Lublin oczarował nas i zachwycił. Atmosferą, urokliwym Starym Miastem, fajnymi knajpami, życiem, które aż tętni w mieście co najmniej do północy. Lublin ma w sobie to „coś”, co gwarantuje świetny weekend – relaks, dobre jedzenie, zwiedzanie, spokój, a zarazem poznawanie czegoś nowego. Taki weekend możecie sobie zrobić ZAWSZE! Z drugiej strony Lublin oferuje całą masę wydarzeń i atrakcji, na które warto jeszcze bardziej – Karnawał Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński czy cudowne widowisko Sen o Mieście. To co? Gotowi na przewodnik po Lublinie? Ruszamy!

 

 

21 rzeczy, które musisz zrobić w Lublinie:

 

1) ZJEDZ CEBULARZA

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, cebularz, cebularz lubelski

 

No ba. To podstawa 🙂 Nawet, gdy mam w Lublinie tylko godzinę wolnego przed pociągiem (a często tak mam, gdy wpadam zawodowo), cebularza zawsze zdążam zjeść! Podobno najlepsze są te od Kuźmiuka na ul. Furmańskiej, ale my nie zdążyliśmy spróbować – musicie się śpieszyć, bo piekarnia czynna jest w dni powszechnie do 15.00, a w sobotę tylko do 12.00. Jeśli nie Kuźmiuk, wypatrujcie tych z certyfikatem (chronione oznaczenie geograficzne), ale uwaga… wcale nie ma ich tak dużo. Pocieszę Was jednak: jak znajdziesz smaczny, to i brak certyfikatu nie przeszkodzi.

Cebularz wywodzi się z kuchni żydowskiej. Ten klasyczny to pszenny placek z cebulą i makiem, a tego skąd się wziął lub jak to tłumaczy legenda, możecie posłuchać w Muzeum Cebularza 🙂 Można jeść samego, ale wiem, że lokalsi uwielbiają też z masłem czy z masłem i pomidorem 🙂 dajcie znać, jak Wy najbardziej lubicie.

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, cebularz, cebularz lubelski

 

2) WŁÓCZ SIĘ ULICZKAMI STAREGO MIASTA

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie

Wiedziałam, że Lublin ma Stare Miasto, ale nie sądziłam, że jest tak urokliwe. Kolorowe kamienice z pięknymi malunkami. Tajemne uliczki. Imponujące bramy. Takie miejsca uwielbiamy! Na Starym Mieście byliśmy codziennie, bo tam mieszkaliśmy.. w kamienicy w samym sercu miasta – na końcu postu znajdziecie informacji, co to za miejsce 🙂 Poszukajcie kamienicy z wizerunkiem Jana Kochanowskiego, który właśnie w Lublinie zmarł. Od razu na pewno rzuci się Wam również w oczy niebieska, należąca niegdyś do rodu Konopniców. Jest piękna – zachwyca i kolorem,  zdobieniami!

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w LublinieLublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie

 

3) ZNAJDŹ KAMIENICĘ Z LEGENDĘ O CZARCIEJ ŁAPIE I… ZJEDZ CZARCIĄ ŁAPĘ

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Czarcia Łapa, legenda o Czarciej Łapie

Gdy popatrzysz na kamienice przy rynku, zobaczysz, że na wielu zamieszczone są malowidła (zwykle odtworzone z dawnych kamienic) – przypatrz się dokładnie, co i znajdź tę, która opowiada legendę o Czarciej Łapie. Jedna z wersji legendy mówi, że w 1637 lub 1638 roku w lubelskim Trybunale Koronnym odbył się proces pomiędzy wdową, a zamożnym magnatem. Magnat przekupił sędziów i to jego strona wygrała. Wdowa, słysząc ten wyrok, zawołała: „Gdyby czarci sądzili, wydaliby sprawiedliwszy wyrok!Jeszcze tej samej nocy w Trybunale pojawiły się tajemnicze postacie… a by przypieczętować wyrok nowy sędzia odcisnął swoją dłoń na blacie stołu. Tę historię opowiada jedna z kamienic – która? 🙂

Jak zjeść Czarcią Łapę? Nie jest to tradycyjny smakołyk z Lublina. Powstał niedawno, ale fajnie nawiązuje do legendy. My upolowaliśmy ją na straganie z cebularzami niedaleko Bramy Krakowskiej.

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Czarcia Łapa, legenda o Czarciej Łapie

 

4) POSZUKAJ KAMIENIA NIESZCZĘŚCIA I GO NIE DOTYKAJ

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie

Kamień nieszczęścia znajdziecie na Starym Mieście – nie powiem Wam gdzie 🙂 Z kamieniem wiąże się kolejna z lubelskich legend. Kamień do Lublina przytargały biesy. Najpierw o kamień roztrzaskał głowę wojak, który marzył o bogactwie i chciał ukraść trochę złota z kopuły wieży. Potem spalił się żywcem piekarz, który chciał użyć kamienia do budowy pieca i tak pozbyć się jego strasznej mocy. Wdowa po piekarzu pozbyła się kamienia, a ten stanął na Placu Bernardyńskim i przez lata służył katowi i spływał krwią skazańców. Aż kiedyś zginął na nim niewinny człowiek, a wszyscy zebrani widzieli, jak kamień drgnął… Podobno podczas wojny najwięcej bomb spadło na ulicę, na które się znajdował.

Od lat wiadomo, że nie można go dotykać, bo przynosi pecha. Uważajcie!

 

5) ODWIEDŹ REGIONALNE MUZEUM CEBULARZA

 

Lublin, co zobaczyć w Lublinie, Muzeum Cebularza, co zjeść w Lublinie

 

Atrakcja przede wszystkim dla dzieciaków. Można tu poznać historię cebularza i zobaczyć od A do Z proces przygotowania 🙂 Jeśli w Poznaniu byliście w Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, tu będzie podobnie.

W Muzeum poznacie legendę o początkach cebularza. O tym, jak król Kazimierz Wielki zatrzymał się w domostwie u Esterki, a ona nie miała czym go ugościć, więc przygotowała placek z cebulą i makiem. Podobno król zakochał się i w plackach, i w Esterce. Do dziś nie wiadomo jednak czy to historia czy tylko legenda? J Wiadomo natomiast, że społeczność żydowska zamieszkująca Lublin od XIV weku (pierwsze wzmianki) już w XIX wieku wypiekała cebularze – były tanie i dostępne. Po wojnie pojawiły się również w polskich piekarniach.

 

6) IDŹ NA SPACER Z PRZEWODNIKIEM INSPIRACJI

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Czarcia Łapa, legenda o Czarciej Łapie

 

Cudowna inicjatywa w Lublinie! Program Przewodnik Inspiracji ma na celu wzmocnienie wizerunku Lublina jako miasta niepowtarzalnego, pełnego inspiracji i cechującego się osobliwym klimatem. Przewodników Inspiracji jest ponad 20 i są to osoby, które w sposób ciekawy i profesjonalny opowiadają o historii miasta. Możecie wybrać jedną z tras, w zależności od tego, co interesuje Was najbardziej – trasy znajdziecie TU. Powiem Wam szczerze – my zwykle nie korzystamy z takich opcji. Wolimy zwiedzać sami. Do Lublina zaprosiło nas miasto i to ich sugestią był Przewodnik Inspiracji… Co się okazało? To były absolutnie magiczne 2 godziny, a Lublin pokazany nam przez Magdę (to nasz Przewodnik) zyskał dodatkową magię i urok. Te wszystkie historie i legendy można usłyszeć tylko od osoby, która kocha swoje miasto! Polecamy baaaardzo – wybierzcie się na któryś ze spacerów i dajcie znać.

 

7) WYBIERZ SIĘ NA KTÓREŚ Z WAŻNYCH WYDARZEŃ W LUBLINIE

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Sen o Mieście

 

Każdy weekend to dobry czas na Lublin, ale jeśli chcecie czegoś więcej, możecie wybrać się na któreś z tutejszych wydarzeń. Najbardziej znane to Carnaval Sztukmistrzów – nas jeszcze nie było i ubolewam 🙂 Mam nadzieję, że wrócimy – może za rok? Wydarzenie odbywa się od 2008 i przyciąga tłumy zainteresowanych – sprawdzajcie termin – w tym roku Karnawał odbywał się pod koniec lipca. Drugie wydarzenie, o którym opowiadała nam Magda, to Jarmark Jagielloński  (jeśli macie blisko, macie jeszcze szansę zajrzeć – w tym roku odbywa się od 17 do 19.08).

My za to mieliśmy okazję na Sen o Mieście – totalnie zachwycające widowisko na dziedzińcu zamku. Widowisko powstało w 2016 roku, gdy Lublin ubiegał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 zachwyciło mieszkańców, w tym roku pokazywano je w sierpniu 4 razy. Mam nadzieję, że podobnie będzie w kolejnych latach. Historia miasta przedstawiona tańcem, kolorem, światłem i muzyką zachwyca i wzrusza!

To wcale nie wszystko – 15 sierpnia odbywa się Przegląd Hejnałów Miejskich, we wrześniu jest Europejski Festiwal Smaku, jest też święto młodego cydru, a w czerwcu Noc Kultury – podobno w Lublinie wydarzeń jest tak wiele, że mieszkańcom aż szkoda wyjeżdżać 🙂

 

8) ZNAJDŹ DOM W KOTY

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, ANdrzej Kot, kamienica w koty

Kolejna wspaniała historii, dodająca magii miastu. Już wiem że tej kamienicy szukałyby moje dzieciaki.  Kamienicę znajdziecie przy ulicy Grodzkiej – numeru Wam nie powiem. Miejsce to upamiętnia twórczość artysty, który tworzył w kamienicy obok – Andrzeja Kota. Kot był jego ulubionym motywem, rysował je nawet na serwetkach w restauracji. Kot zmarł w 2015 roku, był cenionym w świecie grafikiem, a jego charakterystyczny styl można podziwiać teraz podczas spaceru po Lublinie.

 

9) ZJEDZ PLACUSZKI MIESZCZKI JADWIGI

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, 16 stołów, placuszki mieszczki Jadwigi

Znajdziesz je w restauracji 16 stołów w jednej z kamienic na Starym Mieście. To na pewno jedna z tych restauracji, które będziemy polecać. Miłe miejsce, bardzo dobra obsługa, bardzo smaczne jedzenie. Zachwyciło nas już czekadełko – mus z buraka z wędzonym twarogiem. OMG, jakie to było pyszne!!! Był też chłodnik, policzek wołowy na ziemniaczanym krokiecie (bardzo smaczne!) i plastry marynowanej gęsi, ale najbardziej zapamiętam placuszki. To kolejne nawiązanie do historii i legend Lublina. Mieszczka Jadwiga smażyła placki na odpust świętego Stanisława i miała z tym tyle roboty, że zasnęła i jak głosi legenda, to spowodowało Wielki Pożar Lublina w 1575 roku. Na pamiątkę mieszczki Jadwigi 16 stołów podaje te placuszki na słodko i na słono, dodatki zmieniają się w zależności od pór roku. Moje to placuszki z cukinii i koperku, serwowane z bobem i kurkami, a do tego twarożek z kaparami i rzodkiewką.

 

10)  POSZUKAJ W MIEŚCIE POEZJI

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, miasto poezji

 

Znajdź uliczkę Żmigród, niedaleko Archikatedry – poszukaj wierszy. Tuż obok znajdziecie Dom Słów. Znajdź zaułek Hartwigów – poczytaj wiersze. Takie akcenty tylko dodają magii. Zwłaszcza, gdy wpadasz na Żmigród późnym wieczorem…

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, miasto poezji, Zaułek Hartwigów

 

11) POSPACERUJ DEPTAKIEM

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie,

 

Opuść Stare Miasto, przechodząc Bramą Krakowską i idź w kierunku Placu Wolności ulicą Kozią. W letnie wieczory są tu prawdziwe tłumy!!! Nie jest tu tak klimatycznie jak na Starym Mieście, ale warto zajrzeć i poczuć energię miasta.

 

12) ZOBACZ ARCHIKATEDRĘ W LUBLINIE

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, katedra, archikatedra w Lublinie

Zbudowana w latach 1586-1625 była jedną z pierwszych barokowych budowli w Polsce. Zajrzyjcie do zakrystii akustycznej. To jedno z tych miejsc, w których gdy szepczesz w jednym kącie, głos niesie się po sklepieniu i słychać to w przeciwległym kącie. Na pewno znacie tę sztuczkę, ale zawsze cieszy. Warto zobaczyć też Kaplicę Krzyża Trybunalskiego i bajkowy skarbiec. Malarstwo na ścianach i suficie pochodzące z połowy XVIII wieku robi niesamowite wrażenie – gdy patrzysz, część elementów wydaje się wypukła i masz ochotę aż chwycić je ręką.

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, katedra, archikatedra w Lublinie

 

13) IDŹ NA LODY DO ANABILIS

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, katedra, archikatedra w Lublinie, lody w Lublinie, Anabilis

Wiem, że w Lublinie są wyznawcy różnych lodów. Tych z Bosko, z Lody z Jajem, z Czekoladowego i z Anabilis. Dla nas rządzi Anabilis. Idealnie kremowe lody, świetne smaki.  To nasz lodowy nr 1 w Lublinie i tu będziemy wracać.. chociażby na karmelizowaną figę.

 

14) ZJEDZ STREETFOOD W MUNCHIES

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, katedra, archikatedra w Lublinie, gdzie zjeść w Lublinie, street food, Munchies

Odbijając od Koziej, idąc wśród knajpek i lodziarni, dojdziesz do Munchies.  Klimatyczne miejsce na początek wieczoru i smaczny street food… chociaż przyznam, że liczyłam na większy zachwyt 😉 Poutine, o kanadyjskim pochodzeniu, czyli frytki z mięsem i sosami zjadłam z przyjemnością!

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, katedra, archikatedra w Lublinie, gdzie zjeść w Lublinie, street food, Munchies

 

15) IDŹ NA PIWO I PAROBURGERA DO PERŁOWEJ

 

Lublin, gdzie zjeść w Lublinie, gdzie na piwo w Lublinie, Perłowa Pijalnia Piwa, paroburger, Perła

 

Nasz największy kulinarny zachwyt w Lublinie to Perłowa Pijalnia Piwa. Nie spodziewałam się tego! 🙂 Wiem, że jeszcze kilka miejsc nam zostało do odwiedzenia, które polecaliście, ale z tych, które zjedliśmy, tylko do jednego wróciliśmy 2 razy.

Więcej o Perłowej znajdziecie TU.

 

16) ZJEDZ BIRAMISU W PERŁOWEJ

 

Lublin, gdzie zjeść w Lublinie, gdzie na piwo w Lublinie, Perłowa Pijalnia Piwa, paroburger, Perła, biramisu

 

To jest deser, który zasługuje na osobny punkt. BAJKA! Więcej TU.

 

17) POZNAJ HISTORIĘ SZKLANYCH NEGATYWÓW

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, szklane negatywy

Gdy przyjechaliśmy do Lublina, od początku rzuciły nam się w oczy klimatyczne stare zdjęcia i postacie spoglądające na nas z okien kamienic na Starym Mieście. Bardzo chciałam dowiedzieć się, o co w tym chodzi. Okazało się, że w jednej z kamienic podczas remontu bodajże w 2010 roku znaleziono ponad 2700 starych negatywów, głównie z okresu międzywojennego. Były to przede wszystkim portrety dawnych mieszkańców miasta. To z nich pochodzą zdjęcia, które dziś możemy oglądać na Starym Mieście. Niesamowity pomysł na wykorzystanie starego znaleziska.

 

18) ZOBACZ POZOSTAŁOŚCI KOŚCIOŁA FARNEGO

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, kościół farny w Lublinie, pozostałości Kościoła Farnego w Lublinie

Kościół Farny Św. Michała Archanioła był najstarszą świątynią w mieście  – powstał prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. W 1769 w wyniku burzy kościół spłonął, uszkodzona została zwłaszcza wieża. Farę jednak odbudowano, a w latach 1826-1832 świątynia pełniła funkcję katedry. Kościół jednak był w bardzo złym w stanie i w połowie XIX wieku został rozebrany. Fundamenty odkryto w 1936-1938, ale dopiero w 2002 roku wyeksponowano je w obecnej formie.

 

19) OBEJRZYJ BRAMĘ GRODZKĄ

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Brama Grodzka

Brama Grodzka niegdyś prowadziła na zamek i do dzielnicy żydowskiej. Niestety z dawnej dzielnicy żydowskiej niemal nic nie zostało – po wojnie władza postanowiła wszystko zniszczyć. Z Bramą Grodzką wiąże się też historia Teatru NN. Jak czytamy na jego stronie: „W 1990 roku grupa zapaleńców weszła do opuszczonej ruiny, jaką wtedy była Brama Grodzka. Dokładnie 11 maja odbyła się tu pierwsza premiera Teatru NN.” Od tego czasu i Brama, i sąsiadujące z nią kamienice zostały odbudowane, a teatr nadal opowiada historię miasta.

Nazwa teatru odnosi się do łacińskiego „nomen nescio” (imienia nie znam). Początkowym zamiarem twórców miały być opowieści zwykłych ludzi.

 

20) POSZUKAJ LATARNI PAMIĘCI

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Brama Grodzka

Upamiętnia dawnych mieszkańców Lublina i nigdy nie gaśnie. Wiecie, gdzie się znajduje?

To oryginalna latarnia z czasów przedwojennych. Przetrwała niemiecką okupację i działa do dzisiaj – nie jest już gazowa jak kiedyś, tylko elektryczna. Świeci bez przerwy od 2004 roku. To, że latarnia nie gaśnie to inicjatywa Ośrodka Brama Grodzka  – Teatr NN i arcybiskupa Życińskiego. W ten sposób Lublin oddaje hołd dawnym mieszkańcom nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

 

21) OBEJRZYJ LUBLIN Z DACHU CENTRUM SPOTKANIA KULTUR

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur

 

Centrum Spotkania Kultur w swojej obecnej formie otworzono dopiero w 2015 roku. Nowoczesny budynek robi wrażenie, a jeszcze większe wrażenie robi łąka na dachu. Na niższych piętrach można podziwiać pasiekę, a w środku sporo się dzieje, jest nawet browar – Browar Zakładowy – Wielokran i klub Piękna Pszczoła. Musimy tam zajrzeć następnym razem!

 

Lublin, weekend w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, starówka w Lublinie, stare miasto w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur

 

 

Trochę macie do roboty, co? 🙂 Obiecałam Wam też miejscówkę do spania. My nocowaliśmy w Apartamentach Kamienica Muzyków. Cudowna lokalizacja – tuż obok Archikatedry, dwa kroki od Bramy Krakowskiej i od niebieskiej Kamienicy Konopniców. Na dole smakowite 16 stołów. Idealna lokalizacja, fajny klimat i pyszne śniadania przynoszone do pokoju… czyli można nawet jeść w łóżku 🙂 Polecam!:) Więcej info znajdziecie TU.

 

Lublin, co robić w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, Apartamenty Kamienica Muzyków, gdzie mieszkać w LublinieLublin, co robić w Lublinie, co zobaczyć w Lublinie, Apartamenty Kamienica Muzyków, gdzie mieszkać w Lublinie

 

Dajcie znać, co jeszcze zrobić w Lublinie 🙂 Bo to, że wrócimy to oczywiste!!! 🙂
PS. Aha, na pewno też warto zajrzeć na Zamek 🙂 My byliśmy podczas Snu o Mieście… ale przyznam, że widowisko tak nas pochłonęło, że na zamku się nie skupiłam..

*Lublin zwiedzaliśmy na zaproszenie Miasta Lublin.