Już jest! Lato, wakacje, letnie podróże, weekendy z dala od domu. Plaże Hiszpanii, uliczki Lizbony, greckie wyspy, nurkowanie w Egipcie, zwiedzanie Indonezji, relaks w Tajlandii. Meksyk. Słowenia. Bałkany. Włochy. Tysiące planów, masa miejsc. Zwiedzanie, plażowanie, pyszne jedzenie. Co tu dużo mówić – w wakacje łatwo wyłączyć myślenie. Każdy z nas chce, by było idealnie, pięknie, sielankowo. Widzimy siebie na plaży z dzieciakami. Śmiech, słońce, soczyste owoce i lody. Widzimy, gdy zwiedzamy stare kościoły lub najlepsze zoo w okolicy. Trochę rzadziej myślimy o tym, że w wakacje również może spotkać nas coś złego. Że podczas wakacji też trzeba uważać. Nie chcemy o tym myśleć. Chcemy się cieszyć wolnym, relaksem, podróżą. I dobrze! Ja też tak mam!

By na miejscu spać spokojnie i nie stresować się musisz jednak odrobić pracę domową!

 

1) FORMALNOŚCI

 

podróże, podróże z dzieckiem, formalności, paszport, o czym pamiętać przed wyjazdem, o czym pamiętać przed wakacjami

 

 

Podstawa, zwłaszcza, gdy wybieracie się poza Europę. ZAWSZE zaczynamy od tego, by sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu do danego kraju. Wiza? Różnie! Jak ją załatwić? Czy można online? Czy trzeba płacić? Ile? To wszystko warto wyczytać jeszcze w domu 🙂 Paszport? To na pewno! Ale uwaga!!! Czasem to nie wystarczy –  w wielu państwach pojawia się informacja o tym, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Czasem trzeba mieć również bilet powrotny lub określone środki finansowe. My zwykle takich informacji szukamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych – zobaczcie np. co piszą o Tajlandii – ku naszej uciesze chyba najpopularniejszym egzotycznym kierunku:

„Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego oraz środków finansowych (10.000 THB na osobę).” Jeśli mam być szczera, to nie przypominam sobie, by akurat w Tajlandii nas o to pytali, ale teoretycznie mogą o to zapytać, więc warto o tym pamiętać – zwłaszcza o paszporcie ważny 6 miesięcy od daty pobytu

Rezerwacji na bilet powrotny mogą też zażądać od Ciebie przy wjeździe na Tajwan i tam rzeczywiście tak mieliśmy –  gdy lecieliśmy z Hongkongu na Tajwan, Łukasz w nerwach i pośpiechu kupował bilet Tajwan – Wietnam. Na lotnisku w Singapurze nie chcieli nas odprawić do Dżakarty, bo nie mieliśmy biletów powrotnych z Indonezji. W tym przypadku kupowanie biletów na wariata nieco nas kosztowało, bo…potem ich nie wykorzystaliśmy ;)Uczcie się na naszych błędach, czytajcie i podróżujcie w spokoju 🙂

 

Najlepiej już na etapie planowania wyjazdu, sprawdźcie:

– czy potrzebujecie wizy, by wjechać na terytorium danego państwa? jak i gdzie można ją wyrobić?

– czy macie paszport?

– czy Wasze dzieciaki mają paszporty? Nawet te najmłodsze 2 czy 3 miesięczne 🙂

– jaka jest ważność Waszych paszportów?

– czy są inne regulacje, których musicie przestrzegać?

 

Wielokrotnie słyszeliśmy o tych, co zrezygnowali z wyjazdu z powodu braku paszportu. Wielokrotnie słyszeliśmy o nerwowym poszukiwaniu znajomych w biurze paszportowym, by przyśpieszyć wydanie paszportu. Nie chcecie mieć stresu – sprawdźcie co i jak wcześniej.

 

I UWAGA: nawet, jeśli jedziecie samochodem do Czech, Włoch czy do Niemiec, Wasze dzieci powinny mieć dokument. Może być tak, że przy braku granic, nikt tych dokumentów nie sprawdzi. Ale jeśli nie chcemy kusić losu i powodować niepotrzebnych problemów, lepiej wyrobić dziecku dokument tożsamości. Jaki? Ja uważam, że lepiej paszport – wtedy będziecie od razu gotowi nie tylko na Europę, ale też na dalsze podróże

 

Nie zapomnijcie go zabrać ze sobą! 🙂 Wiecie, jaka była największa wpadka blogerki podróżującej z dziećmi? Gdy lecąc do Rzymu, uznała, że przecież dowód ma w portfelu. Jakoś zapomniała, że na rękach ma półrocznego bobasa, który musi mieć dokument ;))) Na szczęście mieszkamy blisko lotniska i udało się po paszport Jagódki wrócić ;))

 

2) SZCZEPIENIA

 

podróże, podróże z dzieckiem, formalności, paszport, o czym pamiętać przed wyjazdem, o czym pamiętać przed wakacjami

 

Często nas o to pytacie. Czy szczepimy siebie i dzieci przed wyjazdami do Azji i w inne egzotyczne miejsca? TAK! Sprawdzamy, jakie szczepienia zrobić. Szukamy informacji. Konsultujemy. Tym tematem również warto zająć się wcześniej z kilku powodów. Z jednej strony wiele szczepionek warto zrobić kilka tygodni przed wyjazdem, by działały. Z drugiej strony nie można szczepić, gdy masz katar lub nie jesteś w pełni zdrowy.

 

Wszyscy wiemy, że katar u dzieci żłobkowych czy przedszkolnych to częsty temat – u nas właśnie dlatego Jagódka jeszcze nie ma „egzotycznych szczepień”, ale planuję to wkrótce nadrobić, by była gotowa na potencjalne podróże zimą 🙂 O szczepieniach pisałam TU.

 

3) UBEZPIECZENIE

 

podróże, podróże z dzieckiem, formalności, paszport, o czym pamiętać przed wyjazdem, o czym pamiętać przed wakacjami, o czym pamiętać przed podróżą, ubezpieczenie

 

ZAWSZE! Przyznam szczerze, że nigdy nie rozumiałam osób oszczędzających na ubezpieczeniach! To naprawdę zwykle nieduży wydatek, a gdy jesteście gdzieś daleko od domu, naprawdę może uratować sytuację.  Ubezpieczenie turystyczne nie tylko chroni nas w razie wypadku czy choroby, ale w zależności od opcji może również chronić nasz bagaż albo nas od nieszczęśliwych wypadków.

 

Pytacie, gdzie ubezpieczenie. Opcji jest wiele. Ważne jednak, by wybierać renomowane i godne zaufania firmy. Teraz fajną ofertę możecie znaleźć chociażby u Nationale-Nederlanden. Znajdziecie u nich różne opcje. Te bardziej podstawowe (koszty leczenia i Assistance do 200 000 zł) są dostępne już od 4 zł dziennie – to żaden wydatek, a ochrona jest. Są też zniżki dla osób podróżujących z dziećmi – a wszystkie firmy, które do podróży z dziećmi w jakikolwiek sposób zachęcają są bliskie mojemu sercu 🙂 Niezależnie też z dziećmi czy bez, macie 3 dni ochrony gratis – niby nic, ale na jedną kawę więcej jest 😉 Więcej informacji znajdziecie TU

 

Wszystko zrobicie online, więc o ubezpieczeniu akurat nie musicie myśleć dużo wcześniej. Dzień przed wylotem wystarczy – od razu ubezpieczenie leci do Was na maila, a od następnego dnia jest aktywne:) Wpisując kraj, liczbę dni i liczbę osób, możecie łatwo sprawdzić, ile będą Was kosztować poszczególne opcje.

 

O tym, dlaczego warto mieć ubezpieczenie, mam nadzieję, że nie muszę Wam pisać 🙂 Chociaż najlepiej mieć i nigdy z niego nie skorzystać 😉

 

4) APTECZKA

 

 

 

 

podróże, podróże z dzieckiem, formalności, paszport, o czym pamiętać przed wyjazdem, o czym pamiętać przed wakacjami

Szczepienia są, ubezpieczenie jest, paszporty, wizy, wszystko gotowe. Kolejny krok to rozsądne pakowanie – o tym, co zabrać, pisałam już milion razy 🙂 Ale po raz milion pierwszy powiem APTECZKA! Warto poświęcić chwilę przed wyjazdem, by sprawdzić czy co macie, a co dokupić. Pomimo, że prawdopodobnie w miejscu, w którym będziecie, pewnie będą apteki ;))), czasem warto mieć swoje – np. gdy na rajskiej plaży (dokładnie tej ze zdjęcia) Twoje dziecko rozetnie sobie nogę, bawiąc się wodzie..

 

5) INFORMACJE ZWIĄZANE Z PORUSZANIEM SIĘ POD DANYM KRAJU

 

podróże, podróże z dzieckiem, formalności, paszport, o czym pamiętać przed wyjazdem, o czym pamiętać przed wakacjami

 

Tutaj możecie nauczyć się na naszych błędach 🙂 Warto sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne, by prowadzić samochód w danym kraju. My niestety nie sprawdziliśmy, jak to jest na Tajwanie i zmuszeni byliśmy zmienić nasze plany. Nie mieliśmy międzynarodowego prawa jazdy, nie wypożyczyliśmy samochodu. Warto to sprawdzić, bo zrobienie międzynarodowego prawka to nic skomplikowanego, a może Wam się przydać.

 

Jak widać nawet osoby teoretycznie doświadczone w podróżach czasem popełniają błędy… zapominają, nie czytają, nie sprawdzają 🙂 My wiemy już, że warto to robi! Wy też to zróbcie, planując podróż :)Dajcie znać, gdzie ruszacie w te wakacje i co dla Was jest „must do” przed wakacjami!

 

*post powstał we współpracy z marką Nationale-Nederlanden