek stracił swój szlachecki charakter – znajdowała się w nim szkoła podstawowa, a przez pewien czas sklep spożywczy. Po latach popadł w ruinę. Na szczęście pod koniec lat 90. trafił w dobre ręce i od 2008 działa jako muzeum.

Dwór Wybickich czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00. Można wejść do parku i zobaczyć dworek z zewnątrz, a jeśli chcecie zobaczyć wnętrze, można wybrać się na zwiedzanie z Przewodnikiem (koszt 18 zł). U nas dzieciaki akurat podczas wizyty w Sikorzynie nie chciały współpracować, więc musieliśmy odpuścić słuchanie opowieści o dawnych czasach… A szkoda!

W maleńkim Sikorzynie zaczyna się również szlak Józefa Wybickiego dedykowany zarówno rowerzystom, jak i pieszym. Szlak łączy miejsca związane z życiem Józefa Wybickiego – dwór w Sikorzynie i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

 

Dwór Wybickich w Sikorzynie_3

Dwór Wybickich w Sikorzynie

 

Zwiedzanie Dworu możecie połączyć z wyprawą na Kaszubską Wieżę Widokową – oba punkty dzieli jakieś 10 minut jazdy samochodem. Jeśli natomiast jedziecie od strony Dobrogoszczy, na trasie do Sikorzyna czekają Was piękne wiejskie widoki.

Szwajcaria Kaszubska_5

 

Wiatrak Koźlak w Ręboszewie

 

Wiatrak Ręboszewo

 

Góra Sobótka i Wiatrak Koźlak w Ręboszewie to kolejny punkt widokowy. Może mniej spektakularny niż Kaszubska Wieża Widokowa, ale za to poza fajnym widokiem na Jezioro Brodno Małe, ma do zaoferowania piękny, drewniany wiatrak i plac zabaw dla dzieciaków.

Wiatrak to rekonstrukcja tradycyjnych drewnianych wiatraków, które powstawały na Kaszubach od połowy XIV wieku. Aż szkoda, że obecnie nie ma ich więcej! Nam od razu wiatrak skojarzył się z cudnymi krajobrazami ze szwedzkiej Olandii.

W wiatraku można zanocować, działa tam równie nieduża kawiarnia.

 

Widok Ręboszewo

 

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie

 

Kaszubski Park Miniatur_1

Kaszubski Park Miniatur to kolejna po Centrum Edukacji i Promocji Regionu atrakcja dla dzieciaków.  Nie jest to nasz pierwszy park miniatur, ale niezmiennie lubimy je odwiedzać. Dzieciaki zawsze lubią oglądać budynki, które są takiej wielkości jak oni, a dodatkowo zawsze testujemy, ile Maks zapamiętał z naszych podróży 😉 I powiem Wam, że zwykle okazuje się, że idzie mu całkiem nieźle!

W Kaszubskim Parku Miniatur znajdziecie zarówno miniatury budowli ze świata (Łuk Triumfalny, Statua Wolności, Piramida Kukulkana z Meksyku czy Chrystusa z Rio), jak i budowle z regionu czy z innych miejsc w Polsce. Tuż obok jest bajkowa kraina z postaciami z bajek, jest też gabinet śmiechu z lustrami zniekształcającymi sylwetkę, który ja chciałam ominąć, ale dzieciaki bardzo rozbawił 😉

Zwróćcie też uwagę na makiety latarni morskich z różnych miast i miasteczek, które czekają jeszcze przy parkingu, przy wejściu do Parku.

Bilet normalny do Parku Miniatur kosztuje 24 zł, a ulgowy 16 zł. Można też kupić od razu bilet na Park Miniatur i Park Gigantów lub na 3 parki – Miniatur, Gigantów i Kaszubski Gracik, w którym znajdziecie pojazdy z bajek i filmów.

 

Kaszubski Park Miniatur_2

Kaszubski Park Miniatur_3

Kaszubski Park Miniatur_4

 

Ceramika w Neclów w Chmielnie

 

ceramika u Neclów

 

To jedno z tych miejsc, które Wy polecaliście nam bardzo często! Pisaliście o warsztatach dla dzieci, ale na nie już nie mieliśmy kiedy się zapisać, bo mieliśmy sporo na liście do zobaczenia i jeszcze spontanicznie Festiwal Truskawek Kaszubskich, dla którego i tak zmieniliśmy plany, bo uwielbiamy takie folklorystyczne imprezy!

Do Neclów udało nam się jednak zajrzeć, gdy kilka kroków dalej czekaliśmy na obiad (o tym, gdzie jedliśmy w Chmielnie napiszę Wam w kolejnym poście!). Na pewno, gdy będziecie w Chmielnie od razu zauważycie klimatyczny budynek z czerwonej cegły. Rodzina Neclów od lat zajmuje się kaszubską ceramiką, a ich historia w Chmielnie zaczęła się w 1897 roku. Neclowie jednak garncarstwem zajmowali się duuuużo wcześniej – Franciszek Necel, który tworzył w Chmielnie, był już VII pokoleniem garncarzy!

Jak możemy przeczytacie na stronie www.necel.pl na przełomie XIX i XX wieku na Pomorzu istniały 3 znaczące ośrodki garncarstwa – Kościerzyna, Kartuzy i właśnie Chmielno. Obecnie na miejscu można zajrzeć do sklepu, zobaczyć, jak pracują na miejscu w Pracowni, wybrać się na warsztaty (ofertę warsztatów znajdziecie TUTAJ).

 

Ceramika u Neclów_2

Ceramika Kaszubska_Chmielno

 

Młyn w Chmielonku

 

Młyn w Chmielonku to raczej miejsce na krótki przystanek na trasie Ręboszewo – Chmielno, a nie jakaś wielka atrakcja, ale jak lubicie stare zabudowania, warto się zatrzymać. Młyn, który widzicie na zdjęciu poniżej działa tu od 1738 roku, ale oczywiście w innej formie  – był wielokrotnie przebudowywany. Wcześniej w tym miejscu działał inny młyn należący do cystersów.

 

Młyn w Chmielonku

 

Troszkę tego było! 😊 A i tak kilka miejsc jeszcze nam zostało! Np. Kamienne Kręgi w Węsiorach  czy również polecany dla dzieciaków Świat Labiryntów w Blizinach!  Więcej atrakcji znajdziecie na stronie Szwajcaria Kaszubska 🙂 Udanej wyprawy!

*post powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Turystyczne Kaszuby