Można powiedzieć, że z różnych azjatyckich metropolii, Tajpej jest najbardziej tajemnicze. Wszyscy latają do Bangkoku, wiele osób odwiedza Singapur, Tokio, całkiem sporo Hongkong i Kuala Lumpur, ale Tajpej???  Stolica kraju nie uznawanego przez większość państw na świecie nie jest popularnym kierunkiem podróży. Tajpej od 1949 roku jest stolicą Tajwanu (w latach 1895-1945 było pod rządami Japończyków), a obecnie aglomeracja, wraz z Nowym Tajpej, liczy ok. 9 milionów mieszkańców! 1949 to ważna data w historii Tajwanu – to właśnie wtedy władzę w kontynentalnych Chinach przejęli komuniści, a stosunkowo niewielka wyspa została siedzibą emigracyjnego rządu Prezydenta Czang Kaj-Szeka.

Jeśli lubicie wielkie azjatyckie miasta, Tajpej jest dla Was. Dla nas ma w sobie coś z Seulu, coś z Bangkoku, coś z Tokio, ma też swój własny charakter i urok miasta, w którym jest co robić, a zarazem nie trzeba się przeciskać w tłumie turystów.

 

JAK DOTRZEĆ NA TAJWAN?

 

Dla wielu osób wybierających się na Tajwan z Polski, Tajpej będzie pierwszym punktem podróży. Tak jak Tokio w przypadku Japonii czy Bangkok w przypadku Tajlandii. U nas podczas pierwszej podróży było inaczej – na Tajwan lecieliśmy z Hongkongu w dość specyficzny dzień – w Sylwestra 2017. Loty do Tajpej były zdecydowanie droższe, więc my zwiedzanie zaczęliśmy od mniejszego, ale całkiem klimatycznego Hualien.

W przypadku lotu do Tajpej, lądujecie na lotnisku Taoyuan. Tak też było w naszym przypadku. Tym razem lecieliśmy z Warszawy do Tajpej –  możecie lecieć np. Emirates z przesiadką w Dubaju albo Air China z przesiadką w Chinach. Koszt lotu w obie strony dla jednej osoby to ok. 2500-3000 zł.

Lotnisko Taoyuan położone jest ok. 40 min od miasta taksówką. Pociągiem (np. w okolice Ximending) będziecie jechać ok. godziny – z Terminala 2 odjeżdża Jichang Line, którą dotrzecie do Taipei Station. 

W Tajpej jest też drugie lotnisko, położone w mieście – Taipei -Songshan – obsługuje głównie loty krajowe.

 

GDZIE MIESZKAĆ?

 

Ximending

 

Niestety nie polecę Wam konkretnego hotelu.  Dlaczego? My mieszkaliśmy w dwóch, ale jeden miał super lokalizację, za to sam hotel nie był wart polecenia (zwłaszcza pokój bez okien – strasznie się mieszka w pokoju, w którym nawet rano panuje 100% ciemność – próbowaliście kiedyś?:)). Drugi hotel był fajny, ale położony nieco na uboczu.. mieliśmy dobre połączenie metrem, jeździliśmy Uberem, ale jednak trochę tęskniłam za tętniącą życiem okolicą Ximending.

Dlatego najbardziej polecam Wam szukać noclegu właśnie tam! W Ximending 🙂 Fajna okolica, sporo knajpek nie tylko z kuchnią Tajwanu. Stacja metra Ximen to idealne miejsce, by rozpocząć poruszanie się po mieście. Ile dni spędzić w Tajpej? Minimum 2-3 dni, ale myślę, że jeśli tylko chcecie w Tajpej i okolicach można znaleźć atrakcje na dłużej. Łapcie listę najważniejszych atrakcji i miejsc do zobaczenia! 🙂

CO ZOBACZYĆ W TAJPEJ?

 

1) TAIPEI 101

 

Taipei 101

 

Aż ciężko mi uwierzyć, że to ja zrobiłam to zdjęcie i naprawdę widziałam sławne Taipei 101! Zdecydowanie najbardziej znany obrazek z Tajpej, jeśli nie z całego Tajwanu.  Dla nas możliwość zobaczenia go w grudniu 2019 była cudowna, bo niestety pierwsze podejście nie było udane.. Gdy byliśmy na Tajwanie na początku 2018 roku, trafiliśmy na tak słabą pogodę, że chmury, deszcz i mgła totalnie schowały sławny budynek!  Tym razem jednak pokazał nam się w całej okazałości – i pomimo, że obserwowaliśmy go z najlepszego punktu widokowego, to często pojawiał się w tle, gdy spacerowaliśmy ulicami miasta.

Co jest wyjątkowego w Taipei 101? Sławny drapacz chmur ma ponad 509 metrów wysokości, został wzniesiony w 2004 i do 2010 dumnie nosił tytuł najwyższego ukończonego budynku na świecie! W 2010 tytuł ten przejął Burj Chalifa w Dubaju, a w kolejnych latach powstawały kolejne gigantyczne wieżowce, spychając Taipei 101 z pierwszych miejsc wśród najwyższych budynków świata. Nadal jednak robi niesamowite wrażenie! Posiada 101 pięter i 5 kondygnacji podziemnych. Na 91. piętrze znajduje się punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać okolicę.

 

W przylegającym do Taipei 101 centrum handlowym znajdziecie masę sklepów, rozrywek, restauracji i obowiązkowo.. Din Tai Fung. Zwróćcie uwagę też na wejście do Taipei 101, zobaczycie tam charakterystyczną rzeźną Rebirth stworzoną ze zużytych stalowych kabli (rzeźby takie tworzy tajwański artysta, Kang Mu-Xiang)

 

widok na Taipei 101

 

rzeżba pod Taipei 101okolice Taipei 101

2) ELEPHANT MOUNTAIN / MOUNT ELEPHANT

 

wspinaczka na Elephant Mountain

 

Fajne miejsce na spacer i odpoczynek od miasta, ale główny cel wyprawy na Elephant Mountain jest jeden – zobaczyć najlepszy widok na Taipei 101. Góra ma niecałe 200 metrów wysokości, a tamtejsza trasa spacerowo -wspinaczkowa ok. 1,5 km.

By się tam wybrać, jedziecie metrem na stację Xiangshan Station (btw Xiangshan po chińsku oznacza właśnie górę słonia – podobno nazwa wzięła się od jej słoniowatego kształtu;)). Gdy już wyjdziecie ze stacji metra, traficie do bardzo przyjemnego parku (jest też plac zabaw!) i on poprowadzi Was na Elephant Mountain. Zanim jednak skręcicie w stronę parku, koniecznie rzućcie okiem na Taipei 101 – tu też prezentuje się imponująco! Wzgórze znajduje się jakieś 15 minut spacerem od sławnego budynku, więc można jednego dnia połączyć zwiedzanie Taipei 101 i podziwianie go z Elephant Mountain.

Na Elephant Mountain prowadzi Xiangshan Trail, a po wzgórzu można połazić. Od razu ostrzegam – wspinaczka tam z wózkiem dziecięcym może być ciężkim doświadczeniem 😉 Jeśli planujecie zatem iść tam i podziwiać widok na Taipei 101, najlepiej zabierzcie dla malucha nosidło 🙂

Na wzgórzu macie wydzielone przeróżne miejscówki z najlepszym widokiem – Photographer’s deck, Fireworks Point deck, itd. Na szczycie znajdziecie też gigantyczne skały – tzw. Six Giant Rocks – przyznam jednak, że nas to ominęło. Dopiero pisząc dla Was post o nich doczytałam i nie dotarliśmy tam – zadowolił nas widok na Taipei 101 z jednego z punktów obserwacyjnych 😉

 

Taipei 101_widok z Elephant Mountain

 

3) NARODOWA HALA PAMIĘCI CZANG KAJ-SZEKA

 

brama_mauzoleum

 

 Narodowa Hala Pamięci Czang Kaj Szeka to zdecydowanie punkt OBOWIĄZKOWY! To chyba najbardziej imponujący zabytek w Tajpej, choć dość młody – Halę zbudowano w 1980 roku.

Budynek został wzniesiony ku czci byłego prezydenta Tajwanu, Czang Kaj-szeka. Wbrew temu, co może sugerować angielska nazwa, nie jest to grobowiec, nie spoczywają tam zwłoki prezydenta, jest to jedynie Hala Pamięci, ale i tak robi kolosalne wrażenie. Wielka biała brama w chińskim stylu i cały teren prowadzący do głównego budynku robią niesamowite wrażenie. Cudowny jest też widok, gdy już wdrapiecie się na schody prowadzące do Hali Pamięci i spojrzycie za siebie. (co ciekawe, po obu stronach jest 89 schodów, bo właśnie w takim wieku zmarł Prezydent). Wow! Przy zachodzącym właśnie słońcu miejsce wygląda jeszcze piękniej!

Całe otoczenie jest imponujące, a budynki znajdujące się na terenie (jeden z nich widzicie powyżej) to Teatr Narodowy i Narodowa Sala Koncertowa.

Hala Pamięci jest czynna codziennie od 9.00 do 18.00. Wejście jest bezpłatne. Od 9.00 do 17.00 o każdej pełnej godzinie można obserwować zmianę warty przy ogromnym pomniku Czang Kaj-szeka. W budynku znajdziecie muzeum związane z Prezydentem i historią Tajwanu. Od 18.00 Hala jest zamknięta, ale nadal, nawet późnym wieczorem, otwarty jest teren wokół mauzoleum.

 

Mauzoleum Czang Kai Shek

 

Mauzoleum Czang Kai Szek_wartownicyzachód słonca okolice mauzoleum Czang Kai Sheka

4) PRESIDENTIAL OFFICE BUILDING

 

Presidential Office Building

 

To był nasz główny cel wyprawy do Tajpej 🙂 Spędzić noc w Presidential Office Building, czyli tajwańskim Pałacu Prezydenckim. Do projektu promującego tajwańską gościnność zostaliśmy wybrani wśród 10 par / influencerów z krajów z całego świata – to wielkie wyróżnienie i wielka przygoda – o tym, jak to jest spać w Pałacu Prezydenckim i wymieniać opinię o kuchni Tajwanu z Wiceprezydentem, pisałam TU. Zajrzyjcie koniecznie! 🙂

 

W Presidential Office Building urzęduje Prezydent Tajwanu – obecnie to kobieta, Tsai Ing-wen reprezentującą pro niepodległościową Demokratyczną Partię Postępową (w minioną sobotę zwyciężyła wybory prezydenckie i czeka ją druga kadencja). My mieliśmy nie tylko możliwość zwiedzania Presidential Office Building, ale również nocowania w nim i zjedzenia śniadania w tutejszej jadłodajni.

Ale nawet bez nocowania warto zajrzeć i pozwiedzać to miejsce! Imponujący budynek w latach 1912-1919 wybudowali… Japończycy, chociaż wcale nie w japońskim stylu 😉 (nawiązuje raczej do stylu renesansowego) W tamtych latach to tu urzędował japoński gubernator Tajwanu, a od rozłamu w 1949 został siedzibą Prezydenta Tajwanu. Obecnie budynek pełni wiele funkcji (jest tam również poczta!), a codziennie rano można obserwować ceremonię podniesienia flagi państwowej, a o 18.00 ceremonię jej opuszczania.

Gdy będziecie już pod Pałacem Prezydenta, popatrzcie za siebie, daleko, daleko zobaczycie malutki z tej perspektywy Taipei 101. W okolicy Pałacu znajdziecie też malutki skwer Jieshou Park – można tam przycupnąć i zaplanować dalsze zwiedzanie.

 

Presidential Office Building_zmiana warty_2

 

Presidential Office Building_zmiana warty

widok na Taipei 101 spod POB

5) TĘTNIĄCA ŻYCIE XIMENDING

street food w Ximending

 

 

W tej dzielnicy od razu poczujecie azjatycki klimat! My właśnie w tej dzielnicy mieszkaliśmy w grudniu i ten moment, gdy wyszliśmy z hotelu prosto na kolorowe ulice, neony, pędzące po ulicach skutery i wszechobecny streetfood to na pewno jeden z moich ulubionych momentów. Uwielbiam go, bo pomimo, że wcześniej w Tajpej byliśmy tylko przejazdem (a pogoda uniemożliwiła nam zwiedzanie), od razu poczuliśmy się jak w domu. Azjatyckim domu 🙂

Ximending to cała masa sklepów, sklepików, małych lokalików z bubble tea, knajpek z lokalnym jedzeniem. Ostrzegam jednak – wieczorami bywa naprawdę tłoczno i do popularnych restauracji czasem, podobnie jak w Japonii, trzeba czekać godzinę czy dłużej na stolik. Tak mieliśmy, gdy wybraliśmy się do pobliskiego Sushiro – baru sushi w stylu japońskich kaiten sushi (czyli z talerzykami na taśmie). Wzięliśmy numerek, ale na naszą kolej czekaliśmy ponad godzinę!

 

W Ximending znajdziecie popularne knajpy czy tea laby. Zwykle rozpoznacie je po ogromnych kolejkach. Takie stoją np. pod Ay- Chung Flour-Rice Noodle. Miejsce karmi od 1975 roku i są tam tłuuuumy! Wszyscy jedzą na ulicy cieniutkie kluseczki (vermicelli) w bulionie – nie ma nawet miejsc siedzących. Tłoczno będzie też pod najsłynniejszymi lokalami z bubble tea, ale będąc w Tajpej, po prostu nie wypada jej nie spróbować 🙂 Do tych najsłynniejszych należy herbata z Xingfu Tang  –  kolejka powie Wam, gdzie 😉

 

Mówi się, że Ximending dla Tajpej, jest trochę jak Harajuku w Tokio.  Bardzo fajnie zajrzeć tu wczesnym wieczorem i powłóczyć się po okolicy!

 

Ximending_bubble tea

 

6) NAPIS TAIPEI

 

Taipei napis

 

 

 

Obowiązkowe miejsce na foto w Ximending, niedaleko stacji metra Ximen 🙂

 

7) RED HOUSE THEATER

 

Red House Theatre

 

Kompletnie nie azjatycki zabytek w Ximending, w Wanhua District. To również pamiątka po Japończykach (i znów raczej w europejskim stylu:)). Zbudowany w 1908 roku, na początku pełnił rolę targu, a w budynku znajdowały się sklepy i sklepiki. Od 1945 roku budynek przejął Teatr. Obecnie na górze odbywają się przedstawienia, na dole znajdziecie kawiarenkę i sklepy. Dotrzecie tam na piechotę z Ximen Station – nie jest to może „must see”, ale jak będziecie w okolicy, można zajrzeć 🙂 Cała okolica jest mocno artystyczna.

 

8) NIGHT MARKETY TAIPEI

 

Raohe Night Market

 

Nocne markety to typowy dla Tajwanu element krajobrazu. Są we wszystkich miastach i miasteczkach, a w tych dużych jak Tajpej najdziecie różne, niemal w każdej dzielnicy.

Do najbardziej znanych należą Shilin Night Market oraz Raohe Street Tourist Night Market. W obu znajdziecie przeróżne lokalne przysmaki, niektóre dodatkowo z rekomendacją przewodnika Michelin! W mieście sporo jest też mniejszych nocnych marketów (jak chociażby Nanya czy Shida Night Market) – na wszystkich znajdziecie sporo jedzenia, sporo bubble tea i przeróżne gadżety, w których Tajwan, podobnie jak Hongkong czy Japonia są mistrzami 🙂 Jeśli szukacie fajnej obudowy na telefon, tam na pewno ją znajdziecie 🙂 Więcej o night marketach Tajwanu napiszę Wam jeszcze w kulinarnym przewodniku po mieście – stay tuned!

UWAGA! Jeśli traficie na deszczowy dzień, wybierzcie się Shilin Night Market – część kulinarna znajduje się pod dachem 🙂 Przetestowane podczas ogromnej ulewy w 01.2017 😉

Większość night marketów czynna jest od 16/17.00 do 24.00/ 2.00 w nocy.

 

night markets in Taiwan

 

9) BAZARY TAJWANU

 

bazary

 

 

 

Nocne markety to nie wszystko. Jak lubicie klimat kolorowych czy targowisk, zajrzyjcie na takowe w Tajpej. Niedaleko Hali Pamięci Czang Kaj-szeka, w Da-an District, znajdziecie np. Dongmen Market, czynny od 7.00 do 14.00. Możecie tam zakupić różne tajwańskie przysmaki.

 

10) MALOWNICZE ŚWIĄTYNIE

 

świątynie Taipei

 

Chińskie świątynie zawsze nas zachwycają. Są kolorowe i bajkowe. My wybraliśmy się do Longshan Temple w Wanhua District. To jedna z najbardziej znanych świątyń w mieście i nawet o poranku spotkacie tam wielu wiernych i poczujecie niepowtarzalny klimat – zwłaszcza, że Tajwańczycy modlą się łącząc buddyjską tradycją ze zwyczajami typowymi tylko na Tajwanie. U niektórych możecie zobaczyć tzw. „moon blocks” – dwa kamyki w kształcie księżyca, które podobno przepowiadają przyszłość;) Podczas wojny i bombardowania Tajwanu przez Amerykanów świątynia (zbudowana w XVIII wieku) została całkowicie zniszczona i odbudowano ją po 1945 roku.

Tuż obok świątyni znajdziecie stację metra, więc możecie bez problemu ruszać na dalsze zwiedzanie.

 

Longshan Temple_2

 

 

Zwróćcie uwagę również na świątynię Ciyou, tuż przy wejściu na Raohe Night Market – też jest cudna! Też zbudowana w XVIII wieku, dedykowana bogini Mazu, której posąg można w środku podziwiać.

 

światynia obok Raohe Night Market

 

11) BO-PI-LIAO HISTORIC STREET

 

Bopiliao

 

Historyczne zabudowania z czerwonej cegły w okolicach pięknej Longshan Temple. W XIX wieku było to jedno z najbardziej tętniących życiem miejsc w Tajpej, pełne kupców i rozwijającego się handlu. Znaczenie tej okolicy jednak zmniejszyło się podczas rządów Japończyków, a potem, już po odzyskaniu niepodległości, okolica popadła trochę w zapomnienie.

Uwaga: w poniedziałki zamknięte. Można popatrzeć tylko przez bramę – tak jak my 😉

 

12) MAOKONG – HERBACIANE WZGÓRZA

 

Maokong

 

Maokong to miejsce, którego w Tajpej, wielkiej metropolii wcale się nie spodziewaliśmy! To herbaciane wzgórza położone na obrzeżach, w Wenshan District. Możecie tam dojechać metrem do stacji Taipei Zoo i dalej kolejką gondolową. Tylko UWAGA: nie jedźcie tam w poniedziałek – gondola wtedy nie działa i chociaż można pojechać na wzgórze Uberem, to na miejscu sporo herbaciarni jest po prostu zamkniętych. A jest ich tam naprawdę sporo!! Na szczęście nawet w poniedziałek udało się znaleźć coś otwartego, skosztować i kupić do domu świetną herbatę. My wybraliśmy Kung Fu Tea.

 Maokong jest popularne nie tylko z uwagi na herbatę, ale również, by połazić, powspinać się i podziwiać nocny widok na Tajpej. 

herbata na Maokong

 

13) NATIONAL PALACE MUSEUM

 

national Palace Museum brama

 

Kolejny „must”, chociaż muszę przyznać, że .. wymagający must! Narodowe Muzeum Pałacowe działa w Tajpej od 1965 i to tutaj przewiezione dzieła sztuki z Zakazanego Miasta podczas ewakuacji z Chin kontynentalnych na Tajwan.  Dzieł sztuki, grafik, ceramiki, rzeźb i innych, jest tam… maasa!!! 700 tysięcy eksponatów brzmi imponująco, prawda? To właśnie Tajpej ma największą na świecie kolekcję chińskiej sztuki i pomimo, że kolejne sale, przyznaję, mogą być nieco nużące, warto zajrzeć 🙂 Zwłaszcza, że też architektoniczne muzeum i okalający je teren wygląda imponująco!

 

National Palace Museum

 

To jak? Planujemy Tajwan? 🙂 A może już macie bilety? 🙂

Wypatrujcie wkrótce kulinarnego przewodnika! 🙂