Obiecałam Wam dokładne relacje z Cypru, z których dowiecie się więcej niż ze zdjęć wrzuconych na szybko na Facebooka. Najpierw miał być jeden post „Co zobaczyć na Cyprze?”, ale uznałam, że jest tego zbyt wiele i musimy to podzielić. Na Cyprze spędziliśmy tydzień i nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, co byśmy chcieli. Udało nam się natomiast wybrać w sporo miejsc i znaleźć to, co fajne i to… co mniej fajne 🙂

 

Czy Cypr nas zachwycił? Czy powiedzielibyśmy, że „o tak, musicie tam jechać!”? Powiem Wam szczerze: nie. To nie jest nasz europejski numer jeden. Jest sporo miejsc, które podobają nam się bardziej. Cudowna Apulia, klimatyczne miasteczka Andaluzji czy nawet mniej popularne greckie wyspy. Cypr cierpi na nadmiar popularności i nadmiar turystów. Ale, ale.. na pewno nie żałujemy wyjazdu i na pewno można fajnie spędzić czas na Cyprze, zwłaszcza, że dla tych, co lubią zwiedzać, ma sporo do zaoferowania.
Jeśli nie lubicie tłumów i wielkich kurortów, zdecydowanie warto rozważyć południowy – zachód i okolice Pissouri (tak jak my) lub Pafos. TU znajdziecie namiar na domy, w których mieszkaliśmy my i nasi znajomi.

 

CO ZWIEDZAĆ W PAFOS I OKOLICY?

 

Jedziemy kolejno od Pissouri 🙂 Łapcie najpierw mapę:

 

Cypr_PAFOS i OKOLICE_mapa

 

 

1) SKAŁA AFRODYTY  (PETRA TU ROMIU)

 

skała afrodyty_1

 

Must see na Cyprze i miejsce, które zapada w pamięć. To jedno z miejsc, które zapamiętałam z wycieczki na Cypr w 2001 roku. Skała Afrodyty to formacja skalna, którą znajdziecie na plaży niedaleko Pissouri. Z naszej bazy do Skały Afrodyty mieliśmy ok. 10 minut samochodem.  Legenda głosi, że to właśnie tutaj, tuż obok sławnej skały, z wody wyszła zrodzona z morskiej piany grecka bogini Afrodyta. W maju na plaży jest całkiem przyjemnie. Poza sławną skałą Afrodyty, nie brakuje tam innych formacji skalnych, a jak już miniemy najważniejszy punkt programu, jest gdzie poplażować, a dzieciaki mogą się pobawić.

My zwiedzanie okolic Pafos zaczęliśmy właśnie od Skały Afrodyty – dzieciaki najchętniej zostałyby tam na cały dzień.

UWAGA, podobno lokalne wierzenia mówią, że jeśli opłyniesz Skałę Afrodyty nago, o północy i przy pełni Księżyca, zyskasz nieśmiertelność i wieczną młodość albo chociaż wieczne szczęście czy prawdziwą miłość 🙂  Kto chętny by spróbować?

Warto zatrzymać się przy punkcie widokowym, w którym Cypryjczycy postanowili ułatwić robienie zdjęć sławnej skale i zamieścili… ramki do zdjęć 🙂 To instalacja artystyczna z 2017 roku – wtedy pobliskie Pafos było europejską stolicą kultury.

 

skała_afrodyty_cypr_4

 

 skała_afrodyty_cypr_instalacja_artystyczna

skała_afrodyty_cypr_2skała afrodyty_okolica

2) PAFOS

 

Pafos_okolice portu

 

Pafos spokojnie można nazwać jednym z cypryjskich ośrodków turystycznych, ale wydaje się znacznie spokojniejsze i bardziej kameralne niż Ayia Napa i inne miejsce na południowym-zachodzie wyspy. Można pospacerować deptakiem wokół portu, zatrzymać się na frappe lub freddo cappucino i znaleźć smaczne greckie miejsce na obiad.

Pafos to też miejsce, które naprawdę oferuje sporo do oglądania – to tu znajdziecie starożytne mozaiki i niesamowite królewskie grobowce.  W czasach antycznych Pafos było bardzo ważnym ośrodkiem kultu Afrodyty, bogini płodności i to tam licznie przybywali pielgrzymi.

Z portu w Pafos wypływają łodzie rybackie, sporo też w okolicy tawern z rybami i owocami morza, ale my obiadu szukamy nieco dalej. Z portu  można wybrać się na rejs po okolicy i oglądanie wraku statku. 

 

rejs statkiemPafos_port 2rejs statkiem_oglądamy wrak statku

 

Czy na rejs warto się wybrać??? Jeśli jesteście dorosłą ekipą, ja bym chyba odpuściła. Jeśli jesteście z dziećmi, dla kilkulatków jest fajna rozrywka –  można podglądać ryby, można też zobaczyć wrak statku patrząc w dno łodzi, którą będziecie płynąć. Przyznam jednak, że „glass bottom boat” wyobrażałam sobie nieco bardziej okazale 😉

 

Wysiadając ze statku, zwróćcie uwagę na Zamek. Kiedyś był to bizantyjski fort znajdujący się u wejścia do tutejszego portu.

 

Pafos_port_1

 Pafos zamek

Jeśli w przerwie zwiedzania będziecie szukać obiadu, zajrzyjcie do Hondros Taverna (kilka minut spacerem od portu i od parku archeologicznego).  Mają świetne, delikatnie miętowe tzatziki, grillowane halloumi i boskie smażone kalmary. Więcej o tym, co i gdzie jeść na Cyprze, pisałam TU.

 

Hondros Taverna_sałatka grecka

 

3) STAROŻYTNE MOZAIKI – PAFOS

 

Pafos_mozaiki_2

 

Starożytne mozaiki w Pafos to kolejne miejsce, które zapamiętałam z podróży na Cypr w 2001. Poza tym, że były zachwycające, i ja, i moja Mama, zapamiętałyśmy, że oglądanie ich w lipcu może wykończyć. Było tak gorąco, że ledwo miałyśmy siłę chodzić od jednej mozaiki do drugiej. W maju natomiast było idealnie!

Park archeologiczny i mozaiki znajdziecie na terenie dzisiejszego Kato Pafos, w okolicach portu w Pafos. Teren, na którym znajdują się pozostałości dawnego Nea Paphos (Nowe Pafos) jest bardzo rozległy i trzeba przeznaczyć trochę czasu, by wszystko dokładnie obejrzeć. Nowe Pafos prawdopodobnie powstało w IV wieku p.n.e. i dość dużo znaczyło aż do IV wieku n.e., kiedy powoli na najważniejsze miasto na wyspie zaczęła wyrastać Nikozja. W parku archeologicznym zachowały się ruiny wielu budynków antycznego miasta.

Mozaiki w Pafos zachowały się w zaskakująco dobrym stanie – są niesamowite! Do najbardziej imponujących należą te znajdujące się w  Domu Dionizosa, Domu Ajona, Orfeusza czy Domu Tezeusza.

 

Pafos_park archeologiczny_2Pafos_mozaiki_1

 

 Pafos_mozaiki_3

W maju Park Archeologiczny zachwyca też kolorami – na pobliskich łąkach kwitną żółte i fioletowe kwiaty. Podejrzewam, że latem krajobraz jest zdecydowanie bardziej „wysuszony”.

TIP: jeśli lubicie starożytne ruiny, zajrzyjcie też do Kourion. Nam tym razem nie starczyło czasu, by tam pojechać, ale w Kourion również znajdziecie imponujące antyczne mozaiki i pięknie zachowany starożytny teatr.

 

Pafos park archeologiczny_Cypr

 

3) GROBOWCE KRÓLEWSKIE  W PAFOS

 

grobowce królewskie 7

 

Tombs of the Kings to pięknie położona starożytna metropolia. My odwiedziliśmy to miejsce wczesnym wieczorem, tuż przed kolacją i zdecydowanie polecam tę porę dnia. Grobowce na tle morza i zachodzącego słońca robią jeszcze bardziej niesamowite wrażenie! Na cały kompleks składa się około 100 grobowców wykutych w skałach – nie sposób więc ich wszystkich zobaczyć. Grobowce powstawały mniej więcej od IV wieku przed Chrystusem do III wieku n.e.  Wbrew nazwie wcale nie służyły chowaniu królów. Zwykle chowano tam dostojników i arystokratów czy namiestników rządzących wyspą. Cała okolica robi niesamowite wrażenie!

Zachwycone też były dzieciaki – albo bieganie po okolicy i wspinaniem się na skały albo wchodzenie do tajemniczych, starych grobowców.

Kato Pafos Necropolis jest czynne codziennie od 8.30 do 19.30. Ostatnie wejście o 19.00.

TIP: jeśli zwiedzanie grobowców zaplanujecie na wieczór, wybierzecie się potem na kolację do niewielkiej wioski Kathikas. Imogen’s Taverna Inn karmi bardzo smacznie! Najlepiej weźcie sporo małych przystawek i dipów i popróbujecie różnych smaków. Moje ulubione to pasta z pieczonej papryki i orzechów włoskich, muhamara, i rożki z ciasta filo z serem feta. Więcej o tym miejscu przeczytacie TU.

 

grobowce królewskie_4grobowce królewskie_3

 

grobowce_królewskie_8

4) WĄWÓZ AVAKAS (AVAKAS GORGE)

 

wawoz_avakas_2

 

 

Wyprawę do Wąwozu Avakas wymyślili nasi znajomi, z którymi spędzaliśmy czas na Cyprze. To oni znaleźli Wąwóz w swoim przewodniku, a potem usłyszałam o nim też od kilku z Was na Instagramie czy na Facebooku. Mam wrażenie, że to miejsce, o którym jeszcze niewielu wie, a jest naprawdę warte odwiedzenia! To idealne miejsce na ucieczkę, odpoczynek i obcowanie z przyrodą.

Wąwóz znajduje się na trasie z Pafos na dziki półwysep Akamas i tę dzikość czuć już tutaj. Na początku zaczynamy od przyjemnego spaceru, dzieciaki zbierają kamienie, zaglądają do strumyka, ale największe atrakcje zaczynają się potem –  idąc dalej, natraficie na wapienne formacje skalne, które robią niesamowite wrażenie! U nas najbardziej zachwycone były dzieci – skakały po kamieniach, wdrapywały się na skały.

Nie dotarliśmy jednak do końca wąwozu z uwagi na brak odpowiednich butów i nadmiar wody – w lecie pewnie jest tam bardziej sucho 🙂 Jeśli planujecie się tam wybrać z maluchem, zdecydowanie polecam nosidło lub chustę, a nie wózek. U nas Jagódka akurat ucięła sobie drzemkę, więc czekała z Łukaszem w samochodzie, a Maks zdobywał wąwóz.

 

wawoz_avakaswawoz avakas_4wawoz_avakas_3wawoz_avakas_5

 

 

Przed wizytą w Wąwozie zatrzymajcie się na obiad w Viklari, the last Castle – pisałam o tym miejscu TU.

 

viklari_obiadViklari_restauracja w okolicach wąwozu_avakas

5) LARA BEACH

 

Lara Beach_1

 

Lara Beach położona już na Półwyspie Akamas to tzw. plaża żółwi. Od lat 70. to tam znajdują się miejsca lęgowe żółwi Karetta i żółwi zielonych.  W okresie wylęgu plaża jest zamknięta. My mogliśmy tam zajrzeć i już sama dzika okolica na turystycznym Cyprze jest dość niesamowita!

Nam okolice Lara Beach i sama plaża przypomniała niektóre puste plaże, które podziwialiśmy na Kangaroo Island w Australii.

 

Lara Beach_2

 

6) PÓŁWYSEP AKAMAS

 

Akamas_4

 

Półwysep Akamas to najbardziej dzikie miejsce na Cyprze, a już na pewno w jego greckiej części. Jeśli się tam wybieracie najlepiej wynająć quada / jeepa lub tzw. buggy, bo przemieszczanie się po Akamas zwykłym samochodem nie należy do najłatwiejszych.

Akamas to najdalej wysunięte na zachód miejsce na Cyprze i jedno z niewielu nietkniętych ludzką ręką. Podrzucamy Wam zdjęcia zrobione przez naszych znajomych, którzy tam się wybrali. Akamas zachwyca widokami, skalistą linią brzegową i turkusowymi wodami wokół. Sporo też tam gatunków roślin, ptaków czy gadów. Jeśli macie więcej czasu, warto wybrać się na Półwysep Akamas, zaparkować gdzieś swojego quada czy buggy i wyruszyć na pieszą wycieczkę.

Zdjęcia z Półwyspu Akamas dzięki uprzejmości naszych Znajomych 🙂

 

Akamas_5Akamas_6

Akamas_1

 

CO W OKOLICY ODPUŚCIĆ?

 

Nas kompletnie nie przekonała Coral Beach. Nazwa brzmi pięknie, ale to wszystko… plaża niewielka, nawet w maju dość zatłoczona i dość brudna. Chyba nie chcę sobie nawet wyobrażać, jak wygląda w środku sezonu…

 

Coral Beach_plaża

 

 

To jak?  Nie taki ten Cypr straszny jak go malują, co? 🙂 Trochę fajnych miejsc spokojnie się znajdzie!!! 🙂

 

JAK ROZPLANOWAĆ ZWIEDZANIE?

 

My nie lubimy się śpieszyć, lubimy chłonąć, wolno spacerować i jeść powolne posiłki. Lubimy, gdy nie trzeba pośpieszać dzieci i kiedy możemy spokojnie porozmawiać ze znajomymi. Zwiedzanie powyższych miejsc u nas zajęło ok. 3 dni.

1 DZIEŃ to skała Afrodyty, krótkie plażowanie dla dzieci, zwiedzanie Parku Archeologicznego w Pafos, obiad w greckiej tawernie w Pafos, rejs statkiem, zwiedzenia Grobowców Królewskich i kolacja w Kathikas. Jeśli dobrze pamiętam, u nas była to wycieczka na jakieś 10-12 godzin 🙂

2 DZIEŃ to krótkie plażowanie na Coral Beach (bo dzieci chciały), klimatyczny obiad w Viklari (sporo się czeka w weekend), spacer wąwozem Avakas i krótka wyprawa na Lara Beach.

Na Akamas nasi znajomi wybrali się innego dnia na pół dnia.  Myślę, że można połączyć zwiedzanie Akamas i Wąwozu i spokojnie zrobić to jednego dnia, odpuszczając sobie plażowanie na i tak średniej Coral Beach…

Dajcie znać, co Wam się podobało na Cyprze, a co nie 🙂

Wkrótce kolejne posty – Cypr Północny, Nikozja i Góry Troodos 🙂 Stay tuned 🙂

 

Jeśli macie jakieś pytania o te okolice, dajcie znać 🙂 Więcej Cypru coming soon!