Dolina Renu: kraina rieslingiem płynąca

04.09.2014
0

Kategorie: Alkohole, Niemcy, Podróże, Wino | Tagi: Breuer Rudesheimer Schloss, Georg Breuer, Nadrenia, riesling, Rudesheim
Dolina Renu, wino, riesling

Opowiedzieliśmy Wam już całkiem sporo o Nadrenii. Pokazaliśmy urokliwe Rüdesheim, romantyczne zamki, malownicze miasteczka i idealną na rowerowe wyprawy Dolinę Mozeli. Pisaliśmy też o kuchni: o bratwurstach, currywurstach i niewyobrażalnej ilości sznycli wiedeńskich, jakie zjedliśmy przez 6 dni! Dzisiaj zabieramy Was na wino!:)

Rüdesheim i okolice słyną z wina, zwłaszcza z rieslinga i właśnie z doliny Renu pochodzi ta odmiana winorośli. Miasteczko otaczają zielone wzgórza pełne winnic, ciągnących się z góry na dół kilometrami. Można je podziwiać z góry, przemieszczając się wyciągiem krzesełkowym lub gondolką, o których pisałam tu, ale najlepiej wybrać się na długi spacer po winnicy. Jest niesamowicie! Pusto, spokojnie, tylko my i winogrona, winogrona, winogrona! Maks od razu chętny do zbierania, bo w pamięci ma jeszcze zeszłoroczne winobranie w Pałacu Mierzęcin. Sam riesling jest dwudziestą najczęściej uprawianą odmianą winorośli, a pod względem ważności wśród białych win gatunkowych plasuje się w pierwszej trójce – razem z chardonnay i sauvignon blanc. W Niemczech oczywiście riesling rządzi i jest zdecydowanie wiodącą odmianą winorośli.

 

Rudesheim, wino, riesling, Nadrenia, Dolina Renu, Winorośle

spacerem po winnicach

 

Rudesheim, wino, riesling, winorośle, Dolina Renu

z widokiem na Rudesheim i Ren

 

W samym Rüdesheim znajdziecie masę sklepów i piwniczek winnych przeróżnych producentów. Do tych najbardziej znanych należą na pewno Konig, Leitz i Georg Breuer, którego piwnicę pełną wina mieliśmy okazję odwiedzić.

Rodzina Breuerów zajmuje się winami od początku XX wieku.  To typowy rodzinny biznes, w który zaangażowanych jest kilka pokoleń i każdy ma swoje precyzyjnie wyznaczone zadanie. Specjalizują się przede wszystkim w białym winie. Zgodnie ze swoją filozofię Breuerowie identyfikują się z każdym winem, które produkują. Wino to dla nich istotny element kultury i stylu życia, dlatego dbają nie tylko o zawartość, ale również opakowanie – do współpracy przy projektowaniu etykiet często zapraszają artystów. 85% rieslingów Breuerów rodzi się w ich winnicach właśnie w Rüdesheim oraz Rauenthal. Poza rieslingiem uprawiają również takie jak odmiany Pinot Noir i Pinot Gris.

 

Georg Breuer, Dolina Renu, wino, riesling, Rudesheim

tajemnicze piwnice Breuerów

 

Georg Breuer, Rudesheim, Dolina Renu, wino, riesling

czekają na swoją kolej..

 

Georg Breuer, wino, riesling, Rudesheim, Dolina Renu

czasem leżakowanie trwa bardzo dłuuugo

 

 

Rieslingów Georga Breuera najlepiej próbować w jego restauracji Breuer Rüdesheimer Schloss, która należy do najbardziej zapełnionych i pełnych życia w Rüdesheim. Ogromny teren na zewnątrz i jeszcze większe sale wewnątrz, wieczorami oczywiście muzyka na żywo, co najbardziej cieszyło oczywiście Maksa. Pochwalę się za syna, że właśnie w Rüdesheim zarobił pierwsze w życiu pieniądze! Za swoje tańce od siedzących obok Amerykanów dostał 2 euro na „ice cream or chocolate” – nie chcieliśmy ich brać, ale się uparli. W Breuer Rudesheimer Schloss kuchnia raczej typowo niemiecka – są sznycle, są bratwursty, steki, kotlety i pstrągi, a specjalnością zakładu jest kaczka nadziewana daktylami i figami, krojona przy stoliku, podawana z aromatycznym sosem i baaardzo smaczna! Mniej smakował mi marynowany ser z orzechami i rodzynkami – miałam na niego straszną ochotę i wyglądał zachęcająco w niewielkim słoiczku, ale smakował co najmniej dziwnie! Łukaszowi najbardziej posmakowało danie sezonowe – cielęca wątróbka z kurkami i puree ziemniaczanym z dodatkiem oliwy truflowej. Maks wystawił restauracji 5+ – gdzie indziej dostałby na kolację ukochane parówki??? 🙂

 

przystawki, niemcy, dolina renu, Rudesheim, Breuer Rudesheimer Schloss

na początek!

 

Breuer Rudesheimer Schloss, kuchnia niemiecka, Rudesheim

dla Łukasza śledź zawsze obowiązkowo

 

Rudesheim, wino, riesling, Breuer Rudesheimer Schloss, kaczka

kaczka z figami i daktylami  – specjalność Breuer Rudesheimer Schloss

 

Na koniec mam dla Was jeszcze jedną pozytywną informację – win Georga Breuera można spróbować też w Warszawie – zajrzyjcie do Mielżyńskiego na Burakowskiej – tam mają je na 100% 🙂 A żona Mielżyńskiego nawet zaprojektowała etykietę na butelki Breuera! Jak widać, przyjaźń polsko-niemiecka czasem kwitnie!

 

PS. Jeśli będziecie wybierać się do Rüdesheim lub będziecie przejazdem w Dolinie Renu (a chyba nie macie wątpliwości, że warto?:)), na nocleg polecamy nasz hotelik Zum Grünen Kranz – przeurocze miejsce, świetnie położone w centrum Rüdesheim, z bardzo smacznym jedzeniem i właścicielką Polką! Aha, a do tego ze sklepikiem z winami i wypożyczalnią rowerów! Lepiej trafić nie można! 🙂

 

* Dolinę Renu odwiedziliśmy na zaproszenie Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) oraz Rüdesheim Tourist AG